Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,144
  Faleminderit
  148
  104 falenderime n 92 postime

  Washington Times: Rama po zhduk kundrshtart politik prmes Vettingut

  Emri: ediramaafer2.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 22.7 KB

  Akuza t forta vijn nga Washington Times prmes nj shkrimi t titulluar Axhenda devijuese e Soros simbolizohet nga prishja e reforms n Shqipri.

  Shkrimi sht realiaur nga kolumnisti L. Todd Wood, i cili thot se prmes procesit t vettingut, kryeministri Edi Rama po largon prokurort dhe gjykatsit q nuk e mbshtesin politikisht dhe po mban ata t korruptuarit.

  Procesi i vetingut sht prdorur gjithashtu pr t zhdukur kundrshtart politik nga do rol n t gjitha pushtetet, duke ruajtur fuqin absolute t z. Rama. Natyrisht, gjykats t korruptuar jan mbajtur n detyr dhe zyrtar te ndershm jan larguar nga detyra, nse ata besojn gjn e gabuar ose mbshtesin partin e gabuar., thuhet n artikull.

  Wood flet pr kolapsin n t cilin gjendet sistemi i drejtsis n vend, ku Gjykatat kan mbetur pa gjyqtar, si dhe pr axhendn e George Sorosit n Ballkan.

  Artikulli i Plot

  Axhenda devijuese e Soros simbolizohet nga prishja e reforms n Shqipri

  Nga L. Todd Wood

  Reforma n drejtsi dukej si nj ide e mir n Shqipri, e cila, si shum vende ish-komuniste, po prballet me pasojat e nj trashgimie dhjetravjeare korrupsioni.

  Nuk ka hapsir t mjaftueshme n kt rubrik pr t hyr n detajet e ndrlikuara t ksaj reforme, por ndikimi keqdashs i organizatave dhe kshilltarve t financuar nga miliarderi liberal hungarezo-amerikan George Soros, sht i qart n Shqipri, ndrsa zyrtart shqiptar prpiqen t rishikojn sistemin gjyqsor.

  Procesi i reforms i cili filloi n vitin 2016, i ndihmuar dhe mbshtetur nga ekspert te financuar nga Soros dhe e nxitur fort nga Ambasada e SHBA n Tiran, n t vrtet, ka ln vendin pa gjykata. N kt mnyr, qeveria e tanishme socialiste, e kryesuar nga Kryeministri Edi Rama, ka mundur t miratoj ligje, t cilat nuk kan thuajse asnj mundsi kontrolli ligjor, ndrkohe q Prokuroria sht mbushur me emrime politike.

  Askush nuk e di se kur gjykatat do t plotsohen e do t mund t jen funksionale si nj pushtet i pavarur. Kur n fakt ky ishte i gjith thelbi i reforms.

  Problemi duket se sht struktura, q ekspertt shtyn popullin shqiptar t besonte. Pas injorimit t shum paralajmrimeve nga shqiptart me prvoj n sistemin gjyqsor, u krijua nj proces i rrept verifikimi (vetingu) me supozimin se do t garantonte largimin nga sistemi te gjykatsve dhe prokurorve t korruptuar.

  Por shum pak kandidat ia kan dal procesit t vetingut, duke i ln gjykatat pa kuorumin e nevojshm dhe t pamundura pr t vendosur mbi kushtetutshmrin e veprimeve t qeveris mbi ligjet e miratuara.

  Sa e favorshme pr qeverin!

  Procesi i vetingut sht prdorur gjithashtu pr t zhdukur kundrshtart politik nga do rol n t gjitha pushtetet, duke ruajtur fuqin absolute t z. Rama. Natyrisht, gjykats t korruptuar jan mbajtur n detyr dhe zyrtar te ndershm jan larguar nga detyra, nse ata besojn gjn e gabuar ose mbshtesin partin e gabuar.

  Kur e gjitha kjo kombinohet me ndryshimet kushtetuese t bra n vitin 2008, t cilat vendosn q ligjvnsit t mos zgjidheshin m drejtprdrejt, por u zvndsua me nj sistem me list partie, n thelb populli shqiptar u privua nga e drejta pr t zgjedhur. Srish, e gjitha kjo duket se ka qn rezultati i dshiruar gjat gjith kohs.

  N vitet e fundit, Shqipria sht kthyer n nj narkoshtet, duke u zhvendosur n krye t listave t prodhimit t marijuans q trafikohet n Itali dhe n pjesn tjetr t Europs. Drogat e forta jan gjithashtu shum t prhapura. Varsia dhe problemet e tjera t drogs po bhen norm n nj vend me vetm 2.5 milion njerz, q sht duke u strmunduar.

  Gjithashtu, Shqipria sht duke u br nj pik trafikimi dhe nj port pr n Europ pr drogat e forta q vijn nga Amerika e Jugut dhe Azia Qendrore. Kritikt thon se ligjet e miratuara n parlament, q nuk jan subjekt i shqyrtimit t nj Gjykate Kushtetuese, pasi sht jofunksionale, po ndihmojn n pastrimin e parave t ksaj tregtie droge.

  Amerikant dhe evropiant po injorojn t gjith kt situat, ndoshta pr t shmangur pranimin e dshtimit te axhends Soros/globaliste, e cila pas shum prpjekjeve pr tu futur, nuk funksionoi n kt rajon. Ose, ka funksionuar shum mir, por rezultati nuk ka qen ai q duhej pr popullin shqiptar.

  Socializmi nuk sht asnjher pr njerzit, por gjithmon pr pushtet. N fund t fundit, ka t bj me marrjen e kontrollit n mnyrat q Marksi i kuptoi qart. Z. Soros sht duke u prpjekur t kopjoj nj shabllon t dshtuar majtist n t gjith Ballkanin, duke promovuar nj shoqri me kufij t hapur, e ngjashme me nj Jugosllavi t re dhe sigurisht t kontrolluar nga socialistt.

  Bashkimi Evropian i ka dhn shum rndsi natyrs s supozuar antidemokratike t reforms gjyqsore n Poloni dhe Hungari, por ka injoruar situatn shum m t tmerrshme dhe t pandershme, q po ndodh n Shqipri.

  Si dihet, rrezet e diellit jan gjithmon dezinfektuesi m i mir.

  Emri: Washington-times.jpg

Shikime: 44

Madhsia: 43.4 KB
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-05-2017
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Washington Times: Rama po zhduk kundrshtart politik prmes Vettingut

  Xhdo shqipetar qe kam njohur gjithmon ankohet se sa politikan dhe gjykat te korruptuar kemi. Vetingu eshte shanci te ngjekim fytyrat e korruptuar per gjithmon nga vendet e tyre. Kjo gje ju duket negative? Apo ekzistonte ndo nje menyr drejtesie me efektive per politiken dhe gjykaten?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •