sht Kasta nj koncept q un, pr s pari e kam ndeshur n Itali dhe ka t bj me nj shtres njerzish, dhe gjithmon e m shum me nj shtres apo grup familjesh t pasura apo t strpasura, q kan nj pushtet t veant, n nj shoqri t pa zhvilluar mir ose t zhvilluar keq.
Kasta, sht nj grupim, prtej t Majts dhe t Djathts dhe q prfshin edhe t Majtn, edhe t Djathtn e klass politike dhe ekonomike t nj Vendi.
Kasta, prbashkohet dhe bn marrveshje ndrmjet nngrupeve t fuqishme politike dhe ekonomike, nga e cila prbhet, t cilat udhhiqen spari nga Paraja dhe Pushteti i duhur, pr ta mbrojtur dhe pr t shtuar at, Paran pra. Ajo hiqet, por nuk sht nj Borgjezi e mirfillt kombtare.
N vendet e mdha, Kasta, organizohet edhe n shoqata sekrete masonike, ku n mnyr sekrete pra, prfaqsuesit m t spikatur, takohen, pr t prcaktuar zonat e influencs, pr mbshtetjen prcaktuese t aksh force politike q ju intereson m shum, pr rekrutimet n sistemin qeveriss, n prodhimin e ligjeve t veanta sipas nevojave t tyre ekonomike, pr rekrutimet n sistemin e Drejtsis, t Shrbimeve Inteligjente dhe n Forcat Ushtarake.
Madje Kastat e Vendeve t mdha e t zhvilluara, krijojn edhe lidhje ndrkombtare t fuqishme, q jan prcaktuese n territore, shpesh shum t mdha. N prgjithsi, kto prirje kombtare dhe ndrkombtare t Kastave, luftohen nga Shteti, q prfaqson organizimin klasik t shoqris, ku edhe populli, sht i prfaqsuar dhe gzon mbrojtje dhe ndihm.
Rasti shqiptar, ku mbizotron qesharakja dhe grabitqarllku primitiv, sht pothuajse krejt i prmbysur n prirjen e vet pr t krijuar Kast, sepse Kasta dhe Shteti, jan Ortak dhe aspak konkurrent.
Falsifikimi i madh, q ndodhi n vitet 90, q pasoi rrzimin e sistemit diktatorial, q edhe ay, kontrollohej nga disa familje t fuqishme prreth Enver Hoxhs, ndrroi Sistemin e marrdhnieve me pronn dhe teorikisht, i hoqi Partis s Puns, monopolin politik q zotronte, por, partit e reja q u krijuan, u sulmuan, nga ish agjent t Sigurimit, q infiltruan dhe morn poste kye, n do qeliz t shoqris s re politike dhe ekonomike, q po krijohej.
Qllimi u b i qart me kalimin e kohs, kishte Dy Faza kryesore:
Shndrrimin e ish pushtetit absolut politik, n nj pushtet t ri ekonomik, n prputhje me modelin ekonomik kapitalist.
Konservimin e familjeve t mdha, pjes t ish Kupols Komuniste, n pritje t ditve m t mira dhe t favorshme pr riciklimin e nesrm.
Gjith kjo skem, nuk kishte m asgj ideologjike, q lidhej me t Majtn klasike, nga ku edhe lindn komunistt e par, idealist shqiptar, por kishte thjesht nj prirje klanore dhe fisi, q filloi si mbijetes dhe sot sht pushteti m i fort q kontrollon Shqiprin.
Pikrisht ky pushtet ekonomik dhe politik, vepron sot, m shum se asnjher si nj Kast, e cila ka zgjatimet e veta, n t gjitha qelizat shqiptare, ku prodhohet para, ku ka pasuri kombtare pr tu thithur dhe zhvatur, n t gjitha qelizat strategjike t kontrollit.
Kasta, gjithsesi nuk sht nj objekt, nuk sht pra nj dollap apo nj magazin, nuk sht nj makin apo nj fush me misr, por sht krijuar dhe mbahet n kmb, si nj Marrdhnie njerzish, ku t paktn, zotsia individuale e personit, luan nj rol t rndsishm.
T paktn kshtu ka funksionuar deri dje, Kasta shqiptare rrokopuj dhe anadollake, deri n marrjen e pushtetit nga KM-ja i sotm.
I cili bri nj grusht shteti n zemr t Kasts politike dhe ekonomike, duke e etiketuar Rilindja, q sht thjesht nj kod identifikimi dhe ska asgj ideologjikisht t veant dhe t respektueshme.
N t vrtet, KM-ja i sotm, pr t qen padron i gjithfuqishm i Kasts s sotme, riktheu n pushtet t drejtprdrejt, t gjith pinjollt e Familjeve t Mdha Komuniste, tashm n brezin e tyre t dyt apo t tret, duke synuar nj aleanc t domosdoshme me strukturat e ish Sigurimit t Shtetit.
Mirpo ay, KM-ja, e demokratizoi Kastn, duke futur n shrbim t saj, shum djem nga populli, q pr fat t keq, jan shumica drmuese, bandit (kuptohet e kemi fjaln pr Kapo dhe pr Shefa Bandash), n kuptimin m t drejtprdrejt t fjals dhe q kan si referenc direkte KM-n, shpesh her pa ndrmjets.
Synimi sht i qart, hert a von, Grushti i Shtetit, i KM-s ambicioz dhe zbuluar si virtuoz n kt drejtim, po shkon drejt pushtetit absolut t Individit t tij, sepse padyshim, Absolutizmi, shkakton nj furtun orgazmash mendore dhe psikologjike, nj tundim ky, pr t cilin KM-ja nuk mund t jet fajtor, sht natyra njerzore e njerzve sidoqoft me prirje t veanta, q nuk rresht s krkuari kt drog, emocionesh t forta.
Kasta q kishim m par, kishte shum m tepr t ara dhe shum m tepr hapsira t lira, edhe pr djemt e vajzat e popullit, q jo detyrimisht ishin bandit dhe votambledhs n t njjtn koh, kurse kjo q po kolaudohet sot, sht pr nga natyra, shum afr diktaturs, sidomos mbas kapjes s vendosur t sistemit t drejtsis.
Nj sistem i korruptuar deri n palc, por q, n emr t Reformimit, po shndrrohet n nj Agjenci Shrbimesh, t Dhuns politike, n shrbim t nj force t vetme politike e, rrjedhimisht n shrbim t drejtprdrejt t celularit t KM-s dhe kupols s tij, personale dhe jo partiake.
Kjo e ka tronditur Kastn e mparshme dhe tashm lufta ka filluar.
Ashtu si ndodh me diktatort e kohve moderne, sistemi kapitalist, me t gjitha t metat e tija antihumane, e refuzon Diktaturn dhe Diktatorin dhe prkdhelja qindramilionshe euro, q KM-ja u bn bizneseve t mdha, pjes e Kasts s Vjetr, sht e pamjaftueshme pr t br Paqen e Diktatorit me kapitalizmin.
Kshtuq KM-ja, sa m shum e rrit suksesshm Pushtetin e tij personal, me Iluzionin se po mbrrin realizimin e ndrrs s tij, aq m shum i afrohet n t vrtet, prplasjes q mund t shnoj fundin dramatik t tij.
N kapitalizm, Diktatura sht e pamundur ose krejt jetshkurtr, prandaj dhe Bota, e ruan me xhelozi dhe vetdije kt sistem ekonomik.
Por kto KM-ja, krejt profan n njohjen e doktrinave dhe filozofis politike, dehur me t drejt nga sukseset e deritashme, rrethuar nga pronar t hapsirs dhe t influencs s trurit dhe t pushtetit t tij, nuk ka se si ti dij dhe nuk ka se si ti fus n ekuacionin e vet t prditshm.
/360grade.al