Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Faleminderit
  22
  18 falenderime nė 15 postime

  Dokumenta shteterore mbi pjesmarrjen e nikolle nishkut ne shpalljen e pavaresise ne tirane.

  DOKUMENTA VERTETUES MBI PJESMARRJEN E NIKOLLE NISHKUT NE SHPALLJEN E PAVARESISE NE TIRANE.  "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA " PASHKO VASA

  Nikolle Nishku ne 26 Nentor 2016 nuk u perfshi ne nderimet e Bashkise se Tiranes mes emrave te disa familjeve te nderuara tiranase , si nje nga perfaqesuesit e popullit shqiptar ne Shpalljen e Pavaresise dhe aktin e ngritjes se flamurit ne te njejten date ne vitin 1912 krahas 11 - 15 patrioteve te tjere si nje nder organizuesit dhe drejtuesit e ngjarjes.  http://nikollanishku.blogspot.al/
  Per sqarim nepermjet ndihmes ndihmes se Drejtorise se Pergjithshme te Arkivave te Shqiperise po rivertetojme me fakte permes dokumentave shteterore , rolin e tij si atdhetar i flakte , i rendesishem dhe i kompletuar mes elites se patrioteve , i vleresuar si ne Bashkesine e Krishtere dhe ne mbare bashkesine e banoreve te qytetit te Tiranes.

  TELEGRAMI I SHPALLJES SE PAVARESISE KOMBTARE DREJTUAR GJITHE SHQIPERISE


  " ... GEGE E TOSKE , JANE NJI KOMB ME U DA S ' DURON , QOFTE MALLKUE KUSH QET NGATRRIME NDER KTA VLLAZEN SHOQ ME SHOQ" AT GJERGJ FISHTA  Nikolle Nishku siē rezulton nga faktet dhe burimet autentike, e ka te merituar dhe jo te blere , as te krijuar apo te shpikur pjesemarrjen si protagonist ne aktin e shpalljes se Pavaresise ne qytetin e Tiranes ose Diten e Flamurit ne kryeqytet , 26 Nentor 1912. Kete e vulos nje here e pergjithmone , deshmia me firme e Esat Dishnices mbi dy burime te rendesishme deshmitaresh te kohes si atdhetaret Abdi Toptani dhe Jusuf Elezi.


  Emri: F.65 V.1912 D.188 Fl.3.jpg

Shikime: 356

Madhėsia: 47.6 KB
  Dokumenti ēertifikues i Lef Nosit , telegrami i dyte i 26 Nentorit 1912 ( rezultati final mbas atij paraprak te Shpalljes se Pavarsise drejtuar gjithe Shqiperise)  Emri: F.65 V.1912 D.188 Fl.4.jpg

Shikime: 342

Madhėsia: 74.1 KB
  Deshmia e Abdi Toptanit e Elez Isufit , okulare te ngjarjes, treguar nga Esat Dishnica i cili mban firmen e personazhit historik.

  Per kedo qe hedh dyshime antishqiptare e interesash materialiste "Vogjelie per Madheshti " ( si thote Rexhep Qosja ) , mbi pranine ne kete ngjarje te shenjte per bashkombasit apo shqiptarsine e Nikolle Nishkut , faktet dhe konkluzionet e akademikeve pa tituj e spaleta ndricojne si drita e diellit.

  "VLLEHET JANE SHQIPTARE SI ARBERESHET E ITALISE " RAMADAN SOKOLI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga abica : 05-05-2018 mė 11:38

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e abica
  Anėtarėsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Faleminderit
  22
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Dokumenta shteterore mbi pjesmarrjen e nikolle nishkut ne shpalljen e pavaresise ne tirane.

  Emri: F.65 V.1912 D.188 Fl.3.jpg

Shikime: 356

Madhėsia: 47.6 KB
  Dokumenti ēertifikues i Lef Nosit , telegrami i dyte i 26 Nentorit 1912 ( rezultati final mbas atij paraprak te Shpalljes se Pavarsise drejtuar gjithe Shqiperise)  Emri: F.65 V.1912 D.188 Fl.4.jpg

Shikime: 342

Madhėsia: 74.1 KB
  Deshmia e Abdi Toptanit e Elez Isufit , okulare te ngjarjes, treguar nga Esat Dishnica i cili mban firmen e personazhit historik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga abica : 05-05-2018 mė 11:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •