Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Super Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  30
  Postime
  1,404
  Faleminderit
  208
  141 falenderime n 123 postime

  Komunitetet fetare n Shqipri nxisin kombin drejt Europs

  Emri: 1d2c594cedf89144c6f3e97d1423561a6bd0f004.jpg

Shikime: 730

Madhsia: 29.3 KB


  T gjitha komunitetet fetare n vendin ton jan bashkuar n nj deklarat t vetme q prshndet vendimin e Komisionit Europian pr ta rekomanduar pozitivisht hapjen e bisedimeve drejt antarsimit me Shqiprin. Myslimant, katolikt, ortodokst, bektashinjt dhe ungjillort kan inkuarajuar institucionet dhe shoqrin t prpiqet fort pr integrimin e vendit n BE, si destinacion natyral i Shqipris.

  Deklarata e plot:

  Ne, Komunitetet fetare t pranishme n Shqipri: Komuniteti Mysliman, Kisha Orthodhokse, Kisha Katolike, Komuniteti Bektashi dhe Vllazria Ungjillore, shprehim prgzimet m t przemrta pr popullin ton shqiptar, me rastin e marrjes s rekomandimit pozitiv nga ana e Komisionit Evropian pr eljen e negociatave me BE.

  Rrugtimi yn drejt Evrops, aty ku ne prkasim natyrshm, sht tashm nj fakt dhe nj dshir e popullit ton. Etrit themelues t shtetit shqiptar, ndr t cilt ishin edhe klerik t besimeve tona fetare, ishin t bindur pr kt prkatsi. Po ashtu, n koht m t vona udhheqsit fetar t Shqipris, nuk kan dyshuar kurr pr vokacionin evropian t shqiptarve, vokacionin pr nj shoqri t lir, ku t gjith t ushtrojn t drejtat e tyre, prfshi edhe t drejtn themelore t besimit. Ne besojm se liria e fjals dhe e besimit, familja, paqja, solidariteti, jan vlera mbi t cilat mbshtetet edhe shoqria jon, q aspiron t jet pjes e familjes evropiane.

  Ne Komunitetet fetare n Shqipri ofrojm nj model t harmonis dhe t vllazrimit, si nj shrbim ndaj njeriut, shoqris dhe ndaj aspiratave t ligjshme t popullit ton, ndr t cilat sht edhe hyrja n familjen evropiane. Kjo harmoni dhe ky model sht nj pasuri q ne sjellim dhe mbartim me vete n rrugtimin ton drejt Evrops dhe sht nj e mir pr vet shtetet q sot prbjn kt organizim politik e shoqror. Shum her sht theksuar q kjo sht nj vler e muar e jona. Pr kt ne jemi t gzuar dhe entuziast dhe jemi gjithashtu t angazhuar ta promovojm n do rast dhe kudo, duke punuar q ajo t mos cenohet, as nga faktor t brendshm e as nga nxitje keqdashse t jashtme.

  Me kt rast ne i bjm nj thirrje me ngulm dhe vendosmri ndrgjegjes s t gjithve, politiks n prgjithsi e qeverisjes n veanti, q t vazhdohet puna me prkushtim nga ana e t gjithve pr prmbushjen e standardeve q duhen pr t qen pjes e Evrops. N mnyr t veant duam t theksojm prpjekjet pr reformn n drejtsi, pr t ciln kemi pasur rast t flasim edhe n deklarata tona t mparshme. Po ashtu lufta ndaj korrupsionit dhe ndaj varfris s shqiptarve. Nuk duhen mbyllur syt ndaj shtresave n nevoj, ndaj punsimit t t rinjve dhe subvencionit t familjeve n vshtirsi, nprmjet skemave t drejta t asistencs sociale. Prosperiteti ndrtohet me pun dhe duhet t intensifikojm prpjekjet q kreativiteti dhe energjia e rinise shqiptare, si edhe kontributi i siprmarrsve tan, t vlersohen e inkurajohen. N kt mnyr do t ndalet hemorragjia e shum t rinjve dhe familjeve drejt vendeve t tjera, por edhe dshprimi q kaplon shpesh t rinj e t reja t vendit ton. Duhet t nxisim e t japim shpres pr t ardhmen n vendin ton. Duhet t bjm detyrat mir q m pas kryelart t krkojm mbshtetje nga t gjitha vendet e Evrops.

  Nj thirrje e fundit, por shum e rndsishme nga t gjith ne religjionet bashk, i shkon Kancelarive perndimore. Nprmjet ambasadave t tyre, t akredituara n Tiran, ne u krkojm shteteve antare t BE q t mbshtesin akoma m fuqishm kt proces. sht n t mirn e Evrops q edhe shqiptart, e pse jo i gjith Ballkani perndimor, t jen pjes e saj. Ne shqiptart jemi pjes e Evrops dhe sigurisht pa njri-tjetrin jemi mangut: ne pa Evropn dhe Evropa pa ne. Na bashkon nj histori m e gjat se sa e ktyre dekadave t fundit. sht nj histori mijravjeare dhe jan rrnjt e prbashkta kulturore e shoqrore q ne kemi e q na lidhin. Ne ju bjm thirrje przemrsisht, por me vendosmri, q t mbshtesni hapjen e negociatave dhe sa m shpejt edhe antarsimin n BE t vendit ton.

  T bindur se fjalt tona nuk do t bien n vesh t shurdhr, ne riprtrijm angazhimin ton q nprmjet lutjes drejtuar t madhit Zot dhe fjals ton npr komunitetet tona, t jemi gjithmon mbshtets dhe promovues t vendosur t s mirs, t paqes dhe t shpress pr t ardhmen.

  Zoti e bekoft Shqiprin dhe ne t gjithve.

  Komuniteti Mysliman i Shqipris

  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris

  Kisha Katolike

  Kryegjyshata botrore e bektashinjve

  Vllazria Ungjillore
  Silence is golden.

 2. #2
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,221
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Komunitetet fetare n Shqipri nxisin kombin drejt Europs

  fare idiotesie...komuniteti mysliman na i perkitka natyrshem Evropes!!!
  Cilit sulltani evropian i kane emertuar ndonje xhami myslimanet?!
  Cilit shenjti evropian i luten bektashinjte?!
  Hipokrizi islamike...thene ndryshe "takije"!!
  Jarigas

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: Komunitetet fetare n Shqipri nxisin kombin drejt Europs

  Ne evrope do behet kataklizmoja e ardhshme dhe gjithe popujt e vegjel.ordinere. atje do i cojne papet e zotit pastaj i vrasin.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,306
  Faleminderit
  89
  830 falenderime n 678 postime

  Pr: Komunitetet fetare n Shqipri nxisin kombin drejt Europs

  Mesazhi i komuniteteve fetare ne vend eshte nje mesazh paqeje, mirekuptimi dhe bashkepunimi per te miren e shqiptareve.

  Ajo qe nuk me pelqen jane dy gjera. E para, anetaresimi i Shqiperise ne BE eshte nje sipermarrje politike. Si e tille, nuk u takon komuniteteve fetare te vendit qe te behen pjese e nje procesi politik. E vetmja gje qe ata mund te bejne eshte qe te shprehen se nuk jane kunder kesaj sipermarrje politike dhe mbeshtesin autoritet shqiptare ne kete proces. Se dyti, kjo puna e anetaresimit te Shqiperise ne Evrope eshte tashme nje kauze e humbur. Eshte kauze e humbur pasi shqiptaret sot nuk jane me as demokraci. Vendin e drejtojne oligarket e droges qe kontrollojne cdo aspekt te jetes shqiptare dhe i blejne e shesin votat e shqiptareve sipas qejfit te tyre. Shqiperia eshte tashme nje narko-shtet, dhe si i tille jo Evropa por asnje vend ne bote nuk te anetareson ne familjen e tyre.

  Beteja e vertete e shqiptareve eshte me kthimin ne ate vend te demokracise, ku vendin nuk e drejtojne oligarket e droges, por qytetaret e lire te atij vendi. Kjo nuk eshte nje beteje e Evropes, kjo eshte nje beteje e shqiptareve liridashes kunder oligarkeve dhe argateve te tyre. Per kete beteje e per kete sfide, gjithe kreret e komuniteteve fetare duhet te prononcohen. Lirine si njerez nuk e ka dhene shteti, na e ka dhene Zoti. Dhe nje popull qe nuk eshte i lire nuk ka se si te jete evropian.

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •