Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Gjermania: Shqipria asnj kusht pr hapjen e negociatave. Tahiri "peshk" i madh, Xhafaj t largohet

  N nj intervist ekskluzive pr Kryeredaktoren e Opinion, Desada Metaj, numri dy i partis s Kancelares Merkel n CDU/CSU, Dr. Johann David Wadephul ka folur pr situatn politike n Shqipri dhe shanset pr hapjen e negociatave. Duket qart se Gjermania nuk sht e knaqur, ndrsa z. Wadephul shprehet se nuk jan plotsuar prioritet e BE q do t onin n hapjen e negociatave n fund t ktij muaji.
  Ndr t tjera, z. Wadephul thot se peshqit e mdhenj jan t paprekur, n rrjet kan rn vetm peshq t vegjl. Po kaq, ai e cilson Tahirin si peshk i madh dhe se shtja e tij sht penges reale pr hapjen e negociatave. Pr her t par atakon ambasadorin amerikan Donald Lu, kur shprehet: Edhe Ambasadori Lu q nuk sht shquar si mik i opozits e pranon q Tahirin po e mbrojn.
  Dr. Johann David Wadephul, q sht njhersh zv. Kryetari i Grupit Parlamentar CDU/CSU ne Bundestag, pergjegjes per politiken e jashtme, te sigurise dhe Keshillin e Europes, dhe Kreu i Grupit te Punes per Ballkanin Perendimor ka folur edhe pr dorheqjen e Fatmir Xhafs.
  M posht intervista e plot:
  Desada Metaj: N Shqipri sht perceptuar skepticizmi i Bundestagut pr hapjen e negociatave. Me far sht lidhur kryesisht ky qendrim e parlamentareve gjerman?
  Johann David Wadephul: Ne duam q Shqipria t mund t filloj sa m par negociatat e antarsimit. N marrveshjen e koalicionit mes CDU / CSU dhe SPD sht shum e qart: Kushti pr hapjen e negociatave pr antarsim sht q vendet e Ballkanit Perndimor t prmbushin plotsisht kriteret e duhura. Por kjo nuk ka ndodhur as n reformn n drejtsi, as n luftn kundr korrupsionit veanrisht korrupsion t rangut t lart as n luftn kundr krimit t organizuar, pra n asnj nga kriteret kryesore.
  Ather, far tjetr duhet br prpara se negociatat e antarsimit t mund t fillojn me hapjen e kapitujve t par negociues?
  Si pjes e reforms n drejtsi, vetm pak nga rreth 800 gjyqtar dhe prokuror u jan nnshtruar t ashtuquajturit vetting. S paku, duhet t prfundoj plotsisht verifikimi i gjyqtarve dhe prokurorve t gjykatave t instancave t larta dhe prokurorive, si dhe t organeve t apelit. Gjyqtarve dhe prokurorve t cilve u jan vrtetuar vepra t dnueshme n procesin e verifikimit (vettingut) duhet t jen subjekt i procedimeve penale. Duhet t filloj puna dhe funksionimi i Gjykats Kushtetuese, t Gjykatave t instancave t larta dhe SPAK -ut. Kultivimi i kanabisit ra n mnyr drastike n vitin 2017. N t njjtn koh, megjithat, sht rritur trafikimi i drogs, dhe kundra ksaj duhet luftuar n mnyr t qndrueshme dhe vazhdueshme.
  Zyrtar t lart n ministrit dhe drejtorit e administrats publike u rekrutuan direkt pa konkurs, n kundrshtim me ligjin e shrbimit civil. Kjo sht thyerje e ligjit dhe duhet t korrigjohet. Prve ksaj, q nga viti 2013, OSBE dhe BE kan krkuar reform zgjedhore, por asgj nuk ka ndodhur q ather kjo sht nj shprfillje e madhe ndaj OSBE dhe BE! Parlamenti shqiptar duhet t miratoj reformn zgjedhore n prputhje me planin e saj t puns deri n fund t vitit 2018. Ky sht nj kusht i domosdoshm pr ne deputett, n mnyr q t mund t votojm pro hapjes s negociatave.
  Desada Metaj: Negociatat e Shqipris me BE jan nj shtje tepr e rndsishme pr shqiptart. Mendoni se qeveria e Edi Rams ka punuar mjaftueshm pr t plotsuar kushtet e vendosura nga Brukseli?
  Johann David Wadephul: Shum vendime jan marr pr t luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Por n realitet, shum pak sht br: korrupsioni mbetet ende nj problem n t gjith sektorin e drejtsis. Ligjet ekzistuese dhe procedurat pr t luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar jan aplikuar shum m pak n mnyr strikte ndaj zyrtarve t lart dhe politikanve sesa ndaj zyrtarve t mesm dhe t ult dhe ndaj qytetarve t zakonshm. Kshtu q peshqit e vegjl u kapn dhe u dnuan, peshqit e mdhenj mundn t depertonin jasht rrjets. Ktu kemi t bjm me shprfilljen e nj kushti themelor t sundimit t ligjit, i cili sht trajtimi i barabart i t gjith qytetarve para ligjit. Pr aq koh sa kemi t bjm me nj shkelje t hapur t parimeve themelore t sundimit t ligjit t BE-s, kapitujt negociues nuk mund t hapen.
  Desada Metaj: Si e shihni problemin q ka qeveria shqiptare me ish-ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri, i cili po gjykohet pr prfshirjen n nj organizate t strukturuar ndrkombetare pr trafikun e lndeve narkotike? Mendoni se drejtsia dhe instrumentet e saj jan ndikuar nga qeveria pr kt skandal?
  Johann David Wadephul: shtja Tahiri sht nj peshk i madh. N kt shtje kemi t bjm deri sot me shkelje t hapur t parimeve themelore t shtetit ligjor. Kjo shtje sht nj penges reale pr hapjen e negociatave. Nse ambasadori amerikan Donald Lu hedh akuza kaq t forta, ather duhet ta marrim kt shum seriozisht, sepse ambasadori Lu deri tani nuk ka rn n sy si mik i opozits.
  Desada Metaj: Ndrkoh edhe ministri aktual i Brendshm sht pjes e nj skandali me t vllain, i sht dnuar dhe ai pr trafik ndrkombetar droge ndrkohe q nuk ka vuajtur dnimin por ka jetuar i lir n Shqipri?
  Johann David Wadephul: N dijenin time sipas fakteve t paraqitura dhe ligjislacionit, Ministri i Brendshm sht n kt rast n konflikt interesi. Pr kredibilitetin e vet ndaj popullit shqiptar si dhe ndaj partnerve t tij evropian, Ministri i Brendshm, i cili sht prgjegjs pr krijimin e rendit dhe ligjit, duhet t jet i interesuar pr nj sqarim t plot t shtjes. Por kjo nuk mund t ndodh nse ai mbetet n detyr si person i prfshir. Kshtu q ne ende kemi dyshime t konsiderueshme nse ekziston vullneti politik pr t praktikuar standardet ligjore t BE. Kjo nuk sht nj pyetje q mund t marr prgjigje vetm gjat negociatave t pranimit, por duhet t kemi besim t qart n gatishmrin pr veprimin e sundimit t ligjit para se t fillojm negociatat e pranimit. Por pr sa koh q kto dyshime nuk jan larguar bindshm prmes sundimit t ligjit n mnyr konsekuente, ne nuk mund ti hapim kapitujt e par te bisedimeve, te cilat jan pikrisht kapitujt e shtetit ligjor 23 dhe 24.
  Desada Metaj: Shqiptaret jan t dshiruar pr t qen sa m shpejt pjes integrale e BE. far mendoni se duhet t ndryshoj n qeverisjen e ktushme q ne ta meritojm antarsimin n familjen europiane?
  Johann David Wadephul: Si e thash, ne duam q Shqipria t filloj negociatat konkrete t pranimit sa m shpejt q t jet e mundur. Veanrisht edhe sepse shqiptart jan aq t orientuar drejt Evrops. Ne jemi gjithashtu t lumtur pr miqsin e fort me Gjermanin. Por jo pr kt arsye duhet ti injorojm problemet. N fillim i prmenda pikat tona q duhet t prmbushen para se t fillojn negociatat konkrete per secilin kapitull. Kto nuk jan pengesa shum t mdha nse ekziston vullneti politik pr t larguar vazhdimisht korrupsionin dhe krimin e organizuar dhe pr t respektuar dhe zbatuar ligjin dhe rendin. Dhe qeveria shqiptare kt nuk duhet ta bj pr BE ose Bundestagun Gjerman, por pr njerzit e saj. Sepse ata e presin kt gj.
  **Numri dy i partis s Kancelares Merkel n CDU/CSU, Dr. Johann David adephul, zv. Kryetari i Grupit Parlamentar CDU/CSU ne Bundestag, prgjegjs pr politikn e jashtme, t sigurise dhe Keshillin e Europes, dhe Kreu i Grupit t Punes per Ballkanin Perendimor
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: Gjermania:Shqipria asnj kusht pr hapjen e negociatave.Tahiri"peshk" i madh,Xhafaj t dorhiq

  Ndonese ka akoma skepticizem, qofte edhe me te drejte nga vende te BE-se, une vazhdoj te shpresoj per nje mbyllje syri nga Europa per hapjen e negociatave.
  Sa me prane strukturave euro-atlantike, aq me teper monitorim do kete per ne. Ndoshta kjo eshte e vetmja mundesi per te filluar gradualisht venien e shinave qeverine tone.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •