Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Festivale ne Shqiperi

  Festivale te bukura - art, kulture, histori, kujtese, nderim !

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-07-2018 mė 10:02

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Rikthehet Inva Mula nė “Parisin e vogėl” shqiptar me muzikė franceze

  Sopranoja Inva Mula bėn bashkė nė “Parisin e vogėl” shqiptar artistė, si Manjola Trebicka, Genc Tukiēi, Olen Ēezari, tė cilėt krijimtarinė e tyre e kanė tė pėrqendruar jashtė vendit, por nuk mungojnė asnjėherė nė Shqipėri kur gjėrat bėhen me dashuri.

  Pėrgjatė katėr ditėve nė Korēė do tė zhvillohet “Mik Festival”. Sopranoja Inva Mula flet pėr arsyet, se pėrse destinacioni i festivalit, qė ka nė qendėr muzikė frankofone, ėshtė Korēa. Artistėt mė nė zė tė muzikės klasike bėhen bashkė

  "Mik Festival” ėshtė njė festival qė ka lindur spontanisht si ide. Ka lindur spontanisht, pasi kam ndierė njė atmosferė shumė artdashėse nė Korēė, njė energji qė nuk e gjen nė njė qytet tjetėr. Ka qenė njė lidhje shpirtėrore, por qė ndjeva qė atje ka shumė pėr tė bėrė edhe pėr tė krijuar vėrtet. Ndoshta, edhe sepse ka turistė.
  Inva Mula, soprano

  Festivali do tė zhvillohet nė “Pazarin e vjetėr” dhe Teatrin e Korēės nė datat 25-29 korrik. Njė mbrėmje do t’i kushtohet artistes Tefta Tashko Koēo

  E kemi nisur me Tefta Tashkon, emblemėn e artit shqiptar lirik. Do tė doja qė ēdo vit tė kishte portrete, qė janė me origjinė nga Korēa. Kėshtu pėrjetėsojmė kėto figura tė mėdha dhe ecim nė rrugėn e artit, duke mos harruar dhe duke i vlerėsuar. Nuk mund qė tė fillonte ky festival pa figurėn e Tefta Tashkos.
  Inva Mula, soprano

  Artistėt qė janė pjesė e kėtij festivali e kanė tė pėrqendruar krijimtarinė e tyre jashtė vendit, por edhe nė Shqipėri ata vazhdojnė tė lėnė gjurmėt e tyre

  Manjola me origjinė nga Korēa, por edhe njohėse shumė e mirė e kulturės frankofone. Unė kam dashur, qė nė kėtė festival tė ketė lidhje tė artistėve shqiptarė, qė punojnė edhe jetojnė jashtė, por aktiviteti shtrihet kudo. Rėndėsi ka qė ne tė vijmė kėtu edhe tė lėmė njė gjurmė.
  Inva Mula, soprano

  Pėr Inva Mulėn kėto festivale vijnė plot vėrtetėsi, prandaj pėr tė sadisfaksioni ėshtė i madh

  Gjithmonė mė kanė thėnė, pėrse nė Shqipėri nuk bėn asgjė, por ka qenė njė vit qė mė ka zgjuar dėshira pėr tė bėrė atė qė skam bėrė me vite. Ėshtė shumė bukur, qė ti krijon diēka nė vendin tėnd, qė nuk mund qė ta krijosh diku tjetėr.
  Inva Mula, soprano


  Valeria Dedja - Shqiptarja.com
  http://shqiptarja.com/lajm/rikthehet...uzike-franceze
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 06-07-2018 mė 08:06

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  UNUM FESTIVAL 2021: SHĖNGJIN, 3 - 7 QERSHOR, 2021

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Festivali “Netėt e Bejkės sė Bardhė”, riktheu bukurinė dhe traditėn e isopolifonisė

  Nė fshatin e Pilur, Himarė pėrfundoi festivali i polifonisė ”Netėt e Bejkės sė Bardhė”. Edicioni i dytė i kėtij festivali u zhvillua gjatė fundjavės ku riktheu pėr qytetarėt bukurinė dhe traditėn e isopolifonisė.

  Ky festival i veēantė i isopolifonisė ėshtė njė motiv pėr tė mbajtur gjallė traditėn e kombit por edhe krijimtarinė e tė ndjerit Lefter Cipa, i cili ia kushtoj jetėn e tij kėsaj trashėgimie tė rrallė.

  Jorgo Goro, kryetari i Bashkisė sė Himarės u shpreh se, “kjo traditė do tė vazhdoj, do tė forcohet mė shumė duke arritur edhe atė qė duam tė arrijmė ne si komunitet. Kėnga polifonike na shpreh mė sė miri ne si himarjot, si bregas, si lebėr por edhe si shqiptar pasi ėshtė tradita jonė. Kjo ėshtė kultura tradita dhe turizmi ynė. Qėllimi ėshtė qė ne ta trashėgojmė ndėr breza qė ata edhe ta kėndojnė kėtė vlerė tė rrallė”.

  Nė kėtė festival morėn pjesė grupe nga qytete dhe zona si Himara, Piluri, Kuēi, Tėrbaēi, Bolena, Dukati, Gramshi, Mallakastra, Belsha, Ramica, Tepelena, Zagoria dhe Gjirokastra.

  Mė 2019 ėshtė mbajtur edhe edicioni i parė i kėtij festivali i cili pati shumė admirues por pėr shkak tė pandemisė nė 2020 nuk u zhvillua dhe u rikthye sėrish kėtė vit.


  / atsh / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/fest...isopolifonise/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Hapet Edicioni i 18 i “Sofrės Dibrane”, kėngė e valle “pushtojnė” qytetin

  Artistė nga mbarė trevat shqiptare, kėngėtare dhe valltarė tė folklorit popullor, dhe veshjet e tyre tradicionale shumėngjyrėshe, kanė pushtuar qytetin e Bajram Curri mbrėmjen e sė enjtes, 10 Mars, ku u hap Edicioni e 18 i “Sofrės Dardane”.

  Kenge dhe valle te muzikes popullore shqiptare nga te gjitha trevat u performuan nga 16 grupet e para arstistike, pjese e konkursit ne natėn e pare te Sofres Dardane. Edhe per dy nete te tjera artistet do te ndezin atmosferen duke kenduar e vallezuar nė stadiumin e qytetit.

  Azgan Haklaj kreu i Unionit Artistik i Kombit Shqiptar, organizatori I ketij festivali shprehet i kenaqur dhe krenar qe Sofra Dardane kete vit pėrkon me 143 vjetorin e lidhjes shqiptare te prizrenit.

  Sofra Dardane prej 18 vitesh ka bashkuar trojet shqiptare nė qytetin e Bajram Currit, tė cilin e kthejnė nė njė skenė gjigande tė kėngėve dhe valleve popullore tė mbarė shqiptarisė.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/hape...tojne-qytetin/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  “Festivali i Resė” nė Edicionin e Pestė sjell ritmin latin nė Tiranė

  15 QERSHOR, 2021

  Mbrėmjen e djeshme tek Reja e Tiranės ka vijuar “Festivali i Resė” i cili vjen nė kėtė mjedis me edicionin e radhės.

  Kjo mbrėmje u hap me koncertin e kuartetit tė harqeve tė RTSH i cili ėshtė i pėrbėrė nga Gėzim Bulēari, Blerta Jakova, Albana Axha dhe Gėzim Belegu. Nė programin e performancės qė ka pasur mbrėmjen e djeshme ky kuartet, kanė qenė kompozitorėt mė tė mirė tė muzikės klasike shqiptare ndėr vite.

  Ndėrsa mė pas, mbrėmja ka vijuar me “Latin Dance”, zumba me Nikon dhe ka qenė vėrtetė njė moment i jashtėzakonshėm pasi tė gjithė tė pranishmit janė bėrė pjesė e ritmeve muzikore.

  Ky aktivitet pėrgjatė kėtyre netėve, ka rikthyer gjallėrinė dhe jetėn artistike e dėfrimin nė kryeqytet. /atsh / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/fest...tin-ne-tirane/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 15-06-2021 mė 09:53

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  ‘Za Fest’ sė shpejti nė Shkodėr, artistė shqiptarė e tė huaj bashkohen pėr festėn kulturore

  Edicioni i 6-tė me radhė i festivalit tė muzikės ‘Za Fest’, i cili do tė mbahet nė qytetin e Shkodrės, do tė nis nė fund tė muajit Korrik.

  Datat 28-29 dhe 30 Korrik do tė jenė tė rezervuara pėr festivalin ‘ZA’ i cili grumbullon njė kast tė madhe artistėsh vendor dhe ndėrkombėtarė.

  Elina Duni ishte artistja e parė, emri i sė cilės u bė i ditur pėr publikun ditė me parė. Elina Duni bashkė me bendin muzikor “Rob Luft” do tė performojnė mė 29 Korrik.

  Lylit ėshtė artistja tjetėr qė pritet tė performoj nė datėn e njėjtė mė 29 korrik. Nė anėn tjetėr, kantautorja e muzikės italiane, Cristiana Verardo vjen me datė 30 Korrik nė Kalanė e Rozafės.

  Data 28 mirėpret Linda Rukajn dhe Arben Bajraktarajn pėr tė vazhduar me emra tė tjerė artistėsh.

  Po ashtu, grupi i rock-ut “Jericho” do tė performojė live nė edicionin e ri tė kėtij festivali me datė 30 Korrik.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/za-f...ten-kulturore/

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Jeni gati pėr “ Gjon Mili Jazz & Blues Festival ” ?

  Njihuni me artistėt qė do performojnė nė Tiranė dhe Korēė


  Nė datat 12, 13, 14, korrik vjen nė Tiranė festivali “Gjon Mili, Jazz&Blues” si dhe nė Korēė nė datat 15-16 Korrik.

  Shijoni magjinė e muzikės Jazz & Blues qė mjeshtri i madh dhe novator i fotografisė botėrore, Gjon Mili ka kontribuar artistikisht nė zhvillimin e saj kryesisht gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

  “Gjon Mili Jazz&Blues Festival” synon promovimin e figurės sė Gjon Milit, si e vetmja urė lidhėse qė kombi shqiptar ka me historinė botėrore tė muzikės Jazz dhe Blues, duke e bėrė pjesė tė Trashėgimisė Kulturore dhe Artistike tė Shqipėrisė.

  Lindja e kėtij festivali u motivua nga realizimi i projektit “Ėndrra e Gjon Milit” nė vitin 2019, mbėshtetur nga Ministria e Kulturės. Festivali do tė zhvillohet me dt 12-13-14 Korrik ne Tirane, ora 20:00 n’bahce te Rese dhe me dt. 15-16 Korrik 2022 prane Pedonales ne Korēė.

  Ky projekt ėshtė aktivitet Flagship nė kuadėr tė Titullit, “Tirana Kryeqyteti Evropian i Rinisė” pėr vitin 2022, zbatohet nga Kongresi Rinor Kombėtar nė bashkėpunim me organizatėn RIAS, Muzika pėr tė Rinjtė dhe me mbėshtetjen e Bashkisė Tiranė, dhe njė pėrfaqėsi institucionesh kombėtare dhe ndėrkombėtare nė vend.

  Grupet pjesėmarrėse nė qė do performojnė nė festival janė si mė poshtė:

  Grupi finlandez “Pylkkanen Nu Botega dt 12 korrik
  Pekka Pylkkanen saksofon
  Adam Pache
  Roberto Tarenzi
  Kimon Karoutzos

  Grupi “Kejdi Barbullushi Trio”, 12 Korrik
  Kejdi Barbullushi- Kitarė
  Nesim Maxhuni- Bateri
  Ilir Bajri- Piano Elektrike

  Grupi “Just Trio” 13 Korrik
  Roni Gjura
  Emiljan Dhimo
  Mateos Gjipi

  Grupi Austriak “TechRider – Julie Island guitar-trio” 14 korrik dhe 15 Korrik

  Martin Bayer, Kitarė
  Andi Tausch, Kitarė
  Kenji Herbert, Kitarė

  Grupi “Ermal Rodi Quartet” datė, 14 Korrik dhe 16 Korrik

  Ermal Rodi- Saksofon
  Angjelin Toma- Kitarė, Bas
  Besjan Heri- Bateri
  Kejdi Barbullushi Kitarė

  Grupi “Philippos Nakas Big Band Selanik” 16 korrik

  Grupi “Ivanov Quartet”

  Ivan Ivanov – Tenor, soprano saksofon
  Gordan Spasovski – piano
  Andrea Mirchevska – doubleBass
  Slavko Kocev – Bateri.


  Top Channel

  https://top-channel.tv/2022/07/11/je...ane-dhe-korce/

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  Festivali Ndėrkombėtar Operistik “MARIE KRAJA” - Nata finale, 31 Mars 2023

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  South Outdoor Festival 2022 - Official Aftermovie

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  “South Outdoor Festival” rikthehet mė 25-28 Maj nė Borsh

  Fshati turistik nė jug tė Shqipėrisė, Borsh do tė mirėpresė edhe kėtė vit “South Outdoor Festival” njė event qė jo vetėm promovon turizmin dhe traditėn, por gjithashtu gjallėron jetėn dhe ndihmon ekonominė e zonės.

  Lajmin e ka bėrė tė ditur ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro e cila bėri tė ditur se, “me verėn qė po afrohet dhe pėrgatitjet e fundit pėr sezonin, bashkė me festivalet qė i ndezin shpirtin bregdetit siē ėshtė “South Outdoor Festival”, mė 25-28 Maj nė Borsh”.

  “South Outdoor Festival” kėtė verė do tė ofrojė pėr turistėt mbi 40 aktivitete tė ndryshme, kampingje, aktivitet nga ajri, deti, ecje nė natyrė pėr turistėt e aventurės dhe mjaft aktivitete kulturore ku pėrveē bregdetit turistėt njihen dhe me historinė dhe trashėgiminė kulturore, shkruan ATSh.

  Gjithashtu do tė ofrohen mbi 30 aktivitete pėr fėmijė me workshop-e, forume dhe lojėra tė ndryshme, ku nuk do tė mungojnė nė mbrėmje koncertet dhe festat nėn tingujt e artistėve dhe DJ vendas dhe ndėrkombėtarė.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/south...-maj-ne-borsh/

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  Official Aftermovie | UNUM Festival 2022

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  UNUM FESTIVAL 2023: SHĖNGJIN, 1 - 6 QERSHOR, 2023

  https://www.unumfestival.com/

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  “Kala Festival”

  https://www.kala.al/

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  https://kosovapress.com/kala-festiva...rti-i-himares/

  “Kala Festival”, 657 turistė anglezė mbėrritėn nga porti i Himarės

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  Kala 2018: Aftermovie

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  Kala 2019: Highlights

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  https://www.youtube.com/watch?v=QVT--FH_yrI

  “Kala festival” ndez Dhėrmiun, mijėra tė rinj europianė

  Qershor 2019

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  KALA Festival 2022 (Albania Gjipe)

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Festivale ne Shqiperi


Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •