Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Donald Lu dhe Romana Vlahutin na lan shnden-Skandalet pr t cilat do mbahen mend

  Donald Lu dhe Romana Vlahutin, dy ambasadort e gjendur gjithnj kur i krkonte Edi Rama do largohen nga Shqipria. uditrisht, informacionet pr largimin e tyre, njri me gjas drejt Krigistanit, me urdhr t SHBA-ve dhe tjetrs i dihet se kush do tia zr vendin, Luigji Soreca, u bn publike n t njjtn dit.
  Nuk jemi fort t qart pr rolin e ambasadorit amerikan Lu n Kirgistan, por n Shqipri ambasadori Lu ia lejoi vetes ti bnte presion ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla pr hetimet ndaj Bankers-it, madje kto dit mori edhe rolin e gjykatsit, duke thn se nuk do largohej nga Shqipria pa br drejtsi.
  sht e vshtir t przgjedhsh n numrin e madh t skandaleve q kan shoqruar ambasadort Lu dhe Vlahutin n Shqipri, por le t rikujtojm edhe njher ato m pikantet.
  Skandali i Vils s Romana Vlahutinit
  Skandali i blerjes s nj vile me vler 1,6 milion euro nga ambasadorja e Bashkimit Europian n Tiran, Romana Vlahutin, n nj zon rezidenciale t kryeqytetit, hapi nj val polemikash.
  Pr kt arsye eurodeputetja gjermane Ingeborg Grassle njherazi Kryetarja e Komisionit t Kontrollit t Buxhetit n Parlamentit Evropian i drgoi nj letr Frederica Mogherinit, ku i drejtonte 11 pyetje pr blerjen e vils nga Vlahutin n Tiran. Shefja e Shrbimit t Jashtm Frederica Mogherini i ka adresuar pyetjet e eurodeputetes pran delegacionit t BE-s n Tiran, pr t marr prgjigje m t sakt.
  Delegacioni i BE-s n Tiran i ktheu prgjigje eurodeputetes duke i saktsuar se nuk ka patur asnj abuzim, por gjithka sht kryer konform rregullave dhe standarteve. N prgjigjen e kthyer nga zyra e Bashkimit Evropian n Tiran pr eurodeputeten gjermane ajo q bie n sy ishte nj prgjigje e papar m par. Sipas stafit t zonjs Vlahutin afr me viln 1,6 milion euro, ndodhej nj vil tjetr me mim m t ult, por q nuk i prmbushte kushtet e siguris.
  Zyra e BE-s deklaronte se vila tjetr ishte me dritare t pafortifikuara, me mure t ulta dhe e rrezikuar nga trmetet. Prandaj kjo blerje megjithse me mim m t ult nuk u aprovua, dhe u zgjodh vila tjetr me mim 1,6 milion euro.
  Ky ishte nj arsyetim interesant. Duket sikur Delegacioni i BE-s n Tiran, ishte kthyer n nj qendr shkencore sizmike, madje qendr tepr e specializuar, aq sa mund t dallonte edhe efektet e trmetit n dy vila t ndryshme t s njjts lagje.
  M pas u b e njohur se Vlahutini ishte vn zyrtarisht nn hetim n Bruksel pr abuzimin me fondet e BE-s dhe shkeljen e rregullave t rekrutimit. Lajmi u konfirmua pr Hashtag.al nga nj burim diplomatik i mirinformuar pran nj ambasade t rndsishme t BE-s n Tiran.
  Zyra e investigimit t vjedhjeve t buxhetit dhe shkeljes s praktikave t BE-s (OLAF), ka zyrtarisht nn hetim zonjn Vlahutin. I njjti burim ofroi dhe detaje mbi shtjet pr t cilat zonja Vlahutin po hetohet nga zyra e OLAF-it, duke thn se nuk ishte thjesht shtja e blerjes s vils dhe se po verifikoheshin edhe ndryshime t organigrams n strukturn e prokurimeve n zyrn e BE-s n Tiran.
  Rezultonte se zonja Vlahutin ka prqendruar procedurat e prokurimit, ndrsa disa ish-drejtor t misionit n Tiran jan shmangur prej saj ose jan pushuar nga funksioni, bazuar n arsyetime t dyshimta.
  N proces verifikimi ishin dhe disa emrime t reja q ka kryer zonja Vlahutin. Prshembull e motra e drejtoreshs s qendrs C.O.D n Kryeministri, sht punsuar n zyrn e BE-s n Tiran nprmjet nj procedure q dyshohet si nepotike. Ka t dhna pr t paktn 5 punonjs s zyrs s BE-s t punsuar prej zonjs Vlahutin dhe q rezultojn lidhje nepotike e Kryeministrit t vendit, zotit Edi Rama, ose rrethit t tij, shprehej burimi diplomatik.
  Dyshja e puthjes s famshme
  Ambasadori Donald Lu ka dhn prova n t kaluarn se sht investuar personalisht pr t dal n mbrojtje t koleges s tij Vlahutin dhe delegacionit t BE-s n Tiran.
  Kjo u vu re kur Hashtag.al publikoi lajmin se shefi i misionit Euralius, zoti Rainer Deville ishte shkarkuar nga detyra pr nj gaf n prkthimin e ligjit t Vettingut, ambasadori amerikan doli publikisht dhe e quajti t pavrtet lajmin.
  Dalja e zotit Lu i dha mbshtetje provizore dyshes Deville-Vlahutin, por pak m von u konfirmua do e dhn e raportuar nga Hashtag.al dhe rezultoi se ambasadori Lu kishte konsumuar nj mashtrim publik, sepse shefi i Euralius ishte shkarkuar vrtet nga detyra q mbante.
  Por ndonse zoti Lu dhe zonja Vlahutin nuk ln rast pa shfaqur protagonizmin e tyre mbi reformn n drejtsi, ecuria ka vn n dyshim serioz integritetin profesional t ambasadorve.
  Prshembull zoti Lu ka regjistruar disa dshtime dhe gafa spektakolare. Ai sht i vetmi ambasador amerikan n rajon q sht prgnjeshtruar nga shefja e tij Nuland.
  Ambasadori Lu pretendoi se reforma n drejtsi do bhej pa opozitn dhe nisi t lobonte individualisht disa deputet t opozits, por pak m von Victoria Nuland mbrriti n Tiran dhe i vuri kryq pr 5 minuta prpjekjeve ekstravagante dhe disa javore t zotit Lu. Ishte ndoshta dshtimi m arbitrar i nj ambasadori amerikan n Tiran.
  Zoti Lu u b pal n procesin e reforms n drejtsi dhe mashtroi opinionin publik shqiptar gjat nj proteste ku ai pretendoi se kishte dal t protestonte me shoqrin civile, por si doli m pas, rezultonte se n fakt zoti Lu kishte protestuar me disa militant t Partis Socialiste t thirrur nga Musa Ulqini.
  Zoti Lu krcnoi dhe shantazhoi publikisht opozitn dhe kryetarin e saj Lulzim Basha kur ky i fundit oi pr shqyrtim n Kushtetuese ligjin e Vettingut.
  Nj shantazh i paprecedent, dalje nga binart diplomatik dhe prpjekje pr t ndalur opozitn n ushtrimin e nj t drejt ligjore t saj. Do guxonte zoti Lu t shantazhonte opozitn amerikane nse ajo do bnte nj ankimim n gjykat?
  Ndonse shfaqet si merakli i reforms n drejtsi, ekzistojn gjasat q zoti Lu ta ket implikuar ambasadn n nj skandal potencial t konfliktit t interesit. Sepse fondi prej 9.5 milion dollarsh i USAID pr drejtsin i sht akorduar nj kompanie t administruar nga zonja Delina Fico. Bashkshorte e nj ministri t rilindjes dhe pal politike n proces.
  Skandali i Bankersit-Presioni dhe Emaili
  M 24 korrik 2015, ambasadori i SHBA-ve n Tiran Donald Lu, i drgoi Prokurorit t Prgjithshm t Shqipris Adriatik Llalla nj e-mail kompromentues duke i sugjeruar kryeprokurorit q t ndryshonte akuzat ndaj koorporats Bankers Petroleum.
  Kjo koorporat asokohe ishte n epiqendr t hetimeve pasi disa shprthime nntoksore t zhvilluara n zonat hidrokarbure kishin shkatrruar shtpit dhe pronat n Patos-Marinz.
  E-mail-i i siguruar ekskluzivisht nga Hashtag.al, zbuloi se q n fillim ambasadori Lu bn t qart se sht tepr i shqetsuar mbi fatin e ktyre hetimeve dhe se e kishte personale kt pun.
  Nuk mund ta theksoj mjaftueshm se sa i shqetsuar jam personalisht pr pasojn e ndjekjes penale t ktyre punonjsve t Bankers Petroleum nga prokurori i Fierit, shkruante Lu n email.
  Fill m pas ambasadori bn dhe krkesn e tij, duke i krkuar n mnyr flagrante kryeprokurorit Llalla q t mos ngrinte akuza penale ndaj Bankers Petroleum por t mjaftohej me ca gjoba administrative.
  Lexoni me vmendje se si ky ambasador i ka shkruar kryeprokurorit t Shqipris, duke u prpjekur ta instruktoj se far akuzash duheshin shmangur dhe far akuzash duhej t ngrinte prokuroria ndaj Bankers:
  N do vend tjetr, do t prisnim t shihnim gjoba dhe penalitete administrative. Akuzat penale jan t pazakonta, shkruante ambasadori.
  M tej n letr ambasadori vijon me tezn se ndshkimi ligjor i koorporats Bankers Petroleum mund t ndikonte n largimin e investitorve t huaj q sipas ambasadorit po i gjurmonte pr ti sjell n Shqipri ministri Gjiknuri.
  Pasi i ka shprehur kryeprokurorit Llalla se sht i interesuar personalisht pr hetimet e Bankers, pasi i ka krkuar n mnyr flagrante prokuroris t konvertoj akuzn nga akuz penale n gjob administrative, ambasadori Lu e mbyll letrn duke u prbetuar pr sinqeritetin e vet, e duke shtuar se ai dyshonte se hetimet ndaj koorporats Bankers Petroleum ishin t nxitura nga korrupsioni dhe trysnia politike.
  Ky e-mail i rivendosur n kontekst e kompromenton rnd zotin Lu, i cili n muajt pasardhs u b protagonist i reforms n drejtsi, ndrsa n kanale konfidenciale zoti Lu rezulton se i ka shrbyer oligarkve, kompanive private, duke i krkuar prokuroris t mbroj personat e dyshuar pr krimin e Patos-Marinzs dhe shprthimet e ndodhura atje.
  Adriatik Llalla u shpall zyrtarisht si i pari prokuror non grata n SHBA, kjo fal nj procedure personale, inatore t nisur dhe ndjekur nga Donald Lu.
  Por i njjti ambasador q fliste e prbetohej do jav pr reformn n drejtsi dhe luftn kundr korrupsionit, rezultoi i kapur gafil, pasi i krkoi kryeoprokurorit Llalla t mbronte koorporatn Bankers Petroleum duke konvertuar akuzat dhe duke zhvlersuar krimin e ndodhur n Patos-Marinz.
  Bashkpunimi me Sorosin dhe fshehja e dokumenteve
  Shoqata Judical Watch pasi i krkoi Ambasads Amerikane n Tiran informacione mbi bashkpunimin e ambasads me fondacionin Soros, publikoi prgjigjen e ambasads, nga nj vzhgim i dokumentit me 32 faqe rezulton se ambasada ka fshehur shumicn e dokumentacionit duke i klasfifikuar si akte q nuk mund t bhen publike.
  Ndrkoh presidenti i shoqats Judical Watch Tom Fitton ka thn seAmbasadori i SHBA n Shqipri, Donald Lu, i emruar nga administrata Obama, ka qen i lidhur ngusht me Sorosin dhe qeverin socialiste n Shqipri.
  N maj 2017, Lu ndihmoi t minoj planet e partive opozitare shqiptare pr t protestuar ndaj zgjedhjeve t ardhshme parlamentare duke deklaruar se SHBA do t pranonin rezultatet e zgjedhjeve edhe n qoft se partit e opozits refuzuan t merrnin pjes. Lu sht prshkruar n shtypin e SHBA si nj forc shtytse prapa reformave gjyqsore t Shqipris.
  George Soros sht nj miliarder dhe ai nuk duhet t marr mbshtetjen e taksapaguesve pr t avancuar axhendn e tij radikale t majt pr t minuar lirin ktu brenda dhe jasht vendit.
  Judical Watch dispononte nj material me 32 faqe ku tregohet se Administrata Obama i jep parat e takasapaguesve amerikan pr financimin e miliarderit George Soros i cili i prdor kto para pr financimin e aktiviteteve t partive t majta n Shqipri, prfshir dhe punn q qeveria socialiste po bn pr miratimin e reforms t shumdiskutuar n drejtsi./Hashtag.al
  Shnim: Meq Donald Lu e kishte shum qejf Gjuhn Shqipe, titulli mban nj shprehje tipike shqiptare. N ish-republikn sovjetike besohet q do ket etje pr t msuar gjuhn kirkize, ose rusishten n rastin m t keq.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768
  Faleminderit
  192
  271 falenderime n 206 postime

  Pr: Donald Lu dhe Romana Vlahutin na lan shnden-Skandalet pr t cilat do mbahen mend

  Dikur nje mbret premtoi se kush do bente qe nje vez e zier te qendronte ne kembe mbi tavoline (pa mjete ndihmese) do e bente minister te drejtesise.
  Flala mori dhene, erdhen njerez nga te gjitha anet, provuan, llogarite, por askush nuk ia doli.
  Ne fund fare, nje plak, afrohet merr vezen dhe e ve ne tavoline duke e goditur pak (sa per ta thyer ne fund) dhe veza qendroi ne kembe.  Prandaj o Duke, Lu-ja meriton monument afer atij te Skenderbeut.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Donald Lu dhe Romana Vlahutin na lan shnden-Skandalet pr t cilat do mbahen mend

  Jam dakort me ty Skender, nje vrime ne veze beri...
  Meqe merr simboliken e vezes, ne mos gaboj nje histori qe mendohet te kete ndodhur ne nje takim me njerez nga Ameriko Vespui, pikerisht ashtu si donte Rama e beri te qendroje vezen mbi tavoline Lu-ja.
  Pra beri nje reforme ovale, qe ta vendosi Rama vezen ne tavoline nga cilido kulm qe do t’i interesoje atij!
  Nese Vespui zbuloi kontinentin amerikan, Lu-ja zbuloi laboratore kokaine, drejtore policie qe paketonin gjethe kanabisi. I dha madje levdata LlVE ketyre rrufjaneve.

  Jam dakort qe meriton t’i ngrihet nje lapidar Lu-se, por jo ne qender te Tiranes prane Skenderbeut.
  T’ia ndertojme ne Surrel Skender, qe ta shohi Tiranen nga larte...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768
  Faleminderit
  192
  271 falenderime n 206 postime

  Pr: Donald Lu dhe Romana Vlahutin na lan shnden-Skandalet pr t cilat do mbahen mend

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Jam dakort me ty Skender, nje vrime ne veze beri...
  Meqe merr simboliken e vezes, ne mos gaboj nje histori qe mendohet te kete ndodhur ne nje takim me njerez nga Ameriko Vespui, pikerisht ashtu si donte Rama e beri te qendroje vezen mbi tavoline Lu-ja.
  Pra beri nje reforme ovale, qe ta vendosi Rama vezen ne tavoline nga cilido kulm qe do t’i interesoje atij!
  Nese Vespui zbuloi kontinentin amerikan, Lu-ja zbuloi laboratore kokaine, drejtore policie qe paketonin gjethe kanabisi. I dha madje levdata LlVE ketyre rrufjaneve.

  Jam dakort qe meriton t’i ngrihet nje lapidar Lu-se, por jo ne qender te Tiranes prane Skenderbeut.
  T’ia ndertojme ne Surrel Skender, qe ta shohi Tiranen nga larte...
  Duke,

  Luja u tregu plak me mend...
  Ai pati vullnetin e mire, dhe me mjetet qe kishte (nje parlament rrugacesh) e theu pak vezen ne fund... duhet te nisej nga nje pike...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Donald Lu dhe Romana Vlahutin na lan shnden-Skandalet pr t cilat do mbahen mend

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Duke,

  Luja u tregu plak me mend...
  Ai pati vullnetin e mire, dhe me mjetet qe kishte (nje parlament rrugacesh) e theu pak vezen ne fund... duhet te nisej nga nje pike...
  U be pale me llumin e politikes Skender. Ky eshte rezultati dhe kjo e kompromenton edhe e diskretiton me shume se ajo tufa rrugeerve qe ti permend...
  Mbasi nuk la rast pa duartrokitur e vleresuar arritjet imagjinare te Tahirit, tani ne fund te mandatit hipen e shetit Xhafen me makinen e ambasades amerikane. Kinezrira qe vetem Lu mund ti bente!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Donald Lu dhe Romana Vlahutin na lan shnden-Skandalet pr t cilat do mbahen mend

  Prokurori i Tahirit n ndihm t Donald Lus

  N nj zhvillim, n dukje rutin, drejtuesi i Prokuroris s Shkodrs, Anton Martini, u transferua para disa ditsh prokuror n Prokurorin e Krimeve t Rnda. Ky emrim sht nj tjetr veprim i paligjshm n vazhdn e emrimeve, shkarkimeve dhe ndryshimeve strukturore t paligjshme t Prokurors s Prkohshme t Prgjithshme Arta Marku, qysh pas ardhjes s saj n mnyr antikushtetuese n krye t sistemit t prokuroris.

  Emrimi i Martinit sht domethns pr faktin se pr t hetuar korrupsionin e politikanve t lart dhe krimin e organizuar po emrohet dikush mbi t cilin ka hije dyshimi pr aktivitetin e tij n t shkuarn.

  Anton Martini sht prokurori q ngriti akuzat e rnda pr tradhti dhe nxjerrje t sekreteve shtetrore kundr Dritan Zaganit dhe q urdhroi arrestimin e tij. Tashm, sht e qart se kto akuza u hartuan me ndrhyrjen direkte dhe n shrbim t ish-Ministrit Saimir Tahiri—si shef i antidrogs s Fierit, Zagani raportoi tek shefat e tij aktivitetin e trafikut t drogs t vllezrve Habilaj duke prdorur makinn tashm t famshme t Tahirit.

  Me an t akuzave t sajuara t ngritura nga Martini, Dritan Zagani u mbajt pr disa muaj i burgosur, por m n fund Gjykata e Krimeve t Rnda i hodhi posht akuzat e Martinit duke e reduktuar shtjen n shprdorim detyre dhe duke ja kaluar hetimet Prokuroris s Fierit.

  Prdorimi i Martinit nga Tahiri jo vetm q solli persekutimin e padrejt t Dritan Zaganit, por praktikisht garantoi vazhdimin e aktivitetit t trafikut nga vllezrit Habilaj nn mbrojtjen e Saimir Tahirit—Martini kishte “eleminuar”, kshtu, rrezikun e brjes publike t veprimtaris s tyre kriminale. Vet Zagani ka komentuar ashpr para pak muajsh fjaln e prhapur q ather se Martini mund t vihej n krye t Krimeve t Rnda.

  Rasti tjetr i debatueshm i Anton Martinit ka qen hetimi pr mbi gjasht muaj i kryebashkiakut t Durrsit Vangjush Dako pr bashkpunim me grupe kriminale pr t manipuluar zgjedhjet e vitit 2017. N kt hetim, Martini n mnyr t pashpjegueshme nuk prfshiu si prov nj sr prgjimesh t bisedimeve telefonike ndrmjet Dakos dhe elementve kriminal, ku diskutoheshin favoret q Dako do t’ju ofronte kriminelve me kontrata dhe fonde publike n shkmbim t sigurimit nga ana e tyre t votave n favor t PS-s. Ky veprim i Martinit, praktikisht e shkatrroi hetimin ndaj Dakos dhe hetimi vazhdon t mbetet i bllokuar.

  Premtimi i reforms n drejtsi ishte se sistemi do t pastrohej nga ndikimi politik, nga korrupsioni, inkriminimi dhe paaftsia. Por realiteti sht se i gjith sistemi i prokuroris sht i kapur dhe n shrbim t interesave politike dhe private. Ndaj Martini, n vend t ishte t paktn nn hetim t brendshm pr rastin Zagani, ai tashm sht njeri i besuar i Arta Markut dhe atyre q e kontrollojn at.

  N fakt, nj polic gjyqsor i tha Exit.al n mnyr anonime se, Anton Martini sht sjell tek Krimet e Rnda me nj objektiv konkret: marrjen prsipr t hetimeve t Adriatik Llalls dhe arrestimin e tij. sht shrbimi i fundit q Arta Marku dhe Edi Rama po i bjn ambasadorit amerikan Donald Lu.

  Lu sht propozuar si Ambasador i SHBA-ve n Kirgizistan dhe pritet t dal n seanc dgjimore para Komitetit t Punve t Jashtme t Senatit t SHBA-ve n mes t muajit korrik. Prioriteti i Lus, tashm, sht t sigurohet se gjat seancs dgjimore nuk do t ket supriza.

  Shqetsim kryesor mbeten akuzat publike t ish-Prokurorit t Prgjithshm Llalla, sidomos ato pr pengimin e hetimeve ndaj Bankers Petroleum, pr munges mbshtetje n luftn kundr drogs dhe mbrojtje t deputetve t inkriminuar socialist. Kto akuza jan br zyrtarisht nga Llalla edhe n nj dshmi me shkrim pr Komitetin e Punve t Jashtme t Kongresit Amerikan—dshmia me shkrim e Llalls u paraqit nga Kongresmeni Dana Rohrabacher, Kryetar i Nnkomitetit t Mbikqyrjes dhe Hetimeve n Komitetin e Punve t Jashtme t Kongresit dhe sht pjes e rekordeve zyrtare t Kongresit Amerikan.

  Mnyra m e mir q Lu t prballoj pa problem pyetje t mundshme n lidhje me kto akuza sht q Adriatik Llalla t jet i arrestuar n momentin kur Lu do t dal para Senatit, n mes t korrikut. Nse Llalla sht nj “zyrtar i korruptuar dhe i diskredituar”, sikurse Lu e ka etiketuar at publikisht, ather edhe akuzat e Llalls ndaj Lus jan t pabesueshme dhe lehtsisht t diskreditueshme para senatorve amerikan.

  Pr kt qllim, kto dit t fundit t qndrimit t tij n Tiran—Lu ka mbyllur t gjitha detyrimet dhe do t largohet nga Shqipria menjher pas pritjes pr Ditn e Pavarsise q Ambasada amerikane do t jap m 29 qershor—n bashkpunim me Arta Markun, Lu po luan kartn e fundit pr t siguruar arrestimin e Llalls, prdorimin e prokurorit q u prdor nga Tahiri pr t arrestuar padrejtsisht Zaganin.

  Hetimi i Adriatik Llalls ka qn q n krye hetim politik. Pavarsisht nse Llalla sht apo jo i korruptuar, madje edhe nse supozohet se ai vrtet sht i korruptuar, procesi ndaj tij duhet t jet proces i drejt.

  Por n t vrtet procesi ndaj tij ka qn trsisht i nxitur dhe i ndikuar nga Ambasadori Lu, i cili e ka sulmuar, akuzuar dhe shpallur fajtor Llalln publikisht m shum se nj her—n shkelje t do standardi t drejtsis dhe n shkelje t do standardi diplomatik. Madje akuzat e hetimit ndaj Llalls u bn t ditura publikisht pr her t par nga Lu. Nga ana tjetr, disa media t financuara apo t lidhura me Ambasadn Amerikane gjithashtu kan zhvilluar nj fushat sistematike keqinformimi dhe lajmesh fallco ndaj Lalls.

  Por edhe pse Llalla po hetohet prej muajsh nga Prokuroria e Krimeve t Rnda, pas hetimeve t mparshme disa mujore t Prokuroris s Durrsit, prokurort nuk kan zbuluar fakte apo prova q mund t justifikojn ngritjen e akuzave zyrtare ndaj Lalls. Pr kt arsye, asnj nga shum prokurort q sht marr me kt shtje nuk ka mundur t lshoj urdhr arresti pr Llalln.

  Pr shkak t mungess s provave, ata i kan rezistuar trysnis s madhe t kohve t fundit nga ambasadori amerikan pr arrestimin e Llalls—trysni e ushtruar kryesisht nga oficeri i misionit t ODPAT-it Gjon Junaj, njeriu i zakonshm me an t t cilit Ambasadori Lu realizon prej muajsh ndrhyrjen e tij n shtjet e prokuroris. Nj burim pran prokuroris pohoi pr Exit.al se Gjonaj nga njra an krcnon me veting prokurort, nga ana tjetr premton mirnjohjen e qeveris amerikane nse prokurort veprojn si krkon ambasadori amerikan.

  Prball rezistencs s prokurorve, pasi emruan n krye t Prokuroris s Krimeve t Rnda Donika Preln, shoqen e ngusht t Arta Markut—emrim q u prshndet direkt nga Ambasadori Lu—tani Lu dhe Marku kan vendosur t prdorin Martinin pr t br arrestimin e Llalls, fillimisht duke e emruar at n Prokurorin e Krimeve t Rnda dhe pastaj duke ja kaluar atij prgjegjsin e hetimeve t Lalls.

  Nse do t ndodh, do t jet nj prdorim skandaloz i drejtsis shqiptare pr interesa private nga Ambasadori Lu dhe nj tjetr shenj e nj sistemi prokurorie t shkatrruar dhe t kthyer n nj institucion privat n shrbim t interesave politike.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •