Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 60
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Agron Dalipaj u lind n Klcyr n vitin 1963. Ka studiuar pr financ dhe gjithashtu ka qen kryetar i Dhoms s tregtis n Prmet. Dalipaj shprngulet n Athin t Greqis ku e hapi librarin Iliria, me libra t ndryshm n gjuhn shqipe. N vitin 2009 u kthehet n Shqipri dhe jeton n Pogradec.

  Ka botuar librin Gjuha Kozmike, dhe ka gati pr botim librat Bazat e etimologjis dhe Greqishtja bija e shqipes, ghithashtu ka n proces edhe pregatitjen dhe botimin e vllimit t dyte Gjuha Kozmike.


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  OXYGEN Pjesa 1 - Agron Dalipaj 16.06.2018 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Ska gjuhe kozmike por ashtu i duket Dalipajt
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Thone se Njerezoret , ne Gjithesi , flasin Shqipen ! E bej dallimin me racen "njerezore" , sepse "ipe" te tjera gjenetike , nuk e lexojne me te njejtet tinguj Gjithesine , sepse kjo eshte pune vibrimi , energjie !
  Qe Gjuha Shqipe eshte Gjuha e Te Pareve Ne Die , pra Perendive , kjo nuk ka asnje dileme , pasi vetem Gjuha Shqipe ruan Dy Entitete per Yjoren , Perendi dhe Zot !
  Dijenine mbi Gjithesine , ne Gjuhen Shqipe e gjen shume te detajuar , nga ku lind pyetja se ku e morren kete Dije ???
  Po njekohesisht edhe emrat e planeteve flasin Shqip ! Etj.Etj.
  Kjo tregon se Geni Shqiptar (emertimi i sotem) eshte NJE-shi dhe ai qe krijoi NJE te RIUN , NJERIUN !

  Pra te paret tane , jane te ardhur ne TOKE dhe jane TE PARET !
  Ndryshuar pr her t fundit nga violativo : 08-08-2018 m 06:38

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Po po. ..ashtu eshte volativo. ..!
  Mirepo ka nj problem ketu ne kallzimin tuaj apo deshirat tuaja kur thoni se eshte mistere kjo se nga e moren kete Dije. ..pr t emruar Hyjnit Perendi e Zot. ..qe pra se si u ben ket emra, shume thjeshte. ..

  Eshte gjetur ne rezervat e shtypshkronjes nj material i shtypur qe quhen Tabak. ..te cilet kan dalur me perplote gabime dhe ne pa mundesi qe keta Tabak te korrigjohen qe te behen liber pr me pare diten ne duar te lexuesit,keto letra jane terhjekur nga dikushi qe i ka interesuar Basti se;ka mundesi te krijohet nj gjuhe artificiale vetem se me nderhyrjen ne shkronja mbi fardo teksti te botuar. ...ku do t ndryshohen shkronjat e tekstit origjinal dhe te gerrvishen e zevensohen ato me tjera shkronja. ...
  Brenda dites eshte gerrvishur nj faqe. ..krejtrsishte iu eshte ndryshuar permbajtj gjuhes latine. ..pastaj jane krijua fjale te reja si fjala 30t /Zot/O Zot nga gerrvishja e bishtit siper 《d》per /dEus , mbetet ''O'' e dyta shkronje 《E》thjeshte behet si numri 3 mbrapshte. ..qe ne shipe thuhet Z. ...u behet lete o dhe ne fund nj ''t'' formohet emri Hyjniut tone 《3Ot》Zot me tri shkronja si te dalmatinet ''Bog'' si ''zok ''apo ''zor''...
  Meshar ska te dalur nga asnje shtypshkronje. ...krejt eshte rishkruar me nderhyrje mbi origjinalin e Missaleve romanurum. ..
  Ska kurgja hiit ne shqip. ..
  Pasi eshte shpikur ky marifet/mrekulli, teksti eshte rishkruar dhe iu eshte lexuar si diktim bebave 8 muajsh te cilet e regjistrojne ne tru kete emrin Zot dhe ne moshen d'y vjeare behen bilbila keta femijet e dresuar/dreen. ..behet pr ta gjuhe amtare ky diktim. ...dhe brenda 17 vitesh perhapet ky sistem ne tere ballkanin. ..pra thjeshte Bastin e fiton shpikesi i kesaj ides me dije dhe ka dhene proven shkencore se si mund te krijohet nj gjuhe e re permes gerrvishjes dhe se si arrihet nga shkenca te demonstrohet se s'paska gjuhe perendie por ka vetem se zgjuarsi e dije nga truri i njeriut del shpikja. ..njashtu u krijua edhe gjuha tjeter artificiale Esperanto qe e flasin me se nj milion njerez ne bote. ..kjo eshte pergjigjie se dija e njeriut kulminon kudo ne bote dhe se truri i njeriut ka kete kapacitet te regjistroje si nj kompjuter gjithka qe i urdhnohet njashtu si bebave. ..iu mesohet gjuha qe e degjojne prj dikujt per do dite. ..Si te nena apo ne erdhe femijesh. ..ato beba shqiptare qe rriten ne erdhet gjermane e regjistrojne gjuhen gjermane tjerat angleze italiane etj. ..ska rendesi. ...truri i njeriut memorizon qe nga mosha e re fardo fjale qe i urdhnohet atij. ..! Perfundimi ; ska Mister as nigme se si u krijua gjuha shipe !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Si lexohet Meshari ?

  Te japim nj shembull te kuptushem. ..thjeshte !

  BCOnien virtute tend Zot. ..
  《B》ska pas saj shkronjen 《e》as te madhe e as te vogel por vetem emertim njashtu si shkruhen kendet ABCO. ..mirepo bebave iu eshte lexuar me ze. .A B-e C/es qe shqiptohet e-S dhe O si shkronja e pare e fjales latine 《Omnia》fshihen/gerrvishet origjinali e zevensohet me Onije ne. ..virtut tend Zot. ..
  Kjo ABCO jep edhe fjalen tjeter ; A Beso ni Zot. .. dhe B Co /Beko. ..bekim. ..ne raste tjera te Meshari kemi shkurt ; B, Zot. .pa 《e》pas shkronjes B ...qe jep me kuptua se behet fjale per kendet ne gjeometri. ..
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #7

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Pse mundoheni me shqipen si gjuhe kozmike kur ne kemi Kreksin qe eshte kozmos universal !

  O Kreks,o universal : Meshari eshte nga librat e fundit qe eshte zbuluar dhe nuk ka ndikuar aspak si ne formimin e gjuhes shqipe si dhe ne idene qe kane pasur gjuhetaret e shquar te kohes si psh fjalori etimologjik i Meyerit etj etj per faktin se Mesharin nuk e njihnin,po ashtu edhe per Kongresin e Manastirit Meshari eshte dika me e vonshme... Keshtu qe; "o universal kozmopolit" roli i Mesharit ne formimin dhe gjykimin mbi gjuhen shqipe eshte pothuajse zero.
  (O Kreks;pash Zotin kur do i hypesh naiher gamorit par ? )

  Sa per temen edhe tema kot eshte........

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Gjuha Kozmike Emisioni 1

  Perse ne nje fare menyre Atedheu eshte vete gjuha ?
  Ne kete cikel do te gjeni nje perpjekje per t'i dhene nje pergjigje sa me te drejte kesaj pyetje...

  Nje emision nga Prof. Perparim Kabo dhe Agron Dalipaj.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Pse mundoheni me shqipen si gjuhe kozmike kur ne kemi Kreksin qe eshte kozmos universal !

  O Kreks,o universal : Meshari eshte nga librat e fundit qe eshte zbuluar dhe nuk ka ndikuar aspak si ne formimin e gjuhes shqipe si dhe ne idene qe kane pasur gjuhetaret e shquar te kohes si psh fjalori etimologjik i Meyerit etj etj per faktin se Mesharin nuk e njihnin,po ashtu edhe per Kongresin e Manastirit Meshari eshte dika me e vonshme... Keshtu qe; "o universal kozmopolit" roli i Mesharit ne formimin dhe gjykimin mbi gjuhen shqipe eshte pothuajse zero.
  (O Kreks;pash Zotin kur do i hypesh naiher gamorit par ? )

  Sa per temen edhe tema kot eshte........
  Pse se ke lexue pash Zotin se si eshte krijua 《ZOTI》te Meshari ?
  Lexoje edhe i here pash Zotin. ..lol!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #10

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Pse se ke lexue pash Zotin se si eshte krijua 《ZOTI》te Meshari ?
  Lexoje edhe i here pash Zotin. ..lol!
  O Kreksi ;ti mundet ta gervishesh Mesharin sa here te duash (se mbase duke gervish edhe fiton) por gervishjet e Mesharit me gjithe gervishtjet e tua nuk ka te bejne me krijimin e gjuhes shqipe dhe as me formimin e saj. Prandaj,per te fundit here,Pasha Zotin o Sha Zotin,mere si te duash, hiq dore nga keto budalliqe se jane fantazira pa kuptim.

 11. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Kreksi (08-09-2018)

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Ani pra ;《-doTHAJMI BUKEKRI''P''UKAKA VIJAN'DEŠ me/QE PARISI. ..(pajat/hajmi/ger.esen/buken/me(crit )EKRI''p''PU/(PISI)/pišieŠKRU/ME/PYKA/PUKA KA (caca )VIJA NDES DEKANAR VIJA N'DEŠ....》..

  Me pak fantezi qe se si do ta krijonim nj guh universale !
  Pas ketij diktimit nga gjuha franke te shkruajt/ur nga scribe ne Raguziane, une do merr/mrja anijen. .
  Do ta paguja ciceronin 100 flori ose Luis d'or. ..
  Do ta dergoja diku n Amazoni apo Jukatan. .
  Do merrja femijet ( kids naping)... '' ing''-in< engj > pengji. .pa dhembe. ..8 muajshe..
  Do ti ngarkoja n' anije .
  Do t'ua lexoje dit -nate ciceroni kete tekst. ..
  Do t'nisna me ta tuj lundru/DIJALE/ d-y'aller Eritrea. ..me/
  a.) DISABEBA....me/metes;
  .) MAJOTE ( ma jote )...
  b.)SUQURATA (besu qu rat )..
  ...) NE MOŠ. ..( le/nez moche )..
  ...(le me/hund t'keqe )...
  ....) 15 ..( quinze )... ;
  ....) KEN'ZA ...(me/FAM/femme/meBUJ ...
  ....) D'ALET- SA ZAN' FAM. .Est efemaire (e femer ) femer/fminin e kalon...
  .....)me/DYŠEK's FMININE(fě mi ne)šemine/kom/comme chemine. .kem/komši....
  ....PARE MER PA LUFTE (..pas -Lufte)-pas d'aire/PA'DER- SKADERTE-SALLE DENON (salle Denone )...Monalise. ..) Pa vijon (pas -vie /pavillon ) Soully. ..
  ....) B.ter. par ici >>>
  ... běter PARISI. ..sa fe per bet..
  (...tuten prj ketij beteri. .)
  (Une bte erre par ici. ..)
  (..ni gja eger endet ktu pari. .)
  ... ... B-e terr ...(terribles )sa bješka. .(L/J) bls/bješ ka n'a MUNIK. ..SA MUN HENA (DE MUNICH /MNCHEN par ici ULMI N'AHEN. ..SANGAT-DJEP-T'UNIS -KAM PER/Quimper /Inde/ende/per endi/Indi/TE NI HAVER. ..TU NI ZI. ..
  ...me/kry /cru/an amikry (me kry ni POROSI. ...(mbreti Porosi. ...)porosite. ...

  Do ti dresoj keto beba /dreen. ..dhe pr dy vite kah t kthehna me anije. ...krejt kta dreen kan me msue kete gjuhe universale permendesh. ...si gjuhe perendije !

  Doni te lidheni me Bast ?

  .....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 08-09-2018 m 05:45
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike


 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Badihava. ...Dalipaj. ..ska kurgja hiqit. ...Meshari spo ju pelqen tash, Lajbnici jo, Pukevilli jo. ..abeji jo. ...pra lenja Dalipajt ju on n Kosmos. .
  Pukevilli n'a e dhuroj elsin si gjeologu kur e thyen gurin me ekan. ..mbrenda shkaperderdhen rrokjet e fshefta te shqipes ne frengjishte. ..!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,788

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike


 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Kreksi e mpleksi kete lemi !
  Gjithe merakun e ka se nuk ka Gjuhe Shqipe , por eshte sajuar nga Meshari !

  Kjo vjen se Kreksi e ka Syn Ar = ArSyn , te hapur dhe eshte ne gjendje me pa fraktralin dhe figurat gjeometrike si dhe ngjyrat qe krijojne tingujt ne te folur ! Nga kjo Kreksit i rezulton se tingujt e Gjuhes Shqipe nuk perkojne me keto forma gjeometrike !
  Apo jo Krekso ???

  Mirepo harron se ka edhe shqiptare te tjere qe studiojne keto dukuri dhe nuk eshte vetem Pukevili miku i Kreksit , nje "mik" i shqiptareve prej France !
  Ndryshuar pr her t fundit nga violativo : 02-10-2018 m 10:52

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Po ti duhesh te paisesh/pas(-) jo ''pas''por pa (-) me compas/komp. ..cne/kandmac. ..trekansh. ..dhe harten e Botes !

  Terhjek vijen e drejte mbi harten e Europes. ...nga;
  K.) (tek) KAVIA-MESOPOTAM-I-SUHAGERLA-SUVAREKE-GAGRA-SOTI-TRABIZOND-RIZE; DE TIZIUZU(Deti zi u zu ) BATUM. ..! ...u ba tymnaj. ..

  Lidhi keto vende permes vijave mbi hart, gjje nj shkronje per secilin vende. ..form fjale shipe /frenge /dalmatine. ..si psh; KAKAVIA-SUVAREKE-SUHOGERLLA-SOI-GAGRA. (KAKVA VIJAND). (V) eshte kandi. ..)MESO PO TAMI ZVANA. ../mishi sipas atij vendit. ..(zove se ; POSTERRMA (pośt-terrma) VIJA NDES. ..''de'' KANAR /CANAR I NA/ ....RIAS. ..etj. ...po e prrseris njashtu si n'a e ka zbuluar Pukevilli se ne ship gerrma e trete s'eshte 《C》 ...por 《KA 》...!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 06-10-2018 m 14:11
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #17

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Emri: Scan18.jpg

Shikime: 1743

Madhsia: 69.3 KB
  Emri: Scan19.jpg

Shikime: 1683

Madhsia: 69.7 KB
  Emri: Scan20.jpg

Shikime: 1723

Madhsia: 65.1 KB
  Emri: Scan21.jpg

Shikime: 1704

Madhsia: 51.1 KB

 19. #18

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  --------------------------------
  Emri: Scan22.jpg

Shikime: 1684

Madhsia: 59.5 KB
  Emri: Scan23.jpg

Shikime: 1671

Madhsia: 20.6 KB

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Te tan ishin orra !

  Ska as perkthim te liturgjise romanurum latine as kurgja hiitttt....tek keta tabaket e mbledhur neper pese shtypshkronje te ndryshme te Europes. ..tabaket jane fletet te cilat nuk u pranuan qe te behen liber sepse u shtypen me perplote gabime si dhe me shenja ngjyre qe quhen '' millet de boucain ''/mjetes bukes''...troha buke pr ne/per ta troha libri. ..keto troha buke/libri u gjeten ne fjoken e Bros ne bibliotekes se Stefano Borgijes me 1747. ... dhe ktu lindi ideja se ka me ba me kto troha buke/boucains. ..troha libri te zhgarravitne pr ibret t zotit. ..

  Pytne Stefanin tjeter qe do vije ma vone. ..《Shtjefni 》Šcjepani Mali. ..ai i di te tanat dhe Katerina carica. ..dhe se kush e fitoj Bastin !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  《DAJTI MI MALI ŠANE OVO DVIJE REST TTE PJATES. ...''....''VJENE PARISI. ...''/ viennes par ici. .../ejani ktej. ...Vjene-Parisi. ...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •