Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Reposh Kastrioti e verteta pr Famijen e Heroit Kombtar Gergj Kastrioti

  Si sot e 587 vite m par, me 25 korrik 1431 ose sipas kalendarit arkaik Orthodoks 6936 ka vdekur n Manastirin e Hilandarit tek Kulla e Shen Gjergjit aty ku jan sot grrmadhat e Pirgut Arbanas- Reposh Kastrioti, vllai i dyt m i madh i Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti Sknderbeu.
  Dihet q emrat mund t tinglljn sllav por nuk sht ashtu po ta gjykojm nga koha. Edhe sot ka plot shqiptar me emra grek, turq, apo anglo-amerikan pork jo nuk do t thot q jan grek apo turq apo anglo-amerikan apo italian. Problemi i ermave sht dobsi e shqiptarve q kan dshir t ven emrat e kohs prkatse.
  Krahas kundrshtive dhe kryesisht t disa analistve katolik t cilt pr arsye nga m t ndryshme theksojn se Famlja e Heroit Kombtar ishte katolike, mund t them se historia e jashtzakonshme e Familjes s Katriotve t ksaj familjeje q nuk kishte gjak mbretror apo gjak blu, por q zotronte Matin, Dibrn , Fushn e Tirans me gjith kodrinat n mes dhe q dilte deri n bregdet prfshi Currilat dhe kepin e Rodonit, por me Kryeqytet Krujn- ishte nj familje trsisht orthdokse nga t dy prindrit Gjon Kastriotit apo si e thrrisnin bashkkohsit Gjon Dibrani dhe nga e jma Vojsava Triballa e bija e Marie Muzaka-s ashtu sic e jep Gjenealogjia e Muzakajve.
  Pa u prfshir n debatet e Mustafa Nanos i cili flet marrzira kur prmnd se Heroi yn Kombtar ishte sllav apo serb, mund t them se faktet jan aq t qarta q Familja Kastrioti i shte Epirote-arbr dhe jo sllave, sa q vetm nj anti shqiptar apo ndonj q krkon t bhet i famshm me budallallqet q flet mund t shprehet npr media. Pr fat t keq disa Media prdorin `intelektuart katundar` pr t realizuar disa nga qllimet e tyre pr kt rast aspak patriot.
  Sipas Historis Reposh Kastrioti i drguar peng tek Sulltani i asaj kohe Murati i dyt (1421-1444) kthehet rreth viteve 1426 n kohn kur i jati Gjon Kastrioti s bashku me t katr bijt e tij bleu adelfatet (jan t drejtat e nj personi pr t qndruar n Manastir orthodox dhe pr t marr ndihma prej burimeve t Manastirit. Adelfati sht i vlefshm n emrin e vet personit dhe nuk mund t transferohet apo t trashgohet nga nj tjetr), duke siguruar t drejtat pr t ardhur n Manastirin Hilandar n Malin Athos ( n shqip Mali i Atit), n kulln e Shn Gjergjit q sot quhet Pirgu Arbrit ose Arbanas pr nder t tyre.
  Reposh Kastrioti duke u vendosur n Manastirin e Hilandarit dhe duke marr miratimin dhe zotimet nga ana e Manastirit u bashkua me vllazrin e Hilandarit ku edhe vdiq n 25 korrik 1431.
  M von dhe i jati Gjon Kastrioti u vendos n Manastir si Murg me emrin Joakim ku jetoi aty deri n 1437 dhe vdiq me 4 Maj 1437 po aty n Manastir.
  Kjo i jep prgjigje dhe pyetjes s cfar feje kishte Familja Kastrioti (Slijepčević, Đoko M. (1983). Srpsko-arbanaki odnosi kroz vekove sa posebnim osvrtom na novije vreme (in Serbian). Himelstir. p. 45. Retrieved 7 July 2011.)
  (Petković, Sreten (2008) [1989], Hilandar (in Serbian), Belgrade, p. 21, iSBN 978-86-80879-78-9).
  Sipas nj burimi tjetr t njohur Gjon Kastrioti dhe bijt e tij.. ``siguruan nj vnd si rrefugjat pr ti shptuar invazionit Osman, dhe n 1426 dhe 1430 realizuar nj marveshje ose adelphat pr t gjith jetn pr t prdorur Kulln e Shn Gjergjit n Manastirin e Hlandarit n t katr bijv t tij. Njri nga ata vdiq m 1431 dhe vet Gjon Kastrioti hetoi aty si murgu Joachim dhe vdiq n vitin 1437``. T gjitha kto fakte dshmojn lidhjet afat- gjata midis lordve feudal Arbr dhe laurs imperiale serbe t asaj kohe`` (http://.doiserbia.nb.rs/Article.a...ookieSupport=1).
  Sipas Marin Barletit n librin e tij ``Jeta dhe Veprat e Princit Epirot Gjergj Kastrioti Skenderbeu`` pr Reposh Kastriotin thot kshtu: `` vllai i tij Reposhi , u kthye nga Kostandinopija dhe u fut menjher n Manastir duke thn se konvertimi n turk (mysliman) ishte nj krim q nuk lahej dot prvecse t mbyllej n Manastir pr gjith jetn..``
  Sipas nj vurimi tjetr ~ Shtetin e Gjon Kastriotit e pershkonin rruge tregtare shume te rendesishme. Nder to, ne rrafshin perendim-lindje me te rrahurat ishin dy. Njera rruge lidhte viset bregdetare me Prizrenin, qe duhet te kete qene qendra administrative e shtetit te Gjon Kastriotit. Ne kete qytet te lashte kryqezoheshin rruge tregtare shume te rrahura dhe qe shkonin ne drejtim te Prishtines, te Pejes, te Tetoves etj. Traseja e rruges se dyte kalonte nga bregdeti neper krahinen e Matit, vijonte ne drejtim te Dibres dhe ndiqte rrjedhjen e siperme te lumit Vardar per te arritur ne Shkup. Ne dokumentet mesjetare keto dy rruge jane shenuar me emra te ndryshem te qyteteve nga ato kalonin: rruga e Lezhes, rruga e Prizrenit, rruga e Prishtines dhe rruga e Shkupit. interesat ekonomike e tregtare te Gjon Kastriotit shtriheshin edhe pertej zoterimeve te tij, ne Fushe-Dardani, madje edhe pertej Shkupit, ku mund te bliheshin argjend, plumb e hekur si dhe drithe me cmime me te uleta se ne rajonet e tjera, prodhime bujqesore te viseve te ngrohta, si pambuk, oriz, susam etj. Keshtu shpjegohen, p.sh., lidhjet e tij me manastirin e Hilandarit ne Malin e Shenjte, qe gjendet ne brigjet e detit Egje. Ketij manastiri, Gjon Kastrioti i dhuroi ne vitin 1426 dy fshatra nga pronat e veta ne rajonin e Gostivarit, i bleu pirgun e Shen Gjergjit (i njohur edhe me emrin Pirgu Shqiptar) dhe ne kete manastir nje nga djemte e tij, Reposhi, e kaloi jeten si murg derisa vdiq me 25 korrik 1431. Ne epigrafin e varrit, Reposhi mban titullin e larte fisnik duke`` http://.malesiaforum.com/archive/...php?t-236.html.
  Sipas nj burimi tjetr prsri, prmndet emir ivan (Gjon) Kastrioti sipas burimeve sllave Gjon shqiptohet si ivan (SDS = Slavic Documents) HM.SDS.82 and 105., dhe Reposh, Konstandin dhe Giurg (Gjergj) http://library.ohio-state.edu/record=b2234497~S7 and http://library.ohio-state.edu/record=b2231916~S7.
  N Marveshjen (adelfat) e vitit 1426 jan firmat e Gjon Kastriotit, Reposh Kastriotit, Gjergj Kastriotit, dhe Kostandin Kastriotit. N Aktin e Dyt,firma e Stanisha Kastriotit mungon. Ndoshta pr shkak se Stanisha si djali m i madh ka qndruar n Kostandinopoj dhe sht martuar aty me nj turkesh sipas disa burimeve dhe ishte konvertuar n islam. Pra, n Marveshjen e dyte (adelfat), jan firmat e tre vllezrvve s bashku me Firmn e Gjon Kastriotit. Nga ana e Manastirit t Hilandarit ka qn prgjegjs Murgu Athanas (Zivojinovic refers to it as 82, and it is described as 82 in our online library catalog:
  http://library.ohio-state.edu/record=b2234497~S7).
  N kmbim, Gjon Kastriti i dhuronte Manastirit Hilandar dy fshatra. Sipas `Acteve t Hilandarit` fshatrat Radostush, Trebisht dhe Kisha e tyre. N kmbim Gjon Kastrioti bleu t drejtn pr t jetuar dhe varrosur aty me t tre bijt si dhe dha 60 florinj pr t bler Kulln e Shn Gjergjit brnda Manastirit Hilandar. T dy Aktet e Hilandarit t blerjes s t drejts pr te jetuar dhe vdekur n Manastir dhe blerjen e Kulls me 60 florinj nga Gjon Katrioti dhe tre bijt t firmosura nga Murgu Athanas (Afanasijev), jan zbuluar nga hitoriani rus Grigorievi m 1848.
  N se n Aktin e Par t blerjes ishin firmat e katr bijve s bashku m t jatin Gjon Kastrioti, m 1426, n Aktin e dyt t vitit 1430 (si duket pr t paguar qiran) jan firmat e tre bijve dhe t Gjon Kastriotit. Firma e Stanishs mungon. Kjo tregon se Stanisha qndroi n Kostandinopoj ishte martuar aty me nj turkesh pasi ishte konvertuar nga orthodox n besimin islam.
  Mendohet se n Hilandar duhet t jen eshtrat e katr bijve dhe t Gjon Kastriotit. At q jan varrosur aty jan Reposh, Kostandin dhe Gjon Kastrioti. Mendohet se mund t jet varrosur dhe Heroi Kombtar aty fshehurazi. Kt mund ta spjegojm m posht.
  Sipas nj dokumenti tjetr thuhet: `` Familja e Gjon Kastriotit prbhej nga katr djem dhe pes vajza. Vllai i madh i Gjergjit (Sknderbeut), Reposhi prfundoi murg n gadishullin e Malit t Shenjt pran Selanikut, n manastirin e Hilandarit, ndrtuar n shekullin Xi. N arkivn e ktij manastiri ruhen dy dokumente q lidhen me emrin e Gjon Kastriotit. N nj dokument t vitit 1426 thuhet se: "Gjon Kastrioti me katr djemt e tij, Stanishin, Reposhin, Konstantinin dhe Gjergjin, i faln Manastirit t Hilandarit katundet e krahins s Reks n Dibr, Radostushn dhe Trebishtin. N dokumentin e dyt t padatuar thuhet se, igumeni i Manastirit t Hilandarit i shet Pirgun e Shn Gjergjit, Gjon Kastriotit dhe tre djemve t tij, Reposhit, Konstantinit dhe Gjergjit pr 60 florinj". Ky pirg mban edhe sot emrin "Pirgu i Shqiptarve". Studiuesi serb, Sreten Petkovi, n librin e tij "Chilandar" shkruan se, n vitet 1430-'31, Reposhi, vllai i t famshmit Sknderbeg, nga familja shqiptare e Kastriotve, u varros n nj varr t ndodhur n narteksin e brendshm t kishs, n murin verior. Shn Gjergji dhe shenjtort Simeon dhe Sava, bashk me Virgjreshn, jan pikturuar n muret sipr pr nder t shpirtit t tij. Piktori anonim i afreskut duket i nj talenti modest. Sipas studiuesit t njohur kroat, Milan Shuflaj, mbi varrin e Reposhit, i varrosur n brendsi t objektit kryesor t manastirit t Hilandarit, n kishn e Shn Mris, sht gdhendur identifikimi historik "Duka i ilirve". Pra, autor serb me emr, citojn Kulln e Shqiptarve, bler nga princi shqiptar Gjon Kastrioti, si dhe faktin e varrosjes s Reposhit, nga familja e famshme shqiptare e Kastriotve, n Manastirin e Hilandarit n Malin e Shenjt. Monumentet shprehin historin, e pr kt duhen studiuar e dokumentuar dhe sigurisht, duhet realizuar edhe mundsia e ekspozimit t tyre n muzet tona kombtare``( http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com...n-i-hilandarit).
  Fakti i fundit i jets s Reposh Kastriotit sht Epitafi mbi varr: `Robi i Zotit Reposh Kastrioti , Duk i iliris`` ose si gjndet n serbisht ~Prestavi se rab' boii Repo', douks' ilirskii, 6939 (https://en.ikipedia.org/iki/Victor_Grigorovich), (Mirjana ivojinovic, Svetogorske kelije i pirgovi u srednjem veku (Beograd, 1972), 106-107, 117.).
  Sot ky mbishkrim nuk egziston sepse n 2010 kulla e Shngjergjit u dogj rastsisht apo me qllim. Sipas shkrimeve t vitit 2000 n nj gazet serbe e cila thot:
  "Hyllenderi u dogj se pari, mu tek muret e Arbanas Pirg dhe guret e varrit te Jovanit dhe Reposh Kastriotit, fisnike Serb nga Shqiperia, perkatesisht baba dhe vella te Gjergj Kastriotic, i njohurr me shume si Skenderbeu. Dicka e ndaloi doren e zjarrvenesit tamam tek vendi qe zbulon genjeshtren mbi origjinen e Heroit Shqiptar. Ka prove me te mire se vendet ku ruhet historia Serbe jane te shenjta?``.
  Artikullshkruesi shqiptar i asaj kohe t vitit 2000 n kundr prgjigje ndaj gazets serbe shkruan gjithashtu: ``Zjarri i Hyllenderit nuk dogji te verteten qe Jova-n (Gjon) Kastrioti kishte 9 femije me Vojsaven, Repos (Rrapush), Stanisa (Stanish), Kostandin dhe Djuradj (Gjergj), te permendur ne kete rend ne kronikat e Athansios, murg ne manastirin e Hyllenderit; dhe 5 vajza- Mara, Jela (Gjela), Andjelija (Angjelina), Vlaitsa (Vllazka) dhe Mamica. Eshte shkruar se Mara u martua me Stefan Cernojevic, Vllazka mori Stefan Balshen. Djali i vetem i Skenderbeut u martua me irinen, vajze e Lazar Brankovicit dhe mbese e Gjergj Brankovicit. Ky informacion eshte verifikuar nga Karl Kopf, historian, etnograf dhe arkeolog qe u mor me pemen gjeanologjike te kastrioteve nga mesi viteve 1800 ne Akademine imperiale te Shkencave ne Vjene. (Merrini me reserve keto "konfirmime" se nuk gjeresisht te pasakta-shenim i Styx).
  Zjarri ne Hyllenderi kurseu kapelen (kishen) kryesore, ku ne nartheksin e brendshem qe rrethon afreskun e Virgjereshes me Krishtin, ndoshen pikturat e Shen Simeonit (Stefan nemenjes) dhe te birit Shen Sava, me nenshkrimin poshte tyre : Dhuruar nga sherbetori i Zotit repos 6936" (1431) nje deshmi autentike qe vellai me i madh i Skenderbeut ishte "murg" ne Hyllender para se te vdiste. Mbase ndonjerit mund t'i duket ky zjarr nje rastesi, pikerisht ne kohen e luftesse Shqiptareve te Kosoves dhe maqedonise per vetevendosje. Jo mua. Eshte e qarte se me kete veper i kane prere rrugen zbulimit te nje te vertete madhore.
  Testi ADN/DNA i mbetjeve ne varrin e Car Dushanit dhe njerit prej Kastrioteve te konfirmuar (vella/baba) do duhej per te konfirmuar me saktesi shkencore ne se Skenderbeu dhe jo tjeter fisnik shqiptar shtrihej ne ate varr. Kesaj ja kane prere udhen. Djegja eshte menyra e vetme.``
  ( http://.forumishqiptar.com/thread...shqiptar/page3).
  Problemi tjetr qndron edhe n vend ndodhjen e eshtrave t Heroit Kombtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu sepse sipas fakteve t t dy Akteve t Hilandarit, eshtrat e Skenderbeut uhet t jen varrosur po aty n Hilandar sepse kshtu jan br dokumentat. Kjo hedh posht dfrazat e Marin Barletit i cili ishte katolik dhe prmnd vetm faktin se Skenderbeu u varros n Kishin e Shn Kollit Lesh, dhe se kur erdhn turqit hapn varrin dhe i morn kockat pr hajmali. Por dihet q Kisha e Shn Kollit (Shn Nikolla ka qn n periudha t ndryshme edhe Orthodokse edhe katolike, dhe kishte n varrezat e saj vnde pr varreza othrodokse dhe katolike. Kt e pohon vet Marin Barleti kur thot se : ``Heroi u varros sipas riteve t t parve t tij`` pra jo sipas riteve katolike se ndryshe, prse do t prmndte ritet e varrimit? Dihet se popullata qytetare dhe fshtare n at koh ishte orthodoske n t gjith Arbrin dhe Epirin me prjshtim t qyteteve Lezh, Shkodr, Drisht, Tivarr Durrs, t cilat kishin nga dy lloj kishash-katolike dhe rthodokse n at koh.
  S fundmi Historia e Reposh Kastrioti hedh drit pr origjinn trsisht Arbr-Epirote e Familjes Kastrioti n kundrshtim t plot me t dhnat e Schmid dhe t disa historianve e pseudo-historianve t tjer, sepse kt e pranojn dhe vet serbet duke e pranuar se pari q Gjon Kastrioti ishte Arbr-epirot.
  Sa pr Stanishan disa thon se ai nuk u konvertua n islam por qndroi n Kostandinopoj dhe ka vdekur rreth viteve 1440. Hamza Kastrioti u konvertua n islam n 1457. U burgos n Napoli por u martua n 1458 me nj serbe pasi u ri konvertua n kristian me emrin Danilo (Dhanil) dhe s bashku me gruan e tij Elena shkuan n Kostandinopoje tek shtpia e babait-Stanishs. Vndi dhe shtpia ku ata qndruan nuk dihet. Sipas nj burimi tjetr: ``Hamzai u kap i gjall dhe u drgua n paraburgim n Napoli me akuza pr tradhti. Ai u lirua m von dhe shkoi me gruan e tij dhe fmijt pr n Perandorin Osmane, ku ai vdiq si lyps n fillim te viteve 1460``(https://sq.ikipedia.org/iki/Hamza_Kastrioti).
  Interesant sht fakti q Reposh Kastrioti ka ln nj dorshkrim t shkruar n arbrisht por me grma cirilike (ndoshta dhe greke). KKy dorshkrim nuk dihet se ku gjndet por murgjit q e kan par thon se Dorshkrimi i ln nga Reposh Kastrioti flet pr Historin e Familjes. Shpresojm ta gjem dhe krkojm ndihmn e vllezrve shqiptar n Maqedoni dhe Kosov, sepse do t ishte nj fitore e madhe n zbulimin e t vrtetave.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Reposh Kastrioti e verteta pr Famijen e Heroit Kombtar Gergj Kastrioti

  Drejt e ka thene Reposhi se "konvertimi n turk (mysliman) ishte nj krim q nuk lahej dot prvecse t mbyllej n Manastir pr gjith jetn.."!!
  Jarigas

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Reposh Kastrioti e verteta pr Famijen e Heroit Kombtar Gergj Kastrioti

  Sakte. E rende eshte te detyrohesh te ndrosh fene me dhune.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •