Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Nje Mareveshje si ajo e Mukjes -e domosdoshme per ditet e sotme

  Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

  Si sot 75 vite mė parė me 1 gusht 1943 nė fshatin Mukje u takuan pėrfaqėsuesit e lėvizjes nacional clirimtare dhe atyre tė Ballit Kombėtar pėr bashkėrenduar luftėn kundėr okupatorit italian. Pėr drejtimin e mbledhjes u caktua pėrfaqėsuesi i Ballit Kombėtar Thoma Orollogaj. Sekretar u zgjodh pėrfaqėsuesi i FNĒ–sė, Mustafa Gjinishi.
  Takimi pėrfundoi me njė Maėrveshje qė u quajt Marėveshja e Mukjes (1-3 gusht), e cila u nėnėshkrua me 2 gusht 1943 nga Ymer Dishnica nga pala e PKSH dhe nga Mit`hat Frashėri nga pala e B.K.
  Balli Kombėtar (B.K.) Keshilli.Pergjithshmėm.Nacional.Ēlirimtar (K.P.N.Ē)
  1. Hasan Dosti 1. N.Kolonel Jahja Ēaēi
  2. Mit'hat Frashėri 2. Myslim Peza
  3. Thoma Orollogaj 3. Abaz Kupi
  4. Skėnder Muēo 4. Ymer Dishnica
  5. Hysni Lepenica 5. Mustafa Gjinishi
  6. Isuf Luzaj 6. Omer Nishani
  7. Kadri Cakrani 7. Sulo Bogdo
  8. major Raif Fratari 8. Shefqet Beja
  9. Nexhat Peshkėpija 9. Medar Shtylla
  10. Halil Mėniku 10. Stefan
  11. Ismail Petrela 11. Haki Stėrmilli
  12. Vasil Andoni 12. G. Nushi
  Marėveshja pėrfundonte me kėto fraza:
  ``…..Ngrihuni tė gjithė pra, betohuni rreth flamurit tė Skėnderbeut, bashkohuni rreth Komitetit pėr Shpėtimin e Shqipėrisė dhe sulmoni nė ēdo vend e kėnd, me armė e ēdo mjet armikun pushtues, zgjidhni prangat e robėrisė qė i kini nė duar afėr 5 vjet dhe merrni gjakun e martirėve tanė qė ditėn tė vdesin nė fushėn e nderit pėr lirinė e Shqipėrisė. Dita e shpėtimit erdhi!
  Jashtė armiku zaptues!
  Rroftė Shqipėria e bashkueme nė luftė kundėr pushtuesit!
  Rrofshin aleatėt tanė tė mėdhenj, Angli, Shtetet e Bashkueme e Bashkimi Sovjetik!
  Rroftė Shqipėria e pavarme, demokratike popullore!
  Komiteti pėr shpėtimin e Shqipėrisė[2] ``
  (https://sq.wikipedia.org/ėiki/Marr%C3%ABveshja_e_Mukjes)
  Aryet kryesore pėr mosmarėveshjet pas Mukjes ishin dy;
  -Pranimi nga ana e pjesmarrėsve pėr formimin e “Komitetit tė Pėrkohshėm tė Shpėtimit tė Shqipėrisė”, i cili nė fakt duhej tė kryente edhe rolin e Qeverisė sė Pėrkohshme deri nė krijimin e saj dhe jo ēėshtja e bashkimit me Kosovėn – siē vazhdon tė interpretohet ndonjėherė edhe sot. Nė krye tė Qeverisė sė Pėrkohshme mendohej tė zgjidhej Hasan Dosti.
  - Rėnia dakort nga ana e pjesmarrėsve pėr bashkimin e trojeve shqiptare pra, pėr Shqipėrinė e etnike - bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė.
  Sigurisht Marėveshja e Mukjes nė fillim u kėndėrshtua fort nga pėrfaqėsuesi jugosllav i cili ishte nė mbledhje Svetozar Vukmanoviē-Tempo, dhe pastaj nga Enver Hoxha i cili kritikoi rėndė tė dy nėnėshkruesit pėr devijim nga vija e partisė, dhe Marėveshja u prish de fakto pėr shkak sepse po tė zbatohej do tė vihej nė dyshim drejtimi i vėndit pas luftės nga ana e PKSH.
  Pra, shkaku i prishjes duhet kėrkuar te krijimi i ``Komitetit tė Shpėtimit tė Shqipėrisė``, i cili rrezikonte pozitat e PKSH dhe tė E. Hoxhės. Kėsisoj, atij nuk i nevojitej ndonjė kėshillė apo urdhėr nga pala jugosllave pėr tė prishur diēka qė edhe atij vetė nuk i vinte pėr shtat. Edhe Enver Hoxha nė Konferencėn e Labinotit, 4-9 nėntor 1943, artikuloi tė njėjtin mendim si ballistėt nė Mukje, nė lidhje me tė ardhmen e Kosovės, pra qė e ardhmja e Shqipėrisė etnike varej nga respektimi i Kartės sė Atlantikut.
  Sipas njė teze tė Harry Fultz–it e cila mbėshtetej edhe tek raportet e Legatės gjermane nė Tiranė drejtuar Berlinit, ė 23 gusht 1943, konsulli gjerman nė Tiranė Schliep, raportonte se Balli Kombėtar e kishte njoftuar se, ata luftonin kundėr italianėve dhe nuk do tė luftonin kundėr gjermanėve. Pra, pėr ēfarė lufte fliste Balli Kombėtar nė Mukje? Po ashtu, prishja e Marrėveshjes sė Mukjes u shpall sė pari nga E. Hoxha nė Labinot, mė 4–9 shtator 1943, nėse do tė mendojmė se ky njoftim ishte njė pasojė e prishjes nė Mukje.
  (http://ėėė.gazetadita.al/marreveshja...timit-gjerman/).
  Por pėrpara marėveshjes sė Mukjes ishte bėrė edhe njė takim paraprak me 26 korrik 1943 nė Tapizė dhe deklarata e asaj kohe thotė: `` Sot mė 26 korrik 1943, ora 11 p.dite, u mblodhėn nė shtėpinė e Z. Dr. Ihsan Toptani nė katundin Tapizė tė Tiranės, Delegacioni i Kėshillit tė Pėrgjithshėm Nacionalēlirimtar, i pėrbėrė prej Z. major Abaz Kupi. Myslim Peza, Dr. Ymer Dishnica, Kamber Qafmolla dhe Mustafa Gjinishi dhe Delegacioni i organizatės "Balli Kombėtar", i pėrbėrė prej Z. Mithat Frashėri, Hasan Dosti dhe Faik Quku. Me vendim tė pėrbashkėt u zgjodh Z. Mithat Frashėri si kryetar i mbledhjes dhe Z. Mustafa Gjinishi si sekretar. U vendos tė pranohen si dėgjues Z. Pater Lek Luli, Dr. ihsan Toptani, Xhemal Herri, Gogo Nushi, Sali Vata dhe Abdullah Ymeri. Delegatėt e tė dyja organizatave, duke interpretuar dėshirėn dhe vullnetin e popullit shqiptar pėr me ndjekė njė luftė tė pėrbashkėt kundėr okupatorit fashist dhe atė tė dy organizatave pėrkatėse, vendosėn:….`Tė formohėt Komiteti pėr shpėtimine Shqipėrisė`…..
  (https://sq.ėikipedia.org/ėiki/Marr%C3%ABveshja_e_Mukjes)
  Kjo Marėėveshje e denuar nga komunistėt mbetet njė nga ato marėveshje tė pa zbatuara dhe karakteristike pėr shqiptarėt tė cilėt nėnėshkruajnė marėveshje nė darkė dhe nuk i zbatojnė tė nesėrmen, menjėherė sapo largohen nga Tavolina.
  Sigurisht Kompromisi ėshtė i domosdooshėm edhe sot e kėsaj ditė midis dy partive tė mėdha tė cilat duhet tė ulen nė Tavolinėn e bisedimeve me njė Moderator nga BE nė dallim nga pėrfaqėsuesi jugosllav i asaj kohe..
  Duke parė shkaqet se pėrse dėshtojnė kompromiset nė Shqipėri nga Partitė politike, mendoj se duhet tė jetė e domosdoshme qė kompromisi tė mos bėhet mbi baza interesash personale siē ndodhi nė Mukje nė tė cilėn prisheshin interesat pėr drejtim tė Enver Hoxhės apo tė Hasan Dostit, por mbi baza tė interesave tė vėndit dhe tė integrimit nė BE.
  Domosdoshmėria e njė Marėveshjeje tė tillė apo e njė Kompromisi Histork midis dy palėve; PS dhe PD, ka tėt bėjė me fatet e vėndit
  Dihet se pėr 28 vite rresht pas 1990, klasa politike ka shkatėrruar vendin tė paktėn dy herė:1991 dhe 1997-8, pėr shkak tė luftės pa kompromis pėr tė rrėmbyer pushtetin dhe nė kėtė aspekt i ngjan si dy pika uji PKSH dhe BK si dikurshme, por nė ansnjė rast askush nuk ka mbajtur pėrgjegjėsi dhe askush nuk ka vuajtur pasojat e kėsaj zallamahije ku pėr 28 vjet janė vrarė rreth 10.000 persona, dhe janė larguar nga vėndi 1.5 milion vetė nga anarkia nė vėnd dhe nga mungesa e zbatimit tė ligjit, kurse pėr 45 vjet diktaturė, janė vrarė vetem 7003 vetė dhe janė internuar 88.000 vetė. Dėmet ndaj Shoqėrisė shqiptare janė tė llahtarshme, dhe janė bėrė po nga klasa politike tė vetėzgjedhura, sigurisht nėpėrmjet zgjedhjeve tė manipuluara duke caktuar njerėz militantė dhe tė papėrshtatėshėm nė drejtimin e vėndit.
  Njė marėveshje e re e ngjashmė me atė tė Mukjes por qė tė jetė funksionale, duhet patjetėr tė mbikqyret na SHBA dhe BE, nė mėnyrė qė nė drejtimin e vėndit tė mos pėrfshihen mė njerėz tė larguar nga Vettingu dhe nga ish klanet e komuniste dhe tė mafiozėve tė rinj qė gėlojnė nė ilegalitet, por tė cilėt kanė zėnė pėr gryke ekonominė dhe vėndin.
  Shpresojmė qė Kompromisi i Madh apo Mukja e Re tė bėhet sa mė parė.

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,085
  Faleminderit
  7
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Nje Mareveshje si ajo e Mukjes -e domosdoshme per ditet e sotme

  Boll me iluzione pirro. Kete kllase politikanesh do populli. Mos farxho frymen kot(nje sugjerim po te bej).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 04-08-2018 mė 04:53
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Nje Mareveshje si ajo e Mukjes -e domosdoshme per ditet e sotme

  Nuk kemi cte bejme. Duhet te perpiqemi te gjeme nje zgjidhje te aresyeshme.

 4. #4
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Nje Mareveshje si ajo e Mukjes -e domosdoshme per ditet e sotme

  Ē'gomarllek ky titull!
  Po kujt i duhet nje marrveshje qe nuk respektohet?!!
  Jarigas

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •