Megjith prpjekjet e qeveris shqiptare dhe t dashamirve t politiks pro antarsimit n BE nprrmjet hpjes s negociatave, mesa duket, n Shqipri egzistokan grupime politike-financiare q krkojn t kundrtn megjith se n dukje jan pro, n fakt veprojn me vendosmri duke penguar n do hap, progresin, dhe hapjen e negociatave

Duket qart gjithashtu se se ky grupim kundr hapjes s negociatave mund t dallohet leht nse sihkohen me kujdes prononcimet e disa politikanve t cilt kan koh q prpiqen t destabilizojn situatn n Shqipri. Karakteri i pranoncimeve t ktyre politikanve zbret edhe tek zdhnsit e tyre analist politik. Si mund t lexohen kto deklarata dhe analiza t ktij grupimi?

Nprmjet hedhjes s fars s dyshimit pr do gj

Nprmjet nxirjes s situats s vndit

Nprmjet nxjerrjes s lajmeve t rreme

Nprmjet sharjeve dhe grindjeve tt stisura kundr njri tjetrit

Nprmjet analizave me njerz t paguar nga politika pr ta br gjndjen n Shqipri sa m t keqe,

Nprmjet prdorimit t twitter dhe facebook-ut apo Portaleve t paguara pr t dis-informuar publikun

Nprmjet krijimit t zhurmuesve duke krijuar konflikte-sherre-fake news-dshmitar t rrem, pr t larguar vmndjen e publikut nga problem i reforms s vettingut dhe i kontrollit t pasuris

Ky grupim ka dhe njerzit e vet radikalist t cilt pr shkak se preken vet nga reformat dhe vetting, pr shkak se preken nga ligji dhe do t mbajn n nj t ardhme prgjegjsi ligjore pr shklejet e rnda ligjore q kan br kur ishin apo jan n drejtimin e vndit, kan arritur deri aty sa t hyjn n grupin e Anti-shqiptarve.

Shumkush do t bnte pyetjen e thjesht Prse?

Sigurisht pyetja ka prgjigjen e thjesht: pr t`ju shmangur prgjegjsis ligjore dhe penale, ata nuk e kan pr gj t shajn, grinden, t ndotin shoqrin me kalbsirn morale t tyre, t nxijn Shqiprin para ndrkombtarve, madje dhe mund t vrasin, vetm e vetm q t shptojn lkurn e tyre.

Po prse nuk e duan hapjen e Negociatave dhe integrimin e Shqipris n BE?

Sepse sigurisht pranimi i Shqipris n BE do t thot vendosja e ligjit dhe zbatimi i tij, zbatim q ka munguar prej vitesh, e kjo do t thot pr pasoj q grupimi q ka zhvatur Shqiprin prej vitesh me rradhe, grupim q prbhet nga gjyqtare-prokuror-politikan polic- drejtues militant, q tashm hedhin uj nn rrogoz, dhe prpiqen t injorojn do prparim , ecje prpara, do `vendosje n shina` t ligjit dhe t rendit, do t vihet para prgjegjsive ligjore e penale pr do veprim t kryer n shkelje t ligjit.

Kto jan shkaqet q nj pjes e mir e Opozits me Anti-shqiptarin Basha n krye, por edhe me shum hajdut t LSI-s, madje dhe t disa militantve t PS, ndr vite do t frkonin duart nga gzimi dhe lumturia nse Shqipria nuk do t antarsohej n BE, nprmjet hapjes s negociatave me 28 qershor.

Krkesat e vazhdueshme t Kryeministrit dhe t qeveris Shqiptare kan gjetur jehon n kancelarit e BE dhe ne Parlamentin Europian.

Kshtu q deklaratat e Fleckenstein dhe Kukan t cilt u kan drguar letr liderve t BE me krkesn:`` Hapni negociatat prShqiprin``, jan nj goditje e fort kundr grupimit anti-shqiptar t Bashs i cili sot mund t quhet pa asnj ekuivok si Esat Pasha i Shqipris s shek XXI.

N pritje t hapjes s Negociatave me ose pa kushte , i gjith populli shqiptar, prfshi dhe at opozitar e kupton se e ardhmja e Shqipris sht n BE, se e ardhmja e Shqipris sht BE, sepse vetm kshtu Shqipria do t ket stabilitet ligjor-ekonomik-financiar dhe shkelsit e ligjit q kan drejtuar Shqiprin pr kto 28 vite do t marrin m n fund prgjigjen ligjore pr shkeljet e tyre, pr lnien pr 28 vjet me rradh t Shqipris n tranzicion, pr uzurpimin e pronave t pronarve t ligjshm, pr vendosjen n drejtim t shtetit shqiptar n t katr pushtetet e tij (qeveri-drejtsi-parlament-media) t militantve, hajdutve, `intelektualve katundar`, migrimin pa kriter brnda vndit t popullats, largimit masiv jasht vendit t nj pjese t madhe t popullats, prvehtsimit t pasuris kombtare t akumuluar gjat rregjimit diktatorial nga ana e disa drejtuesve politike- q i madh dhe i vogl i njeh me emr, t vjedhjes dy her t thesarit t shtetit, t rrnimit t shtetit n 97-98, t viktimave t Grdecit dhe t 21 janarit, t kanabizimit t vndit dhe t vendosjes s nj kaste mafioze ne drejtim t ekonomis s vndit, etj, etj.

Cfar mund t ndodh nse Shqipris nuk i hapet drita jeshile e Negociatave?

Kjo sht pyetja 20 miliard dollarshe (aq sa sht buxheti i Shqipris) q krkon prgjigje:

Ose Shqipria do t bejr n dor t gjeopolitiks ruso-turke

Ose Shqipria e krijuar me aq mund nga Rilindja Kombtare me t te Tre Religjionet brnda nj shteti - do t shprbhet.

N t dyja raste vetm njra pal do t gzohet: grupimi anti-shqiptar q vendosi Ramiz Alia n prfundim t diktaturs dhe fillimin e Epoks se re t Demokracis dhe pasuesit hajduto-kriminel t epoks s tranzicionit t zgjatur.

Kurse Populli, ky Popull heroik dhe i vuajur i cili krkoi q n vitet `90 `Ta bjm Shqiprin si Europa``, do t zhgnjehet e do t krkoj t largohet apo do t krkoj nj diktatur t re pr t stabilizuar gjndjen.

E prfundojm me thirrjen ndaj BE dhe PE: Hapini Negociatat me Shqiprin dhe vendosni nj Trojk drejtuese pr vndin ton t vuajtur, ndryshe pasojat do t jen t paparashikueshme.