Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,378
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  DjATHI ME I VJETER NE BOT U GJETE NE BALLKAN 7.200 vjet m par

  DjATHI ME I VJETER NE BOT U GJETE NE BALLKAN 7.200 vjet m par

  Duke analizuar mbetjet e yndyrs nga zhavorri nga bregdeti dalmat u zbulua dshmi e produktit t qumshtit t fermentuar -djath t but dhe kos rreth 7,200 vjet e vjetr.
  -Kjo ka uar n nj sfond t formimit t djathit pr mbrapa 4,000 vjet tha Sara Meklur, nj profesor i antropologjis.
  Prania e qumshtit n qeramike n kt zon u regjistrua 7,700 vjet m par, 500 vjet para shfaqjes s produkteve fermentuese.
  Analiza e ADN-s e popullsive n kt rajon zbuloi se t rriturit ishin t padurueshm ndaj laktozs (bulmetit, por q fmijt mund t ken konsumuar qumsht deri n moshn dhjet vjete pa ndonj problem.
  -Ne s pari kemi qumsht, i cili ndoshta sht i nxeht pr fmijt sepse sht nj burim i mir hidratimi", tha Meklur.
  Megjithat, 500 vjet m von,
  studiuesit zbuluan nj ndryshim nga qumshti i pastr n produktet e fermentuara,
  - Prodhimi i djathit ishte mjaft i rndsishm pr njerzit q t bnin nj lloj t ri t enve.
  Ne kemi nj ndryshim kulturor ktu - tha Meklur.
  Studiuesit zbuluan me ndihmn e izotopeve t karbonit mbetjet yndyrore n ene e gjetur n dy vende n Dalmaci - Pokrovnik dhe Danilo Bitinja,dhe t prcaktojn vjetersin e tyre.
  (M.IM.,Phys.org)
  The archaeological site of Pokrovnik during excavation with the modern village, Dalmatia, Croatia. Credit: Andrew M.T. Moore

  Read more at: https://phys.org/news/2018-09-earlie...ealed.html#jCp


  https://srpskainfo.com/najstariji-u-...-7-200-godina/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 06-09-2018 m 17:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •