Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Eleni Foureira

  E bukur & e talentuar, rrezellitėse & vullkanike - ELENI, shqiptarja qė do tė pėrfaqėsojė Qipron kėtė vit nė “Eurovision”.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 03-05-2018 mė 14:35

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira

  Eurovizion 2018 - Eugent Bushpepa dhe Eleni Foureira bėjnė simbolin e shqiponjės

  Tė gjithė jemi nė pritje pėr tė pėrjetuar emocionet qė “Eurovizioni”’ dhuron. Festivali kėtė vit mbahet nė Lisbonė tė Portugalisė.

  Ndryshe nga vitet e kaluara, pjesėmarrės do tė jenė 3 shqiptarė: Eugent Bushpepa i cili do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė, Ermal Meta qė do pėrfaqėsojė Italinė dhe shqiptarja Eleni Foureira pėrfaqėsuese e Qipros.

  Vetėm pak ditė para mbajtjes sė Festivalit Evropian, Eugent Bushpepa ka publikuar njė foto nė Instagram me Eleni Foureira duke bėrė tė dy simbolin e shqiponjės. Nuk ka munguar edhe komenti i tij pėr bukuroshen, e cila sipas tij do tė shkėlqejė nė skenėn e “Eurovizionit”.


  Gazeta 55
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2021 mė 23:14

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira

  Eleni Foureira: Mezi pres ta ndez skenėn

  Butrint Avdyli - " Telegraf " - Prill 2018

  Festivali “Eurovison Song Contest ” kėtė vit po bėhet gati tė “pushtohet” nga shqiptarėt, e kjo pasi janė plot tre sosh nė konkurrim.
  Pėrveē Eugent Bushpepės qė prezanton Shqipėrinė dhe Ermal Metės qė bashkė me Fabrizio Moron pėrfaqėsojnė Italinė, nė skenė do tė ngjitet edhe kėngėtarja shqiptare, Eleni Foureira, e cila kėtė vit nė “Eurovision” pėrfaqėson Qipron.

  E lindur nė Shqipėri, Eleni qysh nė fėmijėrinė e saj u largua pėr nė Greqi sė bashku me familjen, vend i cili do t’i hapte dyert e suksesit, duke u shndėrruar nė njė ndėr kėngėtaret mė tė mira pop tė kėtij vendi.

  “Fuego” ėshtė kėnga, me tė cilėn ajo do tė pėrfaqėsojė ishullin e Qipros nė “Eurovisionin” e kėtij viti qė mbahet nė Maj.

  Eleni vjen nė njė intervistė ekskluzive pėr Telegrafin direkt nga Greqia, pėr tė rrėfyer mė shumė rreth pėrgatitjeve qė po bėn pėr nė “Eurovision”, skenėn e sė cilit pritet ta pushtojė me energjinė dhe performancėn e saj.

  “Jam shumė e entuziazmuar dhe falėnderuese qė Qipro mė ka zgjedhur mua pėr ta pėrfaqėsuar nė ‘Eurovision 2018’. Ndjehem e nderuar dhe do tė jap mė tė mirėn time nė skenė. Pėrgatitjet janė shumė intensive, sidomos pėr faktin se jemi mė pak se njė muaj larg kompeticionit, dhe mezi po pres qė tė dalė nė skenė me ‘Fuego'”, tha Eleni Foureira pėr Telegrafin.

  E njėjta, ka vazhduar rrėfimin e saj duke treguar se pse kėnga e saj titullohet “Fuego”, dhe ēfarė ėshtė domethėnia e saj.

  “Kėnga pėrshkruan njė fuqi tė pandalshme tė njė personi qė ka punuar kaq shumė pėr ta bėrė ėndrrėn e tij realitet, dhe se duke besuar vėrtet mund tė arrish tė gjitha synimet tua. Ēdokush nga ne ka njė zjarr brenda shpirtit”, tregon tutje kėngėtarja shqiptare.

  Skena e “Eurovisonit” ka ditur tė sjellė ēdo vit performanca nga mė tė ndryshmet, e krejt kjo varet nga puna dhe pėrkushtimi i secilit konkurrent, dhe shtetit garues pėrkatėsisht. Eleni thotė se nė skenėn e festivalit nuk do tė jetė e vetme, pasi pas saj do tė jenė njė trupė baleti, qė do tė ofrojnė njė performancė tė ‘zjarrtė’.

  “Nė skenė nuk do te jem vetėm. Jemi njė ekip prej gjashtė personash. Njė vokalist mashkull nė prapaskenė (back-vokal) dhe janė katėr balerina qė do tė performojnė, dhe sigurisht do tė mbėshtesin interpretimin tim”, ka thėnė Foureira pėr Telegrafin.

  E lumtur qė nuk do tė jetė shqiptarja e vetme, por qė nė skenė do tė jenė edhe dy tė tjerė, ajo thotė se shpreson ta prekė finalen, ndėrsa festivalin e “Eurovionit”, e sheh si njė mundėsi tė mirė promovimi.

  “Mesazhi qė unė do tė jepja nė lidhje me festivalin ‘Eurovisioni’ ėshtė qė: pėr mua ėshtė njė spektakėl muzikor shumė i mirė, mė i madhi nė botė dhe ndjehem e lumtur qė do tė jem pjesė e tij. Do tė jap mė tė mirėn time dhe shpresoj qė do tė vendos njė ‘Fuego’ tė madhe nė skenėn e ‘Eurovisionit’ nė Lisbonė”, ka pėrfunduar Eleni Foureira pėr Telegrafin.

  “Eurovision 2018” mbahet nė datat 8, 10 dhe 12 maj, ndėrsa nė Natėn e Parė Gjysmėfinale, pėrkatėsisht mė 8 maj garojnė Shqipėria, qė pėrfaqėsohet nga Eugent Bushpepa, dhe Qipro, shtet tė cilin e prezanton kėngėtarja shqiptare, Eleni Foureira. /Telegrafi/  https://telegrafi.com/ekskluzive-rre...a-ndez-skenen/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 03-05-2018 mė 16:19

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira


 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira  Nje nga SKUADRAT me te mira te ketij viti !

  Eshte rradha e QIPROS sivjet ? Mbas rekordit te Portugalise, stafeta I ka kaluar Qipros ....... Te presim FINALEN !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-05-2018 mė 12:45

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  Neteorm (04-05-2018)

 7. #6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,154
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  Do mė pėlqente tė ishte nė treshe pasi fituesi gjithmonė ndihmohet nga fqinjėt qė ka sepse gjithmonė kėshtu ka ndodhur..

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira

  Besoj se Eleni do jete ne TOP 3 te Gjysem Finales se Pare ! LIVE eshte mahnitese !

  Ēdo gje eshte e mundur ne Eurovizionin e Sivjetshem ! Pse jo dhe fituese e GJF 1 !


  12 Points e Shqiperise kujt do t'i takojne ne Gjyem Finalen e Pare - Qipros, Greqise, Maqedonise, Izraelit apo Estonise ?

  12 Piket e mia shkojne per Elenin !

  Lazo , cilen sheh si fituese te Gjysem Finales se Pare ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-05-2018 mė 18:22

 9. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira


 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira


 11. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira


 12. #11
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,154
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  Edhe Australia nuk ishte keq, nuk ka ndonjė kėngė qė tė kapem fort..

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Neteorm pėr postimin:

  sirena_adria (04-05-2018)

 14. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira

  Edhe per mua, Australia ka kenge te bukur . Fatmiresisht eshte ne GJF 2 ..... ndryshe do ishte edhe me keq se c'eshte GJF 1 . Besoj se do kualifikohet lehtesisht .

  Greqia dhe Qipro do shkembejne reciprokisht 12 piket, po jam kurioze Qipro do I japi Shqiperise 10 pike -shin e saj?

  Eleni ne te gjitha intervistat qe kam ndjekur, tregon me krenari se eshte shqiptare !

 15. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,175
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  'A s'je shqiptare?' Moderatorja shqiptare pyet Elenin pasi tha qė ndjehet greke, kėngėtarja nuk e lė pa pėrgjigje (FOTO)

  Performancė e shkėlqyer, por greke dhe italiane? A s'je shqiptare?

  Emri: 1558526915_64005ce52e99d35871.jpg

Shikime: 4168

Madhėsia: 37.3 KB

  Pasi deklaroi se ishte shiptare Eleni Foureira sėrisht ėshtė kthyer nė qendrėn e vėmendjes pas lajmeve tė fundit tė njė testi ADN-je qė tregonte se prejardhja e saj ishte greke dhe italiane.

  Gjatė qėndrimit nė Izrael pėr Eurovizionin, ajo bėri testin e ADN-sė pėr tė mėsuar detajet e origjinės etnike dhe racore. Rezultatet ishin shokuese edhe pėr vetė kėngėtaren.Menaxheri i kompanisė Heritage, qė ėshtė sponsor i Eurovizion, tha se Eleni Foureira ka 68.9% origjinė greke. Ndėrsa njė pjesė tjetėr e ka nga Jugu i Italisė.

  “Italiane? Nuk e kisha idenė! Jam pothuajse 70% greke? Unė nuk jam greke, unė jam rritur nė Greqi, por ndihem greke. Nga Italia Jugore? Nuk di ēfarė tė them…”, u shpreh kėngėtarja pasi mėsoi rezultatet e testit tė trashėgimisė.

  Lidhur me kėtė i ka komentuar dhe moderatorja sportive Eva Murati e cila e komplimentoi kėngėtaren pėr performancėn, por kėrkoi t'i sqaronte edhe njėherė lajmet nė lidhje me origjinėn e saj.

  "Performancė e shkėlqyer, por greke dhe italiane? A s'je shqiptare?"- e pyet Eva.

  "Sigurisht qė jam, por ishte testi Heritage i ADN-sė”- ka thėnė Eleni duke i dėrguar dhe nėj tė puthur nė komentine saj.

  Shqiptarja
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2021 mė 23:27

 16. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,175
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  Kėngėtarja shqiptare bėn testin e origjinės dhe tronditet nga rezultati

  Rezultatet ishin shokuese edhe pėr vetė kėngėtaren.

  Emri: 1558440517_wsiimageoptimEleniFoureiraEurovision2018secondrehearsal4.jpg

Shikime: 4145

Madhėsia: 26.4 KB
  Eleni Foureira, kėngėtarja me origjinė shqiptare qė emigroi nga Fieri drejt Greqisėnė moshė tė vogėl ėshtė mjaft e komentuar sė fundmi. Ajo ka pranuar publikisht origjinėn shqiptare kur ishte mjaftueshėm e famshme. Ajo vitin e shkuar ka pėrfaqėsuar Qipron nė Eurosong ku dhe u rendit e dyta. Ndėrsa kėtė vit Eleni ishte e ftuara speciale e Eurosong 2019 nė Izrael.

  Gjatė qėndrimit nė Izrael ajo bėri testin e Heritage, pėr tė mėsuar detajet e origjinės etnike dhe racore.

  Rezultatet ishin shokuese edhe pėr vetė kėngėtaren. Menaxheri i kompanisė Heritage, qė ėshtė sponsor i Eurovizion, tha se Eleni Foureira ka 68.9% origjinė greke. Ndėrsa njė pjesė tjetėr e ka nga Jugu i Italisė.

  “Italiane? Nuk e kisha idenė! Jam pothuajse 70% greke? Unė nuk jam greke, unė jam rritur nė Greqi, por ndihem greke. Nga Italia Jugore? Nuk di ēfarė tė them…”, ka thėnė kėngėtarja Foureira pasi mėsoi rezultatet e testit tė Heritage.

  Eleni priste qė rreth 50% e origjinės tė ishte nga Ballkani, por kjo shifėr ishte vetėm 29.8%.  Shqiptarja
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2021 mė 23:44

 17. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,175
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  Eleni Foureira rrėfen pėr herė tė parė largimin e dhimbshėm nga atdheu dhe pėrjetimet e para nė Greqi

  Kėngėtarja me origjinė shqiptare Eleni Foureira ka rrėfyer pėr largimin nga Shqipėria dhe se si e ka pėrjetuar ajo kėtė ndryshim nė jetėn e saj.

  Emri: 1533044682_eleni.jpg

Shikime: 4154

Madhėsia: 27.0 KB

  Kėngėtarja me origjinė shqiptare, Eleni Foureira e ka zhvilluar karrierėn e saj nė Greqi. Ajo kurrė nuk e ka mohuar prejardhjen e saj edhe pse shumė e kanė paragjykuar, pėrkundrazi tani mė krenare se kurrė nuk e mohon origjinėn e saj. Para disa ditėsh ajo mbajti koncertin nė sheshin 'Skėnderbej' ku ka pohuar se ishte njė eksperiencė mjaft e bukur dhe shumė emocionuese. Gjatė njė interviste nė emisionin ‘Jonida Podcast’ ajo ka rrėfyer pėr largimin nga atdheu si dhe pėrjetimet e para nė Greqi.

  “Mė kanė mbetur pak kujtime, por ato pak i kam shumė tė forta. Nuk mbaj mend shumė nga vendlindja, Patosi, por kujtoj shumė gjėra nga vendi ku jam rritur, Vlora. E mbaj mend si njė vend tė bukur pa rrugė, sepse 25 vite mė parė nuk kishte. Ndihesha shumė e lirė dhe e lumtur nė atė vend. Kur filluan tė ndodhnin rrėmujat e piramidave nė Vlorė, filluan tė shtėnat ndaj ne vendosėm tė linim Shqipėrinė sepse nuk kishim mė lek. Nė fillim ishte shumė e vėshtirė sepse po nisnim jetėn nga e para. Mami dhe babi vendosėn tė na flisnin greqisht nė mėnyrė qė ne tė mėsonim shumė shpejt dhe tė mos kishim probleme me shkollėn”- tregon kėngėtarja teksa ndėrthur shqipen me greqishten.  Shqiptarja
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2021 mė 23:45

 18. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,175
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  Elektrizuese nė skenė, kėngėtarja shqiptare pėrfaqėson Qipron nė Eurovision pėr herė tė dytė

  Emri: 1600607954_eleni.jpg

Shikime: 4175

Madhėsia: 31.9 KB

  Kėngėtarja e njohur me origjinė shqiptare Eleni Foureira do tė marrė pjesė nė Eurovizion 2021, pėr herė tė dytė.

  Pritet qė ajo tė pėrfaqėsojė sėrish Qipron nė festivalin ndėrkombėtar tė kėngėve. Sipas mediave tė huaja, Eleni Foureira pranoi propozimin zyrtar nga RIK pėr pėrfaqėsimin nė Eurovizion.  Shqiptarja

 19. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,175
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira

  Nga koncerti qė bėri nė Tiranė, korrik 2018

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2021 mė 23:49

 20. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,175
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Eleni Foureira


 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  sirena_adria (31-01-2021)

 22. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira

  Eleni Foureira on Eurovision 2021 approach: “It’s too early to go again!”

  Pas shumė aludimeve, konfirmohet qė Eleni Foureira nuk do tė pėrfaqėsojė Qipron nė “Eurovision 2021”


  Kohėve tė fundit kanė qarkulluar disa zėra qė artistja, e cila e pėrfaqėsoi Qipron nė “Eurovision 2018”, Eleni Foureira do tė jetė e pranishme sėrish nė vitin 2021.

  Kėngėtarja me prejardhje shqiptare ka refuzuar mundėsinė pėr tė pėrfaqėsuar Qipron nė Rotterdam vitin e ardhshėm.

  Kėtė lajm e ka bėrė tė ditur gazetari Giannis Poulopulos nė emisionin televiziv grek tė mėngjesit ‘Eftychite’. Ai zbuloi se njė burim nga Panik Records – labeli i Eleni – konfirmoi se kėngėtarja e “Fuego” nuk do tė konkurronte nė “Eurovision 2021”.

  Burimi thekson se Eleni dėshiron tė rikthehet nė Eurovision, por vetėm kur gjėrat tė jenė mė mirė nė lidhje me coronavirusin dhe kur tė ketė njė shfaqje tė rregullt tė Eurovisionit.

  Burimi i Wiwibloggs nė Qipro tregon se vendimi nuk erdhi si pasojė e mungesės sė vullnetit ose mungesės sė kėngėve. Kjo ishte vetėm pėr shkak tė shqetėsimeve nė lidhje me COVID-19 dhe mėnyrės se si kjo do tė ndikonte nė konkursin e kėtij viti.

  Burimi shton duke thėnė se ekipi respekton dhe e kupton plotėsisht vendimin. Mė tej thuhet se marrėdhėnia e 33 vjeēares me ekipin nė Qipro nuk ėshtė thjesht profesionale. Ėshtė ndėrtuar mbi dashurinė dhe respektin e vėrtetė mes dy palėve dhe ftesa ėshtė gjithmonė e hapur.


  https://www.botasot.info/mediale-vip...rovision-2021/

  https://wiwibloggs.com/2020/09/24/cy...n-2021/257569/

  https://escxtra.com/2020/12/13/eleni...n-2021-return/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 31-01-2021 mė 20:48

 23. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,346

  Pėr: Eleni Foureira

  ESC250 2020: TOP 10

  1. Loreen – “Euphoria” (Sweden 2012)

  2. Eleni Foureira – “Fuego” (Cyprus 2018)

  3. Duncan Laurence – “Arcade” (Netherlands 2019)

  4. Salvador Sobral – “Amar Pelos Dios” (Portugal 2017)

  5. KEiiNO – “Spirit In The Sky” (Norway 2019)

  6. Jamala – “1944” (Ukraine 2016)

  7. Mahmood – “Soldi” (Italy 2019)

  8. Diodato – “Fai Rumore” (Italy 2020)

  9. Pastora Soler – “Quedate Conmigo” (Spain 2012)

  10. Il Volo – “Grande Amore” (Italy 2015)


  https://wiwibloggs.com/2020/12/31/es...ntdown/260000/

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •