Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Ve perandori i Japonis rri kaq shum n pushtet sa politikant tan

  NGA ARTAN FUGA
  Klasa politike dhe pleqsia e fshatit
  Vetm n Shqipri dhe n disa vende Afrikane, ve perandorit t Japonis, politikani rri n politik 30 vjet.
  Se poqese demokracia do t funksiononte, do politikan e deputet do t hynte e dilte nga politika aktive sikurse do ta donte etika politike e demokracis t vrtet.
  Rri pak koh, 5 deri 10 vjet dhe ikn n pun t vet.
  Pse rrin kaq shum te ne? A thua se ka t pazvendsueshm!
  Kemi vendosur n vshtirsi dhe aletatt tan.
  Nja pes president amerikan jan ndryshuar dhe bjn foto me t njejtn qeveritar a deputet shqiptar.
  Pes president francez
  Shtat a tet kryeministra italian.
  N Greqi, Itali, Franc, Spanj, Portugali, pothuajse e gjith klasa politike e rinovuar.
  Prball tyre n Shqipri t njejtt.
  Edhe antart e byros politike nuk qendronin 30 vjet! I vinin, i nderonin, i prdornin dhe pastaj i qronin.
  Pr t mos folur pastaj pr npunsit e ministrive t jashtme t vendeve aleate. Kemi nxjerr n pension nj brez t tr npunsish q nisn 30 vje n ministrit e vendeve t tyre e tani doln n pension 60 vje.
  Po vijn npuns t tjer andej dhe ktej kufirit te ne shohin po ata prsri.
  Demokracia sht pushtet i qytetarit dhe i ushtruar nga qytetari, jo nga pleqt e fisit, q sa m shum rrinin n pleqsi aq m shum kishin t drejt t rrinin.
  I ka dal boja ksaj pune.
  Politika nuk sht profesion si gjith t tjert q njeriu po i hyri duhet t qendroj n t gjith kohs. Ky do t ishte uzurpim.
  Deputeti dhe ministri nuk jan mjek, inxhinjer, pedagog, q logjikisht dalin n pension n profesionin e vet.
  Ktu u bn deputet dhe po dalin n pension deputet ministra, e kshtu me radh.
  A nuk mjafton kjo pr t vendosur dyshimin: far ka q disa shrbtor politik t popullit bjn do gj dhe lidhen pas kolltuqeve pr t qen gjith jetn shrbtort tan?
  Pse zgjidhen dhe emrohen gjithnj t njejtt?
  N far transformohet demokracia kur n pushtet jan t gjith t njejtt njerz!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Ve perandori i Japonis rri kaq shum n pushtet sa politikant tan

  Politika perdor injoracen dhe shpirtin korruptues te popullit.

  Kjo polititke e njejte eshte aty sepse populli e ka fajin. Politika Shqiptare ka qene shume e sukseshme per polarizimin e popullit ne "tifozeri te verber" .
  Po ashtu, kjo politike i ka kundervene keto tifozeri kundra njera-tjetres per te mbuluar fajet, krimet dhe deshtimet.

  Zihen njerezit e thjeshte neper rruge nga zgjedhja partiake?!


  Perpos kesaj, politika ka qene po aq e sukseshme ne "blerjen" e votes, ne kembin te nje pune, parash apo nderesh.

  Per te gjitha fajet qe ka politika, faji me i rende bie mbi popullin!

  E vetmja rruge per ndryshim jemi NE, dhe jo politika qe kemi patur prej 26 vitesh.

  Bojkoti masiv i zgjedhjeve dhe ndryshimi i kushtetutes do te sillte ndryshime.

  Nuk mund t'ua leme pushtetin politikes si dhe votimin e ligjeve (qe i vuan populli dhe asnjehere pushtetaret), por populli te vendose me referendum, ashtu si ne Zvicer p.sh.

  Presidenti dhe Kryeministri nuk duhet te jene Partiak, po ashtu dhe kryetari i parlamentit.

  Ministrat nuk duhet te zgjidhen sipas partise, por profesionit, eksperiences dhe dijes per sektorin qe marrin persiper.

  Imuniteti duhet ti hiqet qe te gjithe personave, vetem ne kete menyre ligji eshte i barabarte per te gjithe.


  Punonjesit shtetore qe abuzojne me detyren jo vetem te shkarkohen nga puna, por te hetohen ashtu si do kriminel.
  T'ju hiqen ertifikatat, t'ju vihet gjobe e rende dhe nese krimi eshte me i rende, atehere te burgosen!

  Krimineli i rruges nuk eshte i njejte me ate shteteror, ai qe vesh kollare dhe kostum eshte me i rrezikshem dhe me i demshem


  Nese Shqipetaret nuk ngrihen per keto gjera themelore, athere Shqiperia ka marre fund dhe nuk behet kurre nje shtet per Shqiptaret, por nje fole Kriminelesh te ashtuquajtr Politikane!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 27-05-2018 m 04:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •