Kongresi i Par i infermjerve nn drejtimin e Urdhrit t Infermierit t mbajtur n Pallatin e Kongreseve me dt.10-11 maj, n t ciln muarn pjes edhe Kryeministri Edi Rama me Ministren e Shndetsis, sht pa dyshim nj sukses i arritjeve n fushn e Profesioneve t larta teknike mjeksore gjat gjith ktyre viteve, q nga hapja e tyre n vitet 1994 n formn e shkollave t larta 3 vjeare e gjysm, prshtatja m Programet Bachelor 3 vjeare dhetipet 3+1 e 3+2 sipas Bolonjs, e m von me ndryshimet e shpeshta ligjore shqiptare q prfundojn me Ligjin e Arsimit t Lart Nr. 80 t vitit 22/07/2015 t cilat sanksionojne Programet tekniko-shkencore apo m sakt Profesionale t larta Bachelor dhe Master Professional dhe Shkencor.

Prgatitja e Profesionisteve t lart infermjer, Mami, Laborant, Logopedist, Radiologjist, etj, ka hyr n rrug t mbar por probleme ligjore mbeten t hapura, nga t cilat Katr jan m probematiket q shkaktojn gabime dhe paknaqsi:

Prshtatja dhe prqasja me legjislacionin e BE prsa i prket programeve dhe kurrikulave t rrreth 15 Fakulteteve q prodhojn Teknicien t lart shkencor mjeksor-profesionist, sidomos prsa i prket Praktikave Profesionale t sudentve dhe Laboratorve t cilt krkojn investime.

Provimet shtetrore t organizuara nga Urdhri i Mjekut mbeten problematike pr nga cilsia e pyetjeve alternative-quize, Prfshirja e Mjekve t do lloji n drejtimin e ktyre shkollave t larta qoft si Fakultete qoft si Departamente, n vnd t pedagogve Teknicien Mjeksor, Problematike mbetet nnvlersimi dhe tradita negative e prbuzjes dhe nnvlersimit, her e heshtur dhe herr e hapur ndaj ktij profesioni pikrisht nga disa Mjek q pr fat t keq jo vetm jan nj binom (s bashku me teknicienin mjeksor) i domosdoshm pr trajtimin dhe kujdesin e pacientit, por edhe jan pedagog brnda ktyr Programeve Profesionale.

Pavarsisht interesimit q ka kto vitet e fundi pr profesionin e infermjerit nga ana e qeverisjes si n drejtim t rritjes s pagave ashtu dhe n promovimin apo dhe n krkesat n rritje nga ana e shteteve t BE pr Profesioniste infermjer nga Shqipria,problemet n Shqipri mbeten akute n shum raste.

Nga eksperienca ime n drejtimin e Programeve Profesionale Mjeksore t Arsimit t Lart egziston gjithmon nj lidhje e ngusht midis shkolls s lart dhe egzekutivit q n kt rast i prket kryesisht qoft praktikave n Qndrat Shndetsore publike apo private n spitale publike apo private, e Konsultore si dhe n Shtpit e t moshuarve dhe kujdesjet infermjerore apo profesionale shndetsore n shtpi, t cilat krkohen shum n vitet e fundit pr shkak t rritjes s popullsis s moshs s tret e pr pasoj dhe smundshmris t lart t ksaj moshe.

Problemi Kryesor sht - prqasja apo prafrimi sa m i madh i kurrikulave Profesionale Mjeksore (prve Programit pr Fakultetit t Mjeksis q edhe ai ka shum difekte) me krkesat e BE sipas ArtikullitNr.31 mbi njohjen reciproke t kualifikimeve profesionale ndryshuar n Udhzuesin 2013/55/EU. KKy problem sht lehtsuar pr tu afruar me BE (EU) nprmjet VKM Nr.41 t dt.24/01/2018, por mbeten edhe hallka t tjera t cilat duhet ti zgjidh Ministria e Arsimit e cila megjith ndryshimet e shpeshta n ligj nuk ka hapur hapsira q kto shkolla t larta profesionale Mjeksore t drejtohen nga Teknicient Mjeksore.

Difekti sht se ligji nprmjet hierarkis s titujve akademik i pengon Pedagogt Teknicien Mjeksor me prvoj t drejtojn Shkollat e larta apo Fakultetet teknike Mjeksore Profesionale duke u a ln drejtimin mjekv me tituj. sht e vrtet se kontigjenti i Profesionistve Mjeksor sht i ri, dhe prvoja po grumbullohet, por ligji duhet ndryshuar. Krkohen gjithashtu investime sidomos n Universitetet publik n drejtim t financimit t praktikave Profesionale dhe t krijimit t laboratorve mjeksore profesional modern sepse pa to- Programet dalin t cunguara.

Problemi tjetr i rndsishm sht realizimi i Provimeve shtetrore pr t licensuar dhe futur n pun Studentet e Diplomuar. Ka nevoj pr ndryshime t mdha Provimi shtetror, n tre aspekte:

Brja e Provime shtetrore sipas Qarqeve prkatse dhejo vetmnTiran

Ngritja e Komisioneve pr t rregulluar dhe prgatitur nj grup Pyetjesh-Quize t prshtatshme pr Teknicient Mjeksor sepse Pyetjet jan kryesisht pr tu dhn prgjigje Mjekt dhe jo infermjer-Mami-Fizioterapeuttetj.

Urdheri i infermjerit duhet t bj ndryshime n Rregulloret e dhnies s Provimeve.

Problemi i prfshirjes s shum mjekve madje edhe pa eksperienc n msim dhnie, t cilt japin edhe lnd infermjerore apo dhe mjeksore n vnd t Pedagogve Teknicienve mjeksore, brja e Programeve mesimore duke futur lnd q nuk i duhen studentve pr arsye klienteliste, prbn nj penges t madhe n ecjen prpara t ktyre programeve dhe prqasjen e tyre m krkesat e BE. Riorganizimi i Programeve sipas Vkm Nr. 41 na lejon q t korrigjojm gabimet.

Krahas tradits jo t mir t prbuzjes n heshtje t ktij Profesioni nga vet mjekt, profesion i cili i profilizua pasi znj. Florence Nightingale zhvilloi kt profesion si t vcant ndaj atij t mjekut duke u marr me Kujdesjet infermjerore, duke par interesimin e madh n ditt e sotme nga ana e t gjitha shteteve veanrisht n BE-Angli, SHBA, Kanada, Australi, pr kt profesion, na del detur q krahas respektit, duhet q qeveria t realizoj dy detyra t rndsishme :

Rritjen e pags

Kategorizimin e Teknicienv Mjeksore bazuar n eksperienc pun dhe grada Krkimore-Profesionale ( sepse nuk ka kuptim grada Shkencore n kto Profesione).

S fundmi mendoj se Profilizimi i Teknicienv t do lloji mjeksor n Mastr-at Profesional dhe Shkencor sipas ligjit do t ndihmonte shum n rritje t cilsis s Kujdesit Mjeksor dhe Shndetsor ndaj Pacientve n Shqipri, dhe kto program t Profilizuara jan duke fituar terren.

Shpresoj q kto konsiderata t merren parasysh sepse ky Profesion sht shum i krkuar n ditt e sotme dhe ndihmon Pacientin.