Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,258
  Faleminderit
  161
  107 falenderime n 95 postime

  Peshq t ngecur n rrjet

  Emri: 238841fd736b10a57da37661ccc3ccb13d481326.jpg

Shikime: 286

Madhsia: 48.1 KB

  Pjes t zgjedhura nga libri i Paolo Landi, Impigliati nella rete.

  Nse ndonjri kupton q mbreti sht lakuriq, kjo nuk do t thot q mbreti pushon se qenuri mbret. Do t thot q shum nuk do t vazhdojn t bjn sikur admirojn veshjet e tij.
  Hyrje

  Q pa filluar mire duhet thn se nuk mund t bhet pa Rrjetin (internetin), dhe, pr t’i dhn krejt hakun, duhen vn gjithnj n dukje mundsit e tij t pa eksperimentuara m par dhe potencialitetet e tij, ashtu si duhet t bhet pa tjetr lista e aspekteve t tij pozitive. Por informacioni i sotshm pr Web-in lkundet midis entuziazmit t turms - shoqruar nga nj lloj krkese pr pjesmarrje akritike n mekanizmat e tij - dhe mohimit prbuzs e ndonjher snob t disa kundshtarve t izoluar, t trmbur m tepr nga degjenerimet e tij politike, psikologjike, seksuale.

  Ja vlen t prqendrohem tek kontradiktat m t spikatura t Rrjetit, sigurisht jo pr ta mohuar, por pr t paralajmruar k e frekuenton q t bj kujdes nga do abuzim i mundshm. Do t dshiroja q ky libr, n disa pika tepr kritik ndaj Web-it, t lexohej si nj xhest shprese drejt mundsis s inteligjencs dhe spiritualitetit njerzor, si nj shtytje pr t’i prdorur teknologjit, m tepr se t’u prdorur prej tyre, gj q po ndodh gjithnj e m shpesh.

  Do t dshiroja t hidhja nj sfid - prindve, msuesve, edukatorve n prgjithsi, por edhe djalris - pr nj edukim (dhe nj auto-edukim) t shumllojqensis n vnd t njsimit tiranik t modave. far ky libr vrtet akuzon, m tepr se Rrjeti n vetvete, sht shoqria jon dhe marrosja pas inteligjencs kapitaliste t teknologjive t reja: i kndohen hosana m tepr atyre q lavdrojn fitimin e arritur pa shum strhollime etike dhe shumfishimit t konsumeve, shpesh duke u maskuar mbas ideologjive t rreme t progresit.

  Nse ndonj kupton q mbreti sht lakuriq, kjo nuk do t thot q mbreti pushon s qenuri mbret.

  liruar nga xhingla-minglat ideologjike, Rrjeti nuk sht gj tjetr vese nj mjet informacioni dhe zbavitje. Do t zvendsoj televizionin e vjetr dhe do t arrijm m n fund ta frekuentojm pa hipokrizi, pa ndrgjegjen false t pjesmarrjes n nj apoteoz t demokracis. Me ndrgjegjsimin (n rast se) e brjes pjes n nj proces globalizimi - ekonomik dhe kulturor - m t sofistikuar.

  Do t msojm ta prdorim ashtu si kemi msuar t prdorim telefonin, floktharsen, furrn me mikroval, faksin, pa i’u nnshtruar, pa na u lbyrur syt nga mitologji q, sipas t dhnave faktike, tregojn brishtsin e tyre pa vler. Athere teknologjia do t jet nj mjet pr t jetuar m mir, dhe jo mjedisi n t cilin detyrimisht duhet t jetojm. (faqe 11-12)

  N nj rrjet, e thot fjala vet, mund t mbetesh i kapur n t. Peshq q prpliten midis syzeve t grshetuara t nj kurthi t thurur me kast pr t na zn rob, miza t ngecura n nj rrjet merimange t brisht, e megjithkt vrastare, nga e cila nuk do t lirohemi m. Nj rrjet mund t jet nj pshtjell, nj pyll, nj sistem biologjik q harliset, lmsh i nj bime parazitare q jeton pr hesap t nj organizmi tjetr deri sa i’a merr shpirtin. Sa m tepr degzohet nj rrjet, aq m tepr shton aftsin t gllabroj gjithka. Nj rrjet mund t na burgos, mbasi t na hiptnotizoj me thurrjet ndjellse t nyjeve t saj. Njsoj si peshqit notojm n tufa, donjri duke vozitur me pend dhe duke marr frym me verza, individualitete t asgjsuara nga turma q vendoset verbtazi sa andej kndej, duke u uniformuar si bashksi, pasqyrima flakruese t argjendta q marrin frym fryu-fryu si nj mushkri e madhe, ndonjher hallakatur prej sulmit t nj peshku m t madh. Teknika tregon natyrn e saj do her n nj perspektiv t re, kshtu, duke u tutkallosur me ne - mutantt (ndryshimtart) e shekullit t njzet - teknika ndryshon emocionet tona, ankthet, dshirat. Rrjeta q na kap, ajo n t ciln mbesim ngjitur, ajo q na magjeps ndrkoh q na mbrthen, ajo q na burgos duke na lajkatuar, sht Rrjeti, rrjeta e vetme q mund t ndrlidh nj peshk pa uj me miliona t tjer t ngjashm me t: Interneti. Nj bashksi ndryshueshmrish q bhen kapic n nj rrjet gnjeshtare, seamless, pa syze, nyje dhe thurrje. Nj rrjet e prfytyruar pra, ashtu si duhet t jet nj rrjet e hedhur n detin abstrakt t individualiteteve t ndrlidhura, q flasin pa u njohur dhe lejojn t kapen rob pr t qen t sigurt se ekzistojn. (faqe 13-14)

  T till jemi, peshq t vetmuar q vozitin n hapsirn e gjr t nj oqeani n t vrtet t mbipopulluar: gjithnj e m t vetmuar, t zhytur n paradoksin e nj jete q na shtyn t ngujohemi n shtpi, para pc-s (personal computer) ton, n iluzionin q gjithka q na duhet gjendet aty, e strukur n at ekran . (…)
  (…). Njohja sht, para s gjithash, eksperienc. Por Rrjeti e ndryshon pa mshir eksperiecn: nuk lvizim, nuk dalim, nuk udhtojm m pr t njohur botn. Esht bota q na ofrohet neve, sedentar t paluajtur vendit, q nuk e prshkojm, prve se n autostrada telematike, e nuk e banojm m, perve se n site virtual. (faqe 15-16)

  (…). Duke harxhuar shum koh n Rrjet, bhet e zakonshme t mendohet q identiteti yn sht i shkmbyeshm, q e vrteta dhe prnjmendsia mund t prputhen, falsiteti mund t bhet joshs. N ekranin e pc, duke dialoguar me k nuk na njeh, mund t paraqitemi si e kundrta e asaj q jemi dhe Rrjeti fillon e duket si nj vend ku shumllojshmria sht n vetvete nj virtut, n vnd t nj gnjeshtre.

  (…). Nse bota na ofrohet, ne pushojm s qeni n bot. Bhemi konsumator t bots. Nse pastaj bota vjen tek ne vetm n form imazhi, nprmjet nj ekrani, far konsumojm sht vetm nj fantazm e bots. do eksperienc e br n Rrjet do t na duket nj eksperienc e “vrtet”. E vrteta dhe gnjeshtra, vrtetsia dhe falsiteti tejkalohen nga miti i shumllojshmris. Sasit bhen cilsi: mundsia pr t folur me nj numr pafund personash, ysht handikapin e t qnurit i vetmuar para nj pc-je, mundsia pr t konsultuar nprmjet kompiuterit enciklopedin m t madhe t bots, t liron nga detyrimi pr t krkuar gjetk n mnyra t tjera, sepse, helbete, dihet q gjithka mund t gjendet atje. (…). (faqe 19-20)

  Jam lidhur. Kam ndezur celularin, adresa ime e posts elektronike funksionon. Nuk m merr n telefon dhe nuk m shkruan asnjeri. Pra nuk jam askushi. Nga frika, nga nj nevoj sigurie t cnuar, lind nevoja pr t ndrtuar nj jet t dyt n Web. Nga pikpamja psikologjike Rrjeti dhe mjetet e reja t komunikimit jan rregullator dhe moderator t ndarjes, t asaj shkputjeje q lind nga largsia fizike, por mbi t gjitha nga ajo m e padurueshmja, me natyr sentimentale, q lind nga mungesa dhe humbja e kontaktit me “tjetrin”. (…) (faqe 27)

  (…). Te jesh anonim ka nj kuptim t dyfisht dhe kontradiktor: nga njra an duket si kushti i domosdoshm q dikushi t shfaq lakuriq - nprmjet fillit telefonik ose telematik - ndjenjat e tij, dshirat e tij m t fshehta, perversionet e tij. Nga ana tjetr sht denoncimi i izolimit ton - q donjeri krkon n mnyrn e tij ta mbush “duke u lidhur” pa e zbuluar fytyrn e tij -, n mnyr q t jemi n qendr t interesit t dikujt, n mnyr q t mos ndjehemi t izoluar n boshllkun e vetmis son. Ashtu si ilimijt rrekin t fillojn t banojn botn, t zotrojn realitetin dhe t vendosin relacione ndjesore nprmjet kukllash dhe arushkash prej pellushi, njsoj ne nuk jemi m n gjndje t banojm botn dhe t garantojm relacione ndjesore pa ndrmjetsin e pc-s ose celularit ton, t cilt jan lodrat tona, mrekullit e reja teknologjike q na rishpien n fmijri, n nj fmijrizim t prgjithshm dhe progresiv t bots - jo vetm virtual -, n t ciln jetojm dhe veprojm. (faqe 31-32)

  (…) Speaker’s Corner (qoshja e oratorve) sht nj zon n ann veri-lindore t Hyde Park, n Londr, afr Marble Arch. Esht vndi tradicional i rezervuar pr k ka ndonj gj pr t thn. Veanrisht t djeln n mngjez fardo lloj robi mund t dal n resme pa i’a marr dorn kujt, e praktikisht pr t llafosur pr do lloj argumenti. Oratort e Speaker’s Corner tashm jan rob t nj manierizmi, denoncimet e tyre, opinionet e tyre, edhe pse mund t provokojn opinione t kundrta nga ndonj spektator, mbeten fjal t ngordhura. Liria, demokracia dhe ambicja e kot pr komunikim e kujt lundron n Internet, bien pre e t njjtit manierizm. Ashtu si n park mjafton nj stol, mbi t cilin ngjitesh, pr t ligjruar para kalimtarve, n Rrjet t mjafton nj lidhje-hyrje. E kujt i intereson ajo q ti krkon t thuash? Rrjeti dhe Blog-u ngjajn me nj Hyde Park i zgjeruar dhe i frekuentuar n t gjitha ort, jo vetm mngjezin e t djels, nga milion gojtar q, n t gjitha gjuht e bots, shkarkojn aty informacione dhe opinione t dobishme dhe korrekte, por edhe t panevojshme, ose t parndsishme, t skaduara ose t paprditsuara. Nse dallohet leht filozofi nga sharlatani q hip mbi stol n Hyde Park, si mund t ndahet djathi nga sapuni n valangn e t dhnave dhe kumteve q prdit prmbyt Rrjetin?

  Autori : InkuizitoriMoth
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 12-07-2018 m 15:52
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •