Sipas t dhnvae t Kontrollit t Shtetit, t dhna t cilat populli i njeh, i ka provuar dhe po i provon dhe sot e ksaj dit, mitmarrja dhe korrupsioni n sistemin public spitalor sht i madh, shqetsues , ka shtenjtuar jetesn e popullsis shqiptare, dhe mbetet nj nga faktort e largimit t popullats shqiptare jasht vndit (krahas faktorve t tjer t rndsishm si punsimi, varfria, dhe dshira utopike pr t jetuar m mir).
Dihet q nj system demokratik t funksionoj mir duhet q qeverit prkatse t zgjedhura do kat vite qndrore dhe locale, duhet ti sigurojn ppulliit t tyre kto elemn baz t jetess :
Drita
Uj
Shrbim shndetsor Publik me Rimbursim (jo falas), prve urgjencs e cila sht falas
Arsimim falas 9 vjear dhe para shkollor
Mundsi Strehimi
Punsim (kjo facultative n raport me profesionet)
Nj nga elementt kryesor baz t nj jetese t mir - ai Kujdesit Shndetsor, veanrisht ai Spitalor sht shum keq. Ja far po ndodh.
sht pr tu shqetsuar dhe dhe pr t vn duart n kok kur shohim nj diferenc t madhe n manaxhimin spitalor t mir t vndeve fqinj po aq t vogla sa ne si- Maqedonia he Mali i Zi, madje dhe Sebia e Kroacia (pa u krahasuar me Greqin Francn apo BE), me manaxhimin aspak professional t Sistemit . Prse duhet t ndodh kshtu?
Mos jan vall shkaktar konkurenca me Spitalet private dhe pagesat m t mira pr personelin shndetsor q punon n ato spitale private?
Mos jan vall mos funksionimi i Siguracioneve Shndetsore ose funksionimi i keq t cilat i paguajn rregullisht shqiptart porse nuk kan efekt kur kujdesi shndetsor kalon pr tek pacienti kur shtrohet n spital?
Mos vall jan punsimi i dyfisht i mjekve dhe infermjerve q punojn edhe n Spitale Publike njkohsisht edhe n ato Private?
Mos jan vall rrogat e vogla t Mjekve dhe infemjerve n spitalet publike dhe kudo, arsyeja q personeli shndetsor punon n dy apo tre vnde pune?
Mos jan vall kushtet e puns dhe mos pagesa e puns jasht orarit?
Mos jan gjithashtu vshtirsite e qllimshme n furnizmin e Spitalit me medikamente, Consumables, pajisje mjeksore nprmjet tenderimeve jo t rregullta?
Mos jan si element t kujdesit jo professional shndetsor t futjes n pun t mjekve, infermjerve pa konkurim dhe t pa-aft nprmjet ndrhyrjes s politiks itmarrjes?
Mos jan gjithashtu vendosja e drejtuesve t Spitaleve publick jo mjek madje duke shkelur Udhzimet e mprshme t M.SH., t cilat prmndin drejtimin e Spitaleve Publike Terciare dhe ato Rajonale nprmjet Bordit?
Mos vall prqndrimi i popullats n Tiran e Durrs ka krijuar gjith at shqetsim n dhnien e ndihms s par dhe n shtrime , duke ln spitalet rajonale dhe ato q kan mbetur t bashkive t veanta pa pun?
Po.
T gjitha kto problematika t prmndura m sipr qndrojn, por dy nga ato po shmbin strukturn e sistemit Shndetsor Spitalort ndrtuar me aq mund:
-Keqfunksionimi i Siguracioneve Shndetsore, mbulimi nprmjet t cilave i Kujdesit shndetsor n shtrimet n Spitale sht difektoz dhe me qllimnuk prfillet nga Drejtuesit e Spitaleve, dukei detyruar pacientt t paguajn nn dor mjekt. Dhe kjo sht prgjegjsi direkte e drejtimit t keq t dikasterit kryesor:- Ministris s Shndetsis. Assnj Urdhres , asnj Udhzim, asnj kontroll si zbatohen udhzimet dhe urdhrat.
- Konkurimi i pandershm i Spitaleve Private t cilatpengojn funksionimin e sistemit spitalor publik nprmjet dypunsimit t hapur apo t fsheht t mjekve drejtues s pavioneve t Spitaleve publike terciare e cila sht nj shkelje e hapur e ligjit, e pr pasoj edhe e mjekve specialisdhe infermjerve, t t tjert cilt prfitojn nga kjo shkelje ligji nga drejtuesit e tyre, s dyti kalimi i pacientve t shruar ose jo n spitalet publike pr n spitalet private npr mjet propagands s po ktyre mjekve dhe infermjerve t dypunsu, qoft pr tu shtruar qoft pr t b analiza dhe egazaminime tek privati se tek publiku ` nuk bhen mir`.
Dhe ktu prgjegjsia kryesore bie mbi Ministrin e Shndetsis
Cilat mund t jen zgjidhjet n kt katrahur shndetsore q ka shqetsuar popullatn shqiptare dhe ka krijuar frikn dhe pasigurin pr shndetin e tyre i cili nuk sigurohet si duhet n Sistemin Publik por u rekomandohet private si m i sigurt pr nga kujdesi shndetsor- kuptohet duke pauar si i thon ..qimet e koks`?
Disa sugjerime Ministres aspak Profesionale t Shndetsis jan:
Shtrimi i pacientve n spitale dhe mjekimi i tyre prfshi operacionet pa pages dhe pa mitmarrje nse ata kan Kartn e Shndetit.
Rritja e tarifs s Siguracioneve Shndetsore deri n 5% me kushtin e msiprm.
Rritja e Rogave t Mjekve dhe infermjerve duke i kategorizuar sipas vjetrsis e gradave shkencore dhe sidomos infermjert t cilet duhe kategorizuar urgjentisht ashtu sic e ka italia dhe vndet e BE,
Pagesat pr punt jasht orarit dhe dhnia e bonuseve pr cdo pun extra-time
Ndalimi me ligj pr t punuar pun t dyt - Drejtuesve t Shrbimeve dhe Drejtuesve t Pavioneve t Spitaleve Terciare, si dhe i mjekve dhe infermjerve. Ata q duan t ikin le tu jepet mundsia t ikin.
Marrja me konkurim i mjekve m t mir t mundshm pr t punuar n Spitalet Terciare dhe testimi i tyre cdo 2 vjet. Po kshtu dhe i infermjerve.
Vendosja e Drejtimit t Spitaleve nprmjet Bordeve dhe hapja e nj magazine qndrore pr furnizmin pa ndrprerje t Spitaleve,
Forcimi i puns s administrats sitalore prsai prket statistikavedhe kontrollit t kombinuar pr zbatimin e ligjit.
Zvndsimi i drejtuesve t Shrbimeve dhe t Pavioneve duke prdorur konkurimin me dosje dhe prkushtim.