Emri:  New+Picture+(24).png

Shikime: 819

Madhsia:  109.0 KB
Sipas t dhnave t lna nga imamt e Xhamis s Kabashit, thuhet se xhamia e fshatit Kabash sht ndrtuar n kohen e Perandoris Osmane.

Kjo e dhn bhet edhe me serioze pr vet faktin se: Fshati i Kabashit n kohen e Perandoris Osmane, por edhe m par ka qene shume i zhvilluar pasi Kabashi respektohej si Bajrak i par. Aq i zhvilluar ka qn Kabashi saqe u kthye pik e rndsishme pr tregtart q prshkronin rrugen nga Prizreni n drejtim t Shkodrs. Sipas t dhnave Kabashi kishte shtpi shum t bukura. T ndrtuara me gur t gdhendur dhe atit t mbuluara me tjegulla.
Nga numri i madh i levizjeve tregtare Kabashi u b shum i njohur ku tek vendi i quajtur Lam Lushaj filloi t zhvillohej tregtia, madje duke br edhe panair cdo dit t diele, n dy ant e rrugs ku kalonin karvanet tregtare pikrisht n Lam Lushaj.
Lam Lushaj ishte nj vend mira pa pronar. N kt vnd me dshir t banorve u bn dy ndrtesa: Xhamia e Kabashit dhe prball xhamis u ndrtua Mejtepi i Kabashit.
Emri:  New+Picture+(23).png

Shikime: 783

Madhsia:  117.3 KB
(Varrezat e vjetra te myslimaneve ne fshatin Kabash,Puke)

Duke qense pjesmarrja e besimtarve pr namaze n Xhamin e Kabashit pikrisht tek vendi i quajtur Lam Lushaj u kthye si qendr pr Kabashasit ku n nj vend qendej tregu, xhamia dhe mejtepi.Xhamia e Kabashit u ndrtua me dy kate, kati i burrave dhe kati i grave. Burrat kishin hyrjen n vet pashtu edhe grat. Arsyeja pse u b kaq e madh Xhamia sht pr vet faktin se Kabashi kishte shum banor. Prve Kabashasve n ndrtimin e Xhamis moren pjes edhe tregtar nga Prizreni. Sipas t dhnave gojore: tregtart e Prizrenit n shej respekti qu u kishin dhn Kabashasit atyre, dhe pr mikpritjen e Kabashasve vendosen te japin ndihm n t hodha pr xhamin e Kabashit.
Pas ndrtimit t Xhamis u ndrtua edhe Mejtepi i Kabashit. Sipas t dhnave t Musa Lluks (I cili n vitin 2004 ka qen antar i Kshillit t xhamis Puk) thot se: N Xhamin e Kabashit ka shrbyer si hoxh Imam Sadik Prishtina i cilu erdh n Kabash rreth vitit 1912.
Sadik Prishtina n vitin 1914 hapi Mejtepin e Kabashit duke dhn edhe mesime fetare ku msohej gjuha turke, shkrim e kndim i gjuhs shqipe dhe lnd t tjera. Imam Sadik Prishtina pasi prfundoi nj kurs pedagogjike ne Elbasan u emrua zyrtarisht nga shteti mesues i shkolles fillore. Mejtepi i Kabashit vazhdoj edhe gjate pushtimit Austro-Hungares (1915-1918). Nga mejtepi i Kabashit doln nxns dhe mesues t njohur ndr to edhe imam Shaban Rexha. Sipas t dhnave n vitet 1914-1916 Mejtepi i Kabashit kishte 17 djem dhe 6 vajza t moshs 7-15 vje.
Prve detyrs s imamit n Xhamin e Kabashit imam
(S.Sinani, 60-vjet shkoll shqipe n Kabash, Puka dhe shkolla, 1978 fq.92)
N kt xhami shrbyen si imam edhe hoxhallart si: Sahit Hoxha, Zenel Hoxha, Haxhi Bajram Haziri i cili ka qen edhe myezin pr pak koh.
Xhamia e Kabashit sherbeu edhe pr fshatrat e tjer si: Mee, Krov, Buhot dhe Lluk. N at koh xhamia e Kabashit zinte vendin e par pr nga xhemati i madh q merrnin pjes n namaze. Myftinia e rrethit Puk n vitin 2007 ka br ertifikimin e xhamis s fshatit Kabash me siprfaqe 204 m2.
Prgatiti:
Gezim Kopani

Link: https://gezim-kopani.blogspot.com/20...it-kabash.html