Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  152
  105 falenderime n 93 postime

  Ndrhyrje e jashtzakonshme kundr forcimit t lekut

  Banka e Shqipris njoftoi se do t blej n treg euron e teprt pr t shmangur forcimin e mtejshm t lekut, nj lvizje e mirpritur nga nj pjes e operatorve, por q ngre dilema t tjera pr autoritetin monetar.
  Banka e Shqipris njoftoi nj vendim t paprecedent pr ndrhyrje t jashtzakonshme n tregun e kmbimit valutor, duke bler euron e teprt n treg me synimin e shmangies s forcimit t mtejshm t lekut.

  Guvernatori i Banks s Shqipris Gent Sejko deklaroi ndrhyrjen n konferencn pr shtyp pas mbledhjes s Kshillit Mbikqyrs t BSH. Sipas Sejkos, forcimi i teprt i lekut po ndikon n rnien e mimeve n ekonomin shqiptare.

  Krahas vendimit pr ndrhyrje n tregun valutor, Banka e Shqipris uli normn baz t interesit me 0.25% n masn 1% si dhe normn e depozits njditore me 0.15% dhe at t kredis njditore n masn 0.35%. Q t gjitha kto ndrhyrje supozohet se lehtsojn qarkullimin e lekut n ekonomi dhe kan pr rrjedhoj efekt nnmues pr monedhn kombtare.

  Operacionet e blerjes s valuts do t synojn eliminimin e teprics s prkohshme t valuts n treg dhe frenimin e forcimit t mtejshm t kursit t kmbimit, forcim i cili do t dmtonte prmbushjen e objektivit ton pr stabilitetin e mimeve, deklaroi Guvernatori Gent Sejko. operacionet do ti shrbejn plotsimit dhe prforcimit t stimulit monetar, t transmetuar nprmjet uljes s norms baz t interesit. Gjithashtu, ato do t ndihmojn tregun pr t gjetur mimin e drejt t kmbimit t lekut kundrejt valutave, n linj me raportet e qndrueshme dhe afatgjata t krkess dhe oferts pr t vijoi Sejko duke shtuar se ndrhyrja do t vijoj pr aq koh sa t jet e nevojshme.

  Qllimi i ndrhyrjes n tregun e kmbimit valutor, sipas Sejkos, sht ndikimi negativ n inflacion, i shkaktuar nga forcimi i lekut. Po sot, Instituti i Statistikave publikoi Indeksin e mimeve t Importit, ku bhet e qart se mimet e importit kan rn me 0.7% n tremujorin e par n baz vjetore. Raporti prfshin nj periudh t hershme, kur leku nuk e kishte marr vrullin e forcimit t shpejt t muajve prill dhe maj.

  Sejko foli gjithashtu edhe pr disa faktor q mund t ken shkaktuar forcimin e shpejt t lekut gjat majit, si dhe nuk e fshehu faktin se forcimi i lekut ishte tema kryesore e diskutimeve n mbledhjen e Kshillit Mbikqyrs. Sipas Sejkos, forcimi i majit erdhi si pasoj e pritshmrive t operatorve ekonomik pr forcim t mtejshm, ndrkoh q ndrhyrja e tij me deklarat m 2 maj duket se nuk dha efektet e pritshme.

  N deklaratn pr shtyp t dats 2 maj, bazuar n analizn e faktorve mbshtets, Kshilli Mbikqyrs vlersoi se ritmet e forcimi t kursit deri n muajin prill do t kishin nj efekt t kufizuar dhe kalimtar n inflacion, tha Sejko.

  Megjithat, ecuria e kursit t kmbimit gjat muajit maj tregoi nj forcim t mtejshm dhe m t shpejt t tij. Ky mbimim ka shkuar prtej trendit forcues t dy viteve paraardhse dhe duket se pasqyron krijimin e pritjeve t njanshme n kahun forcues t kursit t kmbimit nga operatort e tregut valutor, shtoi ai.

  Sipas Sejkos, operatort e tregut kan pasur informacion pr rritje t oferts valutore dhe kjo ka qen shkaku i mbimimit. BSH identifikoi tre burime pr kt tepric t euros n treg: konvertimin e nj sasie kapitali nga sistemi bankar n lek, disbursimin e nj kredie n valut n favor t nj kompanie publike, si dhe pritjeve pr sezon m t mir turistik.

  Si rrjedhoj, pritjet kan sjell njkohsisht rritje t oferts dhe reduktim t krkess pr valut, tha Sejko.

  Deklarata e Sejkos u b pas mbylljes s dits s puns n sistemin bankar dhe pasojat e saj n kursin e kmbimit valutor pritet t bhen t qarta nesr./reporter.al
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Ndrhyrje e jashtzakonshme kundr forcimit t lekut

  Faktikisht, eshte valuta e huaj (Euro) nje faktor kryesor per renjen e mimit te lekut dhe demtimim e ekonomise.

  Me duket shume e uditshme qe lejohet ne Shqiperi te behet biznes me Euro ne te gjithe aspektet e ekonomise.

  Kjo demton shume Shqiptaret, sidomos klasen puntore (qe eshte shumica).

  fare ndodh?

  Kur merren euro si forme blejre, ajo ruhet dhe pastaj i shitet bankes kur ka kurs me te larte shitje.
  Keshtu, dobesohet banka dhe ekonomia, dhe duhet te printohet me shume leke, qe automatikisht rrjedh dhe renja e lekut.

  Ose Euro ose Leku, nuk mund ti mbajme te dyja ne ekonomi.

  Para se te hyje valuta e huaj ne Shqiperi leku ka pasur vlere shume me te larte se' e ka tani.
  Dhe ne mesin e viteve 90te ka pasur vlere me te larte se tani.

  Renja e valutes vihet re dhe ne monedhen me te larte.
  Ne kohen e viteve 90te, ne mos gaboj, 500 (apo 5000) lekeshi ishte monedha me e larte (pastaj vijoi 1000 (10000) lekeshi).

  Kurse sot kemi 10.000 ose me mire 100.000 lekeshi.

  Ajo 'ka varferoi Italine dhe Greqine ishte Euro, sepse ashtu sikur ne ,as ata nuk ishin te pergatitur te ndryshonin koke per koke valuten, pasi Euro ishte me e forte se valuta vendase.

  Polaket nuk e ndryshuan valuten, as Suedia dhe Danimarka.
  Po ashtu, as Anglia, duke qene se Pound ishte me i forte se Euro.

  Per mendimin tim, nga ajo 'ka kame vene re une eshte, valuta e huaj (sidomos Euro) ka demtuar Shqipetaret dhe Shqiperine
  Eshte marrezi te kembesh me dy valuta kur njera nga keto e ka mimin 1400 (apo 140) here me te larte se tjetra.

  Duhet nje plan dhe studim per valuten, se cila te mbahet dhe te perdoret.

  uditerisht, punonjesit shteterore paguhen ne Leke, ashtu si dhe shume private, por disa (shume pak persona) paguhen ne Euro.
  "uditerisht" apartamentet shiten ne euro, toka, makinat, hotelet rrobat, ushqimi etj etj.

  Kjo tregon impaktin e Euros, dhe si i ndan shtresat ne Shqiperi.

  Ose te paguhen qe te gjithe me Euro dhe Euro te behet baze, ose vetem me leke!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 08-06-2018 m 03:33

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ndrhyrje e jashtzakonshme kundr forcimit t lekut

  blerja e euros nga shteti eshte nderhyrje e paligjshme artificiale, veprime te tilla i bejne vendet totalitare si kina
  kushedi si e kane hallin keta. mesa duket i kane depozotat ne euro

 4. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  skender76 (10-06-2018)

 5. #4
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768
  Faleminderit
  192
  271 falenderime n 206 postime

  Pr: Ndrhyrje e jashtzakonshme kundr forcimit t lekut

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  blerja e euros nga shteti eshte nderhyrje e paligjshme artificiale, veprime te tilla i bejne vendet totalitare si kina
  kushedi si e kane hallin keta. mesa duket i kane depozotat ne euro
  Blerja e euros fsheh brenda nje mega vjedhje
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •