Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e abica
    Anėtarėsuar
    28-08-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    220
    Faleminderit
    22
    18 falenderime nė 15 postime

    Dokumenta shteterore mbi pjesmarrjen e nikolle nishkut ne shpalljen e pavaresise ne tirane.

    DOKUMENTA VERTETUES MBI PJESMARRJEN E NIKOLLE NISHKUT NE SHPALLJEN E PAVARESISE NE TIRANE.    "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA " PASHKO VASA

    Nikolle Nishku ne 26 Nentor 2016 nuk u perfshi ne nderimet e Bashkise se Tiranes mes emrave te disa familjeve te nderuara tiranase , si nje nga perfaqesuesit e popullit shqiptar ne Shpalljen e Pavaresise dhe aktin e ngritjes se flamurit ne te njejten date ne vitin 1912 krahas 11 - 15 patrioteve te tjere si nje nder organizuesit dhe drejtuesit e ngjarjes.    http://nikollanishku.blogspot.al/
    Per sqarim nepermjet ndihmes ndihmes se Drejtorise se Pergjithshme te Arkivave te Shqiperise po rivertetojme me fakte permes dokumentave shteterore , rolin e tij si atdhetar i flakte , i rendesishem dhe i kompletuar mes elites se patrioteve , i vleresuar si ne Bashkesine e Krishtere dhe ne mbare bashkesine e banoreve te qytetit te Tiranes.

    TELEGRAMI I SHPALLJES SE PAVARESISE KOMBTARE DREJTUAR GJITHE SHQIPERISE


    " ... GEGE E TOSKE , JANE NJI KOMB ME U DA S ' DURON , QOFTE MALLKUE KUSH QET NGATRRIME NDER KTA VLLAZEN SHOQ ME SHOQ" AT GJERGJ FISHTA    Nikolle Nishku siē rezulton nga faktet dhe burimet autentike, e ka te merituar dhe jo te blere , as te krijuar apo te shpikur pjesemarrjen si protagonist ne aktin e shpalljes se Pavaresise ne qytetin e Tiranes ose Diten e Flamurit ne kryeqytet , 26 Nentor 1912. Kete e vulos nje here e pergjithmone , deshmia me firme e Esat Dishnices mbi dy burime te rendesishme deshmitaresh te kohes si atdhetaret Abdi Toptani dhe Jusuf Elezi.


    Emri:  F.65 V.1912 D.188 Fl.3.jpg

Shikime: 68

Madhėsia:  47.6 KB
    Dokumenti ēertifikues i Lef Nosit , telegrami i dyte i 26 Nentorit 1912 ( rezultati final mbas atij paraprak te Shpalljes se Pavarsise drejtuar gjithe Shqiperise)    Emri:  F.65 V.1912 D.188 Fl.4.jpg

Shikime: 67

Madhėsia:  74.1 KB
    Deshmia e Abdi Toptanit e Elez Isufit , okulare te ngjarjes, treguar nga Esat Dishnica i cili mban firmen e personazhit historik.

    Per kedo qe hedh dyshime antishqiptare e interesash materialiste "Vogjelie per Madheshti " ( si thote Rexhep Qosja ) , mbi pranine ne kete ngjarje te shenjte per bashkombasit apo shqiptarsine e Nikolle Nishkut , faktet dhe konkluzionet e akademikeve pa tituj e spaleta ndricojne si drita e diellit.

    "VLLEHET JANE SHQIPTARE SI ARBERESHET E ITALISE " RAMADAN SOKOLI
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga abica : 05-05-2018 mė 11:38

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e abica
    Anėtarėsuar
    28-08-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    220
    Faleminderit
    22
    18 falenderime nė 15 postime

    Pėr: Dokumenta shteterore mbi pjesmarrjen e nikolle nishkut ne shpalljen e pavaresise ne tirane.

    Emri:  F.65 V.1912 D.188 Fl.3.jpg

Shikime: 68

Madhėsia:  47.6 KB
    Dokumenti ēertifikues i Lef Nosit , telegrami i dyte i 26 Nentorit 1912 ( rezultati final mbas atij paraprak te Shpalljes se Pavarsise drejtuar gjithe Shqiperise)    Emri:  F.65 V.1912 D.188 Fl.4.jpg

Shikime: 67

Madhėsia:  74.1 KB
    Deshmia e Abdi Toptanit e Elez Isufit , okulare te ngjarjes, treguar nga Esat Dishnica i cili mban firmen e personazhit historik.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga abica : 05-05-2018 mė 11:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •