Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    DRONI al Varferia ne familjen Ndoj Mirdite

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    BURREL FAMILJA E VARFER .mpg


  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Familja në fshatin Gurrë e Vogël në Burrel, në skajet e varfërisë


  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    TV BULQIZA Familja Xholeshi , jetese e dhimbshme



  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Rikthehet historia e gruas shtetëzënë që mblidhte krom në Bulqizë


  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Libonik mes varferise dhe papunesise


  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    JETA NË SHTËPI TË MBULUAR ME TENEQE

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    NENA E DY FEMIJEVE DEL NE RRUGE


  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri


  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    9-vjeçari pa fëmijëri, mbledh lule në mal për të jetuar...
    29 aug. 2018

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Published on Aug 31, 2018
    Copyrighted by News24 Albania

    Dje Rama udhëtoi drejt Shijakut dhe vizitoi banesën e Hysen Zhupanit, aty ku u përball me një mjerim dhe varfëri ekstreme ku jetonte familja.

    “S’e prisja të ishte kaq e frikshme, është e frikshme” shprehet Rama kur përballet me kushtet ku jeton kjo familje e varfër, ndërsa u premton se do të kthehet sërish para dimrit dhe u ofron atyre ndihmën për të ndërtuar një shtëpi të re.



  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Report TV
    Publikimi 8 sep. 2018


    Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në Facebook nga vizita që ka zhvilluar në një familje në Vlorë. Familja e Niko Ahmetit në fshatin Vajzë në Vlorë jeton mes mjerimit, e rrënuar, dhe në skamje.

    Në bisedën që Rama zhvillon me kryefamiljarin, ky i fundit zbulon se në mungesë të shtretërve familja fle përtokë.

    Biseda e Ramës me kryefamiljarin Niko Ahmeti

    Niko Ahmeti: Kjo është banesa ku jetoj me 5 fëmijët, pa ujë, pa drita, pa rrugë, marr vetëm një ndihmë ekonomike. Ja kjo është familja ime, fëmijët kanë mbaruar tetëvjeçcaren, vajzat e vogla vazhdojnë shkollën.

    Rama: Ku flini?

    Niko Ahmeti: Sheshit, ja si shikon, me mundësitë e mia, kaq mundësi kam.

    Rama: Do të shikojmë t’ju gjejmë një mënyrë t’ju ndihmojë edhe për shtëpinë, edhe për fëmijët edhe për mundësi për ndonjë blegtori të vogël.








  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Krujë/ Familja e Suzan Pashës në mjerim: Flemë pa ngrënë që të hanë 2 fëmijët e vegjël
    Report TV
    Published on Sep 15, 2018





    Jeta për 70-vjeçarin Suzan Pasha nga fshati Nikël i Krujës nuk ka qenë aspak e lehtë. Varfëria e ka shoqëruar gjatë gjithë jetës së tij. Familja e Suzanit përbëhet nga 4 pjesëtarë, ai, e shoqja dhe 2 fëmijët. Ndërsa të ardhurat e vetme që ata kanë janë vetëm 48 mijë lekë të vjetra në muaj .Pavarësisht moshës së thyer, Suzani nuk përfiton as pension sepse nuk ka plotësuar vitet e nevojshme të punës.

    Unë aktualisht jetoj në një gjendje shumë kritike për arsye ekonomike. Jam papunë, gruan e kam të sëmurë nga spondiliartroza, kam dy fëmijë të vegjël. Vetë jetoj duke mbledhur kanoçe në rrugë, sepse kam një moshë madhore e nuk më merr njeri në punë. Unë dhe gruaja ime ka raste që flemë pa bukë, se na vjen keq për fëmijët. Po të hamë ne, të nesërmen do ngelen prapë fëmijët pa bukë. Detyrimisht rrimë ne pa bukë, sepse jemi më të mëdhenj dhe fëmijët i mbajmë me ato mundësi që kemi.

    Suzan Pasha, Nikël
    Sipas Suzanit, mosha e tij e ka penalizuar, pasi nuk e merr asnjë njeri në punë. Por, sikur të mos mjaftonte kjo as e shoqja nuk mund të punoje pasi është e sëmurë.

    Tokë nuk kanë, ndërsa si mundësi të vetme për të nxjerrë ca të holla më tepër Suzani mbledh herë pas here shishe plastike apo kanaçe në kazanët e plehrave.

    Edhe kushtet e banimit në të cilat kjo familje jeton nuk janë normale pasi shtëpia është shumë e amortizuar. Përveç kësaj në familjen Pasha mungon edhe uji. Ata e kanë të pamundur të vendosin tubacione apo të blejnë një depozitë. Kryefamiljari Suzan Pasha bën apel për ndihmë pasi nuk kanë asnjë mundësi tjetër vetëm se të shpresojnë që thirrjet dhe lutjet e tij për ndihmë do të bien në veshin e njerëzve me zemër të mirë.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Eraldi kërkon ndihmë - Top Channel Albania - News - Lajme
    Top Channel Albania
    Published on Sep 24, 2018
    Jeta është bërë më e vështirë për një të ri nga një fshat i Kuçovës. Eraldit i vdiq i ati dhe vuajtjet që kanë nisur që në moshën 14-vjeçare tani i janë shtuar. Ai kërkon ndihmë për të motrën që është e sëmurë.


  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Drama e 3 fëmijëve të Rrajcës - Top Channel Albania - News - Lajme


    Top Channel Albania
    Publicerades den 27 sep. 2018
    Igli, Ersa dhe Urimi janë tre fëmijë të familjes Çuku, nga Rrajca e Prrenjasit, të cilëve u ka rënë barra e rëndë e kujdesit për nënën e tyre dhe për njëri-tjetrin.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Rama mban premtimin që i bëri familjes në varfëri në Shijak, ju ndërton shtëpinë e re, pamjet
    Report TV
    Published on Oct 28, 2018
    Kryeministri Edi Rama bëri publik pak javë më parë gjendjen e familjes së Hysen Zhupanit në Shijak. Në pamjet që shefi i qeverisë publikoi në Facebook, shihej situata e rëndë ku jetonte Zhupani bashkë me fëmijët e tij.

    Rama iu premtoi se shtëpia do të rindërtohej para se të vinte dimri, dhe kështu ka ndodhur.

    Ditën e sotme, në rubrikën e përditshme në Facebook ‘Mirëmngjes’, kryeministri ka ndarë me ndjekësit e tij pamje nga banesa e rindërtuar dhe me kushte të mira jetese. Ai ka mirëpritur Zhupanin bashkë me fëmijët e tij.

    ‘Bukur ëëë? Ja dhe televizori. Të jemi të qartë, ju këtu, vetëm 10-ta në shkollë. Shtëpinë e keni, ja librat dhe Tv, televizor kur të kenë mbaruar mësimet.”-iu ka thënë Rama-fëmijëve.

    Kryeministri ka mbajtur një tjetër premtim që kishte bërë në këtë familje, pasi i ka dhuruar një kravatë Hysenit.


  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri



    Pesë anëtarë të familjes Gjikola në fshatin Sopot të Bulqizës jetojnë me vetëm një ndihmë 100 mijë lekë të vjetra.

    Malvina Gjikola, e cila kujdeset për 4 fëmijët, pasi bashkëshorti i saj ndërroi jetë nga një sëmundje e rëndë, po jeton në kushte të mjerueshme. Shtëpia është tërësisht e pabanueshme, pasi i gjithë shiu që bie jashtë futet brenda dhe kudo mbizotëron lagështia.

    Në ditët e acarta të dimrit jeta për nënën dhe 4 fëmijët e saj bëhet akoma më e vështirë.

    Vetë vogëlushët thonë se dhurata që do donin për fundvit do të ishte një shtëpi e re që dhe ata të kishin mundësi të jetonin si gjithë bashkëmoshatarët e tyre.

    Malvina bën apel për ndihmë pasi e vetme dhe me ndihmë ekonomike e ka të pamundur jetesën.

    Top Channel

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    ”FESTA” E VARFËRISË PËR FAMILJEN SHQIPTARE, BUKË DHE QUMËSHT NATËN E VITIT TË RI
    Insajderi INSAJDERI
    Për shumë familje në Bulqizë, tryeza e vitit të ri ka qenë mjaft e varfër, pasi pjesa më e madhe jetojnë vetëm me ndihmë ekonomike, por ka edhe nga ata që natën e vitit të ri nuk e kanë festuar.

    Familja e Ibrahim Shytit në fshatin Koçaj të njësisë administrative Fushë-Bulqizë, natën e vitit të ri e kaluan vetëm me bukë dhe qumësht.

    Nëna dhe babai thonë se nuk kanë me çfarë t’i ushqejnë dy fëmijët të moshës 7 dhe 8 vjeç. Afërdita tregon sasinë e fundit të miellit që i ka mbetur…

    Ibrahimi thotë se paratë nuk i dalin as për të ngrënë e as për ilaçe, ndërsa vetmja lodër për për dy fëmijët e kësaj familjeje, është kjo tollumbace, ndaj edhe vetë ata drejtojnë sot një thirrje.

    “Do kishim dëshirë që për vitin e ri, tryeza jonë të ishte plot me ushqime”, thonë fëmijët e Ibrahimit.

  19. #39
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    Kaluan 28 vjet "demokraci" dhe perseri poema e mjerimit mbetet ne rend te dites. Nuk ka patur te tilla realitete para vitit 1990, megjithe katastrofen ekonomike. Dhe si u soll politika keto 28 vjet?? Qellimi i vertete ka qene "pasurimi", por vetem i vetes se saj. Patjeter me te tilla ndihma ekonomike qe jepen dhe as ia vlen te permenden. U mbyllen dhe u nxorren ne faliment industri rentabel, te cilat sot mund te mbanin me pune mijera njerez dhe do te zbusnin varferine. Deri ne vitin 1995 ishte "shitur" gjithe ekonomia, pas shkaterrimeve te 1991-1992 dhe c`mbeti gjalle u dogj me 1997. S`mund te kete pasurim pa prodhim, megjithe mundesite qe nxjerr emigracioni shihet se ky nuk mjafton. Pjese te rendesishme te pasurise kombetare vidhen nga politika. Politikanet s`kane pse shkojne e t`u qajne hallin te mjereve, por te ndermarrin nisma ekonomike, reforma, por per popullin jo per vete. Kjo gje nuk shihet ne horizont. Rivenja ne perdorim e pasurive kombetare te nentokes dhe mbitokes, se paku te perpiqen per kete qellim. Nuk them te kthehemi ne te kaluaren, por ndryshime duhen dhe duhet te vazhdojne, deri sa me i varfri te jetoje normalisht ne kete vend, te mos i mungoje ushqimi e banimi. Por a mund te pritet gje e mire nga ata qe shkaterruan gjithcka. Them se jo. Duhen ndryshime ne sistem.
    Duaje te afermin tend si veten

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Varfëria ne Shqipëri

    7 vjet pa drita dhe ujë - Top Channel Albania - News - Lajme
    Top Channel Albania
    Publicer 20 jan. 2019
    Muharremi nga Kamza, për të siguruar jetesën mbledh mbetjet e riciklueshme në kazanet e plehrave.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •