Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  O Tortugn, o Europn!

  Dika paradoksale duket se u ka shptuar analizave t gazetarve dhe komentuesve publik q rreshtohen n dy an q prballen me njra-tjetrn, pro dhe kundra qeveris.
  N pohimet e gjat q Fatmir Xhafaj lshoi n nj dalje pr mediat pas dorzimit t pretenduar vllait t tij tek autoritetet italiane, ai dha kto mesazhe:
  Nga neni i ndryshuar pr ekstradimin nuk prfiton vllai im, sepse ai nuk sht dnuar n munges, por sht mbrotjur nga nj avokat i emruar prej tij.
  Vllai im Agron Xhafaj ather ishte i ri, vetm 22 vje, dhe tani pas 16 vitesh po thirret t paguaj pr dika q e ka br kur ishte nj tjetr Agron.
  Un nuk jam prgjegjs pr at far ka br im vlla 16 vjet m par.
  Vllai im nuk ka shkelur asnjher ligjet shqiptare, pra sht nj qytetar i rregullt.
  Un nuk kam br asgj pr ta mbrojtur, sepse nuk kishte nevojitaliant asnjher nuk kan sjell krkes pr ekstradim.
  Vllai im iku n Itali me vullnet t lir, u sakrifikua pr t m shmangur problemet mua.
  N Itali duhet t vuaj dnimin, por n Shqipri dnimi sht parashkruar dhe nuk do t bnte asnj dit t vetme burg.
  Vllai im nuk sht m narkotrafikant dhe video prgjimi i PD-s sht i rrem.
  Ligji antimafia nuk zbatohte tek vllai im sepse ai nuk ka br asgj n Shqipri.
  Un jam me integritet dhe i palkundshm dhe do t luftoj krimin n Shqipri pa kursyer asknd.
  Pra, nj rrfim me zemr t hapur pr vllain q n rrugt e kurbetit ra viktim e shoqris s keqe, por u rehabilitua vet n Shqipri, pasi u prjashtua nga Italia, e cila nuk e shpalli asnjher n krkim. Dhe sot pas 16 vitesh u dorzua tek autoritete italiane, pa pasur nevoj, vetm pr t ndihmuar t vllain q ti shrbej atdheut duke mbetur srish protagonisti i lufts s Shqipris kundr trafikut t drogs.
  Dhe t mendosh se gati ia kishte dal, sepse sipas ligjeve tona, tashm, kishte arritur kohn e parashkrimit, kshtu q n fakt i kishte lar t gjitha mkatet e rinis.
  Ajo far lexohet n rrfimin e Fatmir Xhafajt dhe n mbrojtjen me shkrim q i bjn mbshtetsit e tij, sht nj bot e ndar qartazi n dyshnga nj an atdheu, Shqipria, porti i sigurt, n t cilin t gjith bijt e saj kan t drejtn t gjejn strehn e sigurt, t mbrojtur dhe t ruajtur nga familja e madhe shqiptare; dhe nga ana tjetr pjesa tjetr e bots, vendi ku emigruan shqiptart t shtyr nga varfria n krkim t pasuris dhe fatit, e ku rregullat jan t ndryshme, por sht si nj loj, nse nuk t kapin, fiton ti, dhe mund t kthehesh n Shqipri si nj e drejt pr t shijuar frutet e rrezikut q tu desh t prballesh.
  Ajo far bn, apo ke br atjeshprndarsin e drogs, trafikantin e drogs dhe t femrave, hajdutin e vilave, vrassin, apo do gj tjetrsht nj tjetr histori, dhe nuk ka rndsi ktu, prandaj sht e natyrshme q duhet ti mbrojm fmijt tan nga drejtsia e padrejt e Evrops, duke shmangur sa t mundemi ekstradimet, t paktn pr ato procese n tok t huaj ku tant jan dnuar n munges sepse kan arritur t kthehen e strehohen n Shqipri.
  Kjo sht detyra ekskluzive morale e qeveris dhe e ministrave shqiptar, t mbrojn qytetart e tyre, ti ndihmojn t prmirsojn kushtet ekonomike t tyre dhe t familjes s tyre, t cilat prbjn kombin shqiptar; mbrojtja e palve t prekura e dmtura prtej detit nuk sht problemi yn, sht problem i tyre, i vendeve t pasura evropiane, dhe ata mendojn vet pr to. Dy bot t ndryshme, dy histori t ndryshme, dy t drejta t ndryshme: e drejta shqiptare n tok shqiptare, e drejta e huaj n tok t huaj.
  Duket se Ministri Xhafaj dhe mbshtetsit e tij e konsiderojn Europn dhe Shqiprin si dy vende t ndryshme, ku shqiptart pirat kan t drejtn t shkojn n Evrop t vjedhin dhe m pas t kthehen n Shqipri, si piratt dikur n Ishullin Tortuga, pr t shijuar frutet e vjedhjes s merituar.
  Nse kjo do t ishte qasja pr n BE e t gjitha vendeve antare, do t kishte qen nj masakr e vrtet: qytetart e do vendi antar, t lir n do vend tjetr pr t kryer krime dhe grabitur, duke e ditur se mund t ktheheshin gjithmon pa u ndshkuar n shtpin e tyre pr t shijuar frutet e siprmarrjes s tyre. Njsoj sikur dikush nga Vlora t mund t vidhte pa u ndshkuar n Tiran, mjaft q t rikthehej n Vlor dhe kjo do ti siguronte imunitet.
  Me kt qasje, n vend t Europs s Bashkuar do t ishim kthyer n mesjet.
  A mos sht ky koncepti i integrimit q ndjek qeveria Rama, pr ta kthyer Shqiprin n nj Tortuga n mes t Europs s Bashkuar?!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: O Tortugn, o Europn!

  VIDEO/ Dash Shehi, nj fjalim brilant q nuk duhet ta humbisni
  14:14, 31/05/2018

  Deputeti i PD-s Dashamir Shehi njihet pr fjalimet e tij, me nj gjuh t thjesht dhe t kapshme pr t gjith.
  Edhe sot n Kuvend, Shehi ka mbajtur po nj fjalim brilant q mund ta dgjoni ose lexoni t plot m posht.

  FJALIMI DASH SHEHIT

  Do m plqente t flisja n rrethana t tjera por megjithat ja vlen. Kjo q do t them krkon pak qetsi se ka nj metafor t madhe. Kam menduar q pr t folur jam nga ato t zott, por ka dal nj italian q ma kaloka pr analiz, qenka mjeshtr fare.
  Ky qenka nona e analizs, e quajn Karlo Alberto Rosi dhe ka br nj analiz pr situatn e Shqipris q t vjen dhe pr qeshur dhe pr t qar, m shum pr t qar. Thot: Doni Tortugn apo Europn?
  Tortuga sht nj ishull piratsh i 1600-1700. Pasi vidhnin anijet posht dhe prpjet, horrat e Karaibeve mblidheshin tek ky ishulli. Aty martoheshin dhe rrisnin fmijt. Kishin dhe nj kish. Duke par situatn e Shqipris ky zotria italian ka br nj analiz t gjith deklarimeve t Ministrit t fundit q thot:
  -Hern e par, nga ky neni q kemi devijuar n parlament nuk prfiton im vlla se ka pasur avokat.
  -S dyti, im vlla ka qen kaq i ri sa duhet ti falim mkatet.
  -E treta, nuk kam prgjegjsi, thot, pr at q ka ndodhur me tim vlla.
  -S katrti, nuk ka shkelur asnj ligj t Shqipris dhe nuk ka pse dnohet n Shqipri.
  -E pesta, nuk kam pas asnj krkes nga italiant kshtu q nuk kam si ta marr nn arrest pr ta ekstraduar.
  Ligji antimafia nuk mund t zbatohet se nuk ka br gj n Shqipri.
  -Dhe n fund fare thot, pr integritetin tim personal do t vazhdoj luftn ndaj krimit.
  Vim tek pjesa e Tortugs.
  Ju shqiptart thot, na drejtohet italiani jo vetm vllait t Ministrit dhe Ministrit por t gjithve ne, mendoni se Europa sht Tortuga? Q ju t vidhni, t grabisni, t vini ktu dhe tu shisni drog fmijve tan, t vidhni vilat tona? Kriminalizon t gjith shqiptart dhe thot paskeni t drejt t ktheheni tek Tortuga juaj, t jetoni t lir pasi keni grabitur shtpit tona, t jetoni t lir n parajsn tuaj t krimit q sht Tortuga e Europs. T gjith ne fshihemi tek Tortuga jon, asnj nuk ka kurajo t thot q ky vend sht nj ishull krimi, e qeveris nj qeveri krimi dhe kriminelt ktu kan strehn permanente. Ky sht perceptimi q ka sot Europa pr ne. Dhe ktij perceptimi i vuri vuln kjo qeveri q sht ktu mbrapa.
  Fqinji jon ku kemi uar 40 mij student pr t studiuar, 500 mij emigrant thot: Ju shqiptart doni Tortugn apo Europn?! Europa ka rregulla t tjera nga ato t Tortugs, fatkeqsisht ne sot prve emrave q kishte Shqipria i shtuam edhe nj emr tjetr, Tortuga, nj ishull i famshm pr poshtrsit e veta tre shekuj prpara.
  Na kan kthyer tre shekuj mbrapa me botn e krimit q e kan mbrojtur, e mbrojn prdit ktu dhe vazhdojn me kmbngulje t justifikohen sikur kjo u vjen nga opozita.Kjo q ka ndodhur n Shqipri ka ardhur nga kto zotri q jan ktu mbrapa meje dhe sa koh t jen kta ne do t na quajn Tortug, madje kam frik se do t gjejn edhe nj ishull tjetr m famzi pr Shqiprin ton.


  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •