Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 54
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Ska ma ka me u than ma pr Buzukun ms Martin Camaj e Wilfried Fiedler. ..!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Sistemi tjeter gjuhesore eshte ndertua edhe aj permes toponimeve por ne nj menyre krejte ndryshe tuj i nderlidhur dy tri gjuhe tjera perpos franke e dalmatine edhe angkishte e gjermane permes diktimit si te frmula e Profetit Ezeijkelit. ..i cili shkruan sipas urdhnit te perendise krejt se ka i dikton Hyjniu prj se NALTI !
  Hyjniu i thote Ezeijkelit; 《skruje》...si diktim keshtu edhe u perserit/inspirua i njejti sistem;
  《DIT MEL-is 》= ( dite t'amel) dit Amelie(thuaj Amelise )K'EL-AJ (QUE LAJ)'' te shkoje...''qu e laj''...'' LAVE'' me ''r'' (laver )''me'' kuptohet ''-ite'' shenoje, veje, nganjehere ''piši'' nganjehere '' crit '' ...por dalmatini qe ishte nj memec e shkruan me ''h'' qe del ne shipe ''h' crit '' PISI ovo:OV o HE..eee KRISI PUŠKA NE PERRUA TE THAT. .../ piši =hekrit. ...PUŠKA HEKRIT ....si tek vargjet ( crit /EKRI. ..shkruaje...!..ne franke ''ite'' eshte ''meteze'' mettre /mets/zeri ne diktim del vetem se ''me '' si pr doren ''main ''si pr ''mais ''/=mirepo. ..etj. ..
  Amelia eshte emer femme dhe fjalet e Hyjniut si te Ezejkeli ketu i citon /dikton para 300 vitesh dikush tjeter qe i dinte keto guhe si Shtjefni/Stjepani Mali. ..me emrin Stefano Castrioto. ...ose si San Žă/ . ..ai dikton dalmatini shenon ne fletore .....

  crit. ...《-AMELI U KEL AJ PTR LES BREBI U KEL AJ LAVER MES LENŽES SAL (mes linge sale ) .... .''i''para ''n'' tingllon 《n》 ...''thuaj Amelis ose te shkoje ti kullot delet ose te shkoje ti laj teshat/petkat ne prrue...''...
  《KEL PRA MJE ''n'' ZAFER. ...ME PANTALN, ME ŠOSET AN L'EN ME ''t'mijat '' KULLOT /''brekt '' ....(...pastaj kthehet n anglishte diktimi ''《DELET》to/at ''kullot ''/brevet. ...《ME 》/veje ne vend te saj ...《BARR 》(bare) ....dhe del fjala e plote me kuptimin ne ship ;
  - le te kullotin delet bare !
  Barr do thote veje kryq fjales ''coullot ''/ kullot /brek'T. ..diktimi eshte i te njejtit Stil si bashke punimi mes Hyjniut qe dikton dhe Ezeijkelit qe shkruan. ..dhe ne kete rast fjala (coullot )brejmk/ eshte e rand per fetaret dhe shkrusit i urdhnohet te fshihet/delete ose barr/bjeri kryq ''X'' tuj e shpikur nj fjale tjeter me te volitshme. ..《 OKOLLO SINIT》''KOLOŠINI'' me kuptimin e ''tes KOLLO ..''kolla'' (fshati KOLLE) -KOLOŠIN'' qe ne shqipe behet fjale per breket qe vihen rreth atij ''senit''...organeve. ..mes kamve. ..dhe vijon; 《ME KALLESA》/ tlinat. ..《SAN JAKA》/SANĐAKA 》( me za/zerin e fort) ...《ME SUVETMA 》....SANĐAKA (Sanđaki s 'u vete/su pyet ma ).... ''suvetma'' jane pigjamat ( mes souvetement )..nder rroba. ....!
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Urdheresat ''delet''/fshije ! ''dele to''/ fshije ate; ''me''/veje, shkruje ose zevenso me. .. psh. ''O'' delet ''o'' ''mete o li'', ''ship o li'' ne anglishte ''sheep'' delet/dhent, ''bre bi'' ''mutonat'', ''deletovce'' les cochons ''koshonat'' O Li koshan/licoch, me i lidh. ...IZBI-c-TI-c-SERBI-c; TURIEv-c; DABISEv-c; deleto(fshiji )deleto se (oset) ''se si dihet'' . ..fshiji shkronjat me '''' qe ne frake thuhet ''sesidi''...dhe fshiji ''veset'' vešet. ....''vc'' si te ''Dabisevc'' mbetet ''da bi se'' (qe te...);Izbic-Tic-Serbic, iu fshihet ''c'' mbetet ne trekenshin gjeometrik deshifrimi ne guhen dalmatine (da bi se izbiti serbi i turie) ..duhet shume pare. ...!
  《 Me i thye serbt e turqit duhet shume pare madhe )
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Vijat e drejte qe lidh toponimin;
  TREBOHOVCE/me ndryshime TRUBO''H''OVCE, spjegon se ''H'' irile fshifet ''N'' dhe kuptohet se;TREBANOVCE (duhet pare)...DABIŠEC/ da bi se(qe te )IZBI''c'' TI''c'' SERBI''c''...(...te thehen serbet )...
  Trekendeshi i formuar mbi harte s'eshte ne nje gjuhe Kozmike si pretendon Dalipaj por mbi Token e Kosoves !
  Kur e kemi gjetur vegzen e fsheft permes fjalve dalmatine apo Raguziane. ...pas kater dekadash hulumtime. ...i gjithe sistemi i shqipes deshifrohet permes vijave e kendeve me anen e toponimeve ne tri gjuhe e ma shume !
  U kuptua se duhet fshihen shkronjat ''c'' e nganjehere ''v'' dhe shenja n'en '''' (bishti enit) per ti fsheh gjurmet si vijon ;

  Tani terheqim edhe nj vi te drejte pr ti lidhur Toponimet TREBOHOVCE -DABIŠEC dhe kemi pa se kjo vi prek trekenshin ne mes IZBIC -TIC, n toponimin TURIEC, keshtu qe kompletohet mrsazhi i fshefur, n Raguziane kuptohet keshtu ;
  《 traba novce da bi se izbiti turke i serbi..》

  Dri ketu mund te kishim thene se eshte krejt kjo nj rastesi ? !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,391
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Vijat e drejte qe lidh toponimin;
  TREBOHOVCE/me ndryshime TRUBO''H''OVCE, spjegon se ''H'' irile fshifet ''N'' dhe kuptohet se;TREBANOVCE (duhet pare)...DABIEC/ da bi se(qe te )IZBI''c'' TI''c'' SERBI''c''...(...te thehen serbet )...
  Trekendeshi i formuar mbi harte s'eshte ne nje gjuhe Kozmike si pretendon Dalipaj por mbi Token e Kosoves !
  Kur e kemi gjetur vegzen e fsheft permes fjalve dalmatine apo Raguziane. ...pas kater dekadash hulumtime. ...i gjithe sistemi i shqipes deshifrohet permes vijave e kendeve me anen e toponimeve ne tri gjuhe e ma shume !
  U kuptua se duhet fshihen shkronjat ''c'' e nganjehere ''v'' dhe shenja n'en '''' (bishti enit) per ti fsheh gjurmet si vijon ;

  Tani terheqim edhe nj vi te drejte pr ti lidhur Toponimet TREBOHOVCE -DABIEC dhe kemi pa se kjo vi prek trekenshin ne mes IZBIC -TIC, n toponimin TURIEC, keshtu qe kompletohet mrsazhi i fshefur, n Raguziane kuptohet keshtu ;
  《 traba novce da bi se izbiti turke i serbi..》

  Dri ketu mund te kishim thene se eshte krejt kjo nj rastesi ? !
  Ketu .linku
  http://www.zeriislam.com/artikulli.php?id=1978

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Ne vijim te ketij deshifrimit permes sistemit gjeometrik qe lidhen toponimet mes veti ne disa gjuhe te ndryshme qe pr Dalipaj jane gjuhe kozmike ose te panjohura pr dijenin e tij, as dalmatine, franke, as ruse. ..

  E pam se si u formua trekendshi por tani do t shofim se si formohet trapezoidi permes toponimeve tuj e terhjekur vijen SRBIC-TURIEC-KOSURI;(me i thye srbt e turqit si minjet. ...)
  ''KOSURI'' ; ''JAANIC'' ; ''KERRNIC''; ''MALIEVO''; ''KALIAN'' ; ''DEAN'' ; ''SEDLLAR''....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 08-10-2018 m 08:59
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,391
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike


 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,391
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  http://www.ashak.org/repository/docs...eti_804438.pdf

  N baz t ktyre tipareve t gjuhs
  shqipe, s pari Jokli, e pastaj edhe Bariqi treguan se nga trajta e vjetr Barbanna
  doli emrtimi i sotm Buenε, Bunε. Trajta serbokroate Bojana, si
  treguan Jokli dhe Bariqi, duhet t ket dal nga trajta shqipe Bauana; khs.
  Jokl, Indogermanische Forschungen, 49, 50; Barić, Slavistična revija, f.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Pasi qe te kemi analizua kete trapezoid per mija here. ..mund te themi se ketu behet fjale per nj rrefim te mbajtur sekret pr betejen e Kosoves ? !
  ''MALIŠEVO'' lidhet ne d'y gjuhe, dalmatine dhe franke qe do thote;'' kali vocel'' (vo cerr)...qe eshte ''ponej '' kali i races Japane qe ne turke i thone ; ''MIDILLI '' ?!...si edhe vete shenja e dillit mbi flamurin e Japonis?!
  ''Jašani(,''c''..fshihet)《 jaša ni kali ''an' behet '
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Pasi qe te kemi analizua kete trapezoid per mija here. ..mund te themi se ketu behet fjale per nj rrefim te mbajtur sekret pr betejen e Kosoves ? !
  ''MALIŠEVO'' lidhet ne d'y gjuhe, dalmatine dhe franke qe do thote;'' kali vocel'' (vo cerr)...qe eshte ''ponej '' kali i races Japane qe ne turke i thone ; ''MIDILLI '' ?!...si edhe vete shenja e dillit mbi flamurin e Japonis?!
  ''Jašani(''c''..delet to se/fshihet)...nese citursi thot ''delete se si di -het...''do thote shkruesi i fshin prj '' ''
  ...vetem bishtin e enit dhe kjo shkronja mbetet ''ka''... 《 jaša ni kali ''an'' behet ''kan'' ose Kani/Sulltani. .
  .por edhe ne rastin e dyte tregon historikun e ketij personi i cili ''jaša'' (nget ni kali te zi, te vogel pa shal, ssan selle /bez sedlla (SEDLLAR ) ...deletoer ...''r'' ''erre ''...dhent shetisin ku dojn ato. .
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Vijon spjegimi edhe i formave tjera gjeometrike si e treguam, niset me nj trekandsh (si embelsira e prere e bakllaves) e dyta me nj trapezoid (si prerja e embelsires ''taklia'' apo '' tespishte''....do ta shofim se ku fshifet figura tjeter dhe ka presentn ajo ?

  Toponimet ne vijim jane keto;
  ''ĐURĐEVIK'' - '' ĐURĐIC''- ''ĐURAKOC''- ''BOŽUR'' -'' ŽUR''...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Kreksi nje pyetje kam;nga keto qe shkruan,ti, vet si person kupton ndonje gje ? Ose me sakt sa perqind te asaj qe shkruan arin ta kuptosh se fare ke shkruar ? Sa, 5% apo me pak ?

  Kali i zi (shpresoj qe te jete me nje l-,ose edhe dy l e jo me r),i Sulltanit me dillin e Japonis ky ja hyp ktij a ksaj poni-t (shpesoj mos jet kengetarja) te races Japane qe ka formen e bakllaves dhe trapezoidin e leshit kadaif....si mund te shpegojm me skitishten e sllavo baltishtes (qe keto kohet e fundit i ke lene pas dore) me dalmatishten franke per deshifrimin e sistemit gjeometrik ! Poni;i ka lesht e pjeshkes-bakllav ,simbas deshifrimit te sistemit gjeometrik...bjond,zheshkan apo vetem kacurrels ?

 13. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Kreksi (08-10-2018)

 14. #33
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Po e lexova me vemendje kundershtimin tuaj, besoj se do tisha edhe une ne vendin tend si kundershtar i kesaj teorie sikur te mos ishin vijat dhe format gjeometrike te cilat perputhen me interpretimin e ketyre toponimeve te permendura. Perndryshe, keni te drejten edhe ju e kushdo tjeter te japi mendimin e shprehjes se lire tuj n'a dhene tjera mendime rreth toponimeve;Tic Izbic Serbic Dabishec Kosuri Gjurgjevik Sedllar Gjurgjic Kalian Dean etj. ..pra ju e keni fjalen;urdheroni !

  Ps; shpresoj se harta keni edhe ju ne shtepi, jo vetem une, kompasa e vizore e kandmatsa. ...pse mos ta provonit nj zgjidhje qe shifet me s'y ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #34
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  《DRAGODANI》= DIT(thene )SMIRNE DANI (ditet e mira/ paqe) 《MIR-DIT-BOŽUR 》( PAQE/ sMIRne dani. ..dita e paqes e thene ''dit e pritur'' ''Bonjour '' dita e mire. ..''Jour'' me shkronjen e madhe 《J》 qe thuhet ''Ži'' si ''Zi'' dit ''zie'' si dit (notte /shkruje me shkronje te madhe 《ĐUR /Jour di
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 16. #35
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  《DRAGODANI》= DIT(thene )SMIRNE DANI (ditet e mira/ paqe) 《MIR-DIT-BOŽUR 》( PAQE/ sMIRne dani. ..dita e paqes e thene ''dit e pritur'' ''Bonjour '' dita e mire. ..''Jour'' me shkronjen e madhe 《J》 qe thuhet ''Ži'' si ''Zi'' dit ''zie'' si dit (notte /shkruje me shkronje te madhe 《ĐUR /Jour ''J'' /ŽUR ZIE/dit zie. ..''ZLLODAN'' si te ''ZLLOKUAN'' (shpajat e kqija)...jo por ''ZLLO-DAN'' qe fshifet te toponimi ''GLLOĐAN'' /ZLLO-DAN'' (dit e kobshme) ne ''JUNI-C'' ne muajin JUNI. ....''C'' delet fshihet shkronja c. ..
  ''ĐURĐEVIK....'' dita e fitores /vik-tori per tjeret. ...pr ne tersi dite e paqes ''Grande jour '' DRAGODANI MIRA. ...si Bonjour /Božur !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #36
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Serafim, sa ishte e njohur ne Europe paketa e cigareve ''MARLBORO'' te ne ishte imitim ''BOŽUR ''....!

  Ato embelsirat me duket se hiit si ke kuptua...

  Prerja e nj cope te bakllaves eshte ne formen e nj majes se shigjetes e qe e thrrasim ''gjyl'' si trekansh. ...kurse ai trapezoidi eshte shume me i madh qe ka formen e harkut te shigjetes kur terhiqet toja per te hedhur shigjeten. ..
  Keto vizatime mund ti kryeni edhe ju....shendet !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #37
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  JUNI-c deletose fshije kete ''se''...''ose'' ''efase'' ose ''barr. ..bjeri kryq. ..
  JUNI ''muaji qerrshor '' pr toponimin 《JUNIK》...qe i fshihet ose behet kryq. ..''delet '' -fshije deleto se...
  Jour ''J''...pr toponimin ''Đurđic'' si dita me gerrmen e madhe ''note''/shenoje ''note madhe''
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 19. #38
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,391
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  JUNI-c deletose fshije kete ''se''...''ose'' ''efase'' ose ''barr. ..bjeri kryq. ..
  JUNI ''muaji qerrshor '' pr toponimin 《JUNIK》...qe i fshihet ose behet kryq. ..''delet '' -fshije deleto se...
  Jour ''J''...pr toponimin ''Đurđic'' si dita me gerrmen e madhe ''note''/shenoje ''note madhe''
  Dita e Shn Gjergjit

  Dita e Shn Gjergjit festohet pr t'a prjetuar ndaljen e dimrit dhe ardhjen e stins s vers. Fillon me 5 maj mvarsisht prej krahins shqiptare vazhdon deri me 15 maj. Karakterizohet me lojra t shumta, me fluks t madh t shqiptarve n fusha t gjra, pran tyrbeve, apo ndonj vendbanimi t lasht.

  Gjurmt shkojn larg n lashtsin ilire ather kur ata besonin n shum perndi. Megjithat, qe disa qarqe mundohen ta mitizojn kt dite, kjo sht shfaqur diku pas ardhjes se krishterimit ne trevat e Ballkanit dhe Azis se Vogl. Te gjith popujt e Ballkanit (sidomos ato te prkatsis fetare ortodokse) e festojn kt dhe e emrojn kt feste si Djurdjevden ne Serbi, Hidireles ne Turqi etj. Pra, kjo nuk ka te beje ekskluzivisht me popullin shqiptare.

  Bazuar ne kalendart kanonike ortodokse, dita e Shn Gjergjit sht 23 prilli. Meq ka lindur brenda ksaj periudhe emri Gjergj ju vendos heroit tone kombtar. Gjergj Kastrioti Sknderbeu lindi me 6 maj 1405, pr kt arsye dita e Shn Gjergjit nga popullata myslimane madje edhe ajo e krishtere, kremtohet me 5 maj ndryshe nga kalendari zyrtar ortodoks. Kjo feste duket se ka me shume karakter kombtar dhe kulturor, me shume sesa fetar, pasi populli shqiptar e lidh kt dite me Gjergjin e Madh te Kastrioteve, "mbretin e madh" sipas gojdhnave.

  Ardhja e krishterimit si duket nuk e shkuli nga rrnja kt tradit t tyre dhe pr t'i duruar (ndoshta edhe nga transmutacioni i feve, adoptimi i zakoneve t vjetra nn petkun e fes s re) ia vun emrin Shn Gjergj. Me ardhjen e Perandoris Osmane n trevat shqiptare filluan t ndrtohen tyrbe apo mauzole t ndryshme t cilat ndrtoheshin pr evliat, hoxhallart, shehlert apo dervisht e devotshm. Shqiptart pr t'i qndruar besnik tradits a prshtatn tani, edhe fes islame kt fest tradicionale. Festa n Kosov p.sh. n Rrafsh t Dukagjinit organizohet pran tyrbeve t shenjta, n prani t t cilave prehet apo theret qengji, duke krkuar nga Zoti mirsi n kmbim t flijimit.
  https://sq.wikipedia.org/wiki/Dita_e_Sh%C3%ABn_Gjergjit

 20. #39
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  JUNI-c deletose fshije kete ''se''...''ose'' ''efase'' ose ''barr. ..bjeri kryq. ..
  JUNI ''muaji qerrshor '' pr toponimin 《JUNIK》...qe i fshihet ose behet kryq. ..''delet '' -fshije deleto se...
  Jour ''J''...pr toponimin ''Đurđic'' si dita me gerrmen e madhe ''note''/shenoje ''note madhe'' -shkruje me gerrmen e madhe ''Jour''/ŽUR ŽI/DITA ZIES. ...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 21. #40
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Agron Dalipaj Gjuha Kozmike

  Prit, se s'ka mbaruar !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •