Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,563
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Mbreti Solomon (Sulejmani)

  6. Salomoni – Sulejmani a.s.
  Pėr Sulejmanin, bibla tregon se ai ishte i martuar me 700 gra dhe 300 konkubina, kurse grat ia kthyen zemrėn e bindėn qė tė besoj nė shumė zotra, drejt paganizmit dhe duke e larguar nga besimi nė njė Zot. “Ai pati si bashkėshorte shtatėqind princesha dhe treqind konkubina; dhe bashkėshortet e tij ia ēoroditėn zemrėn”.“Kėshtu, kur Salomoni u plak, bashkėshortet e tij ia kthyen zemrėn nė drejtim tė perėndive tė tjera; dhe zemra e tij nuk i pėrkiste plotėsisht Zotit, Perėndisė tė tij, ashtu si zemra e Davidit, atit tė tij…”.1 Mbreterve 11:3-7
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,563
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Pėr: Mbreti Solomon (Sulejmani)

  Historiani britanik shkatron burimet e Dhiatės sė Vjetėr: Mbreti legjendar Salomoni nuk ka ekzistu kurrė.
  Mbreti Solomon, njė nga sundimtarėt mė tė pasur nė histori,pasuria e sė cilės ishte me vlerė rreth tre miliardė dollar te sotshem, produkti esht miti tha Ralf Elis.
  Sipas tij, burim legjendar i pasurisė sė Solomonit, minierat qė janė pėrmendur nė tregime, kurrė nuk ka ekzistuar.
  Sipas Dhiatės sė Vjetėr, mbreti Solomon nga minierat e ti, tė cilat disa besojnė se ato ende ekzistojnė, mbledhur 500 ton ari tė pastėr, dhe tė gjithė jetėn e tij ai ishte i rrethuar nga pasuri e madhe.
  Historiani britanik Ralf Elis, megjithatė, pretendon se minierat e Solomonit kurrė nuk ekzistonin.
  Jo vetėm kėto.
  Ellis tha se vet Salomoni nuk ishte mbret i Izraelit, por Faraoni egjiptian, dhe se e gjithė historia e mbretit legjendar vetėm "keqinterpretuar", shkruan Daily Mail.

  Sipas pretendimeve tė tij, eshte Faraoni Shoshenk I, i cili sundoi Egjiptin dhe Izraelin nė fund tė shekullit X para eres son.
  Udhheqsi i Dhiatės sė Vjetėr Guided, Pėr 20 vjet, Elis ka hulumtuar Mbretin Solomon nė njė pėrpjekje pėr tė gjetur minierat legjendare,pėr tė nxjerrė pėrfundimin se tregimet e pasurisė sė paimagjinueshme vijnė nga tekste historike tė keqinterpretuara.
  Nė tregimet e pasurisė ka tė vėrteta, por ishte shumė mė pak se ajo qė tregohet nė kėto legjenda.
  Elisi beson se sundimtarėt mbretėrore plaēkitėn varret mbretėrore nė Luginėn e Mbretėrve nė Egjipt dhe i dhanė Salomonit nė emėr tė respektit dhe pėr tė parandaluar sulme tė mundshme.
  "Brezat e teologėve dhe arkeologėt kontrolluan Tokėn e Shenjtė pėr gjetur, palatin, tempullin ose pasurin, por pa sukses.
  Duhet ta pranojmė se interpretimi biblik ėshtė fiction i plotė ose qė pėrpiqemi ta kėrkojmė nė njė vend tjetėr. "
  "Dinastia e pasur nė territorin e Izraelit ekzistonte, por ata nuk ishin mbretėrit dhe pasuritė e tyre nuk ishte Jeruzalemi ", thotė Elisi, duke shtuar: "Nuk ėshtė zbulim se shumė arkeologė izraelitė duan, pėr arsye politike dhe kulturore, ata duan tė dėgjojnė, por ndryshe nga interpretimet klasike tė tregimeve biblike, ka kuptim. "
  Ralf Elis beson se faraonėt ishin "tė papranueshėm" pėr autorėt e mėvonshėm Biblike te cilet shkruan njė version alternativ pėr tė krijuar njė "hero tė pastėr izraelit".
  Nėse teoria e tij ėshtė e saktė, Elisi thotė se pasuritė e Solomonit mund tė gjendet lehtėsisht nė Muzeun egjiptian nė Kajro.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •