Kuova qyteti i arit t zi , qyteti i puntorve t par shqiptar q ndeshn kapitalizmin n Shqipri para clirimit, qyteti q mori emrin e Stalinit me Dekret shtetror n 1953, qyteti n t cilin u b aerodromi i par ushtrak n Shqiprin komuniste,
Kuova qyteti q mbeti i shkret pr 28 vjet pas ndryshimit t sistemit, qyteti q ka psuar emigracion t madh si brnda ashtu dhe jasht vndit do ti kthehet prsri nj qyteti ku do t rikthehet lavdia e mparshm por m nj valenc inverse: armiku amerikan i dikurshm sht br tashm miku i ngusht i opullit shqiptar n dallim nga BRSS , miku i dikurshm na sht br armiku i betuar i Shqiprs dhe i NATO-s.

Shum vite kan kaluar kur Qyteti Stalin quhej qyteti i Kuovs gjat diktaturs komuniste pr nder t Stalinit nga viti 1953 e deri m 5 janar 1991, pasi mendimi i banorve, neni 78 i Kushtetuts, propozimi i Kshillit t Ministrave pr ndryshim e emrtimit dhe dispozits fundore ky vendim hyn n fuqi menjher. Firma ishte e Ramis Alis dhe Sihat Toza.
Origjina e emrit: (sht quajtur pr disa koh Qyteti Stalin)

Treva e Kuovs sht shum e lasht. Ajo ka qen vendbanimi i hershm ilir i fisit Desaret, ndrsa m von i principats s Muzakajve dhe fiseve t dgjuara t Brisqeve, Skurove, Kurtve, Matrngasve etj. Nga grmimet e bra n periferi t qytetit t Kuovs (n komunn Perondi, ku ndodhet sot Kisha e vjetr e Shn Nikolls) sht zbuluar nj nj shtitore, q ka prmasat e nj bulevardi t vrtet (10 m gjersi dhe 500 m gjatsi) t shtruar me kalldrm e me gur t gdhendur bukur. Po kshtu n kodrn e Omurit n verilindje t qytetit, jan gjetur punime mbrojtse ilire.
N vitin 1928 n vendin q sot quhet Dikatr (D4) u shpua pusi i par i nafts n Shqipri. Q nga ky moment Kuova u hodh n hartat gjeologjike t bots si vendburim nafte dhe m von edhe n hartat politike dhe ushtarake.
Objektet kryesore: Uzina Mekanike e Nafts (U.M.N)
Uzina e Riparimit te Avionve (U.R.A.),
Ka arritur shifrn rekord n Shqipri pr temperaturn m t lart t regjistruar me 44,4′C n korrik 1986 .(http://albertvataj.com/2016/12/histo...corite-e-tyre/).
Q nga viti 1928 e deri n vitin 1943, vendburimi i Kuovs u shfrytzua nga shoqria italiane AIPA, kuptohet me kushte skllavruese. Ktu u zhvillua edhe klasa puntore. N historin e Shqipris, Kuova prmendet edhe si qyteti ku sht organizuar greva e par e puntorve n vitin 1936. Zhvillimin m t madh Kuova e ka njohur pas Lufts s Dyt Botrore, sidomos n vitet 1975 1990.
Qyteti i Kuovs, si nj nga zonat m t mdha naftmbajtse pas lirimit t vendit sht par me nj sy tjetr nga sistemi socialist dhe shteti i saj kohe, i cili, duke ia ditur rndsin, ka kryer investime t prmasave t mdha pr t ndrtuar sistemin e nafts dhe prpunimit t saj. sht pr t theksuar se edhe italia n kohn q ndodhej n kt qytet ka br investime si n infrastruktur ashtu e dhe n ndrtim objektesh dhe banesash Psh, n lagjen Pazari jan 12 shtpi t ndrtuara nga italiant. Si kto ndrtime jan br dhe n zona t tjer t qytetit. Pas lirimit t vendit shteti komunist me ndihmn e Bashkimit Sovjetik dhe personalisht t Stalinit, filluan t vinin makineri t ndryshme n ndihm t sistemit t nafts. Filluan t ndrtoheshin rafineria e prpunimit t nafts, Uzina e Koksit, Uzina Mekanike e Nafts, TEC-i dhe shum reparte ndihms pr ti shrbyer sistemit t nafts. M pas u ndrtua aerodromi ushtarak i Kuovs, ku nga Bashkimi Sovjetik n vitet 1953 erdhn skuadriljet me avion MIG 15.
Pas prishjes me sovjetikt vrulli pr zhvillimin e ktij qyteti nuk ndali, pasi ai ishte baza ekonomike e gjith sistemit socialist q punonte me parimin e forcave t veta, pr t pasur sipas komunistve pavarsi, jo vetm ekonomike, por edhe politike. N kt koh filloi t lulzoj qyteti me nj projekt t ri pr ndrtim rrugsh, shtitores, bulevardit dhe shum objekteve t tjer. Bulevardi sht ndrtuar me nj gjersi 10 metra dhe m nj gjatsi 500 metra, sht shtruar me kalldrme guri t gdhendur bukur. Bulevardi m pas u mbulua me palma gjigande, t cilat sot kan moshn 40 vjeare dhe jan t ruajtur gjat gjith kohrave nga vet qytetart.
Kuova ka qen nj nga qytetet me kapacitete intelektuale m t lartat n Shqipri. Ajo kishte qindra inxhinier nafte, t mbi dhe nntoks, specialist t fushave t ndryshme, pilot, specialist, arsimi, kulture, bujqsie.
Deri 24 vjet m par Kuova gumzhinte. Ajo kishte disa ndrmarrje prodhuese, por kishte pran edhe disa nga repartet m t fuqishme ushtarake, q gjallronin jetn e qytetit, m i famshmi nga kta ishte reparti i Aviacionit .Qyteti ka patur deri n 50 mij banor s bashku m Urn vajgurore dhe periferin.
Ktu ka punuar me vite t tr shkenctari i famshm polak, Stanisllav Zuber, i cili vdiq n burgun e Tirans si shprblim pr punne madhe q kishte br n Shqipri. Zuber ka dhn n nj kontribut t madh n zbulimin e shtresave t nafts n Shqipri. Kuova dhe kantieri i saj i nafts, ishin shum arsimdashse dhe kulturdashse, duke i nxjerr artist t shquar si Gaqo akon, Vangjo Kostn, Agim Shuken, Burhan Spahiu, Donika Mingn etj. etj. Koo Korarin,Nito Laln etj..(http://.gazetadita.al/kucova-nje-...he-me-fatkeqe/).
Sot pas 26 vitesh inerci, largime t njerzve, dhe heshtje t fabrikave dhe uzinave q kishte patur vjen papritur nj lajm i mir, t ciln vetm disa pinjoll t ish familjeve drejtuese komuniste bjn Kasandrn, dhe vjellin vrer duke kundrshtuar krijimin e nj baze t re avionsh ushtarake me nj fond prej 51 milion Dollar. Shpresojm q ky lajm t jet jo vetm ivrtet por edhe t fillohet t vhet n zbatim menjher me qllim q t krijohen vnde t reja pune, gjallri dhe shpres pr kt zon.
Qeverive t ardhme do tu duhet me sa duket t`I ndryshojn prsri emrin ktij qyteti n Qytetin Trump. Ndoshta do t jet kshtu, ky qytet i shum emrave t mdhenj pr t mir e pr tkeq ashtu sikur e krkon politika : duka shar t kaluarn e duke lavdruar t ardhmen.