Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  743
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Vizita e Patriarkut t Rusis Kirill (ose Ciril, sipas emrave Cirili dhe Metodi), n Shqipri pas ftess s Kryepeshkopit ton t nderuar Anastas, ka habitur por dhe sht prshndetur me shumic nga komuniteti ortodoks i Shqipris. Kjo u vu re nga prania e shumt e besimtarve ortodoks por edhe e kureshtarve t tjer t shumt, madje dhe mysliman dhe katolik shqiptar n Katedralen `Ngjallja e Krishtit` n Tiran.  N momentin e par u konstatua n Mediat shqiptare nj heshtje e plot pr shkak t ksaj vizite q m shum dukej surreale n mjedisin shqiptar t pushtuar nga konspiracionet politike dhe prplasjet e ashpra mediatike pozitopozit apo dhe komentet ambiguale pr miratimin e hapjes s negociatave pr integrimin n BE.

  Pritja shum e ngroht nga populli, kleri, binte n kontrast me mos pjesmarrjen e asnj politikani qoft ortodoks apo ateist shqiptar apo dhe i ambasadorve t BE, n nj koh kur erdhi Papa i Roms n Shqipri, t pranishm ishin m shum politikan dhe ambasador e bodigard.

  Argumenti mund t jet se vizita ishte kryesisht fetare qoft pr shkak t ardhjes pr her t par n Shqipri t nj Patriarku rus, i cili nuk mori pjes n Samitin e Krets por pranoi t vinte n nj vend ku shumica jan mysliman, por se Komuniteti ortodoks i Shqipris mbetet nj komunitet solid i cili kontribuon n ruajtjen e tradits s vjetr dhe t shndosh shqiptare dhe sot sht pasardhs i rilindasve q kontribuuan n krijimin e KOASH, t Pavarsis s Shqipris, t Himnit Kombtar, t kngve Patriotike, t Kongresit t Shkronjave n Manastir (Bitola) etj. etj.

  Rizgjimi i Traditave Ortodokse n Shqipri dhe n vendet ku banojn shqiptar n Maqedoni, Kosov, Mal t Zi, na rikujton se sa komunitet i madh dhe patriot ka qen Ortodoksia e Arbris dhe Epirit dhe se sa e egr ra mbi kt popullat egrsia e Perandoris Osmane, gj q e dshmojn popullatat arbreshe ortodokse n Kalabri e Sicili (sot unit), nga popullata arvanitase n Greqi (sot shumica t asimiluara), popullatat n Rumani (Bukur-eshti), n Ukrain, madje edhe shkiet dhe pjesa m e madhe e malazezve, t cilt pr arsye t ruajtjes s pronave dhe fes u sllavizuan n shkie e malazez (sepse dekreti sulltanor i vitit 1602, ruante pronat e kishave dhe religjionin).

  Sigurisht simboli i Ortodoksis mbetet Heroi yn Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, kishat e rrnuara e t vjetra ortodokse n do cep t Arbris dhe Epirit, dhe `Pirgu Arbanas` n Manastirin e Hilandarit ku jan varrosur Gjon dhe Reposh Kastrioti, vend pr t cilin duhet subvencionuar jo vetm nga KOASH por edhe nga shteti.

  Patriarku Kirill i lindur m 20 nntor 1946 sht Patriarku i Mosks dhe i Kishs Ortodokse Ruse q nga 1 shkurti i 2009. Karriera e tij mbetet e shklqyer; mbaroi Akademin Teologjike n Leningrad shklqyeshm, m par m 1971 ka qen archimandrit por dhe antar i Rusis n Kshillin Botror t Kishave, ishte Archbishop n Smolensk dhe Kaliningrad n 1984, por dhe dialogon do jav n Channel One `sllovo pastorja`.

  Patriarku Kirill njihet pr sfidat e shumta dhe pr prpjekjet pr zbutjen e diferencave m Kishn Katolike. Ai bri vizitn e par n Poloni n 2012, dhe n 12 mars 2016 u takua me Papn Farncesko (Francis) n Kub. N 2011 mbajti Sinodin e Shenjt pr ish-vendet sovjetike me popullat ortodokse n riorganizimin e strukturs s kishave n Tajikistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Turkmenistan n form Mitropolish.

  Patrirku Kirill njihet edhe pr fjalt kundr LGBT, grupit punk femror rus `***** riot`, dhe pr mbrojtjen e traditave familjare dhe familjes.

  Patriarku Kirill i ka quajtur q ata jan duke br punn e Satanit dhe duhen ndshkuar. N t kundrt, Amnesti international e vlersoi grupin punk si `t burgosur t ndrgjegjes`.

  Kisha Katolike e prkrahu n at koh Patrirakun Kirill. Po ky Patriark thot se `Ortodoksia duhet t mbroj veten dhe t luftoj kundr herezive t t drejtave humane`, por pa prmendur se pr cilat herezi bhet fjal megjithse kuptohet leht se e ka fjaln se sht kundr lirive q u jep Perndimi -komuniteteve LGBT.

  Dhe s Fundmi Patriarku i Rusis Kirill njihet pr prshtypjen e madhe q la n Asamblen n Strasburg m 2 tetor, ku paralajmroi pr rrezikun e relativizmit moral duke thn: Nse do t injorojm rregullat moral, ne injorojm n fund t fundit edhe vet lirin; Nse rregullat moral kaprcehen dhe deklarohen relative do t minohej themeli i vet kndvshtrimit europian t bots.

  Vizita e Patriarkut Rus n Shqipri, ndonse trsisht Fetare, mbart n vetvete edhe reminishencn e t kaluars s mir kur rust (BRSS) ndihmoi shum rindrtimin e Shqipris s shkatrruar nga lufta dhe prshtypjen e mir q lan punonjsit rus n Shqipri. Kjo na kujton edhe krkesn e himarjotve drejtuar Katerins s Rusis pr ti ndihmuar n luftn kundr osmanve. Kjo na kujton fitoren e Rusis kundr Perandoris osmane m 3 Mars 1878, fitore q hapi shpresat e popujve t Ballkanit pr liri e pavarsi, pavarsisht se si vazhduan ngjarjet m von.

  Shpresojm se kjo vizit do t ket impakt pozitiv n bashkpunimin midis KOASH dhe Kishs Ortodokse ruse si dhe n fashitjen e urrejtjes artificiale t nxitur nga brenda e jasht ndaj popullit rus.

 2. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  ilia spiro (01-05-2018)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Vizita e Patriarkut t Rusis Kirill (ose Ciril, sipas emrave Cirili dhe Metodi), n Shqipri pas ftess s Kryepeshkopit ton t nderuar Anastas, ka habitur por dhe sht prshndetur me shumic nga komuniteti ortodoks i Shqipris. Kjo u vu re nga prania e shumt e besimtarve ortodoks por edhe e kureshtarve t tjer t shumt, madje dhe mysliman dhe katolik shqiptar n Katedralen `Ngjallja e Krishtit` n Tiran.  N momentin e par u konstatua n Mediat shqiptare nj heshtje e plot pr shkak t ksaj vizite q m shum dukej surreale n mjedisin shqiptar t pushtuar nga konspiracionet politike dhe prplasjet e ashpra mediatike pozitopozit apo dhe komentet ambiguale pr miratimin e hapjes s negociatave pr integrimin n BE.

  Pritja shum e ngroht nga populli, kleri, binte n kontrast me mos pjesmarrjen e asnj politikani qoft ortodoks apo ateist shqiptar apo dhe i ambasadorve t BE, n nj koh kur erdhi Papa i Roms n Shqipri, t pranishm ishin m shum politikan dhe ambasador e bodigard.

  Argumenti mund t jet se vizita ishte kryesisht fetare qoft pr shkak t ardhjes pr her t par n Shqipri t nj Patriarku rus, i cili nuk mori pjes n Samitin e Krets por pranoi t vinte n nj vend ku shumica jan mysliman, por se Komuniteti ortodoks i Shqipris mbetet nj komunitet solid i cili kontribuon n ruajtjen e tradits s vjetr dhe t shndosh shqiptare dhe sot sht pasardhs i rilindasve q kontribuuan n krijimin e KOASH, t Pavarsis s Shqipris, t Himnit Kombtar, t kngve Patriotike, t Kongresit t Shkronjave n Manastir (Bitola) etj. etj.

  Rizgjimi i Traditave Ortodokse n Shqipri dhe n vendet ku banojn shqiptar n Maqedoni, Kosov, Mal t Zi, na rikujton se sa komunitet i madh dhe patriot ka qen Ortodoksia e Arbris dhe Epirit dhe se sa e egr ra mbi kt popullat egrsia e Perandoris Osmane, gj q e dshmojn popullatat arbreshe ortodokse n Kalabri e Sicili (sot unit), nga popullata arvanitase n Greqi (sot shumica t asimiluara), popullatat n Rumani (Bukur-eshti), n Ukrain, madje edhe shkiet dhe pjesa m e madhe e malazezve, t cilt pr arsye t ruajtjes s pronave dhe fes u sllavizuan n shkie e malazez (sepse dekreti sulltanor i vitit 1602, ruante pronat e kishave dhe religjionin).

  Sigurisht simboli i Ortodoksis mbetet Heroi yn Kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, kishat e rrnuara e t vjetra ortodokse n do cep t Arbris dhe Epirit, dhe `Pirgu Arbanas` n Manastirin e Hilandarit ku jan varrosur Gjon dhe Reposh Kastrioti, vend pr t cilin duhet subvencionuar jo vetm nga KOASH por edhe nga shteti.

  Patriarku Kirill i lindur m 20 nntor 1946 sht Patriarku i Mosks dhe i Kishs Ortodokse Ruse q nga 1 shkurti i 2009. Karriera e tij mbetet e shklqyer; mbaroi Akademin Teologjike n Leningrad shklqyeshm, m par m 1971 ka qen archimandrit por dhe antar i Rusis n Kshillin Botror t Kishave, ishte Archbishop n Smolensk dhe Kaliningrad n 1984, por dhe dialogon do jav n Channel One `sllovo pastorja`.

  Patriarku Kirill njihet pr sfidat e shumta dhe pr prpjekjet pr zbutjen e diferencave m Kishn Katolike. Ai bri vizitn e par n Poloni n 2012, dhe n 12 mars 2016 u takua me Papn Farncesko (Francis) n Kub. N 2011 mbajti Sinodin e Shenjt pr ish-vendet sovjetike me popullat ortodokse n riorganizimin e strukturs s kishave n Tajikistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Turkmenistan n form Mitropolish.

  Patrirku Kirill njihet edhe pr fjalt kundr LGBT, grupit punk femror rus `***** riot`, dhe pr mbrojtjen e traditave familjare dhe familjes.

  Patriarku Kirill i ka quajtur q ata jan duke br punn e Satanit dhe duhen ndshkuar. N t kundrt, Amnesti international e vlersoi grupin punk si `t burgosur t ndrgjegjes`.

  Kisha Katolike e prkrahu n at koh Patrirakun Kirill. Po ky Patriark thot se `Ortodoksia duhet t mbroj veten dhe t luftoj kundr herezive t t drejtave humane`, por pa prmendur se pr cilat herezi bhet fjal megjithse kuptohet leht se e ka fjaln se sht kundr lirive q u jep Perndimi -komuniteteve LGBT.

  Dhe s Fundmi Patriarku i Rusis Kirill njihet pr prshtypjen e madhe q la n Asamblen n Strasburg m 2 tetor, ku paralajmroi pr rrezikun e relativizmit moral duke thn: Nse do t injorojm rregullat moral, ne injorojm n fund t fundit edhe vet lirin; Nse rregullat moral kaprcehen dhe deklarohen relative do t minohej themeli i vet kndvshtrimit europian t bots.

  Vizita e Patriarkut Rus n Shqipri, ndonse trsisht Fetare, mbart n vetvete edhe reminishencn e t kaluars s mir kur rust (BRSS) ndihmoi shum rindrtimin e Shqipris s shkatrruar nga lufta dhe prshtypjen e mir q lan punonjsit rus n Shqipri. Kjo na kujton edhe krkesn e himarjotve drejtuar Katerins s Rusis pr ti ndihmuar n luftn kundr osmanve. Kjo na kujton fitoren e Rusis kundr Perandoris osmane m 3 Mars 1878, fitore q hapi shpresat e popujve t Ballkanit pr liri e pavarsi, pavarsisht se si vazhduan ngjarjet m von.

  Shpresojm se kjo vizit do t ket impakt pozitiv n bashkpunimin midis KOASH dhe Kishs Ortodokse ruse si dhe n fashitjen e urrejtjes artificiale t nxitur nga brenda e jasht ndaj popullit rus.
  Cirili eshte kundra Kosoves (Kombit Shqiptar) dhe eshte nje shovinist Sllav.  Perse vendosi Cirili te vizitoje Shqiperine?!
  Ne nuk jemi komb Sllav dhe as me nje shumice Ortodokse.
  Cila eshte arsyeja e vizites ngs Patriarku Rus?

  Patriarku Rus Ciril ka influnence ne Rusi, ne ligjet dhe ne shoqeri.

  Shteti Rus eshte i mvarur nga patriarket, nuk eshte Laik.

  Nuk e kuptoj se pse u dashka qe Cirili te vizitoje Shqiperine, kur dihen mire mendimet e tija per Kosoven, Sllavet dhe Fene?

  Jo se ka ndonje arsye Papa i Vatikanit, por te pakten Italine e kemi dhe fqinje.

  Kam dyshime se perse eshte pergatitur kjo lloj vizite dhe perse tani.

  Simboli i Ortodksise Gjergj Kastrioti?!?!

  Ku e bazon kete mendim?
  Ne cilat dokumente ka pranuar Gjergj Kastrioti qe eshte Ortodoks apo ka luftuar per Ortodokset?!?!

  Mikun e huaj me te ngushte kishte Ferdinandin (Mbrojtesi i fese Katolike).
  Papa thoshte se ishte atlet i krishtit.

  Ore, ai nuk kishte fe, prandaj dhe ishte i zgjuar dhe pragmatik.

  Nuk luftoi per fe (sidomos ate Ortodokse), por luftoi per komb!

  Shqiperia ishte e ndare ne Katolike dhe Ortodokse ne kohen e pushtimit Osman.

  Princat Shqiptare qe ishin vasale te Mbretit Bullgar dhe pastaj Serb ndryshonin fete sipas kostumeve (interesit).

  Per fare rizgjimi Ortodoks e ke fjalen?!

  Shqiptaret jane aq Ortodokse sa jane Myslane dhe Katolike......sipas interesit !

  Kisha Ortodokse nuk.eshte simbol.Shqiptar, por i perandorise se lindjes, ashtu si Islami i Arabeve dhe Katolicizmi i Romes.

  Duket sikur po i ben ekspoze Cirilit shoku, duke anashkaluar shovinizmin qe rreklamon ai.
  Me duket sikur te mjafton qe te predikon sipas deshirabe dhe interesave tuaja.

  fare vlerash (ruajtja e tradites se vjeter) paskan ruajtur Ortodokset Shqiptare?!

  Greqishten apo mohimin e kombesise deri tek Grekofilia?  S'ka mundesi te na beje mesime morali as Cirili, as papa dje as kleriket e islamit.

  Nese zoti eshte gjykatesi, atehere lereni ate te beje punen e tij, nje krijese e plotfuqishme nuk ka nevoje per ndihmen e njerezve, te vdekshmit!


  Se fare bejne rinia, se me ke zgjedhin te shkojne e te shiqerohen u takon atyre, prandaj dhe quhet demokraci.

  Cirili i fut hundet mjaftueshem ne Rusi, nuk ka nevoje per te na dhene leksione sesi u dashka te jetojme jeten tone.

  Ju fetaret, mbani fete per vete dhe mos na predikoni per moral dhe sesi duhet te jetojme jeten tone, merruni me pinet tuaja lere zotin te gjykoje vete!


  Te kerdisni buken kur flitni me nje sens sikofanti dhe injorance qe ua ka sherbyer feja.


  Mjer kombi per lepirsa si ju!

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Skenderbeu Ortodoks ? hahaha....
  Po keta ishin shoket tan rus qe ndhimuan shkijet ne Dardani ne vitet 98-99....Shoket tan qe brohorasin ''vdekje shqiptarve Kosova Serbise'' ??
  Balli Kombetar : The real country's heroes !!!

 5. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Vizita e Patriarkut t Rusis Kirill (ose Ciril, sipas emrave Cirili dhe Metodi), n Shqipri pas ftess s Kryepeshkopit ton t nderuar Anastas, ka habitur por dhe sht prshndetur me shumic nga komuniteti ortodoks i Shqipris. Kjo u vu re nga prania e shumt e besimtarve ortodoks por edhe e kureshtarve t tjer t shumt, madje dhe mysliman dhe katolik shqiptar n Katedralen `Ngjallja e Krishtit` n Tiran.  N momentin e par u konstatua n Mediat shqiptare nj heshtje e plot pr shkak t ksaj vizite q m shum dukej surreale n mjedisin shqiptar t pushtuar nga konspiracionet politike dhe prplasjet e ashpra mediatike pozit–opozit apo dhe komentet ambiguale pr miratimin e hapjes s negociatave pr integrimin n BE.

  Pritja shum e ngroht nga populli, kleri, binte n kontrast me mos pjesmarrjen e asnj politikani qoft ortodoks apo ateist shqiptar apo dhe i ambasadorve t BE, n nj koh kur erdhi Papa i Roms n Shqipri, t pranishm ishin m shum politikan dhe ambasador e bodigard.

  Argumenti mund t jet se vizita ishte kryesisht fetare qoft pr shkak t ardhjes pr her t par n Shqipri t nj Patriarku rus, i cili nuk mori pjes n Samitin e Krets por pranoi t vinte n nj vend ku shumica jan mysliman, por se Komuniteti ortodoks i Shqipris mbetet nj komunitet solid i cili kontribuon n ruajtjen e tradits s vjetr dhe t shndosh shqiptare dhe sot sht pasardhs i rilindasve q kontribuuan n krijimin e KOASH, t Pavarsis s Shqipris, t Himnit Kombtar, t kngve Patriotike, t Kongresit t Shkronjave n Manastir (Bitola) etj. etj.

  Rizgjimi i Traditave Ortodokse n Shqipri dhe n vendet ku banojn shqiptar n Maqedoni, Kosov, Mal t Zi, na rikujton se sa komunitet i madh dhe patriot ka qen Ortodoksia e Arbris dhe Epirit dhe se sa e egr ra mbi kt popullat egrsia e Perandoris Osmane, gj q e dshmojn popullatat arbreshe ortodokse n Kalabri e Sicili (sot unit), nga popullata arvanitase n Greqi (sot shumica t asimiluara), popullatat n Rumani (Bukur-eshti), n Ukrain, madje edhe shkiet dhe pjesa m e madhe e malazezve, t cilt pr arsye t ruajtjes s pronave dhe fes u sllavizuan n shkie e malazez (sepse dekreti sulltanor i vitit 1602, ruante pronat e kishave dhe religjionin).

  Sigurisht simboli i Ortodoksis mbetet Heroi yn Kombtar Gjergj Kastrioti – Sknderbeu, kishat e rrnuara e t vjetra ortodokse n do cep t Arbris dhe Epirit, dhe `Pirgu Arbanas` n Manastirin e Hilandarit ku jan varrosur Gjon dhe Reposh Kastrioti, vend pr t cilin duhet subvencionuar jo vetm nga KOASH por edhe nga shteti.

  Patriarku Kirill i lindur m 20 nntor 1946 sht Patriarku i Mosks dhe i Kishs Ortodokse Ruse q nga 1 shkurti i 2009. Karriera e tij mbetet e shklqyer; mbaroi Akademin Teologjike n Leningrad shklqyeshm, m par m 1971 ka qen archimandrit por dhe antar i Rusis n Kshillin Botror t Kishave, ishte Archbishop n Smolensk dhe Kaliningrad n 1984, por dhe dialogon do jav n Channel One `sllovo pastorja`.

  Patriarku Kirill njihet pr sfidat e shumta dhe pr prpjekjet pr zbutjen e diferencave m Kishn Katolike. Ai bri vizitn e par n Poloni n 2012, dhe n 12 mars 2016 u takua me Papn Farncesko (Francis) n Kub. N 2011 mbajti Sinodin e Shenjt pr ish-vendet sovjetike me popullat ortodokse n riorganizimin e strukturs s kishave n Tajikistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Turkmenistan – n form Mitropolish.

  Patrirku Kirill njihet edhe pr fjalt kundr LGBT, grupit punk femror rus `***** riot`, dhe pr mbrojtjen e traditave familjare dhe familjes.

  Patriarku Kirill i ka quajtur q ata “jan duke br punn e Satanit dhe duhen ndshkuar”. N t kundrt, Amnesti international e vlersoi grupin punk si `t burgosur t ndrgjegjes`.

  Kisha Katolike e prkrahu n at koh Patrirakun Kirill. Po ky Patriark thot se `Ortodoksia duhet t mbroj veten dhe t luftoj kundr herezive t t drejtave humane`, por pa prmendur se pr cilat herezi bhet fjal megjithse kuptohet leht se e ka fjaln se sht kundr lirive q u jep Perndimi -komuniteteve LGBT.

  Dhe s Fundmi Patriarku i Rusis Kirill njihet pr prshtypjen e madhe q la n Asamblen n Strasburg m 2 tetor, ku paralajmroi pr rrezikun e relativizmit moral duke thn: “Nse do t injorojm rregullat moral, ne injorojm n fund t fundit edhe vet lirin; Nse rregullat moral kaprcehen dhe deklarohen relative – do t minohej themeli i vet kndvshtrimit europian t bots“.

  Vizita e Patriarkut Rus n Shqipri, ndonse trsisht Fetare, mbart n vetvete edhe reminishencn e t kaluars s mir kur rust (BRSS) ndihmoi shum rindrtimin e Shqipris s shkatrruar nga lufta dhe prshtypjen e mir q lan punonjsit rus n Shqipri. Kjo na kujton edhe krkesn e himarjotve drejtuar Katerins s Rusis pr t’i ndihmuar n luftn kundr osmanve. Kjo na kujton fitoren e Rusis kundr Perandoris osmane m 3 Mars 1878, fitore q hapi shpresat e popujve t Ballkanit pr liri e pavarsi, pavarsisht se si vazhduan ngjarjet m von.

  Shpresojm se kjo vizit do t ket impakt pozitiv n bashkpunimin midis KOASH dhe Kishs Ortodokse ruse si dhe n fashitjen e urrejtjes artificiale t nxitur nga brenda e jasht ndaj popullit rus.
  Duke falenderuar artikullshkruesin (ndonese nuk jam dakord me disa etiketime raciste dhe perzjerje ne politike), por pergjithesisht artikulli eshte realist, me dujet te shtoj se dogmatikisht orthodhokset shqiptare jane vellezer ne Krishtin me Patriarkun Kirill dhe me cdo orthodhoks ne bote. Nuk duhet futur ceshtja ne teza politike e nacionaliste, pasi kjo vizite eshte nje bekim per cdo orthodhoks shqiptar dhe per KOASH-in. Gjergj Kastrioti patjeter eshte nje shenjtor orthodhoks i pakanonizuar ende, simboli yne kombetar. Kisha Orthodhokse eshte Nje, e Shenjte, Katholike dhe Apostolike, me ne krye Kryepriftin Jisu Krisht. Te gjithe sa jemi sllave, greke, shqiptare, sa jane e sa do shtohen, nuk ka dallim mes nesh. Kjo eshte vizite paqesore, e mikut tone te shtrenje z. Kirill, vizite e dashurise per orthodhokset shqiptare dhe eshte ne kthim te vizites qe Kryepiskopi Anastas zhvilloi me 1998 ne Rusi, ku u prit nga i ndjeri Aleks i Moskes. Zoti e bekofte dhe jete te gjate Patriarkut Kirill!.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 01-05-2018 m 11:33
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #5
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Besimi nuk eshte qenje por botekuptim,andaj bashkebesimtaret nuk mund te jene vellezer por vetem bashkemendimtar per nje dimenzion jete, per nje ide,ideologji, percaktim etj. Njeriu si qenje shumedimenzionale nuk mund te sterkeqet dhe te identifikohet vetem me nje dimenzion-besimin e tij...keshtu do shendrrohej njeriu kompleks ne nje amebe...Qenja eshte trupi,besimi eshte veshja ,ti je asnje gje pa trupin ndersa veshjet mund ti nderrojsh o ti flakish plotesisht... Nuk ka vellezeri me ortodokset sllav dhe grek qe jane aleance e deshmuar per shkatrrimin e shtetit shqiptar dhe per zhdukjen e kombit shqiptar... Mandej ky rusi eshte person i padeshiruar ne EU perfshire Greqine ketu, po vetem ne Shqiperine me politikane pakurrizore mund te tubohen te gjithe armiqte e kombit shqiptare dhe te luajn me ne... Presidenti i Shqiperise eshte nje kriminel qe ka vjedh popullin me te varfer te Europes dhe vete eshte bere multimilioner,atij nuk i shkohet ne EU dhe eshte ai qe mashtron popullin se perpiqet per EU nderkaq qe punon nate e dite kunder anetarsimit te Shqiperise ne EU( sepse nuk do kontrolle dhe as ligj mbi krye , me kollaj e vjedh nje popull fatkeq ,doren ne zemer nje popull ne mase te madhe edhe budalla qe lejon perdhunimin nga keta qelbanike qe ne vitet 90ta ishin pa breke dhe sot jane politikanet me te pasur ne Europe)...Ja keta i sjellin kleriket fashist qe jane kunder Kosoves, kunder Shqiperise dhe non-grata ne EU,jane keta politikane qe e sabotojne hyrjen ne EU pasi vete jane rregulluar me mire se mbreter dhe nuk u duhet EU dhe as normat e EU qe do tu rrezikonin manipulimet dhe vjedhjet..Vetem nje shpirt tradhetari mund ta vjedhi popullin e vet,dhe ja keta pra e kane sjelle kete rusin antihumanist qe shet pordh vlerash nderkaq eshte kunder te drejtave te grave ,te LGBT si te drejta themelore njerezore.....deri kure do te luajn me shqiptaret ? Cfare krishti cfare bakraci, feja qoft Islami apo ortodoksizmi eshte nje instrument per ckombtarizim dhe shkatrrim te Shqiperise... Shqiperia duhet ta ruaj laicitetin e shtetit se perndryshe i dalin edhe me shume zot islamistat duke bertit ne kupe te qiellit se shqiptart jane mbi 75 % musliman...Shqiptaret jane shqiptare dhe nuk idendifikohen me fene,feja eshte ceshtje personale dhe botekuptim dhe jo leternjoftim identifikimi...
  Kirili eshte nje cetnik ordiner,ndersa Janullatos nje grekomadh qe me shume i interesojne varrezat e grekeve se sa shqiptaret e gjalle, edhe me keq me shume i intereson ta shendrroje Shqiperine ne nje varreze greke ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 01-05-2018 m 14:46 Arsyeja: shtim
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 7. #6
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  U lutem lexoni kete shkrim ,per viziten e ketij kryepopit rus....qellim i vetem eshte edukata humaniste dhe kombetare per kete vizite


  NGA: SHQIPTAR OSEKU

  ILIR META DO HETUAR PR ABUZIM T DETYRS SI PRESIDENT

  Q Ilir Meta, nj i pandehur pr krim ekonomik i cili sot shrben si president i shtetit shqiptar, nuk ēsht lulja e intelektit, kt e dinim tē gjithē. Por se ai vuan nga varfri e gjykimit dhe munges e plot e dinjitetit njerzor, deri atje sa t pres e t gostis klerik t shprehur si armiq t hidhur tē shqiptarve, kt nuk ma mirrte mendja.

  Vladimir Mihailevi Gundjajev, si quhet n tē vrtet kreu i kishs ruse, ka kryer vetm filloren 9-vjeare jasht kurseve e seminareve t kishs. Ai ka punuar me kadastra e gjeodezi n katundet rreth Petersburgut, derisa i erdhi ideja lukrative t mirret me fe. Edhe kreu i orthodoksve shqiptar Anastas Janullatos ka t njjtin gjysmndrtim, vetm gjimnaz jashtfetar, e "doktoratura" me thas n teologji nga seminare t kishs. Si dihet, nj doktoratur n teologji sht goxha shpesh barazi me doktoratur n kuedrologji, ku studiohen luspat e kthetrat e kuedrave. Do theksuar se "akademit" fetare, prkundr emrave pompoz, as nuk numrohen fare n krahasimet e rregullta ndrkombtare t selive shkencore, shkaku i mangsive - do tē donim t thonim mangsive shkencore, por aty shkenca hyn ve si hyzmeqare e fes, ndaj s'po e prmend fare.

  Kta dy fallco jan, pra, klerikt q priti e gostiti Ilir Meta, president i hetuar pr ryshfet e krime ekonomike. Dora n zemēr, kan t njjtin nivel t tre, e u shkon tē rrin bashk. Problemi sht, se i pandehuri pr krime ekonomike, Ilir Meta, rastis t jet president i Shqipris; ndrsa ata dy bashibozukt fetar q ai priti e gostiti n kt cilsi, pra si president shqiptar, jan shprehur hapur si armiq t shqiptarve.

  Gjeodeti i kadastrave Gundjajev, i br kreu i orthodoksve rus, ka kthyer kishēn n mash qorre t pushtetit. Gundjajev ka prkrahur pushtimet ruse nē Ukrainē, ka kritikuar Europēn pr sekularizm e t drejta t tepruara, e sht br i njohur pr lavdatat e veta makabre pr regjimin sovjetik. Ai sht shprehur disa her kundr pavarsis s Kosovs. "Ne mbshtetim vijn serbe nē Kosov", thot ai nē nj shkrim t vetin nga 2017, thnie kjo q e gjen n plot tjera shkrime t mēhershme t tij.
  Jo fort ndryshe prej tij shtē shprehur dhe Janullatosi, ta zēm pr sekularizmin. Dhe m 1998, kur demokracit sekulariste ndrhyn pr tē ndihmuar shqiptart n Kosov, Janullatosi u mblodh me fallcot tjer orthodoks e nnshkroi - n cilsin e kreut t kishs shqiptare! - nj thirrje pr t reshtur ndrhyrjen. Thirrja "kristiane" erdhi n momentet kur 1 mil shqiptar ishin dbuar nga Kosova: them se nuk do fort shkoll, biles mjafton me teologji, pr kuptuar se far do tē ndodhte me Kosovn dhe me Shqiprin, sikur demokracit sekulariste t kishin reshtur luftn ashtu si donte Janullatosi me shok.

  (Dhe mos u genje se Janullatosi vepron ashtu pse qenka parimor, pse dashka paqen e Krishtit. Se ai nuk ben as gek as mek per paqe kur kleriket serbe therrasin cdo vidovdan per lufte ne Kosov. Nuk kerkon paqe kur Rusia sulmon nje pas nje fqinjet e vet, azeret, gjeorgjianet, a ukrainasit. Dhe nuk i shkon ndermend te kerkoje nga atdheu i vet, Greqia, as heqje te gjendjes se luftes me Shqiperine, as ulje te shpenzimeve ushtarake.)

  Edhe fakti q Janullatosi ftoi e organizoi vizitn e Gundjajevit n Shqipri nuk mund t interpetohet ndryshe vec si thik tinzare n shpin t shtetit shqiptar. Janullatosi e di fort mir q Gundjajev sht non grata n BE, shkaku i mbshtetjes q i ka dhn e vazhdon t’i jap Vlad Putinit. Vizita e Gundjajevit n Bullgari, ta zm, shkaktoi probleme t rnda pr qeverin e atjeshme. Vet Greqia, atdheu i Janullatosit, nuk e ka ftuar Gundjajevin pr vizit.

  Duke njohur fort mir injorancn dhe, sinqerisht, tradhtin latente qē glon n radht e klerit, etrit e shtetit shqiptar u kujdesn q n krye t hers pr tē sajuar nj shtet laik sipas modelit francez, ku shteti n nj an, e kleri dhe feja n ann tjetr, qndrojn ndamas. Klerikt e huaj le t'i ftojn klerikt tan dhe anasjelltas - detyr e shtetit sht vetm t lshoj vizn, ose jo. Kaq. Dhe Gundjajevit askush me dy fije mend n kok nuk do t’i lshonte viz.

  Por kur ke politikanē t poshtr e t korruptuar si n Tiran, ata ta bjn edhe shtetin kish. Dmth qerthull debilsh injorant q nuk shohin m larg se hunda vetjake.
  Gundjajev, i cili gjen dyert e mbyllura me shtat dryr kudo n Europ pr mbshtetjen q i jep Putinit, nuk bn m t gjej livadh n Shqipri. Vendi yn nuk bn t shndrrohet n kryeur t ndikimit rus n Ballkan shkaku i qorrllkut t politiks. Ilir Meta ne cdo vend normal ne bot do t hetohej sot pr abuzim t rolit t vet kushtetues.

  Hapni syt katr, e mbrojeni laicizmin e shtetit! Ndryshe pasojat do t’i vuajm t gjith n shtat breza.
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 01-05-2018 m 14:43
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Mbase ka ardhur koha qe kishen ortodokse ta marin ne dore shqiptaret. Dhe ta besh "nje kishe" a nje fe shqiptare eshte gjeja me e veshtire.

 9. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Kjo teme duhej hapur tek nenforumi orthodhoks. Ka lidhje vetem me orthodhokset, eshte teme thjesht fetare. Me kot jane theksuar nga ''pirro'' disa ceshtje nacionaliste dhe etiketime. Nuk kane lidhje me kete vizite.
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #9
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,169
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Patriarku Kirill i Rusis dhe Zgjimi i tradits Ortodokse n Shqipri

  Kjo teme eshte hapur po ne kete nenforum, e nuk eshte e aresyeshme te hapet dy here rishtaz.
  Tre temat me te fundit, jane dedikuar vizites se Patrikut te Moskes...
  Ne fund, nuk ka aresye te diskutohet jashte teme, pasi vizita nuk kishte karakter politik dhe nacionalist...,
  sikur kane deshire te debatojne njerez tipik te mejhaneve .
  Nese keni per te shtuar, jeni te lutur te postoni, por jo mesazhe jashte teme, pra te karakterit fetar, me rrespekt per komunitetin ku jeni te ftuar,
  e me kryesorja mos postoni shkrime "trillime te stilit te Servates..."!
  Nese nuk plotesohen kushtet me lart, do postim do te fshihet. Ju faleminderit shume per mirekuptimin...
  Pershendetje
  Niko
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •