Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,143
  Faleminderit
  148
  104 falenderime n 92 postime

  Dramatike, 50 t vdekur dhe qindra t plagosur nga zjarret n afrsi t Athins

  Ndrsa zjarret rreth Athins po vazhdojn pr t dytn dit, bilanci deri m tani rezulton tepr tragjik.

  Mediat greke flasin per 50 te vdekur dhe mbi 150 persona te plagosur.

  Trupat e fundit pa jet u nxorn nga deti, deri dhe 4 milje nga brigjet e Rafinas, n ort e para t ktij mngjesi.

  Ndrkoh, dyshohet se bilanci prfundimtar do t prfshij m shum t vdekur, pasi pran shrbimeve prkatse jan br dhjetra telefonata nga t afrm pr t deklaruar persona t zhdukur.

  Gjith viktimat jan gjetur n zonn ndrmjet Rafinas dhe Nea Makrit, posarisht n Mati dhe Kokkino Limanaki.

  Ata ishin bllokuar pr shkak t flakve n banesa apo makina, apo u prpoqn t largohen nprmjet detit, ku u mbytn.

  Pr fat t keq, shum prej viktimave jan fmij, mes t cilve dhe nj foshnje 6 muajshe.

  Nga t dhnat e deritanishme, numri i t plagosurve ka shkuar n 150, 11 prej t cilve ndodhen n gjendje t rnd. Mes t plagosurve jan edhe 16 fmij, me djegie apo lndime t tjera.

  Me agimin e dits forcat ajrore kan nisur srish operacionit.

  Qeveria shpalli gjendjen e jashtzakonshme n Atikn Perndimore dhe at lindore, ndrkoh q ka krkuar edhe ndihmn e Mekanizmit Europian t Mbrojtjes Civile, q u prgjigj menjher.

  Avion zjarrfiks nga Spanja dhe efektiva nga Qipro pritet tu bashkohen operacioneve.

  Presidenca e Republiks njoftoi se anullohet pritja e sotme q jepet tradicionalisht do 24 korrik, me rastin e vendosjes s Demokracis n Greqi.oranews.tv
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,143
  Faleminderit
  148
  104 falenderime n 92 postime

  Pr: Dramatike, 50 t vdekur dhe qindra t plagosur nga zjarret n afrsi t Athins

  Emri: 2479751.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 42.0 KB

  Kto foto dshmojn m s miri dmet kolosale nga zjarri n Kineta t Greqis, nj lokalitet turistik mjaft i preferuar.

  Q nga mngjesi i s hns kur u shfaq vatra e par, zjarri ka djegur pem dhe shtpi, teksa banort po prpiqen t shptojn pronn e tyre me do mjet.

  Zjarri u prhap me shpejtsi shpejt n pjesn veriore t Kinets, veanrisht n zonat e Maroula, Galini, Panorama.

  Puna e zjarrfiksve pengohet nga errat e forta q fryjn n zon.

  25 deri n 30 shtpi u bn hi nga flakt, ndrsa autoritetet thon se sht tepr hert pr t pasur nj prllogaritje t dmeve nga fatkeqsia natyrore.

  Banort e zons jan angazhuar me mjete primitive n ndihm t punonjsve t zjarrfiksve, pr t kontribuar sadopak n vnien n kontroll t zjarrit.
  Silence is golden.

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Dramatike, 50 t vdekur dhe qindra t plagosur nga zjarret n afrsi t Athins

  Fatkeqesi e madhe per popullin e thjeshte. Mafia ndertimeve ka dore ne keto zjarre apokaliptike.

 4. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,143
  Faleminderit
  148
  104 falenderime n 92 postime

  Pr: Dramatike, 50 t vdekur dhe qindra t plagosur nga zjarret n afrsi t Athins

  Nuk e kam idene per cfare mafje kemi te bejme ketu po degjova qe ishte e stisur kjo puna e zjarrit edhe pse nuk eshte viti i pare qe Greqia vuan nga pasoja te tilla.


  #PrayforGreece
  Silence is golden.

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,143
  Faleminderit
  148
  104 falenderime n 92 postime

  Pr: Dramatike, 50 t vdekur dhe qindra t plagosur nga zjarret n afrsi t Athins

  Deklarata shokuese e gazetares shqiptare: Zjarri n Athin ishte i qllimshm

  Gazetarja shqiptare me banim n Athin, Elona Gjergo, u shpreh gjat nj lidhje telefonike se dyshohet pr biznesmen t prfshir n vnien e zjarrit n Greqi.
  Flakt gjigante prfshin pjesn bregdetare t Atiks, n verilindje t Athins, duke shkaktuar deri tani 74 viktima dhe 300 t plagosur, ndrsa mijra t tjer jan deklaruar t zhdukur.
  Sipas gazetares Gjergo, zjarri mendohet i qllimshm pr t shkatrruar bregdetin e Atiks.
  “Kt vit mendohet se zjarri sht vendosur nga dor njeriu. Dyshohet pr biznesmen t implikuar, t cilve mund t’iu interesoj shkatrrimi i bregdetit t Atiks. Komuniteti shqiptar ktu n Greqi sht angazhuar maksimalisht pr t mbshtetur popullin grek n kto momente t vshtira. Shoqata e emigrantve t shqiptarve n Greqi ka br thirrje pr kdo q mund t ndihmoj ekonomikisht viktimat e prekura nga kjo fatkeqsi.”- sht shprehur gazetarja shqiptare shkruan reporttv.
  Autoritetet greke kan shpallur tre dit zie kombtare pr viktimat e zjarreve.
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •