Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,642
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Vaclav Smil,shkencetar dhe profesor.

  Bill Gates,shpikesi i sistemit te operimit Windows
  dhe themelues(founder) i kompanise se Microsoftit
  nje pjese te madhe te aktivitetit te tij ja kushton
  investimeve.Praktike e tij rutine eshte studimi i nje fushe
  perpara se te investoje ne ate fushe.
  Per shembull,ai per shume kohe ka kerkuar,lexuar,
  studiuar,shume artikuj, libra per ambjentin(environment),sepse kish patur plane te investonte ne biznese qe kishin lidhje me ambjentin.
  Bill Gates mbetet nje gjeni,ne opinionin tim personal jo thjesht
  per idete e tij per krijimin e windowsit por per konceptin
  qe te njohe nje fushe me imtesi perpara se te investoj ne ate fushe
  per te krijuar perfitime per njerezimin,bere jeten ne planet me te mire per njerezimin si dhe njekohsisht bej nje pasuri te madhe per veten e tij.Domethene kur ai merr persiper te beje dicka,nuk mendon
  thjesht si te perfitoj vete, por sa dhe si do perfitoje komplet njerezimi ne kete planet.
  Gjate periudhes qe ai po kerkonte dhe shfletonte libra per ambjentin i bien ne sy ca libra te shkruara nga Vaclav Smil.Del qe idete dhe konceptet per ambjentin nga Vaclav Smil ishin jo vetem origjinale por edhe shume te zgjuara.Bill Gates i pelqeu shume librat e tij per ambjentin dhe diku dha komentin qe ,,,sa kam mesuar nga librat
  e Vaclav Smil-it, nuk kam mesuar nga asnje autor.
  Kush eshte Vaclav Smil?
  Vaclav Smil eshte nje intelektual nga Republika Ceke.
  Lindur ne Ceki,diplomuar ne Universitetin e Shkencave te Natyres ne
  Prage(kryeqyteti i Cekise).
  Me vone emigroi ne Kanada ku fiton edhe qytetarine kanadeze.
  Qe ne moshen 24 vjec pasi mbaroi universitetin,Vaclav ishte shume i
  apasionuar pas librave.Ai lexonte qe ne moshen 24 vjec 80 libra ne vit.
  Per 50 vjet rresht(sot ai eshte 74 vjec ne pension) ai ka lexuar cdo vit
  80 libra.
  Po ti biesh kalemit i del qe ai ka lexuar nje liber cdo 4-5 dite.
  Domethene per 50 vjet ai ka lexuar nje total prej 4 mije librash
  (80 libra nje vit x 50 vjet= 4000)
  Pervec kesaj ai ka shkruar,botuar 37 libra te tij me tematike per ambjentin,kohen,ushqimin dhe energjine.
  Mbahet si personi me njohurite me te medha ne planet sot, ne shume fusha dhe disiplina te shkences teknologjise ambjentit,nje polimath
  i vertete, me nje diversitet jashtezakonisht te gjere interesash, dhe njohurish.Nuk perdor telefon fare,as facebook, sepse lexon.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar benseven11 pėr postimin:

  Lazo (05-09-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •