Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore

  Bashkimi Europian i formuar dhe i fuqizuar pas rnies s Murit t Berlinit ka probleme t cilat nuk jan probleme t rritjes sesa probleme t nj natyre tjetr: at t plakjes s demokracis e cila po shoqrohet edhe me degjenerimin moral e social, por dhe problemin tjetr gjithashtu shum t madh dhe t rrezikshm- at t emigrimit masiv t popullatave afrikane, aziatike madje dhe t popullatave europiane brenda vet BE.  Nse nuk gjendet zgjidhje, migrimi masiv i miliona emigrantve brenda BE do t shkaktoj shprbrjen e BE. Kjo po ndodh dhe n SHBA, migrimi masiv nga kontinenti amerikano jugor dhe qendror sht duke ndryshuar raportet brenda SHBA, pavarsisht se SHBA sht ndrtuar si shtet emigrantsh, dhe kjo sht arsyeja e ardhjes n pushtet t Trumpit.

  Ky rrezik ndonse i shprfillur nga BE, sht po aq i rrezikshm sa q po t kujtojm t kaluarn mund t konstatojm se edhe Perandoria Romake ra nga dyndjet e popullatave.

  Kush po e shkakton kt problem i cili ndodhi pas Rnies s Murit t Berlinit dhe t shprbrjes se BRSS e t komunizmit?

  Si do t shpjegohet m posht sht prpjekja pr t shtrir demokracin edhe n vendet ku ajo nuk ekziston si n vendet e qendrore dhe lindore t Europs dhe n vendet islamike n t cilat sistemi diktatorial sht i nj lloji t veant ku predominon feja, ndrhyrje t cilat duke qen t parakohshme kan nxitur luftrat civile, vrasje, emigracion dhe kaos.

  Sigurisht, ngjarja m e madhe e rnies s komunizmit u simbolizua me rnien e Murit t Berlinit duke treguar se Bota po kalonte n nj sistem demokratik edhe n shtetet ku mbizotronte diktatura komuniste. Mbetn vetm tri vende ku ruajtn sistemin e diktaturs s majt; Kina, Vietnami dhe Koreja e Veriut. Koha e Revolucionit permanent socialist t Trockit u transformua n iden e Ten Hsiao Ping-ut t nj sistemi nj partiak por me ekonomi t liberalizuar kapitaliste. Kjo mbetet edhe sot e ksaj dite nj nga reformimet me interesante t cilat po mbajn gjall sistemin e majt t t ashtuquajturit `komunizm t rinovuar`. Pr sa i prket Vietnamit sistemi marksist i tij psoi edhe ai hapjen prkatse pasi ndjeu presionin ndrkombtar t sistemit kapitalist t kombinuar me idet pacifiste t tradits budiste popullore por edhe me fitoren ndaj fuqis m t madhe ushtarake t asaj kohe-SHBA, pr pasoj t s cils edhe u bashkua n nj shtet.

  I vetmi vend q mbeti n kurthin e diktaturs sht Koreja e Veriut e cila dhe sot e ksaj dite vazhdon nj kurs marksist por t kombinuar me idet monarkiste t familjes Kim e cila trashgon pushtetin q prej viteve `50.

  Bota pr nj far kohe deri n periudhn 2016 mbeti e lir dhe demokratike n t ciln dominohej vetm nga 1 superfuqi SHBA e cila, vazhdoi s bashku me shtetet antare t NATO-s, dhe BE n prpjekje t prhap sistemin demokratik perndimor i cili n fakt nuk ishte ai sistem perndimor i pas lufts, por mori disa elemente esenciale nga sistemi komunist sado keq prfundoi ai. Disa nga kto elemente ishin; emancipimi i gruas, sindikatat, antiracizmi, bashkjetesa e tipit titist `vllazri-bashkim`, laicizmi.

  Pavarsisht vendimeve t Reikjavikut midis Regan-Gorbaov e cila pasoi Rnien e Murit t Berlinit dhe gjithashtu dhe rnies e `Perandoris s t Keqes` pra t BRSS, bota perndimore nuk respektoi disa nga marrveshjet q u ra dakord n at koh midis dy liderve t mdhenj dhe kjo ndoshta pr arsye se menjher pas rnies s sistemit diktatorial komunist lindn tendenca t tjera t fshehura: ekstremizmi fetar dhe nacionalizmi, t cilat pas disa vitesh t rnies s Murit t Berlinit ngritn kokn dhe i shkaktuan e po i shkaktojn bots shum probleme. Kto dy elemente u shfrytzuan nga Demokracia perndimore pr t luftuar sistemin komunist , por me kalimin e viteve kto dy elemente po i kthehen si bumerang vet demokracive perndimore me t tr malinjitetin e tyre. Dhe kjo u pa menjher.

  S pari, Nacionalizmi, nga nj element i suksesshm pr shprbrjen e Jugosllavis, shkaktoi luftra t prgjakshme pas shprbrjes.

  S dyti, elementi tjetr i rrezikshm ekstremizmi fetar, nga nj element i suksesshm n luftn kundr BRSS n Afganistan u kthye n nj faktor q rrezikon botn dhe sot e ksaj dite duke fillua nga luftrat fetare n eceni, luftrat n Siri dhe Irak, Demonstratat n Egjipt, luftrat lokale n Nigeri, Libi, ISIS, t cilat jo vetm shkaktuan humbje t mijra jetve por edhe vazhdon t prbj rrezik n botn perndimore dhe n gjith botn.

  Nj nga hakmarrjet m t para t demokracive perndimore pas rnies s komunizmit n BRSS dhe vendet e Europs lindore, ishte shprbrja e Jugosllavis e cila pati sistemin m t mir ekonomiko-social nga vendet e lindjes, madje me iden bashkim-vllazrim dhe me nj ekonomi konkurruese, BE dhe SHBA ndrhyn pr ta ndar duke larguar n fillim pas nxitjes s nacionalizmit t fshehur ndr vite nga autoriteti i Titos- Sllovenin, e cila u pasua nga Kroacia dhe Bosnja, gj q shkaktoi nj gjakderdhje t madhe e t pajustifikuar n 1993. Maqedonia dhe Mali i Zi u larguan heshturazi sepse askush nuk interesohej pr to, por problem i vjetr i shqiptarve t Kosovs ngriti krye me t drejt q prej formimit t Jugosllavis e deri n formimin e Krahins Autonome t Kosovs, por pastaj m von n 1981, 1992, prpjekjet pacifiste t Rugovs, e ne 1997-1999, pati luftime, t cilat u pasua nga largimi me dhun i 450.000 shqiptarve t Kosovs, gj q si e dim pasoi ndrhyrjen e NATO-s dhe lirimin e nj pjese t trojeve shqiptare jasht atdheut- Kosovs nga Serbia, lirim i cili u ndihmua jashtzakonisht nga lufta e UK dhe heroi Adem Jashari.

  Rrezikshmria e ktyre dy faktorve, kundr demokracive perndimore pavarsisht prpjekjeve pr ti mbajtur nn kontroll, ekziston dhe n demokracit e brishta t Ballkanit e sigurisht edhe pr Shqiprin dhe Kosovn ku tendencat centrifugale ndonse t fshehura pikrisht nn maskn nacionalisto-fetare mund t marrin prparsi nse BE dhe SHBA nuk na ndihmojn q t integrohemi n Europn e bashkuar pavarsisht grindjeve dhe rekomandimeve europiane; kto t fundit nuk mund ti plotsojm dot jasht BE.

  Pikrisht kto dy elemente t rrezikshme si Nacionalizmi dhe Ekstremizmi fetar jan, dhe arsyet e ringritjes prsri t mureve n vendet me demokraci t zhvilluar t cilat po e prdorin si reaksion mbrojts ndaj emigrimit masiv i cili mund t shkaktoj n t ardhmen ndryshimin e strukturs s popullatave t shteteve me demokraci t zhvilluar, por pr t penguar terrorizmin e shkaktuar nga ekstremizmi fetar i cili n fakt prdoret nga shtetet religjioze si nj faktor mbrojtjes ndaj prplasjes me civilizimin botror.

  Kto prplasje kan dhe nj dimension tjetr dramatik: nga nj an t drejtat dhe lirit e njeriut t cilat nuk duhet abuzuar duke iu dhn t drejta LGBT, sepse duke shkuar me kt argumentim, demokracia perndimore do ti jap t drejta edhe perversiteteve t tjera si pedofilia, pornografia, vrasjet- t cilat po shkaktojn degjenerimin moral t demokracis dhe legjitimimin n t ardhmen t kalimit nga Demokracia e degjeneruar n nj Diktatur t djatht.

  Nga ana tjetr, Shtetet islamike dhe ato q aspirojn Sharian, gjejn justifikimin e lufts ekstremiste fetare pikrisht te ky faktor negativ:- ai i degjenerimit t demokracis perndimore, me gjith mungesn e demokracis n vendet e tyre dhe mungesn e t drejtave t grave, barazin gjinor, arsimimin laik, dhe disa traditave arkaike q dmtojn shoqrin e atyre vendeve. Gjithashtu, justifikim tjetr pr ekstremizmin fetar sht edhe emigracioni i cili po prdoret edhe pr ndryshimin e strukturs s popullats n vendet perndimore prfshi BE, SHBA, Australi, Kanada etj.

  S fundmi, dalja n sken e superfuqive t tjera si Kina, India, Brazili, Japonia, do t ndikoj n globalizmin e ekonomive por dhe n nxitjen e luftrave, luftrat pr dominim ekonomik. Kto shtete krahas ringritjes s mureve mbrojtse do t prdorin edhe dy faktort e msiprm shprthyes me qllim dominimin. Le t shpresojm q Shqipria dhe faktori shqiptar t gjej veten n Demokracit perndimore nprmjet integrimit t shpejt e pa kushte.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore


 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore


 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore  Po zbarkojne merceneret e te majtes ne Shqiperi.
  Balli Kombetar : The real country's heroes !!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore

  Citim Postuar m par nga 1912 14/88 Lexo Postimin


  Po zbarkojne merceneret e te majtes ne Shqiperi.
  Ne fakt kete personin ketu ne video, nuk ja ve veshin pasi eshte legen dhe vetem gomarlleqe thote...
  megjithate edhe ora e prishur e thote sakte 2 here ne dite oren
  kjo gje me ka kaluar dhe mua ne mendje, shqiperise t'i jepet futja ne evrope
  por duhet te paguaje si fature pranimin e mijerave refugjateve nga vendet e tjera evropiane
  ashtu sic duan te detyrojne polonine dhe hungarine. dmth te forcohet kufiri
  por te marrim ata qe me teperice i ka gjermania me shoqe...

  dhe nese kjo eshte e vertete me keta politikane leshi qe kemi ne
  mjere ne thua pasi sikur te na dergojne nja 100mije araboberbere NA MORI LUMI
  me mire te mos futemi kurre ne bashkimin evropian sesa te marrim emigrante araboberberomyslymsa

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Muri i Berlinit ra por Mure t tjera po ndrtojn Demokracit Perndimore


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •