Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Dosja Tahiri ka qen shtja kryesore q u diskutua n seancn dgjimore t kryeministrit Rama n Bundestag, n Komisionin pr shtjet Europiane, q drejtohet nga Gunther Krichbaum.
  Deputett gjerman pyetn Ramn se si ka mundsi q nj ish ministr dhe deputet q i bhen akuza aq t renda si n rastin e Saimir Tahirit, nuk i hiqet krejt imuniteti, por mbrohet nga mazhoranca qeveritare, por kryeministri ka dhn t njjtn prgjigje q jep vazhdimisht pr kt shtje, se Saimir Tahirit i sht hequr plotsisht imuniteti.
  N kundrprgjigje, Raporteri pr Shqiprine i Grupit Parlamentar CDU, deputeti Thorsten Frei tha se kjo nuk ishte e vrtet. Frei, q pak koh m par ishte n Tiran, tha se krkesa e Prokuroris s Krimeve t Rnda pr arrestimin e Tahirit, ishte refuzuar nga mazhoranca socialiste.

  Frei shkoi m tej kur u shpreh se: Votimi u b pasi prokurort u sulmuan publikisht, gj q sht e papranueshme dhe jasht standardit europian.
  Por pavarsisht rndsis s ksaj shtjeje, momenti m i vshtir pr kryeministrin shaiptar ka qen kur deputett gjerman nisn t diskutojn pr sulmet q iu bn nga Tirana kreut t Komisionit, Gunther Krichbaum.
  N fakt Rama e kishte nisur paraqitjen e tij pikrisht me kt tem.
  Q n fillim krkoi ndjes pr fyerjet e disa mediave n drejtim t kryetarit t Komisionit, Gunther Krichbaum, madje i dnoi sulmet ndaj Krichbaum si shpifje t poshtra e t ndyra, por tha se, si kryeminstr i nj vendi t lir, ai nuk kishte mundsi t ndalonte shkrime t tilla prej kazani.
  Por ndryshe nga sa pritej, deputett gjerman kan qen t mirinformuar pr burimin e fyerjeve dhe sulmeve ndaj kolegut t tyre.
  Burimet konfirmojne se deputeti i CSU Florian Hahn e kundrshtoi Ramen, duke i thn se sulmet ndaj kolegut Krichbaum ishin media pran tij dhe se pr kt arsye ndjesa e Rams nuk i dukej e sinqert.
  Katia Leikert, zvendskryetare e grupit parlamentar CDU. N ndrhyrjen e saj, ajo tha se ndjesa e krkuar nga Rama ishte gjja e duhur, por, nga ana tjetr, t dhnat nga Tirana vinin n dyshim pohimin e kryeministrit se ai nuk ka lidhje me mediat q sulmuan Krichbaum.
  N t njjtn linj ishin edhe deputet t tjer, prfaqsues t CDU, SPD, t t Gjelberve dhe Liberalve.
  Edhe deputett e Partis s Gjelbr e t Majt shprehn solidaritet me Krichbaumin dhe dnuan sulmet mediatike, ndrsa nj prfaqsues i SPD mbajti nj qndrim m t zbutur, me tone shfajsuese ndaj Edi Rams.

  Kulmi i seancs ka qen momenti kur fjaln e mori Gunther Kirchbaum.
  Kreu i Komisionit pr shtjet e Evrops n Bundestag tha se nuk bhej fjal thjesht pr personin e tij, por pr nj akt politik me pasoja politike. Krichbaum solli shembuj konkret, me emra portalesh, q e kishin sulmuar dhe q si tha ai, kishin lidhje direkte me stafin e Edi Rams.
  Ky ishte momenti i par, kur Rama ka ngritur zrin duke thn Lie, lie, (Gnjeshtr, gnjeshtr). Ai e ka prsritur disa her kt fjal, duke e ndrprer Krichbaumin q fliste n komision. Megjithat, Kryetari i Komisionit, i cili kishte prpara nj raport me informacione pr kt tem, ka vazhduar tu vendos emra portaleve q e sulmuan, duke thn se njri prej tyre ishte nn ndikimin e Saimir Tahirit dhe nj tjetr nn ndikimin direkt t kryetarit t Bashkis s Tirans, Erion Veliaj.
  T pranishmit n mbledhje e prshkruan kt si momentin m kritik, sepse Edi Rama sht ngritur n kmb dhe me z t lart ka prsritur Lie, lie (Gnjeshtr, gnjeshtr). Nn kt atmosfer t tensionuar, mbledhja u mbyll, por n mbrmje deputett e CDU/CSU t partis s kancelares Merkel, sipas nj vendimi t marr m hert, kan braktisur darkn e shtruar pr ta nga kryeministri Rama.
  Tagesspiel.de raportoi se deputett e partis s Merkelit nuk morn pjes n darkn ku i kishte ftuar ambasada shqiptare me Edi Ramn t martn n mbrmje.
  Krichbaum kishte kritikuar n t shkuarn mundsin e hapjes s negociatave me Tirann, dhe pr kt kishte qen n fokus t mediave shqiptare, q jan pran Kryeministrit Rama. Si pasoj e fushats mediatike, nj delegacion nga Unioni do t vizitoj Tirann n fillim t Majit.
  Me nj nj humor t prishur ka kaluar edhe darka e Rams, ku deputett ishin ftuar nga ambasada shqiptare n Berlin: Grupi i deputetve kishte njoftuar paraprakisht refuzimet pr t qen pjes e darks shkroi Taggespiegel.de./ Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Nje gje eshte pozitive nga ky negocimi per antaresim qe i kerkohen rezultate nga reforma ne drejtesi,qe do te thote qe kerkohen arrestime,dhe arrestimi i Tahirit eshte pik-nisja qe e kerkojne te gjithe. Sa me shume vonohet ky arrestim aq me shume shtohet pesha e trysnise... qe do te thote qe duhet shtuar numuri i te arrestuarve,nuk mjafton me vetem nje.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Nuk besoj se eshte Tahiri nyja e integrimit.
  Sikunder arrestimi i tij sa per sy e faqe, nuk do kishte praktikisht asnje vlere.
  Shqiperia ka probleme te thella ne te gjitha fushat, arsimi, shendetsia, energjitika, drejtesia, ekonomia etj..
  Dhe nje Shqiperi e tille mesa duket per gjermanet (qe jane te paret dhe te vetmit qe kane kuptuar deri me tani), vetem kokearje do ju sjelli.
  Ndaj edhe mesazhi i Merkelit e kishte theksin tek mangesia e reformave (ne numrin shumes)..

  PS: Personalisht vazhdoj te uroj tek zemergjeresia e gjermaneve me hapjen e negociatave edhe pse nuk e meritojme!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Nuk besoj se eshte Tahiri nyja e integrimit.
  Sikunder arrestimi i tij sa per sy e faqe, nuk do kishte praktikisht asnje vlere.
  Shqiperia ka probleme te thella ne te gjitha fushat, arsimi, shendetsia, energjitika, drejtesia, ekonomia etj..
  Dhe nje Shqiperi e tille mesa duket per gjermanet (qe jane te paret dhe te vetmit qe kane kuptuar deri me tani), vetem kokearje do ju sjelli.
  Ndaj edhe mesazhi i Merkelit e kishte theksin tek mangesia e reformave (ne numrin shumes)..

  PS: Personalisht vazhdoj te uroj tek zemergjeresia e gjermaneve me hapjen e negociatave edhe pse nuk e meritojme!!!
  Nuk e di se eshte vertet nyja apo jo e negociatave por di qe kjo kultura e mos-ndershkimit na ka sjellur ketu ku jemi...(duke filluar; te gjithe bashkvuajtes e te gjithe bashkfajtor)


  Te vetmin progres (si thone) eshte reforma ne drejtesi. Po nuk kerkuan arrestime per fare progresi po flasim. (Reforma kemi 27 vjet qe bejme.Reforma i thenin se jane ligje te bera kot).

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  "Prit Gomar te mbije bar"!

  Ne nuk futemi ne KE te pajten per nja 15-20 vite (minimumi).

  Keto lloj manovrash shpresedhenese te KEse nuk jane vese sa per te lare gojen dhe sa per te mbajtur influencen Ruse jashte Ballkanit. (Shife Duken tani te eksitohet dhe te kunderpergjigjet, sidomos per influencen Ruse).

  Plani Europian per Ballkanin qe nuk eshte integruar akoma ne KE nuk eshte per integrim e tij, por per kontroll (menaxhim) dhe per ndertimin e nje organizmi ekonomik te ketyre shteteve (si nje mini KE).

  Si Rama, si Basha, apo dhe zoti te zbrese nga lart nuk i bejne nder Shqiperise.
  Ne jemi nje vend Afrikan ne Europe!

  Te korruptuar gjer ne palce, dembele si dhe te paditur.

  fare reformash duhen per Shqiperine qe te integrohet ne KE?

  Ku t'ia fillojme, Arsimi, Shendetesia, Kushtetuta, Drejtesia, infrastruktura (Energjia, Uji, Rruget dhe ndertimi), institucionet shteterore?!

  Qe nga renja e Diktatures nuk ka patur nje institucion shteteror qe te punoje ashtu si duhet.
  Vete KAOS kemi perjetuar, asnjehere stabilitet.

  Ne vend qe te evulohemi jemi dievuluar, nje hap para dhe thridhjete mbrapa.

  Kjo si pasoje e pushteteve, politikes dhe injorances se popullit.

  Sa pasuri ka Venezuela, Brazili dhe Kokumbia?
  Plot.

  Perse mbeten ne boten e 3te?

  Sepse vuajne nga e njejta semundje qe vuan Shqiperia: Korrupsioni, Krimi dhe Injoranca masive!


  Keshtuqe, me shume do kemi shamse te fitojme llotarine se te futemi ne KE!

  Bojkotoni zgjedhjet, mos u jepni me vota personave qe po na nxijne jeten tani e 26 vite!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin

  Keto lloj manovrash shpresedhenese te KEse nuk jane vese sa per te lare gojen dhe sa per te mbajtur influencen Ruse jashte Ballkanit. (Shife Duken tani te eksitohet dhe te kunderpergjigjet, sidomos per influencen!
  Kete ndikimin rus ne Shqiperi e ka kuptuar vetem nje pasardhes i pellazgve ketu ne forum dhe disa LSI-ste nga Kalaja e Dodes dhe Memaliaj qe u larguan per tek PS-ja sepse kishin nuhatur influenca ruse tek vendimet e Monika Kryemadhit.

  Ymer Baza publikoi nje artikull para ca kohesh ku akuzonte Gunther Kriechbaum (deputetin gjerman qe Rama kerkoi ndjese per baltosjen e tij) si te lidhur me ruset.
  Si te paska shpetuar pa e sjell si lajm ketu te forumi???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Nderhyrja e Rusis ne Shqiperi eshte thjesht nje budallik. Ne gjithmon e gjejme "te keqin" tek te huajt...jo ruset,jo parlamentaret gjerman,jo Sorosi e me radhe... Justifikime e budalliqe kot

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Kete ndikimin rus ne Shqiperi e ka kuptuar vetem nje pasardhes i pellazgve ketu ne forum dhe disa LSI-ste nga Kalaja e Dodes dhe Memaliaj qe u larguan per tek PS-ja sepse kishin nuhatur influenca ruse tek vendimet e Monika Kryemadhit.

  Ymer Baza publikoi nje artikull para ca kohesh ku akuzonte Gunther Kriechbaum (deputetin gjerman qe Rama kerkoi ndjese per baltosjen e tij) si te lidhur me ruset.
  Si te paska shpetuar pa e sjell si lajm ketu te forumi???

  Duke, ndrysh nga ti, une informacionet nuk i marr nga Youtube, TV Klan, Wikipedia apo zyra e partise!


  Ti shoku, lexon gazetat dhe kanalet Shqiptare (te zoteruara nga pokitika) dhe i fut nje Copy-Paste ketu ne forum, pa injektuar ndonje mendim te pamvarur tendin.


  Nuk merrem me Ramen dhe as me Kriechbaum (nje deputet pa asnje lloj influence boterore, dhe as Europiane).
  Lufta e fjaleve qe bejne keta te dy nuk me intereson aspak, sepse e kane nga testosteroni, jo llogjika!

  Nuk eshte HABI qe Shqiperia eshte e korruptuar, bashke me Ramen e kope (si Majtas, Qender dhe Djathtas).

  KEja ka frike influencen Ruse ne Ballkan, sepse e njohin mire se 'eshte Rusi.

  Putin, Lideri me i pasur dhe me i fuqishem ne bote arriti aty ku eshte sot duke shfrytezuar metodat e KGBse, shantazhin, spiunimin dhe vrasjet (e di ti Duke sesa Opozitare dhe gazetare ka vrare Putin dhe burgosur?!).

  Rusia nuk perdor me forcen (pamvaresisht Krimese), por Informacionin e rreme, internetin dhe spiunimin per destabilizim.

  Duke, e dije ti se Rusia zoteron mbi 40% te imvestimeve ne Malin e Zi, ne te njetin vend ku u kapen grupi qe deshtoi ne vrasjen e ish Kryeministrit Malazez (agjente Ruse, dhe te paguar nga Moska)?


  Ne Shqiperi para 2 vitesh ne mos gaboj u kapen 3 Ruse qe po filmonin bazat ushtarake ne Jug te Shqiperise.

  Si duket, ishin aq turiste te interesuar per floren dhe faunen, sa benin foto vetem aty ku kishte baza ushtarake.

  Duke, se kam per detyre une te te informoj, te kam dhene disa informacione per Ruset, por me dashje po pa dashje i ke anashkaluar, sepse nuk permbushim kriteret e TV Klanit.

  Nuk eshte paranoje mervozizmi ndaj Ruseve nga Bota mbare, por frika e kuptueshme ndaj Putin, qe sulmoi nje shtet te pamvarur, po ndihmon Assadin dhe nderhyrja Ruse ne zgjedhjet Amerikane dhe Brexit.

  Arsyeja perse Shqiperia nuk bjen ne sy, eshte sepse ne jemi nje vend i vogel dhe pa influence, dhe kjo qe eshte ne avantazh te Ruseve.

  Amerika dhe Anglia (bashke me Gjermanine dhe Francen) jane zgjuar nga Ruset, dhe po i vezhgojne me kujdes.

  Ruset armatosen Serbet, dhe nuk e pranojne Kosoven si shtet apo dhe Shqiptaret si komb autokton te asaj toke.
  Sipas teje, si te duket kjo?

  Arsyeja perse KEja po mban Serbine me shpresa per integrim eshte sepse e duan Serbine jashte kthetrave te Ruseve.
  do pokitikan Serb qe eshte pro Europes dhe qe do te pranoje Kosoven si shtet, do te vritet, ashtu si u vra deputeti Serb ne Mitrovice!


  Po te mbledhesh keto evidenca, duket qarte qe Rusia po perdor nderyhrjet e fshehta per destabilitetin e rajonit dhe KEse.

  KEja deshiron te formoje nje Armate Europiane (edhe Obama ishte pro ketij mendimi).

  Nje armate e tille e tremb Rusin, pasi shumica ben fuqine, dhe KEja shihet si force e re Globale

  Duke, Winston Churchill e ka permendur dhe pas luftes se dyte boterore, qe Rusia do te jete Armiku i ardhshem dhe duhet patur kujdes dhe te formohet KEja si dhe Armata Europiane.
  (Fjalimet e Churchill ne Zurich dhe Amsterdam, hidhu nje sy, sa per kulture edukative).


  Mbi 20 Ruse jane paditur ne Gjykaten Amerikane per nderhyrje ne zgjedhjet e kaluara, si dhe jane denuar.

  Perpos kesaj, dhe Amerikane qe punuan ne fushate, lexo padite e prokurorit Robert Muller, ndoshta ja fusin kot Amerikanet, paranojake ndaj Ruseve.


  Degjo njeqind vete, dhe bej si te dish vete!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 29-04-2018 m 05:45

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: T pathnat e vizits n Berlin/ Prplasja me dyer t mbyllura e Rams me Krichbaum

  E shof qe e ke problem te merresh me thelbin e diskutimit dhe kapesh tek detajet.
  Une te solla nje interviste autentike me ze dhe figure, kurse ti merresh me linkun. Nga linku hidhesh te Mali i Zi, megjithese ne flasim per Shqiperine.
  ’ti thuash njerit si ty, qe ngaterron Bashkimin Europian me institucionet e saj perkatese. Qekur thua anetaresim ne KE (keshillin europian), e merr me mend sesa i qarte je...

  PS: Ke kohe te rritesh!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •