Nga Olsjan Topalli

Shum prej t njohurve tan, t cilt meren me bujqsi dhe ne i quajm fermer, mundohen t na sjellin produkte bio n tavolinat tona. Kjo ka mund dhe prkushtim.

Por si edhe e dim frutat edhe perimet rriten n ferma ku ka shum insekte t ndryshme t cilt i kan pik t dobt kto produkte q ne i konsumojm do dit.

Fermert t cilt e din rrezikun q vijn nga kto insekte, nuk mund tia falin mundin e tyre insekteve t shumta, ndaj edhe i sprkasin produktet me pesticide apo kimikate t ndryshme(dy apo tre her) pr ti zbrapsur insektet.

Po ashtu kimikatet apo pesticidet e prdorura parandalojn shum smundje q prekin produktet, kshtu q prdorimi i ktyre t fundit sht br i pa evitueshm nga fermert t cilt edhe pse me vetdije po na vrasin n heshtje do dit.

Sipas nj statistike t nxjerr nga studiues t ndryshm n bot:

do njeri konsumon mesatarisht 4 litra pesticide n vit dhe m shum se 400 mbetje t substancave kimike mbeten n trupin ton. Nga ushqimet q konsumojm do dit ne arrijm t marrim afro 3000 lloje kimikatesh. Sipas studiuesve jan ato q na mjegullojn mendjen, na gnjejn ndjesit dhe shkaktojn nj sr smundjesh q nga kanceri, dmtimi i sistemit nervor, duke br q sistemi yn imunitar t dobsohet. Fakt ky q sht br publik edhe nga raportet e Organizats Botrore t Shndetsis.

Por efekti nuk sht i menjhershm n trupin ton. Ato kan nj efekt akumulues n trupin ton. Po ta keni vn re, shum pak njerz vdesin nga mosha tani. Njerzit vdesin ose nga tumori ose nga smundjet kardiovaskolare bn me dije studiuesi Italian Sebastiano Rao.

Prpara nj katastrofe t till, gjithsecili prej nesh po mendon si mund tu shptoj kimikateve dhe pesticideve q po na vrasin do dit.

A ka nj zgjidhje pr kt ? Normalisht q ka dhe sht prdorimi i produkteve organike. Edhe kto produkte sprkaten me pesticide, por t cilat jan t prbra me produkte natyrale, pra prbrs i disa lloj bimve, q nuk jan t dmshme pr shndetin dhe mjedisin.

Prshembull studiuesi italian pas eskperimenteve t shumta ka nxjerr formuln e tij pr t luftuar insektet tek produktet e tij. Ajo sht trsisht produkt natyrat pa kimikate e pesticide dhe nuk prbn dm pr shndetin e mjedisin. Formula e tij sht prbres i hudhrs, specit djegs dhe vajit vegjetal.

Ashtu si Sebastiano Rao ka dhe shum studiues t tjer n bot t cilt kan nxjerr formulat e tyre organike.

Ndrkoh q ata vrasin mendjen pr produkte sa m t shndetshme. Ju fermer t dashur na e kurseni jetn! Ndaleni at dor dhe kthejeni kokn pas pr ne, pr veten tuaj dhe mbi t gjitha pr fmijn tuaj q po e helmoni do dit!