Emri:  screenshot-16_1533732095-8801834.jpg

Shikime: 182

Madhsia:  50.1 KB

N kuadr t Dits Ndrkombtare t Rinis, CRCA Shqipri dhe ANYN bn publike Indeksin Kombtar pr t Rinjt n Shqipri, i cili prmban vlersimin q organizatat e shoqris civile n vend i kan br puns s Qeveris dhe Bashkive pr zbatimin e Planit Kombtar t Veprimit pr Rinin n Shqipri.
Indeksi sht pjes e Raportit Kombtar Rinia n Shqipri, i cili do t bhet publik n 12 Gusht 2018, n kuadr t Dits Ndrkombtare pr t Rinjt. Raporti, q u prgatit prgjat nj periudhe dy vjeare me pjesmarrjen e mbi 15 organizatave t shoqris civile rinore, ngre shqetsimin se Plani Kombtar i Veprimit pr Rinin (2015-2020) ka mbetur thuajse trsisht i pazbatuar dhe se Rinia nuk sht nj prioritet pr Qeverin dhe Bashkit n Shqipri.

Sipas Raportit, nj ndr sfidat madhore t t rinjve n vendin ton mbetet punsimi. Rreth 81% e organizatave Rinore deklarohen se nuk kan mbshtetjen e Qeveris pr promovimin dhe fuqizimin e programeve t nxitjes s punsimit t t rinjve. T dhnat m t fundit nga Organizata Ndrkombtare e Puns (ILO) pr vitin 2018, tregojn se Shqiprin z vendin e par n Europ pr papunsin e t rinjve.

T dhnat e raporteve t organizatave ndrkombtare, tregojn se rreth 70% e t rinjve n Shqipri krkojn t emigrojn n nj vend t BE-s! T rinjt, prballen me mungesa t mundsive, politikave sociale dhe ekonomike dhe mosprfillje t tyre nga institucionet vendimmarrse pr shtjet e punsimit dhe zhvillimit, q ndikojn n jetn e tyre.

Pjsmarrja e t rinjve n proceset vendimarrse sht shum e ult. N baz t Raportit t CRCA dhe ANYN, rreth 73% e t rinjve n vendin ton, nuk gjejn mbshtetjen e Qeveris n prfaqsimin e tyre n proceset vendimmarrse dhe strukturat e qeverisjes vendore. Referuar ktij raporti t rinjt, po prdoren vetm si nj sfond politik, nuk kan pjesmarrje efektive n politik-brje dhe vendimarrje n t gjitha nivelet e politiks si dhe kan nj munges t theksuar t mbshtetjes s saj.

Deri n fund t vitit 2017, Qeveria nuk shpenzoi asnj lek pr zbatimin e Planit t Veprimit pr Rinin. Edhe pse Rrjeti Kombtar pr t Rinjt n Shqipri, ka ngritur zrin pr kt problem thelbsor, Kuvendi i Shqipris dhe Qeveria pranuan t caktonin vetm 0.01% t buxhetit t shtetit pr t rinjt, pr rreth 35% t popullsis n Shqipri. Me prjashtim t Tirans, Bashkit e tjera n vend nuk kan asnj z buxhetor specific pr t rinjt.

Mbi 80% e t rinjve n mbar vendin pohojn se ka nj munges t theksuar t shrbimeve miqsore dhe cilsore pr ta. Kshillimi dhe ndihma psiko-sociale falas pr gjimnazistt dhe studentt nuk ofrohet n asnj qytet t Shqipris, ndrsa ky shrbim duhet ofruar n Qendrat Komunitare ose Rinore t Bashkive, shkruan Monitor.

Nj ndr shrbimet m t krkuara nga t rinjt sht edhe Karta e Rinore. N Qershor 2018, Rrjetit Kombtar pr t Rinjt n Shqipri protestoi para Ministris prkatse pr kt shtje. Ndonse ky premtim sht sanksionuar si n Planin Kombtar t Veprimit pr t Rinjt n Shqipri 2015-2020 ashtu dhe n nenin 100 t Ligjit t Arsimit t Lart, ai mbetet ende i parealizuar, prfundon njoftimi./Lapsi.al