Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,406
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Gjat nj interviste t publikuar n Deutsche Welle mes gazetares Adelheid Feiclke dhe deputetit t CDU n Bundestagun gjerman, Johann Wadephul, dy bashkbiseduesit zbulojn se propozimi pr kampe refugjatsh n Shqipri, nuk erdhi nga kancelari austriak apo zyrtar t BE-s. Jo, propozimi erdhi nga vet qeveria shqiptare, q sht vetofruar pr ngritjen e kampeve t refugjatve n territorin e Shqipris. M konkretisht, ka qen Ministri i Brendshm, Fatmir Xhafaj q ka marr prsipr t artikuloj propozimin, duke habitur edhe vet gjermant me iden e shkarkimit t emigrantve n vendin e tij.
  Lexoni m posht, pyetjen e gazetares t DW, q thot se ishte Xhafaj q e bri propozimin gjermanve dhe prgjigjen e deputetit t CDU, q e konfirmon kt fakt.
  Deutsche Welle: Ka pr momentin diskutime, dhe ktu sht krkuar nga ministri i Brendshm i Shqipris, se Shqipria mund t angazhohej duke ngritur qendra pranimi refugjatsh pr azilkrkuesit e refuzuar apo si stacion i ndrmjetm pr refugjatt n kontekstin e Frontex-it. Si e shikoni rrugn q po ndiqet?
  Johann Wadephul: Un e shoh si nj propozim interesant q m ka habitur, por mendoj se sht nj propozim i mir, q duhet par, kjo sht nj ofert q mundsisht duhet edhe t realizohet. Ne e dim se Shqipria sht treguar mjaft mikpritse edhe n krizn e athershme n Kosov, ather ishte nj situat tjetr, se bhej fjal pr vllezr e motra nga Kosova q flasin t njjtn gjuh e kan t njjtn kultur. N kt rast do t ishte ndryshe, por si e thash ky sht nj sinjal i mir q duhet ndjekur.
  Konfirmi se propozimi erdhi nga Fatmir Xhafaj bhet edhe m i fort n prgjigjen e radhs t deputetit gjerman, kur sqarohet se oferta e qeveris shqiptare ishte serioze dhe se Komisioni Europian do t jap mbshtetje financiare dhe logjistike pr ngritjen e kampeve.
  Deutsche Welle: Ky sht edhe nj propozim nga Austria, edhe nga presidenti i Kshillit t BE, Donald Tusk q Shqipria t prfshihej m shum e t mbshtetej, e q do t ishte nj zgjidhje jasht BE-s, por brenda Europs. Jan m shum teza se sa gjra konkrete, far do t bnit ju si CDU apo Gjermania pr ta mbshtetur kt?
  Johann Wadephul: Ka dy gjra, njher mendoj se qeveria shqiptare ofertn e ka serioze, dhe se verifikon kushtet juridike dhe teknike n vend pr zbatimin, por nga ana tjetr edhe Komisioni Europian duhet ta mbshtes kt masivisht, edhe financiarisht por edhe nga ana logjistike. T dyja palt ndeshen me nj detyr jo edhe aq t leht, por ndoshta do t bhet nj detyr e prbashkt. Ne jemi t hapur, mund ta prfytyrojm kt, e shohim nj ofert pozitive dhe Komisioni Evropian duhet t zhvilloj bisedime me Shqiprin.
  Intervista n DW zbardh arsyet e vizits disa ditore t Fatmir Xhafajt n Gjermani. Ai ka pasur takime me Ministrin e Brendshm, Seehorst, njkohsisht kryetar i CSU-s dhe aleat e Merkel, q vuri n dyshim koalicionin qeveriss n Gjermani, pikrisht pr shkak t shtjes s emigrantve.
  Por n asnj prej njoftimeve t Ministris s Brendshme nuk sht prmendur oferta e qeveris shqiptare pr t hapur kampe refugjatsh n Shqipri. Ky fakt sht mbajtur i fsheht edhe nga qeveria shqiptare. Kryeministri Rama e ka mohuar publikisht n nj postim n Facebook, pavarsisht se zyrtar t lart t kancelarive europiane po e pohojn gjithnj e m shpesh n mediat m serioze ndrkombtare. Shikoni m posht si e mohoi Rama projektin e strehimit t emigrantve n Shqipri, nj nism q sipas deputetit gjerman, ai e ka krkuar vet nprmjet Fatmir Xhafajt.

  Madje kt t shtun, Fatmir Xhafaj dhe Ardi Veliu u pritn nga Drejtori i Prgjithshm i Policis Federale, Dieter Romann, takim n t cilin duket se jan konkretizuar krkesat pr t pritur refugjat n Shqipri. Pavarsisht se zyrtarisht, qeveria shqiptare i mohon negociatat pr ngritjen e kampeve t refugjatve, Xhafaj dhe Veliu kan krkuar ndihm financiare dhe logjistike pr pritjen e flukseve t emigrantve drejt Shqipris.

  Si e pranon Ministria e Brendshme, dy drejtort e policis flasin pr flukse emigrantsh dhe situata t till, t cilat jan inekzistente pr momentin, por nse arrihet nj marrveshje pr ngritjen e kampeve t refugjatve, ather do t jen realitet n territorin shqiptar.
  N vijim, ata u ndaln tek situata aktuale lidhur me migracionin e paligjshm dhe problemet me t cilat po prballet Policia e Shtetit n menaxhimin e ksaj situate.
  Pr kt shtje, shtoi ministri Xhafaj, kam diskutuar edhe me Komisionerin e BE-s, z.Avramopoulos dhe kam krkuar mbshtetje financiare dhe logjistike nga Brukseli. Duke marr n konsiderat origjinn e flukseve migratore dhe rrugn q ndiqet pr t deprtuar n vendet e BE-s, palt ndan t njjtin mendim se bashkpunimi ndrkombtar sht thelbsor n menaxhimin e ktyre flukseve. Pr Gjermanin, u shpreh z.Romann, prballimi i situats q lidhet me migracionin sht detyr parsore e Ministris s Brendshme dhe Policis Federale, kjo edhe e lidhur me mungesn e informacionit nga vendet e origjins, vshtirsis n identifikimin e individve, apo problematika t siguris q shoqrojn kt fenomen.
  Lidhur me kt shtje Drejtori Ardi Veliu u ndal tek masat q ka ndrmarr Policia e Shtetit, veanrisht ajo kufitare pr nj menaxhim sa m t mir t regjimit t kufirit. Ai u ndal po ashtu, edhe n mungesn e kapaciteteve njerzore dhe teknike t nevojshme pr prballimin e situatave t tilla. Z.Veliu falnderoi Policin Federale pr ndihmn q i ka ofruar Policis s Shtetit thuhet n njoftimin e Ministris s Brendshme.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,406
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Nje klase e paafte dhe e kriminalizuar rilindaxhinjsh, jane te gatshem te shesin sovranitetin edhe gjithka qe u perket shqiptareve, ne shkembim te mbajtjes se pushtetit.

  Me siguri do dali ndonje anetar tani dhe do merret me burimin e informacionit apo me mua, meqenese jam une fajtor per shnderrimin e Shqiperise ne nje nejvotore te madhe publike me gjithe keto kampe refugjatesh qe mendohet te ngrihen se shpejti...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Nje klase e paafte dhe e kriminalizuar rilindaxhinjsh, jane te gatshem te shesin sovranitetin edhe gjithka qe u perket shqiptareve, ne shkembim te mbajtjes se pushtetit.

  Me siguri do dali ndonje anetar tani dhe do merret me burimin e informacionit apo me mua, meqenese jam une fajtor per shnderrimin e Shqiperise ne nje nejvotore te madhe publike me gjithe keto kampe refugjatesh qe mendohet te ngrihen se shpejti...


  Nuk eshte e vertete!


  Ajo 'ka pp behet fjale ne samitin e BEse eshte per nje Qender Kontrolli te rrefugjateve, ose ne brigjet Afrikane (Libi, Egjipt, Tunizi etj) ose ne vendet Europiane jashte BEse.

  Nuk eshte e vertete per kampet e rrefugjateve, e sidomos 500.000 vetave.
  Keto jane brokullat qe ushqejne fatosat e partise.


  Kerko pak se per fare po bisedohet dhe cilat ide jane shfaqur deri mesot.

  Salvini kerkon qendra kontrolli ne brigjet Afrikane, asnje shtet Europiam nuk i kerkon Shqiperise barre, pasi ne nuk jemi ne BE.

  Keto qendra nuk jane kampe, po thjesht qendra per te zbuluar kush eshte Rrefugjat Politik dhe kush eshte emigrant ekonomik.

  Europa ka probleme me fluksin e madh te emigranteve qe jane me.se shumti si pasoje e politikave te jashtme Amerikane dhe Angleze.

  Po ashtu dhe Franceze e me rradhe.


  Fatmir Xhafaj eshte minister i brendshem apo i jashtem?

  Te thuash se ka kerkuar Bushati diks te tille dhe besohet, po fare pushteti a Ministri i Brendshem me.politiken e jashtme?!  O mik, nje keshille, mos degjo lajme Shqiptare se bie pre e mashtrimeve partiake!

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,406
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Nuk eshte e vertete!


  Ajo 'ka pp behet fjale ne samitin e BEse eshte per nje Qender Kontrolli te rrefugjateve, ose ne brigjet Afrikane (Libi, Egjipt, Tunizi etj) ose ne vendet Europiane jashte BEse.

  Nuk eshte e vertete per kampet e rrefugjateve, e sidomos 500.000 vetave.
  Keto jane brokullat qe ushqejne fatosat e partise.


  Kerko pak se per fare po bisedohet dhe cilat ide jane shfaqur deri mesot.

  Salvini kerkon qendra kontrolli ne brigjet Afrikane, asnje shtet Europiam nuk i kerkon Shqiperise barre, pasi ne nuk jemi ne BE.

  Keto qendra nuk jane kampe, po thjesht qendra per te zbuluar kush eshte Rrefugjat Politik dhe kush eshte emigrant ekonomik.

  Europa ka probleme me fluksin e madh te emigranteve qe jane me.se shumti si pasoje e politikave te jashtme Amerikane dhe Angleze.

  Po ashtu dhe Franceze e me rradhe.


  Fatmir Xhafaj eshte minister i brendshem apo i jashtem?

  Te thuash se ka kerkuar Bushati diks te tille dhe besohet, po fare pushteti a Ministri i Brendshem me.politiken e jashtme?!  O mik, nje keshille, mos degjo lajme Shqiptare se bie pre e mashtrimeve partiake!
  O miku i te vertetave qe vijne nga Era M- TV, ky lajm konfirmon ate qe zv/ministri i jashtem deklaroi per Deutsche Welle: "Shqiperia eshte e gatshme te strehoje 600 mije refugjate"!!!
  Lajmi ne kete rast gjurmon te verteten qe perpiqet te fshehi qeveria, njesoj si beri me armet kimike dikur...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,141
  Faleminderit
  148
  104 falenderime n 92 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Dje Samiti i BE pr krizn e refugjatve shpoi tullumbacen gjigande t Lajmit t Rrem pr Kampin n Shqipri! Ky lajm i prodhuar dhe propaganduar pr t oroditur qytetart e ktij vendi, nga esadistt e rinj t Shqipris n politik e media, s’ka asnj lidhje me planet e BE pr refugjatt. Mos t’ua harrojm kt turp��

  P.S ja edhe postimi tjeter qe postoi kryeministri sot !
  Duke, kureshtar jam nga i nxjerr gjithe keto brockulla apo je nen brendesine e Pd-se..
  Silence is golden.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e legjenda12
  Antarsuar
  25-11-2013
  Postime
  213
  Faleminderit
  21
  39 falenderime n 38 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  shqiperia nuk ka nevoje per kampe refugjat te huaj

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,406
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Shqipria s’mund t bhet kamp prqndrimi pr refugjatt

  Ata q po mundohen ta paraqesin Shqiprin si nj vend i cili po pranon “t strehoj” 600 mij siriant kan nj problem t vogl q duhet ta eleminojn prpara se t’u ec manipulimi.

  Shqipria nuk po bhet tani s fundmi dhe krejt papritur e gatshme pr t pritur refugjat. Ky nuk sht nj gjest surprizues bujarie nga ana e Shqipris, gj pr t ciln klasa e saj udhheqse duhet t gostitet me karamele.

  Shqipria gjat gjith ksaj kohe ka qen tashm nj vend i hapur pr refugjatt e lufts e po ashtu edhe pr emigrantt.

  Sot e gjith ditn, kushdo q e ndjen veten t rrezikuar n vendin e tij dhe q mendon se n Shqipri mund t gjej siguri, mbrojtje e mundsi pr t jetuar m mir se atje, sht i lir t vij e askush nuk mund ta ndaloj. Kt neve na e dikton jo vetm tradita, por sidomos Kushtetuta jon dhe konventat ndrkombtare q ne kemi nnshkruar.

  Mirpo, ajo q Shqipria dhe shqiptart nuk duhet kurrsesi t pranojn, sht q vendi i tyre t trajtohet si nj kamp prqendrimi, ku njerzit mund t internohen me detyrim.

  Dhe kjo sht pikrisht ajo q po gatitet t ndodh me kt iden brilante t kampeve t refugjatve duke u shitur me pafytyrsi madje edhe si nj aksion humanitar.

  Ky akt privues pr refugjatt dhe poshtrues pr shqiptart, po kryhet jo vetm me kolaboracionizmin kuisling t bashibozukve tan vendor, por edhe me “ndihmn” e pakursyer t qeverive n disa vende europiane, t cilat ideologjikisht e kan t konsoliduar n CV kt traditn e ngritjes s kampeve t prqendrimit.

  PO! Shqipria thot se refugjatt jan t mirpritur t vijn tek ne nse duan, kur t duan dhe sa t duan. Ndonse, po ta mendosh, ka nj arsye pse ata nuk i jan prgjigjur deri tani mikpritjes son. Ata e din se ndonse vet vijn nga lufta, n statistika Shqipria sht vendi q ua kalon atyre pr numr azilantsh, e ajo duhet shmangur ngase atje ka nj gj q nuk shkon.

  T’i deportosh njerzit q ikin nga lufta diku ku ngjet dika edhe m e keqe se ajo q po i shtyn ata t ln katandin, nuk sht t’i ndihmosh, por t’i dnosh ata njerz. N kt mnyr, orientimi masiv i refugjatve drejt Shqipris dhe prqendrimi i tyre npr kampet e atjeshme, nuk sht shptim por rrezik pr ta.

  Prandaj JO! Shqiptart nuk duhet t pranojn q refugjatt e lufts t’u dorzohen planeve pr internim, qoft ky internim edhe n Shqipri. Kjo do t ishte njlloj sikur t pranonim t’u dorzonim hebrenjt planeve shfarosse t ustallarve t Lufts II Botrore.

  Dhe sot pas gati 80 vjetsh nj gj e till sht srish njerzore dhe e papranueshme. /lapsi.al/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,406
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Dje Samiti i BE pr krizn e refugjatve shpoi tullumbacen gjigande t Lajmit t Rrem pr Kampin n Shqipri! Ky lajm i prodhuar dhe propaganduar pr t oroditur qytetart e ktij vendi, nga esadistt e rinj t Shqipris n politik e media, s’ka asnj lidhje me planet e BE pr refugjatt. Mos t’ua harrojm kt turp��

  P.S ja edhe postimi tjeter qe postoi kryeministri sot !
  Duke, kureshtar jam nga i nxjerr gjithe keto brockulla apo je nen brendesine e Pd-se..
  Te kishe patur pak me shume kureshtje per lajmet jashte nevojtores facebook-iste te Edvin kokaines mbase do kishe kuptuar ndonje gje nga ato qe une them.
  Rama eshte veteofruar per nje qender te madhe ndaluese refugjatesh. E konfirmoi zv/ministri i jashtem tek Deutsche Welle, Xhafa ne Gjermani dhe para disa kohesh Mali i Zi qe propozoi tela me gjemba ne kufirin me Shqiperine per te frenuar valen e refugjateve. Mirepo duke patur parasysh vendin e Rilindjes ku do hidhen keto miliona euro nga BE per projektin, ka hezitim nga nderkombetaret. Sigurisht nuk e kane lluksin te spostojne euro ne vendin qe tregohet me gisht per hajni!
  Sa per keto ironite qesharake me PD-ne, ta kam e thene e ta rithem: beja militanteve te partise.

  Hajde lexim te kendshem te Era M- Tv!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 25-06-2018 m 18:25
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Gjermani/ Fatmir Xhafaj krkoi kampe refugjatsh n Shqipri

  Une mburresha me Bushat-diplomacine, por me duket se Xhafaj ia kaloi kesaj rradhe. Tani nuk ngeli gje tjeter o shoku Rama qe ti tu thuash ketyre evropianeve: "Ju nuk na pranoni ne Evrope por ne do hyjme me zorr per inatin tuaj." Dhe pastaj ti do t'ia kalosh gjithe ministrave te tua qe jane njeri me i zgjuar se tjetri.

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •