Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Ne e kemi zakon/tradit/heritaž/trashegim instinto. ...nuk duhet ta hedhim ne berllog/mbeturina....'' e njohStandarten me mire se ata qe e kane krijuar /shpikur.....!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Pra, kam nj kerkes tek arifo -angjelo -kocaqet qe e kane ''infektua '' rrjetin e internetit. ..qe se njohin aspake alfabetin dalmatine -Raguziane. ..mos te mirren me genjrshtrat e shqipes!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Tek ata adhurues te gjuhes ship qe se kane shfletuar kurre as Mesharin e as Bardhin / Blanshikus /zbardhjen e Propaganda Fid. ..ku permendet emri ''Tarbanasi'' e jo ..;《arbanasi》ku permendet emri i Skenderbeut si ''Gek''/Đek e jo Gjergj. ..pr ata qe se kane hapur kurre librin e De La Piana. ...pr ata qe se kane hapur kurre librin e Pukevillit. .as te marrin njohuri pr Lejbnicin se ishte ai gjeometer e mathmaticien apo gjuhetare. ...si ka mundesi qe keta admirues te mirren sot ne shekullin XXI pa i shfletua keta tituj ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 14-10-2018 m 06:13
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Bardhi o flori e kaluar floririt ka perdorur Culcedra e Arbenit,Culcedra eshte per Kuleder.Dhe latinisht te ka dhene dhe shpegimin "Draco Epiri" qe eshte "Culcedra e Arbenit". Keshtu shkruan Bardhi :" Dhe vazhdimisht gjer ne ditet e sotme bashkekombasit tane flasin per te dhe kendojne me ze te larte trimerite e tij neper gostite,si thame dhe e quajne Skenderbeun tone...me emrin e shquar Kuledra e Arbenit".  Natyrisht teksti nuk eshte origjinal ka gerrvishje frenge dhe dalmatike dhe gjeometrike,kush ka gervishur Buzukun ka gervishur dhe Bardhin....Si te kan gervishur trut dhe ty qe kerkon qe Gjergji te shkruhej "pes" shekuj para me shkronjen gj....
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 14-10-2018 m 11:59

 5. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Kreksi (14-10-2018)

 6. #45
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Bukur flas si Tarbanas. ...jo si Terbe'šip'ak !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Serafim, prit se, ska perfunduar teora e gerrvishjes ne tru. ..!

  E kemi vrejtur aty tek gjoja se ''Buzuki'' se ka do me than kjo ''LL''..?
  Ne fakt kjo eshte perberja e Numrit ''MILL'' ( 1000) qe ka tri/tre zerot ;000, e barabart me ''3'' qe kur kthehet mbrapshte duket ne pasqyre si shkronja e Buzukut (3) =Z. ...(tre zerot) del Zot !
  Numri ''20''=''ve'' vingt !
  ''V'' mi (mbi) / thyesen. ..''3'' ''0'' ''t'' si ''temps '' koha e ''v ''si (vites )shpejtesija. ...ka del ne matematiken e Lejbnicit e Njutnit ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #47
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Gjuha Kozmike Emisioni i 4
  Perse ne nje fare menyre Atedheu eshte vete gjuha ?
  Ne kete cikel do te gjeni nje perpjekje per t'i dhene nje pergjigje sa me te drejte kesaj pyetje...

  Nje emision nga Prof. Perparim Kabo dhe Agron Dalipaj.

  Kamera: Ilir Toska
  Montazhi: Dorian Petrela
  Regjia: Edmond Cela
  Copyright: TeleSport, janar 2016


 9. #48
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Si po e shofim ketu, toponimet tona jo vetem se kuptohen permes Raguzianve por ne vete percjellin mesazhe qe dekriptohen ne kete menyre, pra tuj iu fshire shkronja e fundit e atij toponimit si e pam te rasti ; '' IZ-e' ''BI-c'' ''TI-c'' ''SERBI-c'' ''KERNI-c'' (nga ruse rni. ...''MALI-Š.VO'' ''JAŠA-ni-c'' (kali vogel i zi pa shal... ) ''SEDLLA-r'' qe numrohet edhe ne variantin ship permes toponimit ''ŠAL-c''/SEDLĹA si dhe me tej te toponimi ''KALI-Kan'' qe ndoshta eshte fjala per nj dhurat nga mbreti Shishmani i bullgarve ? ...sepse e hasim emrin e ketij mbreti te toponimet ''KRALA-n''/krala Šišman (mbreti Shishmani)i bullgarve si e shofim vetem kur iu fshihet ni shkronje e fundit toponimi kuptohet si te fshati Kralan e Shishmani apo Kernic, /erni-c. ..(i zi ) ose te Sedllar /sedlla-r/ shala e kalit e gjejmi te toponimi Shallc komuna e Vushtrris. ...atehere e sigurt se edhe tjera toponime duhet te deshifrohen sipas ketij sistemi. ..''Koni-c '' ''figura konike koni. ..kubi etj. . .
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #49
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Do na dukej si teori pa baza kjo sikur te mos n'a paraqitej mbi harten e toponimeve figura konike ne form te majes se shigjetes ;
  Te tana keto fshatra te nj krahine me emrat e habitshem si ;
  Izbic
  Bic
  Tic
  Serbic
  Turiqec, krijojne mesazhin me domethenje qe lidhen mes veti ne form konike !
  Prandaj jemi te sigurt se s'eshte rastesi !
  Si e permendem edhe permes toponimeve te tjera si
  Krnic
  Kralan
  Šišman
  Junic /Juni-k
  Kosuri
  Jašanic
  Sedllar
  Šallc. ...eshte nj prov qe shifet me s'y pasi qe te terhiqen vijat mbi hart qe i lidh mes veti keto toponime tuj u qfaqur me figura gjeometrike si maje shigjetes ose trapezoidi si harku i terhjekur i shigjetes etj. ...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #50
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Tek toponimi ''Kaliani'' ne ship
  (ani/zile, kumon e madhe. ...kurse
  ''Midilli'' /kali vogel. ..
  ''Mi dilli '' ne franke
  Petit cheval. ..''Mali shevo''
  ''Kralan'' ska asnje kuptim. ...vetem se kur i hiet ''n''....ose ''c'' ne rastet tjera. ...toponimeve qe perfundojne me ''c'' dhe pastaj lexohet kuptimi si duhet. ...''krala ''/mbreti/kral''n'', ...sedlla/sedlla''r'', Šal/šalc. ..pastaj pa dyshim emri i kralit Šišmani na ndrion udhen se ska tjeter spjegim me i dhan ketij toponimit ne as nj variant tjeter perpos emrit te mbretit bullgarve Shishmani. ..
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #51
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Shaban Shishmani Me Grup - Luftoj Trimi Bajram Curri


 13. #52
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Shaban Shishmani prj fshatit Shishmani. ...lol!
  ...gje normale si me than Bedri Pejani. ..nga Peja ni c ''deleto 'se/c osender the ''nd ''..eR ....''fief'' siege/fiege/behet ''gege'' nga sige /fiege etof skaye /karrike e mveshur me shtof pelhure skajeve. ...behet; Gegetoska
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 22-10-2018 m 18:53
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. Anetart m posht kan falenderuar Kreksi pr postimin:

  Akuamarini (23-10-2018)

 15. #53
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  《GERRKLAN》
  《GUERRE de CLANS 》
  = LUFTA E KLANEVE=
  《GUERRE SAINT》
  LUFTA ŠENJTE
  《SIZOT》
  =S ZOT=
  《 Siseaux 》x=t
  =GERR-ŠENT 》
  GERRSHENT= gerrsher/ nt

  Njehere e regjistruar ne leter e pastaj n trurin e bbs /kompjuterike !
  Pas dy vitesh behet gjuhe e nenes. ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 14-11-2018 m 05:36
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 16. #54
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Simboli hieroglifik per gerrshent ;
  = xo3=3oX Zot
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •