Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Festivale ne Shqiperi

  Festivale te bukura - art, kulture, histori, kujtese, nderim !

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-07-2018 mė 10:02

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Rikthehet Inva Mula nė “Parisin e vogėl” shqiptar me muzikė franceze

  Sopranoja Inva Mula bėn bashkė nė “Parisin e vogėl” shqiptar artistė, si Manjola Trebicka, Genc Tukiēi, Olen Ēezari, tė cilėt krijimtarinė e tyre e kanė tė pėrqendruar jashtė vendit, por nuk mungojnė asnjėherė nė Shqipėri kur gjėrat bėhen me dashuri.

  Pėrgjatė katėr ditėve nė Korēė do tė zhvillohet “Mik Festival”. Sopranoja Inva Mula flet pėr arsyet, se pėrse destinacioni i festivalit, qė ka nė qendėr muzikė frankofone, ėshtė Korēa. Artistėt mė nė zė tė muzikės klasike bėhen bashkė

  "Mik Festival” ėshtė njė festival qė ka lindur spontanisht si ide. Ka lindur spontanisht, pasi kam ndierė njė atmosferė shumė artdashėse nė Korēė, njė energji qė nuk e gjen nė njė qytet tjetėr. Ka qenė njė lidhje shpirtėrore, por qė ndjeva qė atje ka shumė pėr tė bėrė edhe pėr tė krijuar vėrtet. Ndoshta, edhe sepse ka turistė.
  Inva Mula, soprano

  Festivali do tė zhvillohet nė “Pazarin e vjetėr” dhe Teatrin e Korēės nė datat 25-29 korrik. Njė mbrėmje do t’i kushtohet artistes Tefta Tashko Koēo

  E kemi nisur me Tefta Tashkon, emblemėn e artit shqiptar lirik. Do tė doja qė ēdo vit tė kishte portrete, qė janė me origjinė nga Korēa. Kėshtu pėrjetėsojmė kėto figura tė mėdha dhe ecim nė rrugėn e artit, duke mos harruar dhe duke i vlerėsuar. Nuk mund qė tė fillonte ky festival pa figurėn e Tefta Tashkos.
  Inva Mula, soprano

  Artistėt qė janė pjesė e kėtij festivali e kanė tė pėrqendruar krijimtarinė e tyre jashtė vendit, por edhe nė Shqipėri ata vazhdojnė tė lėnė gjurmėt e tyre

  Manjola me origjinė nga Korēa, por edhe njohėse shumė e mirė e kulturės frankofone. Unė kam dashur, qė nė kėtė festival tė ketė lidhje tė artistėve shqiptarė, qė punojnė edhe jetojnė jashtė, por aktiviteti shtrihet kudo. Rėndėsi ka qė ne tė vijmė kėtu edhe tė lėmė njė gjurmė.
  Inva Mula, soprano

  Pėr Inva Mulėn kėto festivale vijnė plot vėrtetėsi, prandaj pėr tė sadisfaksioni ėshtė i madh

  Gjithmonė mė kanė thėnė, pėrse nė Shqipėri nuk bėn asgjė, por ka qenė njė vit qė mė ka zgjuar dėshira pėr tė bėrė atė qė skam bėrė me vite. Ėshtė shumė bukur, qė ti krijon diēka nė vendin tėnd, qė nuk mund qė ta krijosh diku tjetėr.
  Inva Mula, soprano


  Valeria Dedja - Shqiptarja.com
  http://shqiptarja.com/lajm/rikthehet...uzike-franceze
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 06-07-2018 mė 08:06

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Pėr: Festivale ne Shqiperi  UNUM FESTIVAL 2021: SHĖNGJIN, 3 - 7 QERSHOR, 2021

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Festivali “Netėt e Bejkės sė Bardhė”, riktheu bukurinė dhe traditėn e isopolifonisė

  Nė fshatin e Pilur, Himarė pėrfundoi festivali i polifonisė ”Netėt e Bejkės sė Bardhė”. Edicioni i dytė i kėtij festivali u zhvillua gjatė fundjavės ku riktheu pėr qytetarėt bukurinė dhe traditėn e isopolifonisė.

  Ky festival i veēantė i isopolifonisė ėshtė njė motiv pėr tė mbajtur gjallė traditėn e kombit por edhe krijimtarinė e tė ndjerit Lefter Cipa, i cili ia kushtoj jetėn e tij kėsaj trashėgimie tė rrallė.

  Jorgo Goro, kryetari i Bashkisė sė Himarės u shpreh se, “kjo traditė do tė vazhdoj, do tė forcohet mė shumė duke arritur edhe atė qė duam tė arrijmė ne si komunitet. Kėnga polifonike na shpreh mė sė miri ne si himarjot, si bregas, si lebėr por edhe si shqiptar pasi ėshtė tradita jonė. Kjo ėshtė kultura tradita dhe turizmi ynė. Qėllimi ėshtė qė ne ta trashėgojmė ndėr breza qė ata edhe ta kėndojnė kėtė vlerė tė rrallė”.

  Nė kėtė festival morėn pjesė grupe nga qytete dhe zona si Himara, Piluri, Kuēi, Tėrbaēi, Bolena, Dukati, Gramshi, Mallakastra, Belsha, Ramica, Tepelena, Zagoria dhe Gjirokastra.

  Mė 2019 ėshtė mbajtur edhe edicioni i parė i kėtij festivali i cili pati shumė admirues por pėr shkak tė pandemisė nė 2020 nuk u zhvillua dhe u rikthye sėrish kėtė vit.


  / atsh / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/fest...isopolifonise/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  Hapet Edicioni i 18 i “Sofrės Dibrane”, kėngė e valle “pushtojnė” qytetin

  Artistė nga mbarė trevat shqiptare, kėngėtare dhe valltarė tė folklorit popullor, dhe veshjet e tyre tradicionale shumėngjyrėshe, kanė pushtuar qytetin e Bajram Curri mbrėmjen e sė enjtes, 10 Mars, ku u hap Edicioni e 18 i “Sofrės Dardane”.

  Kenge dhe valle te muzikes popullore shqiptare nga te gjitha trevat u performuan nga 16 grupet e para arstistike, pjese e konkursit ne natėn e pare te Sofres Dardane. Edhe per dy nete te tjera artistet do te ndezin atmosferen duke kenduar e vallezuar nė stadiumin e qytetit.

  Azgan Haklaj kreu i Unionit Artistik i Kombit Shqiptar, organizatori I ketij festivali shprehet i kenaqur dhe krenar qe Sofra Dardane kete vit pėrkon me 143 vjetorin e lidhjes shqiptare te prizrenit.

  Sofra Dardane prej 18 vitesh ka bashkuar trojet shqiptare nė qytetin e Bajram Currit, tė cilin e kthejnė nė njė skenė gjigande tė kėngėve dhe valleve popullore tė mbarė shqiptarisė.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/hape...tojne-qytetin/

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,278

  Pėr: Festivale ne Shqiperi

  “Festivali i Resė” nė Edicionin e Pestė sjell ritmin latin nė Tiranė

  15 QERSHOR, 2021

  Mbrėmjen e djeshme tek Reja e Tiranės ka vijuar “Festivali i Resė” i cili vjen nė kėtė mjedis me edicionin e radhės.

  Kjo mbrėmje u hap me koncertin e kuartetit tė harqeve tė RTSH i cili ėshtė i pėrbėrė nga Gėzim Bulēari, Blerta Jakova, Albana Axha dhe Gėzim Belegu. Nė programin e performancės qė ka pasur mbrėmjen e djeshme ky kuartet, kanė qenė kompozitorėt mė tė mirė tė muzikės klasike shqiptare ndėr vite.

  Ndėrsa mė pas, mbrėmja ka vijuar me “Latin Dance”, zumba me Nikon dhe ka qenė vėrtetė njė moment i jashtėzakonshėm pasi tė gjithė tė pranishmit janė bėrė pjesė e ritmeve muzikore.

  Ky aktivitet pėrgjatė kėtyre netėve, ka rikthyer gjallėrinė dhe jetėn artistike e dėfrimin nė kryeqytet. /atsh / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/fest...tin-ne-tirane/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 15-06-2021 mė 09:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •