Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime nė 101 postime

  Ndahet nga jeta senatori amerikan, John McCain

  Emri: mccain.jpg

Shikime: 162

Madhėsia: 19.3 KB

  Senatori John McCain, i cili shėrbeu gjashtė mandate radhazi nė Senatin amerikan dhe kandidoi dy herė pėr president vdiq tė shtunėn nė moshėn 81 vjeēare, pas njė beteje tė gjatė me kancerin nė tru. Nė vitin 1967 McCain u burgos dhe u torturua pasi u kap rob nė Vietnamin e Veriut kur ishte pilot i marinės amerikane.

  Nė sytė e shumė amerikanėve McCain ishte njė hero lufte dhe njė patriot.

  Ai pėrfaqėsoi shtetin e Arizonės nė Senat dhe u bė i njohur si njė luftėtar i sė drejtės, pa marrė parasysh se cilin krah politik pėrfaqėsonte ajo.

  John McCain u zgjodh nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve nė vitin 1982 dhe nė Senat nė 1986. Ai ishte njė politikan konservator nė shumicėn e ēėshtjeve dhe u pėrpoq sidomos pėr reformėn e financimit tė fushatave dhe pėr ēėshtjen e amerikanėve qė rezultonin tė zhdukur nė Vietnam.

  Nė zgjedhjet presidenciale tė vitit 2008 ai u pėrball me kandidatin demokrat Barak Obama dhe humbi. Megjithatė ai vazhdoi tė shėrbejė nė senatin amerikan.

  Zoti McCain tregoi mjaft interesim pėr ēėshtjet e Ballkanit dhe e ka vizituar disa herė rajonin.

  Nė prill 2017, gjatė njė vizite nė Kosovė, ai kujtoi pėrpjekjet e bėra nė rrugėn e Kosovės pėr tė arritur tek pavarėsia.

  Nė parlamentin e Kosovės ai tha: “Megjithė pėrparimin qė ka bėrė Kosova, ende mbeten shumė punė pėr t’u bėrė. Por nė kėtė punė, ju nuk do tė jeni vetėm. Shtetet e Bashkuara janė tė gatshme t’ju mbėshtesin pėr tė pėrmbushur sfidat dhe pėr tė shfrytėzuar mundėsitė qė keni pėrpara. Nėse mė lejoni, si njė mik i vjetėr qė dėshiron ta shohė Kosovėn tė ketė sukses, do tė doja tė ndaja me ju shpresat e mia pėr tė ardhmen e ndritur tė Kosovės.”

  Muajt e fundit tė jetės McCain i kaloi larg syve tė publikut nė shtetin e Arizonės, duke pranuar vizita nga miqtė e shumtė dhe politikanėt e afėrt me tė. Ai vuante nga glioblastoma, njė lloj kanceri i trurit.

  Menjėherė pas njoftimit pėr ndarjen e tij nga jeta, President Donald Trump shprehu me Twitter ngushėllimet e tij:

  “Ngushėllimet dhe respektin mė tė thellė pėr familjen e Senatorit John McCain. Zemrat dhe lutjet tona janė me ju”, shkruante Presidenti Trump.

  Nė kujtimet e tij tė botuara nė muajin maj, McCain shkruante se i vinte keq qė po ndahej nga bota, por nuk kishte ankesa.

  “Krijova njė vend tė vogėl pėr veten nė tregimin e Amerikės dhe nė historinė e kohėve tė mia”, shkruante ai.

  Muajt e fundit, ai ka qenė njė kritik i ashpėr i Presidentit Trump pėr ēėshtje tė ndryshme. Ai thoshte se e shihte Presidentin Trump dhe ideologjinė e tij Amerika e Para si njė largim nga vlerat dhe tradita e udhėheqjes globale qė ai mendonte se mishėrojnė Shtetet e Bashkuara.

  Top Channel
  Silence is golden.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lazo pėr postimin:

  bili99 (29-08-2018)

 3. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime nė 101 postime

  Pėr: Ndahet nga jeta senatori amerikan, John McCain

  Ndarja nga jeta e McCain, politikanėt shqiptarė shprehin ngushėllimet: Mik i Shqipėrisė!

  Emri: mETA-rAMA-bASHA-rUCI-pALOKA.jpg

Shikime: 51

Madhėsia: 36.8 KB

  Senatori republican John McCain ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 81-vjeēare. Lajmi pėr vdekjen e tij ka hidhėruar edhe politikanėt shqiptarė, tė cilėt e vlerėsojnė shumė senatorin amerikan pėr mbėshtetjen e dhėnė ndaj Kosovės.

  Duke nisur nga presidenti i republikės Ilir Meta, tek kryeministri Edi Rama, kreu i PD-sė Lulzim Basha dhe kreu i Kuvendit Gramoz Ruēi, tė gjithė i kanė kushtuar disa rreshta senatorit McCain.

  Nė korrik tė 2017-ės, McCain u diagnostifikua me kancer nė tru dhe kėtė tė premte familjarėt e tij njoftuan se ai kishte ndėrprerė trajtimin.

  Pėrmes njė njoftimi pėr shtyp, familjarėt thanė se McCain i kishte tejkaluar pritshmėrinė pėr mbijetesė, por “pėrparimi i sėmundjes dhe mosha e avancuar janė faktorė tė pandalshėm. Me forcėn e vullnetit qė e karakterizon, John ka bėrė zgjedhjen e tij, qė ta ndalojė trajtimin mjekėsor”.

  Djali dhe nipi i admiralėve tė marinės, McCain ishte njė pilot luftarak gjatė luftės nė Vietnam. Kur aeroplani i tij u rrėzua, ai kaloi mė shumė se pesė vjet si rob i luftės.

  BBC shkruan se ndėrsa qėndronte i burgosur, ai vuajti tortura qė e lanė me aftėsi tė kufizuara tė pėrhershme.

  Ilir Meta: “Ndarja nga jeta e Senatorit John McCain ėshtė njė lajm i hidhur pėr mua dhe pėr tė gjithė shqiptarėt. Sot u largua nga jeta njė hero lufte dhe njė patriot i madh, njeriu qė i shėrbeu kombit tė tij me vetėmohim, heroizėm e ndershmėri tė pashoqe.

  Ai i shėrbeu lirisė dhe tė drejtave tė njeriut nė botė e veēanėrisht nė Ballkan. Senatori McCain ishte njė nga mbėshtetėsit e vendosur tė ēėshtjes sė Kosovės dhe kauzės pėr lirinė dhe pavarėsinė e saj.

  Ai u bė njė ndėr mbėshtetėsit kryesorė tė antarėsimit tė Shqipėrisė dhe tė rajonit tonė nė NATO pėr tė cilėn tė gjithė shqiptarėt i janė mirėnjohės.

  Angazhimi i pėrkushtuar i njerėzve tė tillė si McCain pėr ēėshtjen e tė drejtave dhe tė lirive tė popujve tė shtypur nė botė e kanė bėrė SHBA-nė njė vend lider tė demokracisė dhe rriti simpatinė e saj nė gjithė botėn. Sot shqiptarėt humbėn njė mik tė veēantė e tė pazėvendėsueshėm. U prehtė nė paqe shpirti i tij!”

  Edi Rama: “Senatori John McCain e jetoi jetėn si njė betejė tė pandėrprerė pėr vlerat e mishėruara nė qenien e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ai ishte dhe njė mik i mirė i Shqipėrisė me tė cilin kemi bashkėpunuar e ndarė mendime tė njėjta. Thank you for all and rest in peace Senator.

  Lulzim Basha: Me ndarjen nga kjo jetė tė Senatorit John McCain, kombi shqiptar humbi njė mik tė madh. Luftėtar i pamposhtur pėr kauzėn e lirisė, Senatori McCain ishte njė zė i fuqishėm nė krah tė betejave tė shqiptarėve pėr liri, demokraci dhe integrim euro-atlantik. Mirėnjohje e pėrjetshme pėr kėtė hero dhe ngushėllimet mė tė ndjera familjes sė tij dhe popullit mik amerikan. U prehtė nė paqen e Zotit!

  Gramoz Ruēi: “Senatori McCain, njė shpirt i lirė u ngjit nė pėrjetėsi. Bir i sakrificės pėr kombin, lirinė dhe paqen, hero i Amerikės, komandant legjendar dhe senator vizonar, njė mik i madh i sinqertė i Shqipėrisė”

  Edi Paloka: Hidherim dhe respekt per heroin dhe antikomunistin qe sot u nda nga kjo bote, John Mc Cain, nje mik i sinqerte i shqiptareve.
  Silence is golden.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lazo pėr postimin:

  bili99 (29-08-2018)

 5. #3
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime nė 33 postime

  Pėr: Ndahet nga jeta senatori amerikan, John McCain

  Iku nje njeri i mire,nje njeri me integritet dhe dinjitet.Senatori John McCain ishte mik i komunitetit shqiptar ketu ne Amerike- rrjedhimisht i te gjithe shqiptarve. Amerika humbi nje Hero, ne humbem nje mik shume te shtrenjte...Kam pas rast ta takoj dhe ne kujtimin tim do te mbesi si njeri i perzemert,i buzeqeshur dhe atdhetar qe gjithmone kombin dhe atdheun i kishte mbi partine dhe mbi vetveten,jo vetem me fjale por edhe me vepra.
  I perjetshem qoft kujtimi i tij ...na rrallohen miqt,sa keq.
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 6. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime nė 101 postime

  Kush ishte senatori John McCain qė u nda sot nga jeta – fjalėt e tij kur vizitoi Kosoven

  Emri: 2KJau.jpg

Shikime: 41

Madhėsia: 21.4 KB

  Senatori John McCain, i cili shėrbeu gjashtė mandate radhazi nė Senatin amerikan dhe kandidoi dy herė pėr president vdiq tė shtunėn nė moshėn 81 vjeēare, pas njė beteje tė gjatė me kancerin nė tru.

  Nė vitin 1967 McCain u burgos dhe u torturua pasi u kap rob nė Vietnamin e Veriut kur ishte pilot i marinės amerikane.

  Nė sytė e shumė amerikanėve McCain ishte njė hero lufte dhe njė patriot.

  Ai pėrfaqėsoi shtetin e Arizonės nė Senat dhe u bė i njohur si njė luftėtar i sė drejtės, pa marrė parasysh se cilin krah politik pėrfaqėsonte ajo.

  John McCain u zgjodh nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve nė vitin 1982 dhe nė Senat nė 1986.

  Ai ishte njė politikan konservator nė shumicėn e ēėshtjeve dhe u pėrpoq sidomos pėr reformėn e financimit tė fushatave dhe pėr ēėshtjen e amerikanėve qė rezultonin tė zhdukur nė Vietnam.

  Nė zgjedhjet presidenciale tė vitit 2008 ai u pėrball me kandidatin demokrat Barak Obama dhe humbi.

  Megjithatė ai vazhdoi tė shėrbejė nė senatin amerikan.

  Zoti McCain tregoi mjaft interesim pėr ēėshtjet e Ballkanit dhe e ka vizituar disa herė rajonin.

  Nė prill 2017, gjatė njė vizite nė Kosovė, ai kujtoi pėrpjekjet e bėra nė rrugėn e Kosovės pėr tė arritur tek pavarėsia.

  Nė parlamentin e Kosovės ai tha: “Me gjithė pėrparimin qė ka bėrė Kosova, ende mbeten shumė punė pėr t’u bėrė. Por nė kėtė punė, ju nuk do tė jeni vetėm. Shtetet e Bashkuara janė tė gatshme t’ju mbėshtesin pėr tė pėrmbushur sfidat dhe pėr tė shfrytėzuar mundėsitė qė keni pėrpara. Nėse mė lejoni, si njė mik i vjetėr qė dėshiron ta shohė Kosovėn tė ketė sukses, do tė doja tė ndaja me ju shpresat e mia pėr tė ardhmen e ndritur tė Kosovės”.

  Muajt e fundit tė jetės McCain i kaloi larg syve tė publikut nė shtetin e Arizonės, duke pranuar vizita nga miqtė e shumtė dhe politikanėt e afėrt me tė.

  Ai vuante nga glioblastoma, njė lloj kanceri i trurit.

  Menjėherė pas njoftimit pėr ndarjen e tij nga jeta, President Donald Trump shprehu me Twitter ngushėllimet e tij:

  “Ngushėllimet dhe respektin mė tė thellė pėr familjen e Senatorit John McCain. Zemrat dhe lutjet tona janė me ju”, shkruante Presidenti Trump.

  Nė kujtimet e tij tė botuara nė muajin maj, McCain shkruante se i vinte keq qė po ndahej nga bota, por nuk kishte ankesa.

  “Krijova njė vend tė vogėl pėr veten nė tregimin e Amerikės dhe nė historinė e kohėve tė mia”,shkruante ai.

  Muajt e fundit, ai ka qenė njė kritik i ashpėr i Presidentit Trump pėr ēėshtje tė ndryshme.

  Ai thoshte se e shihte Presidentin Trump dhe ideologjinė e tij Amerika e Para si njė largim nga vlerat dhe tradita e udhėheqjes globale qė ai mendonte se mishėrojnė Shtetet e Bashkuara. /VoA/
  Silence is golden.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lazo pėr postimin:

  bili99 (29-08-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •