Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kushte.

  Kshilli i Punve t Jashtme i BE-s n mbledhjen e sotme n Luksemburg ka vendosur q t heq nga axhenda e mbledhjes s Samitit Europian, q zhvillohet pas dy ditsh, shtjen e zgjerimit, duke e shtyr pr t ardhmen vendimin pr Shqiprin dhe Maqedonin, me gjasa pr n dhjetor 2019, pas zgjedhjes s Komisionit t ri Europian.
  Sipas burimeve nga mbledhja, Franca dhe Hollanda kan vendosur veton pr mos hapjen e negociatave me asnj nga vendet. Gjermania ka propozuar miratimin n parim t hapjen e negociatave, por kushtzimin e fillimit praktik t negociatave me prmbushjen e nj sr kushtesh.
  Pr Shqiprin kushtet kan qen themelore, prfshi hartimin dhe zbatimin e nj reforme zgjedhore, rezultate konkrete n luftn kundr krimit dhe korrupsionit, krijimin e SPAK, prokuroris anti korrupsion, dhe byros s hetimeve, prparimin e vetingut dhe ndjekjen penale t prokurorve dhe gjyqtarve t prjashtuar nga vetingu.
  Ka patur prpjekje n takim pr t bindur tre shtetet kundr pr prqafimin e propozimit gjerman, por kjo dakordsi nuk sht arritur.
  Pr kt arsye, shtja e zgjerimit sht hequr fare nga axhenda e Kshillit Europian q do t mbahet m 28-29 qershor n Bruksel, pr nj koh t pacaktuar.
  Ka nj mundsi t vogl q shtja t rikonsiderohet n Kshillin Europian t dhjetorit 2018, pas gjasht muajsh, por gjasat m t mdha jan q vendimi t shtyhet pr n Dhjetor 2019, pas zgjedhjeve europarlamentare t majit 2019 dhe pas krijimit t Komisionit t ri Europian n fund t nntorit 2019, i cili do t zvendsoj Komisionin Juncker.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Franca sebashku me Hollanden kane qene kundra Shqiperise qe nga renja e diktatures.

  Mos te harrojme, Franca rrefuzoi nderhyrjen e Natos ne Kosove, nuk i interesonin genocided.
  Po ashtu, ishin ushtaret Hollandeze qe lejuan masakrat serbe ne Bosnje.

  Ne nuk futemi ne Europe edhe po te permbushim "kriteret" .
  Perse?

  Se pari, jemi vend Islamik (fale Lal Sales, jemi ne konventen Islamike).

  Se dyti, jemi nje vend vetjak, pa miqesi.


  Se treti, Shqiptaret (ashtu si dhe fqinjet) kane probleme etnike.


  Keshtu qe, do te mbahemi me genjeshtra nga BEja, me shprese te kote, se ne nuk futemi asnjehere me BE.

  Me mire, shteti te beje ndonje kontrate per tregti te lire me Europen dhe pa dogane.
  Te pakten, ne kete menyre mund te kemi nje jetese me te mire.

  Nuk do kishim nevoje per levizje te lire nese kemi tregti te lire dhe pa dogane.

  Fatkeqesisht, ne nuk kemi asnje politikan qe e don Shqiperine sot, vetem shushunja tradhtare.

 3. Anetart m posht kan falenderuar Ilir-Arber pr postimin:

  jarigas (13-08-2018)

 4. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Ekonomia jone eshte vene totalisht ne sherbim te kultivimit dhe transportit te droges.
  Nje qeveri qe premtoi hapje negociatash qe ne 2014-en, sot ne vitin e peste te mandatit te dyte ka deshtuar ne menyre spektakolare ne permbushjen e kushteve te anetaresimit dhe zbatimit te reformave!!!

  Rama nuk eshte i afte jo sot por as edhe per 100 vjet t’i hapi negociatat..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Kjo qeveri u zgjodh nga Status Quo qe kemi jetuar qe me renjen e Diktatures.

  Pra, midis te keqes dhe shume te keqes, zgjodhem te keqen.

  Problemi kryesor eshte se NUK ka alternative, keto dy zgjedhje kemi.

  Dje shame Salen, sot Ramen, neser Bashen, pasneser Ramen etj etj.......

  Keta dy parti kane polarizuar popullin ne "demokrate" dhe "socialiste" .
  As keta politikane dhe as vete populli nuk e kane idene se 'kuptim ka Demokracia dhe Socializmi.
  Keto ideologji jane shitur si "firma" rrobash.

  Ja iku Rama, a mos thua Basha ka per te na futur ne Europe, apo mos do te na permiresoje jetesen?!

  Shqiptaret vuajne nga deliri, se po ta shikosh situaten si "arbiter" dhe jo "tifoz" , atehere do te ishim me mire sot dhe pa keta tradhtare ne politike.

  Keshtu qe ne irremi me njeri tjetrin, dhe politika fiton.
  Zihen dy vete, fiton nje i trete!

  Ndryshimi ndodh vetem nga ne, populli.

  Duhet nje ndryshim kushtetute ne themel, duke filkuar me zgjedhjet dhe ligjet.

  Por, fare mund te presesh nga nje popull si jemi ne, dembele, moskokeares, pa largapamje?!

 6. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  E vetmja e sigurte ne kete rast eshte qe Rama s’di te beje asgje. Deshtimi i negociatave i perket vetem atij!
  Eshte e vetmja qeveri ne keto 26 vite qe nuk performon me mire se paraardhesja. Qeveria Nano krijoi nje stabilitet ekonomik te qendrueshem e cila futi ne kulturen e shqiptareve vajtjen ne restorant. Qeveria Berisha futi Shqiperine ne Nato, liberalizoi vizat, ndertoi rruget kryq e terthor.
  Edhe ato u karakterizuan nga korrupsioni, vjedhja, nepotizmi, moszbatimi i ligjit, etj etj. Sigurisht qe duhet te kishin bere shume me teper dhe me te drejte moren ndeshkimin me vote, ndaj i perkasin se shkuares si shembuj qe s’duhen riperseritur me!
  Perceptimin se e keqja do shkulej dalngadale me rrotacion u shkermoq nga Rama, adhuruesi i krimineleve dhe gjithkaje qe ata i karakterizon. Ndaj edhe ky palao si shume paraardhes meriton vendin ne koshin e plehrave te historise..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Zheji, Rams: E bre Shqiprin ‘Bythistan’ o i paprgjegjshm

  Nga Artur Zheji
  Ore zotrinj, q lshoni bajga ndr fb-ra e gjithkund mundeni npr tv-rat e vrrat, q ju vendosin nj mikrofon-akullore n goj, t cilat i pshtyni, tre her n dit…

  Jemi sot, fal jush, ‘larg Europs edhe nj vit, t paktn me fjal, sepse pas 1 viti, diskutimi sht i hapur nga e para’, pse nuk fshihni kokn diku po fishklleni si gjarpri?…
  Dhe fill m pas fillojn diskutimet e artura sipas variantit: “Pordh me rigon” q thonin tironsit dikur, apo n variantin modern: “Sa gzim se kemi nj dat t sakt se kur do t avitemi pr n ‘Evroqi’, n vitin 2019…”
  Pordhri e papar fjalsh.
  Ore ky populli shqiptar, kaq idiot pandehet t jet?
  Nse sht kshtu sht nj tmerr pa fund dhe m mir t vij nj fund i tmerrshm, se sa ky tunel, krejt pa dit n fund t vet.
  Ky vend sht i tri i bllokuar, as reform n drejtsi dhe as drejtsi t drejt askund e krkund.
  Arroganc dhe grabitje sipas variantit: “E marr un, se jam n pushtet dhe m prket dhe pik!”
  Toka, para t thata, burime energjetike, tendera, evazion fiskal pr miqt dhe burg pr armiqt politik, zhvatje dhe vetm zhvatje…
  T paktn na lini me ajrin q kemi, mos e mbytni me pordhrime, se t vjellat e popullit do mbushin rrugt dhe do t’ju hyjn shpejt a von npr vila e rezidenca.
  M kujdohet nj anektod q m thoshte dikur im At, q i ndritt shpirti:
  “Njher mbreti i Francs, vendosi t dal n dritare e t prshndes popullin q brohoriste pr shndetin e gjakpirsit t vet me t madhe” m’rrfente Petro n vegjlin time.
  “Oborrtart u habitn me kt vendim t mbretit t Francs dhe u bn gati t hapnin dritaret e pallatit q naltmadhnija t prshndeste katunart e Provincs. Mirpo u habitn sepse mbreti hoqi brekt dhe nxorri bythn n dritare! Populli u gzua pa mas sepse nuk e kishte par kurr mbretin m par dhe lumturisht u kthyen npr katundet e veta…” vijonte Petro im At.
  “Skuptojn gj kto kafsh se si duhet t jet mbreti!…” thuhet t’u ket thn naltmadhnija oborrtarve q u tmerruan nga frika se mos ftohej byth’e mbretit, nga ajri i freskt parizian.”
  “Kurse nj nga katunart e kthyer nga Parisi n shpi t’vet, n t vrtet i rrfeu gruas:
  – Pash Mbretin!
  – Si ishte Mbreti i bukur? – e pyeti ajo.
  – M i bukuri q kam par! – u prgjigj me mburrje katunari i Francs.
  – Vetm se, t gjith e kan gojn pr s gjri, ai e kishte pr s gjati! Nj Mbret i vrtet! – ish prgjigjur katunari, q e kish pandehur n t vrtet bythn e mbretit, pr kokn e mbretit…” e mbylli tregimin e vet n kohn e diktaturs babai im erudit dhe trim.
  Un u mrzita shum pr popullin francez dhe pr t gjith popujt q u gzohen “byths” q mbretrit e tyre u rrfejn me guxim, sikur t ishte nj kok mbretrore. Petro e kuptoi n ajr trishtimin tim dhe shtoi menjher n mnyr ngushlluese:
  – “Por, mbas pak kohsh, francezt nuk i pren bythn, por kokn e vrtet mbretit t Francs n gijotin!…”

  Ej, ju t pushtetit, futeni bythn brenda se e bt Bythistan kt Shqipri t mjer dhe askush nga shqiptart q ju majmin dit pas dite me pasurit q i grabisni, nuk e meriton kt… se n t vrtet “ata”, populli, e din se ku e keni kokn, kur ajo, do t’ju duhet atyre, n ditn e gjykimit q po afron…
  /360grade.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Alizoti: Rama, qesharak dhe i pafytyr, e ktheu vendin n stacion krimi e trafiqesh

  Ish-diplomati Tomor Alizoti ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama dhe qeverin e drejtuar prej tij si prgjegjsit e vetm pr shtyrjen pa afat t hapjes s negociatave t Shqipris me BE.
  Ja reagimi i plot i Tomor Alizotit

  Ku mund t shkoj pafytyrsia e nj njeriu q pretendon t jet kryeministr i Shqiptarve?
  Shqipria mori nj “jo” t qart n Bruksel, ndrsa Edi Rama e paraqet si nj fitore duke pretenduar se fituam nj dat t re! Si mund t tallet kaq keq me veten nj kryeministr? Kaq budalla e di kt popull ky? Fundja edhe palaollku e ka nj kufi dhe nuk mund t bhesh qesharak deri n kt pik!
  Natyrisht, kur ngelesh n provim, nuk ke humbur krejt shkolln dhe sht gjja m normale t fiksohet nj dat e re kur mund ta japsh provimin q humbe. Ta interpretosh kt si fitore sht thjesht dhe vetm qesharake deri n keqardhje. Qeveria i humbi negociatat, ndonse deri para pak ditve vinte bast se ato do t hapeshin. T pretendosh tani se, basti u fitua, sht aq absurd sa bhet indinjues. Bhet indinjues pr nivelin e paturpsis me t ciln nj kryeministr bn rolin e dobiit, duke pretenduar pr t’ia hedhur sy pr sy popullit t vet.
  Natyrisht, t gjith ata q i kan pasur mendt n krye kto dit, e kan ditur q negociatat nuk do hapeshin. Nuk kan sesi hapen negociatat pr nj vend q sht br stacion terminal i krimit t organizuar dhe trafiqeve ndrkombtare, pr nj vend q mbillet me drog, ku ministrat e rendit jan n hetim pr trafiqe, ku shteti dhe institucionet jan t kapura nga kryeministri, ku nuk ka media t lira pasi t gjitha shtn n dor me pazare e presione nga qeveria, ku sundojn monopolet dhe ligji shkelet e prdhoset m shum nga ata q kan pr detyr ta mbrojn.
  Europa i di t gjitha kto ndaj nuk ka sesi t gnjej veten dhe t hap negociatat, pavarsisht se mundohet ta zbus gjuhn me qeverin shqiptare, duke ruajtur politikn e saj t dyerve t hapura. Nuk sht thjesht Holanda dhe Franca q pengojn Shqiprin pr shakak t problemeve t tyre t brendshme. Ky sht vullnet i prgjithshm q nuk pohohet nga t gjith pr arsye politike. Po t mos ishte Holanda, do t dilte nj vend tjetr ta bnte kt dhe Shqipria prsri nuk do kish hyr.
  Jo vetm q negociatat nuk u hapn, por u shtuan edhe disa kushte q jan pr t vn kujn si, lufta ndaj krimit. T arrish deri ktu sa, pas 27 viteve proces integrimi, t marrsh si kusht luftn kundr krimit pr t hyr n Europ, kjo sht pr t ardhur keq. Kjo tregon se n far gjendje e ka katandisur Edi Rama kt vend.
  Negociatat nuk u hapn, jo pr faj t Holands, e as t Francs, por pr fajin ton. Negociatat nuk u hapn sepse jemi nj vend n kt nivel, sa kryeministri nuk e ka pr turp ta trumpetoj si fitore dshtimin n provim. Me kt politik, me kt paaftsi, me kt palaollk q drejtohet ky vend, nuk na i hap dyert as Afrika, jo Europa.

  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #8
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,518

  Bisedime me kushte jo para vitit 2019

  Media gjermane raportoi se ministrat e jashtm t BE-s kan rn dakord pr hapjen e bisedimeve me Shqiprin dhe Maqedonin n rast se plotsohen kushtet specifike pr secilin vend, duke sjell efektivisht shtyrjen e hapjes s negociatave deri n vitin e ardhshm.
  Negociatat pr antarsim do t hapen por jo tani. Dhe do t hapen vetm pasi Shqipria t ket plotsuar disa kushte jo fort t lehta pr tu plotsuar. Media gjermane bri t ditur se n takimin e sotm n Luksemburg t Ministrave t Jashtm t BE-s, takim q i paraprin samimit t Kshillit Europian n kt fundjav n t njjtin vend, sht rn dakord me pozicionin e Gjermanis pr hapjen e negociatave me kushte.

  Agjencia gjermane e lajmeve DPA e cituar nga Deutsche Welle, bri t ditur se sht informuar pr vendimin nga burime diplomatike. Vendet kritike, Holanda dhe Franca hoqn dor nga kundrshtimi i tyre duke pranuar qndrimin e Gjermanis. Parlamenti i Gjermanis miratoi pak dit m par nj rezolut n t ciln shprehej vullneti pr hapjen e bisedimeve por pasi t plotsohet nj list e detajuar kushtesh. Kushtet e raportuara gjithashtu nga Deutsche Welle, lidhen si me reformn n drejtsi ashtu edhe me reformn zgjedhore, si dhe mbi t gjitha, me luftn kundr korrupsionit.

  Risia n kt rezolut sht dshira e Bundestagut q ecuria e reformave n Shqipri t mos monitorohet nga afr vetm nga Komisioni Europian, i cili ka pasur deri tani funksionin e monitoruesit dhe vlersuesit n proces, por edhe nga qeveria gjermane prmes prfaqsis s vet diplomatike.

  Kushtet pr Shqiprin jan sa t lehta aq edhe t vshtira. Kushti i par lidhet me reformn n drejtsi. Parlamentart gjerman krkojn q Shqipria t prfundoj vetingun e 57 gjyqtarve dhe prokurorve q gjenden n listn prioritare t Komisionit t Pavarur t Kualifikimit. Kto gjyqtar dhe prokuror jan prioritar pr shkak se kan aplikuar pr pozicione n institucionet e reja t drejtsis, Kshilli i Lart Gjyqsor dhe Kshilli i Lart i Prokuroris. Pa prfunduar vetingu i tyre vendi nuk mund t vijoj me krijimin e institucioneve t reja t drejtsis dhe as t plotsoj vendet vakante dhe t mbyll boshllkun institucional t krijuar nga shkarkimi i shumics s antarve t Gjykats Kushtetuese si dhe vakancave t krijuara n Gjykatn e Lart.

  Procesi i 57 gjyqtarve dhe prokurorve mund t mbaroj shpejt, por problemi sht se me normn aktuale t mbijetess s kandidatve para vetingut, frika sht se n fund t vetingut do t mbeten m pak kandidat nga sa jan poste pr tu plotsuar n institucionet e reja. Kjo do t thot se thirrjet pr kandidatura do t duhet t rihapen, me nj proces tjetr t gjat.

  Kushti tjetr i vshtir sht reforma n sistemin zgjedhor. Duke qen se kjo sht nj reform q krkon mirkuptim mes maxhorancs dhe opozits, kjo do t krkoj nj pazar mes s paku dy partive t mdha parlamentare dhe kompromisi nuk sht nj praktik e leht n politikn shqiptare.

  Kto kushte duhet t realizohen para konferencs s par t antarsimit, q sht takimi i par mes zyrtarve shqiptar dhe atyre t BE-s.

  Por Bundestagu ka vn kushte t tjera q duhet t realizohen para konferencs s dyt, kushte q jan gjithashtu t vshtira.

  N kt koh, reforma zgjedhore jo vetm q duhet t jet miratuar, por duhet edhe t jet zbatuar. Por kushti m i rndsishm lidhet me krkesn e deputetve gjerman q gjyqtart dhe prokurort q kan dshtuar n veting t ohen pr ndjekie penale. Deri tani kjo nuk ka qen praktik e rregullt ndrsa kur ka pasur kallzim pr pak zyrtar, hetimet nuk sht se kan uar gjkundi. Por fillimi i ndjekies penale duhet t paraprihet nga nj kusht tjetr, krijimi i Struktura e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar t njohur me akronimin SPAK. Kjo sht struktura q do t duhet t plotsoj kushtin tjetr dhe ndoshta m t vshtirin. Deputett gjerman krkojn hetime proaktive, ndjekje penale dhe dnime n lidhje me korrupsionin dhe krimin e organizuar, zbulimi dhe konfiskimi i mjeteve financiare n lidhje me korrupsionin, dhe dnimin e politikanve dhe zyrtarve t lart t korruptuar.

  Deri m sot Shqipria ka br shum pak hetime proaktive, gj q do t thot s prokurort t hetojn me iniciativ t vet dhe me metoda speciale si prgjimet, zyrtart e lart t dyshuar pr korrupsion. Hetime t tilla vijojn t mbeten tabu. Me prjashtim t hetimeve t dy gjyqtarve, (Majlinda Andrea dhe Shklqim Miri), nuk ka pasur hetime t politikanve me iniciativ t prokurorve.

  Gjermant krcnojn gjithashtu q nse Shqipria, pas hapjes s bisedimeve, zvarrit ndonj nga kto kushte, bisedimet duhet t ndrpriten./reporter.al
  Nse do mundoheshe t lexoje mendjen time, do t humbisje tnden..

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Ehhhh fatosa, jepini se keshtu u do partia, partizane partiake por pa ideologji.
  Tifoza dhe te polarizuar.


  Duke (ndrysh nga Lazo), i fukte nji copy-paste do lajmi qe te te ben qejfin ty.

  O mik, lexo dhe lajme te huaja, po ashtu, ik tek faqja e BEse apo KEse (Komisionit Europian) qe te shohesh me se miri ate 'ka ka vendosur BEja, dhe jo Rama me ANAListet Shqiptaret.

  https://www.rferl.org/amp/preparatio...mpression=true


  https://www.google.com/amp/s/www.ind...916.html%3famp


  https://eeas.europa.eu/delegations/n...egotiations_en

  (disa burime, jo partiake)


  Une nuk mendoj se futemi ne BE, por as nuk rri e bej propaganda politike te njeanshme.

  Nuk eshte vetem.faji i Rames, por e te GJITHE klases politike qe nga renja e diktatures deri sot.

  Dhe Enver Hoxha do ta kishte futur sot Shqiperine ne BE .

  Perse deshtuan keta pasardhesit?!

  Ca me dashje e ca pa dashje. Me dashje pasi nuk.pasurohen nese do te ishim.pjese e Europes.
  Me dashje, sepse jane agjenten te forcave te huaja, tradhtare.
  Me dashje, pasi e kane monopolizuar pushtetin si te ishte nje model Mafioz.

  Pa dashje, nga Injoranca, Arroganca dhe pangopja per pushtet dhe para.

  Forcat politike jane me te shqetesuar per festat Fetare se ato kombetare, sepse te japin vota si dhe para qe nga Vatikani e deri ne Arabi.

  Ne jemi rreflektim i te njejtit komb qe njihemi Historikisht te ndare dhe te perare.
  Komb pa te ardhme te sigurt, por vetem mbijetese nga fati.

  Atehere, kush e ka fajin qe nuk futemi ne Europe?

  Sa vite beri Rama ne Pushtet ne krahasim me pararardhesinnk e tij, si dhe presidentit e sotem?!


  Rama eshte nje pordhac Tirons i pagdhendur, nuk e meriton postin qe ka dhe as voten.

  Por nese do te ishte te zgjidhje.midis nje te keqeje dhe shume te keqje, ke do te zgjidhje?!

  Perse u zgjodh Rama si alternative kur pushteti parardhes paskesh qene kaq i mire dhe me shembuj dallues?!  Aman, ju lutem, vetem njehere, tregohuni te ndershem dhe pa luhatje partiake.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 28-06-2018 m 04:01

 11. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,481

  Pr: Zyrtare: Shqipris nuk i hapen negociatat. Franca dhe Hollanda vendosin veton, Gjermania kusht

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Ehhhh fatosa, jepini se keshtu u do partia, partizane partiake por pa ideologji.
  Tifoza dhe te polarizuar.


  Duke (ndrysh nga Lazo), i fukte nji copy-paste do lajmi qe te te ben qejfin ty.

  O mik, lexo dhe lajme te huaja, po ashtu, ik tek faqja e BEse apo KEse (Komisionit Europian) qe te shohesh me se miri ate 'ka ka vendosur BEja, dhe jo Rama me ANAListet Shqiptaret.

  https://www.rferl.org/amp/preparatio...mpression=true


  https://www.google.com/amp/s/www.ind...916.html%3famp


  https://eeas.europa.eu/delegations/n...egotiations_en

  (disa burime, jo partiake)


  Une nuk mendoj se futemi ne BE, por as nuk rri e bej propaganda politike te njeanshme.

  Nuk eshte vetem.faji i Rames, por e te GJITHE klases politike qe nga renja e diktatures deri sot.

  Dhe Enver Hoxha do ta kishte futur sot Shqiperine ne BE .

  Perse deshtuan keta pasardhesit?!

  Ca me dashje e ca pa dashje. Me dashje pasi nuk.pasurohen nese do te ishim.pjese e Europes.
  Me dashje, sepse jane agjenten te forcave te huaja, tradhtare.
  Me dashje, pasi e kane monopolizuar pushtetin si te ishte nje model Mafioz.

  Pa dashje, nga Injoranca, Arroganca dhe pangopja per pushtet dhe para.

  Forcat politike jane me te shqetesuar per festat Fetare se ato kombetare, sepse te japin vota si dhe para qe nga Vatikani e deri ne Arabi.

  Ne jemi rreflektim i te njejtit komb qe njihemi Historikisht te ndare dhe te perare.
  Komb pa te ardhme te sigurt, por vetem mbijetese nga fati.

  Atehere, kush e ka fajin qe nuk futemi ne Europe?

  Sa vite beri Rama ne Pushtet ne krahasim me pararardhesinnk e tij, si dhe presidentit e sotem?!


  Rama eshte nje pordhac Tirons i pagdhendur, nuk e meriton postin qe ka dhe as voten.

  Por nese do te ishte te zgjidhje.midis nje te keqeje dhe shume te keqje, ke do te zgjidhje?!

  Perse u zgjodh Rama si alternative kur pushteti parardhes paskesh qene kaq i mire dhe me shembuj dallues?!  Aman, ju lutem, vetem njehere, tregohuni te ndershem dhe pa luhatje partiake.
  O shoku te karakterizon injoranca sa here diskuton.
  Ke kurajo te etiketosh njerezit pa i njohur. Sateliti i fijeve te barit qe te kane zevendesuar trurin nuk ta gjen dot valen e mesme midis perceptimit dhe realitetit.
  Ato linqet qe sjell ketu Cory-paste jane, apo e ke formuluar ti raportin e BE-se?
  Eshte e zeze mbi te bardhe nga X-kushte para 5 vitesh jane bere X plus 6-7 kushte ne 2018-en. Trafiku i droges, mbjellja e droges dhe mbi te gjitha reforma ne drejtesi qe u reklamua si sukses nga Rilindja, nderkohe qe sbenka dy leke. Keto jane kryefjala dhe per keto ne jemi sot larg BE-se. do aludim tjeter eshte fantazi fantastiko-shkencore..

  PS: miqesisht, perpara se te hysh ne te tilla diskutime mundohu te kuptosh nocionet KE dhe BE!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •