Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ne kriminelet e drogaxhinjte e medhej i kemi ne qeveri e ne parlament. Kjo eshte e verteta e hidhur. vetem qorret dhe militantet nuk duan ta pranojne rrenimin e shtetit shqiptar. Rrenim politik,ekonomik,moral...rrenim total. Turpi i Europes,brime e zeze qe vetem gelltit por nuk prodhon.

 2. #22
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ku ndodhen sot t besuarit e Kryeministrit Rama?

  “Un kam qendruar strikt dhe nuk i heq asnj presje nga ajo q kam thn” — tha sot Kryeminsitri pyetur pr gjith ministrat e kryebashkiakt q ka emruar, e m pas kan dal t lidhur me krimin.

  Mesa duket, Kryeminsitri Rama vazhdon t mbroj me kmbngulje t besuarit e tij, pavarsisht t gjith skandaleve t ndodhura dhe fakteve t zbuluara q tregojn t shkuarn e tyre kriminale. Sot t besuarit e Kryeministri ndodhen n:

  – Ish-ministri Saimir Tahiri ndodhet n arrest shtpiak. Ai sht duke u hetuar nga Prokuroria e Krimeve t Rnda pr bashkpunim n trafikun e drogs n kuadr t nj organizate kriminale. Gjithashtu, nj sr ish-drejtues t lart t Policis s Shtetit jan nn hetim pr prfshirje n trafikunne drogs.

  – Ish-kryebashkiaku i Kavajs Elvis Roshi sht nn hetim pr shkelje t ligjit t dekriminalizimit, dhe sbashku me ish-kryetarin socialist t Kavajs Gentian Daja jan pjes e hetimeve pr prvetsim t paligjshm pronash n bregdet.

  – Armando Prenga, deputet i PS, dorzoi mandatin n shkurt 2017, pasi prokuroria kishte krkuar heqjen e mandatit n baz t ligjit t dekriminalizmit pr mos deklarimin e precedent t mparshm penal.

  – Alfred Peza, ish-deputet socialist n janar 2017 u hetua pr pastrim parash, fillimisht nga Prokuroria e Prgjithshme dhe aktualisht po hetohet nga ajo e Krimeve t Rnda.

  – Nj kompani e gruas s kryebashkiakut t Elbasanit Qazim Sejdini sht nn hetim pr prfshirje n trafikun e drogs, ndrkoh q vet Zoti Sejdini sht nn verifikime nga prokuroria n kuadr t veprimtarive kirminale t disa grupeve t organizuara n zonn e Elbasanit.

  N vend q t’i krkoj ndjes qytetarve q ka przgjedhur si deputet, kryebashkiak dhe ministra njerz me precedent penale e me lidhje me krimin, dhe pse jo t jepte dhe dorheqjen, Edi Rama zgjodhi sot t sulmoi opozitn dhe gazetart pr shpifje dhe akuza.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #23
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Dash Shehi: Xhafaj ska moral, si mund ti flas policve pr vllezrit kriminel

  19:44, 18/05/2018
  Qeveria sht n grahmat e fundit, por opozita duhet t ndrtoj nj alternativve qeverisse. Kshtu shprehet deputeti Dashamir Shehi, sipas t cilit dy javt q vijn jan pr ti thn ndal s keqes.

  Ktu vdesin prdit njerz, ka humbur sensi i jets. Ti lm aksidentet, por ktu po vdes n pun. Ku sht shndetsia falas? Ku sht rilindja?, tha Shehi, duke shtuar se protesta e paralajmruar e opozits pr tu mbajtur m 26 maj, sht nj protest e prmasave kombtare, pr ti thn ndal s keqes.
  Lidhur me ministrin e Brendshm, Fatmir Xhafaj, deputeti i opozits thot se ai nuk ka m asnj moral t qndroj n kt detyr.

  Shehi shkon edhe m tej kur pyet sesi Xhafaj mund ti dal prpara policve tu flas pr kriminalitetin, si mund t bj vettingun e policis apo si do ti flas policit pr vllezrit kriminel?.

  Pr deputetin Shehi, opozita duhet t nis vetingun brenda rradhve t saj dhe t krijoj alternativn qeverisse, pasi qeveria aktuale sht n grahmat e fundit.  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #24
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Bomba’ e gazetarit q intervistoi ‘dshmitarin X’: Veliu e telefonoi Agron Xhafajn n pranin time

  Gazetari Jetmir Olldashi, q intervistoi ‘dshmitarin X’, Albert Veliu, doli n nj konferenc pr shtyp. Ja deklarata e tij e plot

  T dashur koleg gazetar,

  M lejoni ta nis me prezantimin tim pr ata q nuk m njohin, Un jam Jetmir Olldashi dhe punoj prej 16 vitesh n media si gazetar investigativ.

  Pas publikimit ne media te emrit tim per intervisten me Albert Veliun, i njohur ndryshe si deshmitari X, jam sot para jush per t’ju informuar ju dhe prmes jush mbar opinionin se intervista me deshmitarin x, sht pjes e nj investigimi gazetaresk t kryer nga un mbi drogen dhe trafikantet e droges ne qytetin e Vlores gjat muajve t fundit!

  Historia e ketij investigimi fillon pasi u telefonova nga nj burim i cili m tha se donte t m njihte me nj person q kishte t dhna lidhur me trafikun e drogs n qytetin e Vlors. Burimi m drgoi nj numr telefoni.

  E kam telefonuar personin t cilin ju tashm e njihni me emrin Albert Veliu. Kam dgjuar rrefimet e tij mbi situatn e drogs n Vlor, dhe pas disa takimesh vendosa t shkoja n terren.

  Njoftova emisionin dhe televizionin n t cilin punoja dhe shkova n Vlor me Albert Veliun. Gjat ktij udhtimi shkuam n lokalin e Agron Xhafajt. Alberti pyeti disa her stafin e lokalit per t, ka m la t kuptoja se kishte njohje t vjetr, ishte i afert dhe injohur per njerezit aty ne lokal! Agron Xhafaj nuk ishte ne lokal ne ato momente.

  Pas ksaj, kur u larguam nga lokali, Albert Veliu telefonoi n pranin time numrin 0672014472 pr t cilin m tha se sht Agron Xhafaj t cilin e thrriste Pasha. Numrin e verifikova n True Caller dhe rezultoi qe ishte i regjistruar me emrin Goni Xhafaj!

  Pas bisedes telefonike Albert Veliu u kthye ne lokal, nderkohe qe un qndrova n lokalin prball. Theksoj se n t gjitha takimet i kisha dhn nj pajisje regjistruese Albert Veliut.

  Alberti erdhi menjher pas takimit me Agron Xhafaj (Gonin) dhe un i mora pajisjen e regjistrimit t biseds q i kisha dhn.

  Nga zbardhja e biseds s prgjuar q sht br tashm edhe publike, Albert Veliu i kishte krkuar Agron Xhafajt ndihm pr t siguruar dhe trafikuar nj sasi kanabisi n drejtim t Italis dhe Agron Xhafaj e kishte drguar tek nj person pr t mbaruar pun.

  M pas shkuam n nj lokal i cili sipas Albertit njihej si lokali poshte Habilajve.

  Aty erdhi nj person, me t cilin u zhvillua nj bised pr t siguruar sasin e drogs dhe m pas udhtuam drejt Tragjasit pr ta siguruar sasin e kanabisit.

  Nga i gjith investigimi kam vn re se pavarsisht raporteve n media se jane goditur grupe kriminale, gjendja n Vlor ishte jasht kontrollit dhe t krkoje kanabis ishte si t krkoje nj produkt normal.

  M pas jemi kthyer n Tiran.

  N kto kushte duke patur parasysh se flitej pr vllan e Ministrit t Brendshm n detyr, shtja ishte tepr sensitive dhe me shume risk. Vlersova se siguria fizike e burimit tim dhe e imja ishte n rrezik.

  Brenda asaj kohe ndodhi dhe largimi im nga emisioni n t cilin bja pjes.

  Pas disa kohsh, duke mos patur mundsi transmetimi t materialit, dhe pa asnj mbshtetje n lidhje me kt investigim q kisha kryer, vendosa t kontaktoj me Partin Demokratike, pr interesin q ky institucion ka patur gjat gjith kohs pr t denoncuar trafikun e drogs.

  N Partin Demokratike kontaktova me deputetin Ervin Salianji, nj nga deputett q ka denoncuar trafikun e drogs dhe kanabizimin nga parcelat e hashashit.

  E informova n detaje pr investigimin dhe rezultatet e tij, si garanci pr sigurin e burimit tim dhe sigurin time personale.

  Pr gjithe investigimin e kryer si gazetar kam prgatitur nj material.

  Nj pjes sht transmetuar nga media pas publikimit q bri Partia Demokratike ditn e hn. Nj pjes tjetr do t transmetohet kto dit.

  E di q pas ksaj deklarate un do t jem n epiqendr t presioneve dhe sulmeve t padrejta, pr shkak se kjo shtje tashm sht n qendr t debatit publik dhe politik.

  Un i kam br ball ktyre presioneve dhe sulmeve q kan nisur prej ditsh.

  Un krkoj mbshtetjen e kolegve dhe qytetarve t ktij vendi, q besojn se gazetaria investigative sht shrbim i madh pr interesin publik.

  Ju ftoj ju kolege gazetare ti qndroni presioneve q do t nisin sapo t largoheni nga kjo zyr, nga shum drejtime, pr t goditur punn time dhe mua nprmjet shpifjeve, fyerjeve dhe t pavrtetave.

  N profesionin ton t gazetarit, rndsi ka vetm e vrteta.  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #25
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ish-ministri: Po u more me drog je imun ndaj ligjit. Ksaj i thon narko-rilindje

  12:44, 19/05/2018
  Qndrimet e tij t ashpra ndaj Edi Rams dhe qeveris q ai drejton jan t njohura.

  Bhet fjal pr ish-ministrin e Drejtsis n qeverin ‘Rama 1’, Ylli Manjani.

  Duke reaguar sot pas propagands rilindse q ka shprthyer n media, ku mbrohet Fatmir e Agron Xhafaj, (ky i fundit i dnuar pr trafik kokaine) Manjani thot se, nse merresh me drog, qeveria e narko-rilindjes t jep imunitet ndaj ligjit.

  Ja far shkruan Ylli Manjani n Facebook:

  Propagandistt e qeveris kto dit rreken t argumentojn mbrojtn e shokut Fatmir, me teorin e “dy standardeve”.

  Por, uditrisht gabojn n zgjedhjen e rastit model pr krahasim. Secili zgjedh nj rast nga kundrshtart politik...

  Ndrkoh, Kryeministri ka shkarkuar n vend, publikisht, punonjs t administrats pr nj ankes t pa verifikuar. E ka br disa her kt gj!

  I ka shkarkuar pr pretendime, jo fakte, q kan t bjn me letra, apo veprime e mosveprime administrative!

  Ndrsa Ministrin e Brendshm q e aludojn me fakte q favorizoi vllain e tij trafikant droge, e MBRON!!!

  Ndaj, jam dakord q ka dy standarde, q justifikojn nj t vetm:

  Po u more me drog je me imunitet!

  Narko-Rilindje...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Sa po vjen edhe po behet me e lezeme si loje...se fare kerkohet vertete te mbulohet nje Zot e di...Dhe te gjithe e din qe eshte nje telenovele me seri qe do zgjasi aq sa duhet...
  Duket si ato lojrat e organizuara nga shoku Gramoz...i mungon vetem sllogani "Meta ik.Meta ik".
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 19-05-2018 m 08:34

 7. #27
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Nj rrfim pr Jetmir Olldashin, linimin mediatik dhe kanabisin

  Nga Habion Hasani
  Afro 10 dit pasi Partia Demokratike publikoi nj copz nga audioprgjimi i Albert Veliut me personin e dyshuar si Agron Xhafaj, media proqeveritare ka nisur sulmet ndaj gazetarit Jetmir Olldashi.

  Ky i fundit bri nj deklarat sqaruese dje, ku tregoi se si kishte hyr n kontakt me Albert Veliun (a.k.a Babalja), foli pr mnyrn si ishte kryer ai prgjim, tregoi personat politik me t cilt kishte bashkpunuar etj.

  Mediat proqeveritare kan nisur nj sulm frontal ndaj Olldashit duke u prpjekur ta delegjitimojn at, kryesisht n dy teza kryesore:

  Teza e par, duke e paraqitur Olldashin si nj militant t Partis Demokratike dhe aspak si nj gazetar.

  Teza e dyt, duke vn theksin (ndoshta me t drejt) te disa kontradikta mes deklaratave t Babales dhe Olldashit.

  Do prpiqem q n lidhje me t dy tezat, t them t vrtetn time, aq sa un di dhe si un i di gjrat n lidhje me Jetmir Olldashin, t kaluarn e tij dhe shtjen konkrete t audioprgjimit.

  Un e njoh q prej vitit 2002 Jetmir Olldashin, sepse e kam pasur n klas, ishim t dy student t gazetaris n Tiran.

  N vitin 2005 kam punuar pr her t par me t n televizionin A1 q asokohe ishte themeluar nga Koo Kokdhima.

  Jetmir Olldashi n kt periudh realizoi gjurmimin e famshm t Fatos Nanos duke u lar me skaf n Jal, pasi Nano kishte humbur zgjedhjet.

  Filmimi bri buj asokohe dhe un kam t fiksuar dhe nj biim debati n oborrin e televizionit mes Jetmir Olldashit, Julian Llupos dhe Klodian Tomorrit mbi kt filmim, t katrt punonim n A1 asokohe.

  Jetmir Olldashi nuk e ka fshehur asnjher faktin se ishte antar i Partis Demokratike, gjat kohs s fakultetit disa her m ftonte dhe mua q t bhesha pjes e FRPD-s.

  Ai u angazhua pas vitit 2006 me pun n disa institucione shtetrore dhe n dijenin time ai ka qen n dilem t fort nse duhej t shkputej ose jo nga gazetaria.

  Punoi n ujsjells, por kur kryetar i Bashkis s Tirans ishte Edi Rama dhe jo Lulzim Basha..

  Nuk ka punuar asnjher te AlUIZNI.

  Pjesn m t madhe t kohs q qeverisi PD-ja ai punoi te AMA (Autoriteti i Medias Audiovizive) dhe n dijenin time ka pasur nj marrdhnie shum t tensionuar dhe problematike me ish-drejtoreshn e ktij institucioni zonjn Endira Bushati. U synua disa her shkarkimi i tij nga puna.

  N vern e vitit 2013 un kam intensifikuar kontaktet me t, ndrsa vet punoja n gazetn DITA. Asokohe kisha shum interes t ndiqja garn pr kryetarin e Partis Demokratike ndrmjet Sokol Olldashit dhe Lulzim Bashs.

  Jetmiri ka qen person ky, q m orientoi mbi personat ose zyrtart e PD q ishin potencial pr informimin tim n koh reale mbi kt gar. Misioni u arrit, pasi personat q m referoi Jetmiri m rezultuan tepr t sakt, arrita t merrja far doja prej tyre.

  Jetmir Olldashi vijoi punn n AMA dhe ca koh pas ardhjes s PS-s n pushtet, ndrsa ca muaj m von ai e gjeti veten pa pun, ndoshta ky ishte momenti kur kuptoi se gazetaria, pr t ciln kishte kryer dhe studimet, ishte zanati q sduhej ta kishte braktisur dikur dhe synoi rikthimin n gazetari.

  N vern e vitit 2015 ndodhi q un shkputa marrdhniet me emisionin T Paekspozuarit t Ylli Rakipit, q asokohe transmetohej n Ora News.

  Pasi u shkputa, Rakipi m ka krkuar q ti sugjeroja nj gazetar q mund t merrej me investigime, i kam sugjeruar vetm nj emr, at t Jetmir Olldashit.

  Jetmiri nisi pun n emisionin T PaEkspozuarit por disa muaj m von, si pasoj e pengesave konjukturiale, Jetmir Olldashi sbashku me regjizorin e emisionit t PaEkspozuarit, Artan Ramn, themeluan projektin investigativ Publicus.

  Ata kapn nj mundsi bashkpunimi me VizionPlus dhe bn buj t madhe me serialin Kodrina e Vdekjes , nj investigim pr vdekjen e Ardit Gjoklajt n landfillin e Sharrs.

  Investigimi ishte i kopsitur dhe i fort, pronart e VizionPlus nuk prballuan dot presionet politike pr t bllokuar transmetimin dhe stafi i Publicus denoncoi censurn publikisht.

  Jetmir Olldashi, Artan Rama dhe Indrit Habilaj jan tre njerzit q punuan pr investigimin mbi vdekjen e Ardit Gjoklajt n Publicus.

  Bn investigimin por ama mbetn t papun dhe n rrug, pasi emisionit t tyre iu mbylln t gjitha dyert npr televizione.

  Jetmiri mbeti pa buk dhe iu desh t kthehej andej nga kishte ardhur, shkoi srish te emisioni T PaEkspozuarit me Ylli Rakipin, n kohn kur ky i fundit transferoi emisionin ne News24.

  Kjo sht trajektorja profesionale q un di dhe un njoh pr Jetmir Olldashin. Ai se ka fshehur ndonjher se ka qen antar i Partis Demokratike, sikundr ka dhn prova se di t punoj profesionalisht me investigime mirfilli.

  Olldashi, Babalja, kanabisi, linimi

  Ndaj Jetmir Olldashit ka pasur nj sulm frontal, i pritshm, por tepr i nxituar dhe paragjykues ama.

  Mediat rilindse e kan etiketuar si mashtrues apo dhe si militant t PD-s Jetmir Olldashin, bazuar n disa detaje n intervistn q ai i bri Babales, kto detaje nuk prputheshin me deklaratn e vet Olldashit.

  Por nse Babalja ka br nj finte n intervist dhe ka thn se Agronin nuk e incizova un, kjo nuk sht ndonj mosprputhje q mund t rrzoj t vrtetn e nj investigimi.

  Sepse sht vet procesi investigativ q l gjurm, ti duhet t njoftosh, t flassh me njerz, t udhtosh t komunikosh me SMS dhe kto jan gjra t dokumentueshme.

  Sikundr nuk sht faji i Jetmir Olldashit q nj nat t bukur Maji, Babalja u paraqit n selin e Partis Demokratike, krkoi ndihm pr kokn e vet dhe familjes; dhe kur n PD i krkuan q t linte nj intervist para se t largohej nga vendi, Babalja vuri kushtin dhe tha se do pranonte t intervistohej vetm nga Jetmir Olldashi se vetm atij i besonte.

  Nse ndonj jurist apo skemaxhi n Partin Demokratike e ka instruktuar Babalen t mos pranoj se bri prgjimin pasi kjo mund ta vinte para prgjegjsis, ky nuk sht problem i Jetmir Olldashit dhe Jetmiri nuk ka se ti bj sugjerimeve idiote q mund t vijn n nj situat presioni dhe nguti n orn 3 t mngjesit.

  E kam kontaktuar n ort e fundit Jetmir Olldashin, pyetja e par q i bra ishte nse ai mund t dokumentonte udhtimin me Babalen.

  Jetmiri m dha 4 element orientues:

  M datn 23 Tetor ai ka njoftuar zyrtarisht me shkres t protokolluar n News24 se do t nisej pr n Vlor pr nj investigim. Un e kam par me syt e mi kt shkres sepse Jetmiri posedon kopjen e saj.

  M datn 24 tetor ai ka marr makin me qira, me akt-prdorimi, nj makin tip Toyota Yaris dhe bashk me Babalen jan nisur drejt Vlors.

  Qelizat e telefonit t Jetmirit dhe Babales t dats 24 tetor 2017 mund t verifikohen dhe dallohet menjher nse ata kan udhtuar sbashku.

  Materialet audio q kan siguruar n disa episode kan regjistruar zrin dhe bisedat e Jetmirit dhe Babales.

  Jetmir Olldashi m tha se ai Babalen e ka njohur n Tetor 2017 nprmjet nj burimi t vetin q i krkoi ta ndihmonte. Pr disa dit Jetmiri ka pasur dyshimet e veta dhe nj lloj mosbesimi ndaj Babales dhe ngutit t tij pr t kryer regjistrime.

  Por njhersh e shihte Babalen si nj potencial t mir pr ti siguruar akses n magazinat e kanabisit.

  Tamam-tamam, misioni q Jetmiri ka pas ndrmend ishte q t fotografoheshin dhe t filmoheshin magazinat e kanabisit duke stimuluar nj blerje.

  Babalja gjat kohs q njohu Jetmirin ka prfolur shum emra t fortsh dhe familjarsh t njerzve me pushtet dhe sipas asaj q Jetmiri m tregoi, Agron Xhafaj ishte nj ndr njerzit ndaj t cilit Babalja kishte shum duf, por Agron Xhafaj nuk ishte nj target i domosdoshm pr Jetmirin. Targeti ishin magazinat e kanabisit.

  Puna e t dyve n Vlor dhe orientimi nga Babalja, bri q n nj moment Babalja t rikthehej n nj lokal dhe kur u rikthye, hyri i vetm atje dhe u prball me Agron Xhafn.

  Ky sht momenti kur sht zhvilluar dhe dialogu i famshm mes Agronit dhe Babales.

  Pasi kan br dhe disa prpjekje t tjera Jetmiri ka ardhur n Tiran dhe e quante nj dshtim me veten e tij sepse nuk kishte siguruar dot asnj material filmik me magazinat e kanabisit, t cilat i kishte dhe prioritet.

  Madje as nuk i ka raportuar dot t gjitha takimet n Vlor me drejtuesin e emisionit sepse udhtimi i Jetmirit n Vlor u quajt i dshtuar n munges t pamjeve t magazinave t kanabisit.

  Itinerari i ndjekur nga Jetmiri dhe Babalja n Vlor do t transmetohet t hnn e 21 Majit n emisionin Ajsberg me t gjitha detajet e veta.

  Pr shkak t mosmarrveshjeve personale, Jetmiri u shkput srish nga emisioni T Paekspozuarit, ndrsa nuk arriti dot t montonte nj emision pr kanabisin, e la Babalen t zhgnjyer dhe e ndjeu veten t krcnuar, kur kuptoi se ato regjistrime audio mund ti bheshin telash koke, ndrsa ai i mbante t arkivuara por Babalja ankohej lart e posht.

  Papunsia e prsritur, vshtirsit, presioni dhe rreziku, e lan me pak aleat dhe ndonse paragjykohet kaq shum sot, trokitja e tij te dera e opozits dhe dorzimi i regjistrimeve aty, mund t jet akti m i menur q do t bnte nj gazetar n ato kushte.

  T gjith ata q e kritikojn sot, le ta kthejn njher nga vetja e tyre se do t kishin br n nj situat t ngjashme, sa opsione kishin pr t marr garanci pr kokn?

  sht shum kollaj t shessh moral e t akuzosh dik politikisht, por ishte srish i njjti Jetmir bashk me kolegt e Publicus q dhe pse arritn t kryenin nj hetim cilsor mbi landfillin e Sharrs, u shprblyen me censur, braktisje dhe e gjetn veten pa opsione dhe pa buk n mes t rrugs.

  Kush nga moralistt q duartrokitn investigimin e Sharrs e vrau mendjen kto muaj nse autort e atij emisioni kishin nj pun apo nse kishin nj rrog? Kush u shqetsua pr ta? Kush u interesua?

  E vrau njeri trurin se bhej me kta gazetar q hetuan landfillin?

  M ka ndodhur t prjetoj dhe vet faturn e nj investigimi q mund t prek interesa t fuqishme, dikur n vitin 2008 kur un personalisht kam pasur dilemn e Jetmir Olldashit, por me shtjen Fazlli.

  I kam ende t dokumentuara dhe arkivuara SMS-t konfidenciale dhe e-mailet me disa personazhe politik dhe mediatik t asaj kohe dhe kam vendosur me vetdije q t hiqja dor nga egoja profesionale dhe ekskluziviteti i shtjes dhe ta amortizoja duke e shprndar n disa media, pasi nuk doja t m ndodhte kjo q po i ndodh sot Jetmirit.

  Sepse isha askushi, isha i varfr, i pafuqishm dhe i pambrojtur pr t prballuar faturn e nj loje q mori prmasa q as i imagjinoja dot kur e nisa at investigim mbi kompanit dhe aktivitetin e Damir Fazlli.

  Ndaj dhe faktin q Jetmir Olldashi ka krkuar ndihm te PD-ja e shoh si nj prov t nj investigimi serioz, sepse i till sht mjedisi mediatik ktu, kur bn nj pun q mund t prek interesa t fuqishme, ka shum gjasa t mbetesh nj i papun dhe t futesh n spirale pushteti t cilat nuk i prballon dot nse ske krah dhe je i vetm.

  N vijim t gjithkaje kam shkruar m lart, mendoj se kolegt gazetar pavarsisht pozicionimit, mund t bjn punn e tyre, qoft dhe t pozicionuar politikisht, mund t ngren pyetje dhe t krkojn shpjegime, por nuk kan asnj t drejt t linojn dhe t paragjykojn nj investigim q Jetmir Olldashi mund ta ket nisur pa pasur fare ndrmend Agron Xhafn, pa e imagjinuar se do mbrrinte n kt spirale t bujs politike dhe lojs s pushtetit.

  Kanabizimi sht nj fenomen (n radh t par ekonomik) n Shqipri dhe prtej imkave dhe raportimeve t caktuara, personalisht kam qen i prirur ta shoh si nj trajektore ekonomike dhe t hulumtoj arsyet se pse Edi Rama dha dritn jeshile q t mbillej jeshilja dhe pse amerikant dhe BE-ja nuk e denoncuan asnjher kt fenomen.

  Jam prpjekur t shmang nga Hashtagu kto historit policeske sepse si un e shoh dhe i kuptoj jan spirale pa kuptim. Nse kryeministri i nj vendi vendos kanabizimin si rrugzgjidhje pr t shlyer ndonj borxh ndrkombtar apo pr t futur para n qarkullim, n konceptin tim nuk ka m asnj rndsi se kush jan personat zbatues, dikush do e bj at pun.

  Agron Xhafaj, Habilajt apo kushdo qoft, jan thjesht pasoja, tjetrkund sht motivi, shtysa.

  Por ky sht thjesht kndvshtrimi im personal, nuk kam asnj t drejt t paragjykoj punn e cilitdo koleg q niset pr t dokumentuar dika, qoft plak apo individ, madje prpiqem t mos paragjykoj dhe kur punt bhen me imka, metod t ciln un personalisht e prmoj dhe mendoj se nuk ka asnj lidhje me misionin gazetaresk, pasi imkat i konsideroj teknik ekskluzive e misioneve parandaluese/subversive t shrbimeve t inteligjencs ose t shrbimeve t hetimit gjyqsor.

  Kanabizimi nuk mund t jet nj histori policeske dhe as nj histori aq e thjesht pr kredo politike, sepse sht kollaj t akuzosh e ti krijosh siklete sot Edi Rams pr kanabizimin, e t prdorsh qoft dhe fabula policeske, mirpo kjo prvese ndonj prfitim t astit nuk mund t sjell dot nj rrugdalje, pasi kanabisi sht problem ekonomik para se t jet problem policesk.

  Por duket se kanabizimi i ka dyzuar t gjith.

  E dyzuar sht opozita q nxiton me t drejt t denoncoj politikisht implikimet me kanabisin, por nuk ka thn dot asnj fjal se si do ta adresoj kt problem ekonomik kur t vij n pushtet. E si pr ironi Edi Rama ja prdori aq shum Lazaratin politikisht opozits kur ndrhyri forcrisht, pr ta kompleksuar opozitn, ndrsa tani kan ndrruar rolet, sepse sht opozita q e akuzon.

  I dyzuar sht dhe Edi Rama q ndrsa miratoi n heshtje kanabizimin e vendit pr shkak t leverdis ekonomike, n t njjtn koh nisi t konceptonte dhe vettingun e policis.

  I zhyti polict mir e mir n kanabis dhe m pas u tha do bni vetting.

  I dyzuar sht dhe Jetmir Olldashi, i cili ka dshir t bj pun dhe investigime t mira, t siguroj page e karrier, mirpo sa her bn ndonj t till, e gjen veten pa pun, ose dhe m keq, e gjen veten n epiqendr t nj cikloni q nuk do donte tia shkaktonte vetes. / Hashtag.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #28
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ministroza

  EDMOND TUPJA

  Nj virus i frikshm ka ni sur prej disa kohsh t shfaqet n gjirin e tronditur t qeveris son, nj virus n zanafill t nj tip viroze, q ka mundsi t hyj n historin e mjeksis politike me emrin “ministroz”: dy ministra jan viktima t saj, dy ministra t Brendshm, t cilt po gjallrojn, madje eksitojn s teprmi ekranet dhe gazetat, bisedat dhe kundrbisedat, mendjet dhe hamendjet e shqiptarve, ndjenjat e parandjenjat e tyre brenda e jasht vendit. Gjithsesi, i siguroj lexueset dhe lexuesit e prhershm apo t herpashershm t ksaj rubrike t prjavshme se ministroza, si e tregon emri i saj, prek vetm ministrat, veanrisht ata q pandehin se kan lindur t vaksinuar kundr asaj.

  N kt moment fort delikat pr Kryeministrin Rama, analistt dhe opinionistt ojn pareshtur uj n vorbulln e supozimeve t t gjitha llojeve e stileve, supozime q po e apasionojn publikun ton, i cili, instinktivisht, vazhdon “ta vr politikn n plan t par”. Personalisht, nuk m plqen t hiqem si profet sepse, si thon francezt, nul n’est prophte en son pays (“askush nuk sht profet n vendin e vet”), vese kam prshtypjen e vaglluar se ekziston njfar mundsie q zoti Tahiri (i rn nga fiku i pushtetit dhe i prballur tashm me drejtsin n vetting- zim e sipr) dshiron t heq kmbn rrshqan pr zotin Xhafaj (ende kaluar n njrn prej degve t siprme t t njjtit fik). Si? far do t thot “t heqsh kmbn rrshqan pr dik?” Sipas Fjalorit t Gjuhs Shqipe, Tiran 2006, kjo shprehje ka kuptimin: “t’i urosh dikujt q t bj edhe ai dika q ke br vet ti”; sigurisht, kt zoti Tahiri e la t nnkuptohet me fjalt q tha publikisht n adres t zotit Xhafaj, duke shprehur hapur paknaqsin e tij ndaj ktij t fundit.

  Rrokullima me disa faza e zotit Tahiri – largimi nga posti i ministrit t Brendshm, por ruajtja e prkohshme e mandatit t deputetit, pastaj dorheqja e papritur nga ky mandat, mandej prballja me drejtsin, m tej vnia e tij n arrest shtpie, m solln ndr mend nj tregim t italianit Dino Buxati me titull “Shtatkatshi”. N t bhet fjal pr nj zotri me emrin Xhuzepe Konte, q vuan nga nj lloj etheje dhe q shkon e shtrohet n t vetmin spital ku mund t kurohet smundja e tij. Ai spital ka shtat kate dhe pacientt si zoti Konte, n fazn fillestare t smundjes s tyre, shtrohen n katin e shtat dhe mjekt u premtojn shrim e dalje t shpejt nga spitali, por n rast komplikacionesh, ata i zbresin nj kat m posht ku trajtohen sipas nj terapie m intensive dhe, n rast prmirsimi kthehen srish n katin e shtat para se t dalin t shruar nga spitali. Zoti Konte nuk ka fat: at e zbresin nga njri kat n tjetrin, ai u nnshtrohet disa terapive prher e m intensive deri sa mbrrin n katin e par ku prfundojn t smurt e pashpres, t cilt mjerisht nuk vonojn t vdesin.

  Tani, un pyes veten, por edhe lexueset e lexuesit e mi t ndjeshm, aq t ndjeshm ndaj fatit t do njeriu, por sidomos ndaj atij t ministrave dhe veanrisht t atyre t Brendshm: A nuk duket ky tregim i italianit Dino Buxati pak si ogurzi pr ishministrin Tahiri dhe ndoshta pr ministrin Xhafaj? Rrokullima me disa faza e t parit dhe gjendja e t dytit n fazn fillestare, por t ethshme t problemit t tij, a nuk na bjn t shqetsohemi e t dridhemi pr vijon nga faqja 1 fatin e tyre ministror? Sigurisht, ka njerz t pandjeshm, pa pik empatie, q knaqen e gzohen qysh n shenjat e para, t dyta e t treta deri te t shtatat e fatkeqsis s t tjerve, sa e tmerrshme! Po prse, xhanm, kta njerz t pashpirt nuk e vn hi veten n vendin t tjerve, sidomos kur kta jan ministra aq t prkushtuar “pr shtjen e Partis e t Popullit gjithmon gati”? Un uroj me gjith shpirt q mjekt tan m t mir, t cilt punojn brenda vendit, por edhe ata q punojn jasht kufijve t tij (pr shembull n spitalet e Italis, sidomos n ata me shtat kate), t’i prvishen puns pr t zbuluar sa m shpejt nj ila kundr “ministrozs” ose, m sakt, nj vaksin kundr ksaj, n mnyr q t shmanget zbritja e gjith ministrave t ardhshm, qofshin t majt, t qendrs apo t djatht, nga njri kat n tjetrin t spitalit dinobuxatian ose, e thn m shqip, nga njra deg n tjetrn t fikut t pushtetit neverisjells n Shqiprin ton marrzisht demokratike.

  360grade.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #29
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Ne kete vend po nuk doli ndonje grup nacionalistesh te rinj,qe do te perdornin edhe metoda ekstreme kundra kesaj klase sunduese,kurre nuk do te ndryshoje gje ne favor te popullit. Ose nje junte ushtarake,gje qe nuk ben vaki ne kete vend ku ushtria ka qene gjithmone e politizuar dhe jo ne mbrotje te interesave kombetare. Ose nje aneksim/protekorat europian.Ndryshe ketu do vazhdojne te ndertojne monstra betoni kudo e ngado.Do zhdukin edhe pemet e fundit.Do qelbin edhe liqenet e fundit.Do helmojne shumicen derrmuese te popullsise.Do sterilizojne meshkujt.Do zvogelojne popullsine e do ta plakin ate. Nuk ka gje ne terezi edhe nese bie Rama. Iken nje klown dhe do vi nje bufon tjeter. Plumbi i zgjidh hesapet. e rende eshte kjo qe po them por eshte e verteta lakuriqe.Rilindja nen hijen e palmave tregoi se ishte nje mal qe polli nje mi. 5 vjet iken. Ca do bjne per 3 vjet qe kane mbetur deri te zgjedhjet? Kur dihet se keta dy vjet para zgjedhjeve fillojne fushaten dhe i duhen parate e nuk ka mendje njeri per pune e investime. Investime? ca flas edhe une,ku ka investime ketu ne kete vend pervec droges.

 10. #30
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  far nuk bri Xhafa n nj vit, e zbuloi Jetmiri n nj dit

  Nga Ergys Mrtiri
  Nj ndr pretendimet e atyre q po e mbrojn Xhafn me dhmb, sht se ai sht ministr i suksesshm dhe nj zyrtar serioz, i cili po pastron policin nga t inkriminuarit nprmjet vetingut t brendshm dhe po lufton seriozisht trafikun e drogs.
  N fakt, kshtu sht thn edhe pr Tahirin. Policia q duam, ishte slogani q frymzoi Ramn pr t gjith vendin. Policia me makina t bukura, me biikleta sportive, uniforma t reja, e femra simpatike, ndryshe nga ajo e policve barkderr t dikurshm, u b imazhi i nj institucioni q t merrte n qaf pr nga pamja.
  Piari i Xhafs po bhet ndryshe. Ai sht prqendruar tek nj proces site, q pretendon se do pastroj policin nga t inkriminuarit. “Vetingu n polici”, ka qen togfjalshi magjik i tij, pr t prodhuar imazhin e zyrtarit t hekurt, q po vendos rregull n polici. N fakt, ai thjesht po xhiron retorikn e propagands, n pun pa bereqet. Policia sht qelbur dhe qelbet nga koka, jo nga barku i fryr birrash i policve t shrbimit, as nga flirtet e patrullave me spaiatort e lagjeve.
  N realitet Xhafa nuk ka asnj rezultat. Prkundrazi, rastet q i jan dhn kan treguar se nuk ka vullnet t ndshkoj krimin. Nj ngarkes kokaine prej 600 kilogramsh, u dekonspirua nga policia shqiptare pavarsisht se po survejohej prej javsh nga partnert kolumbian dhe ata italian. Operacioni kapi vetm pluhurin e bardh dhe dy hallkat e fundit t zinxhirit t trafikut, q jan ve bishti i kavallit.
  Por dshtimet jan t prditshme. Zbulimet rutin t sasive kolosale t drogs nga vendet fqinje, si dhe mosasgjsimi i asnj rrjeti apo grupi kriminal n vend, tregon se policia sht n gjum. M sakt, bn sikur fle, pasi kushdo e kupton se, nuk ka sesi t ket vullnet pr t luftuar trafiqet dhe trafikantt nj ministr q ka trafikant, me vendim gjykate, t vllan e tij.
  Investigimi i gazetarit Jetmir Olldashi tregoi, ndr t tjera, pikrisht mungesn e thell t vullnetit pr t luftuar drogn nga policisa shqiptare. Dshtmit e provuara prej tij tregojn se droga sht sheshit dhe policia nuk bn asgj pr ta ndaluar. Nse nj gazetar investigativ, me nj xhiro t vetme n Vlor, arrin t zbuloj aq lehtsisht aq kontakte, si ka mundsi q kt nuk arrin ta bj policia, e cila ka n shum m tepr informacion e mjete n dispozicion?
  sht e kuptueshme se, kjo polici nuk sht se nuk mundet, por nuk do. E nse nuk do, pr ’arsye tjetr mund t bj kjo, prve prfshirjes s saj n zullum?! Rrotulloje nga t duash, ministri dhe i vllai t dalin prpara n do arsyetim, ndaj, sado t’i shkatrroj provat Arta Marku, nuk ka sofizm n bot q mund t na ofroj nj skem logjike shpejguese q ta nxjerr Xhafajn t pastr.
  Pr kt arsye, prpjekja pr tu mbrojtur duke pranuar paaftsin prball inkriminimit, nuk bind njeri. Po t jet kshtu, t vendosin Jetmirin ministr t brendshm, sepse ia doli q, me nj rrug t vetme n Vlor, t zbuloj m shum trafikant se vet ministri n nj vit.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #31
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kulisat/ far po luhet rreth fatit t Xhafs? Spekulimet e prgjimit dhe kandidatt pr pasard

  Agron Xhafaj’/ Shehi: Kjo sht skema mafioze e Palermos

  21:19, 23/05/2018
  Deputeti Dashamir Shehi i ftuar n "Arena" nga Dritan Hila n Ora News, thot se ikja e vllait t ministrit t Brendshm n Itali nuk ka ndodhur asnjher n ndonj shtet dhe kjo sht m e rnd se video-prgjimi.

  "Kjo puna e filmimi ka dal n dor t dyt. Vllai i ministrit u nis me kmbt e veta pr t hyr n burg. 'duhet filmimi. Ai e pranoi vet q ishte i dnuar. I hipi avionit me kmbt e veta. Ndodhi nj gj q nuk kishte ndodhur ndonjher n historin e Shqipris, shkon nj shqiptar pr t br burg. Ka ndodhur nj sinjal puro mafioze. Omertaja. Kjo sht skema e Palermos. Kjo sht e frikshme. Omerta do t thot mbyll gojn. Gruan tate, fmijt tuaj i ruajm ne, bizneset tuaja i ruajm ne, ti shko e bj burg. Kjo nuk ka ndodhur ndonjher n ndonj shtet. Vllai u nis me avion pr t shkuar n Rom, i vllai i tjetr i hipi avionit dhe shkoi n Holand me ndalu drogn. Kjo nuk vlen. Ky zotri mund t jet npuns i mir. sht n pamundsi pr t ushtruar postin e vet publik. Moralisht nuk mund t prfaqsoj karrigen e ministrit", tha Shehi.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •