Edhe pse jemi m pak se nj vit larg zgjedhjeve vendore, politika e dits nuk po lejon ende nj artikulim t qart dhe strategjik ndaj ktij takimi t rndsishm elektoral.
Sigurisht pushteti i akumuluar nga Partia Socialiste i lejon nj far avantazhi n krahasim me rivalt e opozits; edhe pse thashethemnajat e ngritura mbi rikandidimin apo jo t disa prej qytetarve t par, n detyr n disa qytete t rndsishme, ka m shum si qllim diverisonin e brendshm dhe t jashtm, sesa mungesn e vullentit pr t qartsuar kandidatt e saj.
Opozita, n rolin e sfiduesit, njhersh me nevojn pr t akumuluar rezultate pozitive q t shkojn n funksion t paqtimi t dinamikave t saj t brendshme, ka edhe nj domosdoshmri tjetr, i cili tejkalon interesin e saj vetjak, dhe prkon me interesin e prgjithshm publik. Propozimin e nj alternative qytetare, e cila t jet nj anti-model i asaj ka ofron mazhoranca aktuale.
Qartsisht ky nuk sht nj proces i leht. Sidomos duke pasur parasysh se fenomenet kundr t cilave opozita ka shpallur betej, si tandemi politik/krim, prdorimi i parave t pista n zgjedhje, apo injektimi i tyre n ekonomi nprmjet lejeve t ndrtimit q aq kollaj jepen nga mazhoranca, n shkelje t zotimeve elektorale t bra urbi et orbi n fushatn e 2015, prbjn nj forc t prbindshme ndaj s cils sht gati e pamundur t luftosh.
Megjithat, edhe prball nj kundrshtari t mujshm, duhet gjetur forca pr t par prtej mjegulls s lufts, dhe pr t prcaktuar sa m shpejt nj ekip me t cilin t njihet jo vetm baza e partive opozitare, por edhe qytetart e komuniteteve ku ata do t kandidojn dhe do t propozojn alternativn e tyre.
N turavrapin drejt qershorit t ardhshm, Tirana do t vijoj t jet qendra e rndess s politiks shqiptare. Nga ana e opozits kandidatt potencial prkojn me disa emra t shqipruara nn z npr tavolinat politike, por, deri m tani, asnj nga ata nuk ka qen n oktavn e duhur pr t goditur vesht e elektoratit kryeqytetas. Njkohsisht, muajt e mbetur n dispozicion, nuk sugjerojn krijimin e nj kandidati ex novo pr Tirann.
N kto kushte, dhe n nj koh kur beteja midis palve duket se do t zhvillohet n fushn e vlerave m shum sesa n at t ideve apo projekteve, nj emr n kampin opozitar mund t mos duket aspak nj ide e keqe prball taborit t rioshve q borderon e par n jet e kan sigluar si Ministr apo Drejtor Doganash.
Ai sht Dashamir Shehi. Nj nga patrict e politiks, figur gati super partes, dhe nj personalitet q mund t krijoj konvergjenc edhe n radht e gjera t aleancs opozitare q duket se po formohet natyrshm si pasoj e betejave t prbashkta parlamentare.
Prball nj kryebashkiaku q mbjell pem dhe korr kulla, i cili fitoi zgjedhjet me premtimin zero ndrtime, por nuk u skuq n asnj moment kur bash me qiellin e Tirnans ato orrn dhe maskn e tij hipokrite; Shehi do t ishte emblema dhe elozhi i nj kandidature normale, dhe shum popullore.
Daja, kshtu e thrrasin simpatizantt, vjen nga nj familje e vjetr tiranase, me nj karrier politike tej mase fisnike; nj i djatht i natyrshm q asnjher nuk e ndryshoi rreshtimin e tij. Ka qen nj nga ministrat m t denj t qeveris Meksi, i paprfolur n afera q shpesher kan njollosur rrugtimin e politikanve tan. Si nj kalors pa njoll, sht kthyher n nj ikon t opozitarizmit t sotm. Fjalimet e tij shndrrohen n virale n mediat e reja dhe t vjetra; nj frymzim dhe nj shkoll ad hoc pr t gjith ata q ende guxojn t mendojn politikn si nj gj serioze.
Shehi do t ishte jo vetm emblema kundr babzis q ka kapluar jetn politike, por nj thyerje reale me politikn meskine dhe konfliktuale. Karakteri i tij paqsor dhe afrimiteti i natyrshm q ka me njerzit, q kontraston fort me teatralitetin e kundrshtarit, do t krijonte telashe t mdha pr Lalin, q ndryshe nga Daja, nuk shfaqet ashtu si sht, por sht n nj aktrim t prhershm.
Pikrisht kjo distanc me politikn e shtirjes, qoft si natyr njerzore, qoft edhe si profil politikani, do ta bnte at imun ndaj rivalve; mjeshtra n romuze dhe komunikim, por bosh n prmbajtje dhe asnjher konsekuent.
Nj kandidim atipik, sikurse nuk sht aspak tipike jeta e nj qyteti n smbim. T marr peng nga njerz q pr ambicie personale nuk e kan par kurr si nj komunitet mbi t cilin t sillnin mbrothnin e nj administrimi t thjesht, por si nj trampolin n shrbim t jets s tyre politike dhe orekseve t atyre q kto karriera financiojn.
Dy her tridhjet vje, Daja nuk ka asgj pr t marr nga Kryeqyteti, por shum pr t dhn. Duket nj sfid e pamundur, megjithat, deri sa t zyrtarizohen kandidaturat, nuk kushton asgj t ndrrosh nj Kryebashkiak q do t ishte hymni i thjeshtsis, pas nj potere q ndr vite, kryesisht, ka gjeneruar monstra.
SYRI.net