Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,377
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime
  Zbulohet pran shkodrs qyteti i humbur ilir bassania, mbi 2 300 vite i lasht


  Bassania, nj qytet i humbur, q daton m shum se 2,000 vjet, u zbulua nga nj grup arkeologsh polak.

  Rrnojat ndodhen n veri-perndim t Shqipris, n afrsi t qytetit modern t Shkodrs.

  Studiuesit besojn se rrnojat e zbuluara jan ajo q ka mbetur nga Bassania, nj qytet i lasht i sunduar nga ilirt – njerz q banonin n Ballkanin Perndimor n lashtsi – t cilat u prshkruan nga historiani romak Livy.

  “Muri q rrethonte qytetin u krijua nga blloqe t gurta t prshtatshme,” deklaroi prof. Piotr Dyczek, i cili drejton grmimet.

  “Ne e dim vendndodhjen e pjess m t lart t kalas”, shtoi Prof. Dyczek, i cili ka qen prgjegjs pr grmimet n zon q nga viti 1987.

  Prve strukturave t gurit, arkeologt zbuluan nj numr t objekteve interesante duke prfshir nj en pr sakrifica bronzi t ruajtur mir. Ajo prmbante ende mbetjet e ofertave t fundit: fragmente t eshtrave t kafshve dhe hirit.

  Zona q grmohet sht e vendosur n brigjet e liqenit t Shkodrs.

  sht nj nga vendet m t rndsishme pr historin e Iliris, si dhe t gjith zonn e Ballkanit.

  Q nga koht neolitike ishte nj vendbanim i rndsishm dhe i pasur n udhkryqin e rrugve t rndsishme t toks dhe ujit.

  Mbretria m e hershme e regjistruar ilire, Enchele, daton q nga shekulli i VIII para Krishtit.

  Ekipi nga Qendra e Studimeve t Antikitetit t Evrops Juglindore t Universitetit t Varshavs ka punuar n kt zon q nga vitet 1960.http://www.newsbomb.al/zbulohet-pran...-lashte-123747
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 13-06-2018 m 14:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •