Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Rama- Macron, takim n kohrat e kolers!

  Nga Armand Maho
  Kryeministri i kishte ln n shtpi dje atletet e bardha. Si rrallher n takimin me Presidentin e Francs kishte zgjedhur nj veshje t prshtatshme, ndoshta pr t mos e rnduar dhe m tej situatn e tij. Vizita e tij vjen n nj moment kur pas shpins s tij jan lshuar srish akuza t rnda pr qeverin e tij. Nj tjetr ministr i brendahm i dyti n radh pas Tahirit po akuzohet pr lidhje me trafikant droge. Nj situat jo e zakont pr kryeministrin e nj vendi aspirant pr n Bashkimin Evropian. Duket se pashallart e drogs jan dystuar mir n kt vend. Pashai m i fundit ishte vllai i Xhafs, arkitektit t reforms n drejtsi dhe ministr i brendshm. Por Rama kt e ka ditur prej kohsh, dhe ndoshta prandaj e vuri n ate pozicion.
  Ndrsa Rama shtrngonte duart me Macron, ministri i tij m i sukseshm n 27 vjet( si do e cilsonte vet ai) ishte n bankn e t akuzuarve n gjykat n pritje t mass s siguris. Diskutohet arrest shtpie apo me burg. Ndrsa Rama fotografohej ne Elyse, Xhafaj ishte strukur n zyrn e tij pa ditur ti jap shpjegim akuzave pr t vllan. Por jo vetm kaq. Ky vend sht rrjepur deri ne at pik me koncensione, shpenzime luksi, vjedhje t resurseve e t tjera sa po sajohen taksa prmbi taksa pr t mbajtur ne kemb ngrehinn e pushtetit. Duket sikur skemi t bjm me nj komb aspirant pr n BE, por me nj popull t zn n grack nga nj grusht banditsh q po marrin t mundin. N kt teatr t frikshm spektatort evropian dhe ndrkombtar po duartrokasin lojn e banditve duke i shtruar rrugn me trndafila. Fortesa e fundit ishte drejtsia, q me gjith mangsit e saj siguronte nj lloj amortizimi mes ksaj bande dhe pjess tjetr t shoqeris. Edhe ajo ra n duart e banditve. Krimi tani sht i lir t bj t doj. Natyrisht jo krimi i zakonshm. Hajdutt e xhepave dhe konsumatort e hashashit do vazhdojn t dnohen si askund tjetr, pr t mbushur dosjet me statistika, apo pr t justifikuar spektaklet e bajatshme t forcs s ligjit. Por pashallart e drogs jo ata do vazhdojn t trajtohen si t till, dhe do kontrollojn me fijet e tyre rendin, lejet e ndertimit, kumarin dhe do gj tjetr ktu.
  Hapja e negociatave sht karta e fundit qe i ka mbetur Rams. Me at ai synon t marre n dor srish rolin e shptimtarit, me qllim q t justikoj gjithka sht br ne kto pes vjet. Kur flet Europa shqiptart duhet t heshtin. Negociatat do ishin nje shfajsim i mir pr do gj q sht br n kto pes vjet. Ngritjen e taksave, burgosjet e t pafajshmve, ngritjen n pushtet t personave me rekorde kriminale. Te gjitha n emr t negociatave qe shumica n kt vend as nuk e di pse i hyjn n pun.
  Kjo ishte nj vizit n koh kolere pr kryeministrin. Askush smund ta imagjinoj se far mund ti thot presidentit t Francs kreu i nj qeverie q etiketohet nga t gjitha raportet si m e korruptuara. Nj qytetar i BE-s aq m shum i Frances smund ta kuptoj se far mund ti ofroj presidenti i vendit t tij nj kryeministri q nuk i gjen dot n qeverin e tij nj ministr t pa akuzuar. Buzqeshja e sikletshme e Rams prball Macronit e prshfaqte m s miri kt. Rama mund tu hedh hi syve me statuse facebooku leshkove q e duartrokasin por jo presidentit t nj vendi evropian. Ky i fundit e sheh edhe atje n vendin e tij se sa mir po qeveris bashkbiseduesi i tij i gjat. E sheh n rrugt e mbushur me azilant shqiptar, q po ikin nga syt kmbt si n nj vend n konflikt. E sheh n tonelatat e drogs qe vijn pikrisht nga Shqipria, e sheh tek rritja e kriminalitetit nga shqiptart, arkitekt i t cilit sht pikerisht ai q ka prball. far negociatash krkon ky far shtetari nga BE? Unioni n radh t par sht respektim ligji dhe mbrojtje e t drejtave t njeriut! Nga Shqipria, haberet jan zi e m zi dhe Macroni prve se disa buzqeshje kortezie ska se far i ofron m. Jo vetm ai por dhe krer t tjer shtetesh habiten me fatin e ktij njeriu , q ka t bj me nj popull t cilin mund ta shkelsh, burgossh e ti bsh nj mij e nj t zezat dhe serish nuk reagon. Ku do ishte sot Merkel, Macron, May apo t tjer n rast se do ja benin kto t pabra popujve t tyre! Por ja q kryeministri yn sht me fat. Ai e di se shqiptart falin kollaj. Ata do harrojn dhe rritjen e taksave, burgosjet, mungesn e shrbimeve n shndetsi, korrupsionin lumenjt e drogs, mund t harrojn gjithka mjaft ti thon se jan n rrugt e duhur. Prandaj Rama i krkon me ngulm kto negociata sa m shpejt tani n qershor megjithse e di se q sht thauajse e pamundur. I krkon si vark shptimi pr veten dhe pr t gjitha zullumet e rilindjes. Deri n dhjetor mund t jet shum von!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Rama- Macron, takim n kohrat e kolers!

  5 vjet kryeminister,5 vjet llogje,5 vjet butafori. Ky as per drejtor shkolle fashti nuk ben.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •