Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Skandali/ Pse u grabit me dhun prokuroria e Durrsit

  Grabitja e Prokuroris s Durrsit pr t dytn her brenda dy javve, ka zbuluar m n fund se kush sht dosja q po shkatrrohet nprmjet nj kundrsulmi t rrall t krimit ndaj prokuroris.

  T gjitha dyshimet bien mbi dosjen e Ishmit, nj material q nj grup banditsh krkon ta shkatrroj me do kusht. Materiale q kishin t bnin me kt dosje u morn si n grabitjen e dats 8 Maj, kur u vodhn materialet e posts sekrete, ashtu edhe n grabitjen e zyrave t prokuroris.

  N dosjen e Ishmit po hetohen kontratat e falsifikuara pr dhnien me qira t tokave n bregdet nga komuna Ishm, pr 10 vjet.

  T arrestuar jan 4 ish zyrtar t komuns, q dyshohen prgjegjs pr kontratat n kundrshtim me ligjin.

  Prokurori q po heton shtjen sht Afrim Shehu.

  Shehu ka qen prej vitesh pjes e Task-Forces Antikorrupsion n Prokurorin e Durrsit. Pak muaj m par ai u lviz, pr shkak t voness s gjat n kryerjen e veprimeve pr dosjet kundr korrupsionit dhe sidomos pr skandalin e tjetrsimit t tokave n bregdetin e Ishmit.

  Prokurori Shehu u rikthye n Task-Forcen Antikorrupsion me firmn e ish-drejtueses s Prokuroris s Durrsit, Donika Prela. M tej, ai u caktua te njsia e re, Forca e Ligjit, duke iu rikthyer srish dosja hetimore e tokave n Ishm.

  Tani nuk ka asnj dyshim se banditt kan pasur informacion nga nj njeri i brendshm i institucionit pr materialet q duhej t merrnin. Ky sht nj detaj tjetr q i bashkon t dyja ngjarjet, at t dats 8 Maj kur u grabitn materialet e posts sekrete t prokuroris dhe rasti i dyt, kur grabitsit hyn n zyrn e prokurorit dhe oficerve t policis gjyqsore,.

  Bandit rrugsh do ta kishin t pamundur t godisnin institucionin e prokuroris, pa pasur nj informator t brendshm.

  N rastin e par, ky fakt bhej evident pr shkak se materialet q u grabitn ishin sekrete dhe grabitsit e dinin se far po merrnin nga postieri.

  E njjti dyshim prforcohet nga grabitja e dyt.

  Banditt vun n zbatim nj plan t mirmenduar. Veprimi i par q bn ishte shkatrrimi i serverit t kamerave, hyn direkt n zyrn e prokurorit t shtjes pr t marr kompjuterin dhe pastaj n zyrn ku mbahen materialet e oficerve t policis gjyqsore.

  Kuptohet se kan qn t instruktuar nga nj njeri q i njeh mir ambjentet e brendshme t institucionit.

  Sulmi pr her t dyt i prokuroris s Durrsit, shkatrrimi i serverave dhe kamerave t siguris, vjedhja e dosjeve origjinale dhe grabitja e kompjuterit t prokurorit sht nj skandal i rnd, q dshmon n radh t par guximin e krimit pr t sulmuar organin e akuzs.

  Megjithat Arta Marku njoftoi se nuk ishte n Tiran, por n Zagreb pr nj takim me kolegt e saj. Ndrsa prokurori i shtjeve t shkatrruara nuk sht udi t jet n ndonj dyqan duke zgjedhur nj kompjuter t ri pr zyrn.Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Skandali/ Pse u grabit me dhun prokuroria e Durrsit

  Kontraktoni nj hajdut t’ju mbyll dosjen!

  Nga Flamur Vezaj

  N Shqipri ka filluar nj trend i ri! Zhdukja e dosjeve ose provave me ndihmn e hajdutve! Dikur zhdukjen e provave e bnte policia, m pas duke par se ishte biznes me leverdi filluan disa prokuror t prishin provat me metoda t ndryshme kundrejt pagesave t majme!

  Por shpejt kjo metode kaloi n Gjykat, e cila n respektim t parave t futura n Kodin e Procedurs Penale filluan t zhvlersonin provat me procedur! Por edhe ksaj metode i doli boja, sidomos me avancimin e teknologjis dhe zhurms s “Vetingut”! Tashm gjrat kan ndryshuar! Me emrimin e Prokurores s Prgjithshme t Prkohshme (q do zhbnte komandimet por q po zhytet n t njjtin llum si paraardhsi i saj me kt fenomen) filloi ndryshim i ri nga qyteti bregdetar i Durrsit! Fillimisht komandoi shoqen D.Prela si drejtuese t prokuroris s Durrsit, e cila me ndihmn e shoqes tjetr po prokurore A.Jella i mbylln “kallzimin penal” shefes s prkohshme t Prokuroris A.Marku !

  N kohn e D.Prels hajdutt e nisn me grabitjen e posts sekrete dhe u larguan n drejtim t paditur! Ditn e vjedhjes s postierit prokurorja e prkohshme e gradoi duke komanduar D.Preln n krye t Krimeve t Rnda dhe n vend t saj komandoi shoqen tjetr A.Jella! Akoma pa u thar boja n letrat e nisjes s procedimit pr hajdutin e posts sekrete, grabitsit t orientuar me kordinata t sakta i msyjn zyrs s prokurorit A.Shehu, i cili mban edhe detyrn e shefit t “task forcs” kundr korrupsionit ose thn ndryshe me modelin “Xhafa” shef i prokurorve t operacionit n letr t quajtur “forca e ligjit”! #Hajdutt nuk paska kursyer dosjet e piketuara, disa ekspertiza, kompjuterin e puns s prokurorit, USB-t q kan gjetur n zyr etj etj dhe serverin e kamerave t siguris duke u larguar t pashqetsuar n drejtimin e tyre! Misioni u mbyll me sukses!

  #Edhe kt rast, prokuroria do thot “nuk kan vjedh gjra me rndsi” ama pas pak muajsh do msoni se cilat dosje t grabitjeve t pronave, korrupsionin e zyrtarve, tenderat e bashkis, pasurit e personave me t kaluar kriminale, etj, jan pushuar! Ndrsa dosjet e tjera q jan gjetur n zyr, pr pak dit i gjeni n tregun e zi, n shitje!

  #Ja pra metoda e re e mbylljes s dosjeve me ndihmn e hajdutve!

  ##

  P.S. Po Policia ku ishte, nuk kishte fare informacion operative, n parandalimin e ngjarjeve t tilla t rnda? Po kush do mbaj prgjegjsi apo si gjithmon vetm roja i shkret?!!!

  #KUJDES_Krimet_e_Rnda_se_do_msyjn_hajdutet_edhe _andej#
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Skandali/ Pse u grabit me dhun prokuroria e Durrsit

  grabitjet zakonisht behen me dhune pasi pa ndihmen e dhunes grabitja deshton sepse nuk te pyet njeri

 4. #4
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Skandali/ Pse u grabit me dhun prokuroria e Durrsit

  hera e dyte qe grabitet prokuroria e Durresit brenda pak javesh. Koincidence?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Skandali/ Pse u grabit me dhun prokuroria e Durrsit

  Ka bere shtet qerratai Rama jo shaka ! Kete berjen e shtetit duhet tja njohim !

  E ka bere bordello fare,vetem ne shtetet ne lufte vidhen prokurorite ne kete menyre. Ne ndonje gjysem-shtet afrikan me kete ngjarje duhet te kishim gjysmen e qeverise qe jepte dorheqjen,te pakten nga ministria e drejtesise dhe e brendshme zor se do kishim ndonje zyrtar te paperfshire ne kete skandal.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •