Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Para disa ditsh, mediet tona u prmbytn nga raporti i organizats Freedom House, i cili u interpretua si nj raport negativ, pasi fliste pr nj Shqipri q ka br vendnumro.

  Pas nj jave erdhi Mogerini n Tiran dhe na dha lajmin e gzueshm se jo, kemi br prparime t dukshme, q justifikojn rekomandimin pr hapjen e negociatave me KE.

  Por le ti krahasojm kto dy raporte kontradiktore q na vijn s jashtmi me raportet, q bjn prdit s brendshmi shqiptart q jetojn n Shqipri.

  Personalisht, pasi e lexova raportin e Freedom House, arrita n prfundimin se ai nuk prputhej n shum pika me realitetin q jetojm, pasi nuk interpretonte drejt disa nga zhvillimet kryesore n Shqipri, duke e sfumuar mjaft dramacitetin e tyre.

  Le t marr disa nga pohimet kryesore t raportit, q u lakuan npr media.

  I pari ishte ai, sipas t cilit: prparimi n reduktimin e kanabisit u zhb nga zbulimi prej organeve t antikrimit italian se ish-ministri i Brendshm, Saimir Tahiri, ishte i lidhur me nj rrjet trafikantsh droge.

  Kuptimi i ktij pohimi sht se Qeveria dhe Kryeministri kan br pun t mira, q kan sjell prparim n luftn kundr kanabizimit, por kto u zhbn (edhe si perceptim) kur u zbulua se ministri i Brendshm na pasksh dal i lidhur me krimin e organizuar. Po a sht vrtet kshtu? E vrteta q e din edhe vet aktort n fjal sht se ajo q Freedom House e quan prparim, ishte nj aksion propagandistik fasade n stilin e Edi Rams, (Lazarati) pr tu hedhur hi syve shqiptarve dhe ndrkombtarve, n mnyr q ti hapte m leht rrugn lazaratizimit t krejt Shqipris. Pr shqiptart, sht e qart se Saimir Tahiri nuk u b ministr i Brendshm aksidentalisht, por se u zgjodh nga Kryeministri, pikrisht si njeri i prshtatshm pr kto pun, ashtu sikurse edhe shum njerz t tjer t krimit, q Rama i futi n Parlament apo n krye bashkish t vendit. Provat pr kt jan t shumta dhe t pakundrshtueshme. Le t prmend rritjen m pas n prmasa t papara t kultivimit t kanabisit, faktin se SHIK-u shqiptar ka informuar Kryeministrin e Kryeprokurorin pr 128 oficere policie t prfshir n t gjith vendin ne kultivimin dhe trafikimin e kanabisit dhe ai ska vepruar; talljet me akuzat pr trafik droge kur aeroplant q e transportonin kt i shiste pr dezinfektues mushkonjash; mbrojtja ndaj Tahirit nga Kryeministri dhe deputett e tij etj.. Pra, nuk bhet fjal pr nj hap para dhe nj hap mbrapa, si e prshkruan raporti, por pr nj strategji pr t bashkpunuar me krimin sbashku me Tahirin, t cilin, mos t harrojm, e zbuloi Prokuroria italiane jo ajo shqiptare, e cila e mbrojti kur u denoncua nga Zagani, ashtu si vazhdon ta mbroj edhe sot.

  T njjtin arsyetim meritojn edhe dy pohime t tjera t raportit t Freedom House: ai se lufta kundr korrupsionit mori nj goditje me zgjedhjen e Ilir Mets President, ndrkoh q vet Edi Rama e ka prshkruar at m hert si simbol t gjithkaje q sht e kalbur n Shqipri, si dhe ai se: zgjedhja me maxhoranc t thjesht e Prokurorit t Prgjithshm minoi seriozisht besueshmrin e pavarsis s Prokurorit t Prgjithshm duke dmtuar ksisoj edhe Reformn n Drejtsi.

  Ajo q mungon edhe n kto dy pohime t rndsishme, sht shpjegimi se si ka mundsi q edhe paska pasur luft kundr korrupsionit, edhe sht zgjedhur si president, nga vet lufttart ndaj korrupsionit, politikani m i korruptuar; se si ka mundsi q maxhoranca edhe paska punuar pr t br nj Reform n Drejtsi me gjyqtar dhe prokuror t pavarur, edhe zgjedh dhunshm si Prokurore t Prgjithshme, pa prfillur frymn e Kushtetuts, nj figur q po tregon dita- dits se sht nj ushtare e bindur e nj pale? Prgjigjet ndaj ktyre dy pyetjeve pr shqiptart q jetojn n Shqipri, jan shum t thjeshta: s pari, nuk ka pasur kurr luft kundr sistemit t korrupsionit prkundrazi ka pasur avancim t tij, ku njeriu m i korruptuar ka qen dhe mbetet ai q sht n krye t sistemit, Kryeministri; dhe, s dyti, zgjedhja n at mnyr e Prokurores s Prgjithshme tregon se qllimi i vrtet i Reforms n Drejtsi ka qen heqja e nj far kontrolli, q ruante opozita ndaj drejtsis dhe kapja e saj plotsisht nga maxhoranca pr t shantazhuar e intimiduar kundrshtart si dhe pr tu mbrojtur nga akuzat e shumta pr korrupsion, q kan arritur nivele t papara. Ngjarjet e fundit n Kuks dhe qndrimi i Prokuroris ndaj tyre ishin vrtetimi m i qart i ktij qllimi.

  Po ashtu, Freedom House flet pozitivisht pr zgjedhjet e vitit 2017 duke vn n dukje mungesn e konfliktualitetit dhe moskontestimin e tyre nga opozita. Por raporti ka harruar t ver n dukje se prpara marrveshjes Rama- Basha, opozita, q ishte n adr, pretendonte se n Shqipri nuk mund t ket zgjedhje t lira sepse zgjedhjet do t bliheshin (sipas modelit q ishte eksperimentuar n zgjedhjet lokale n Dibr), nprmjet parave t oligarkis dhe ato t trafikantve t drogs t lidhur ngusht me pushtetin e Rams. Dhe situata ishte aq konfliktuale saq pr her t par n historin e ktyre 25 vjetve, opozita nuk donte t hynte fare n zgjedhje. Fakti q Basha u shtrngua nga ndrkombtart, u josh apo ble nga Rama dhe hoqi dor nga ky plan dhe hyri n zgjedhje dhe nuk i kontestoi ato, nuk vrteton se zgjedhjet n Shqipri nuk kan qen t blera. Po ashtu mungesa e konfliktualitetit nuk sht vetm shenj e mir apo ajo mund t jet edhe rezultat i komprometimit t opozits, intimidimit t saj nga brenda dhe jasht si dhe e dobsimit t saj n nj regjim ku maxhoranca praktikisht kontrollon gjithka nprmjet lidhjeve s saj me oligarkin dhe krimin.

  Si nj prov tjetr se raporti i Freedom House, megjithse kritik, nuk pasqyron dramacitetin e degradimit t vendit, do t evidentoja mosprmendjen askund t dy fenomeneve shum domethnse pr realitetin shqiptar: ikjen masive jasht shtetit t shqiptareve vitet e fundit dhe rritjen jashtzakonisht t madhe t krimit t organizuar shqiptar jo vetm n Shqipri (ku nuk matet), por edhe n Europ (ku po matet prdit me shqetsim t madh), pasoj kjo direkt e nj procesi degradimi t nj ekonomie, q po mbshtetet gjithnj e m shum te parat e krimit. Dhe, sigurisht, me nj ekonomi kriminale n rritje, nuk mund t flitet pr progres dhe as pr demokraci.

  E megjithat, ja ku na vjen Mogerini dhe na flet pr nj prparim t dukshm, q dukshm sht shpikur n Bruksel. Si ta shpjegojm kt shpikje t Brukselit? Nj pjes kan gjetur prgjigjen m t thjesht: se ky raport i rrem sht pun e Vlahutinit t korruptuar nga mjeshtri i korruptimit t shqiptarve dhe ndrkombtarve, Edi Rama.
  T tjer, se kjo pun bhet pr t fshehur dshtimin e burokracis s Brukselit, e cila krkon t mbaj dhe justifikoj vetveten nprmjet ktij zgjerimi. Nj pjes tjetr, se ky sht nj vendim gjeostrategjik, sepse prndryshe Ballkani mund t bjer nn ndikimin rus apo t Erdoganit, ka do t ishte me pasoja pr Europn. Junkeri, n mbrojtje t ksaj teze, foli edhe pr rreziqet q Ballkani t ribjer n luftra si n vitet 90. Nj argument tjetr sht ai se hapja ndaj Ballkanit Perndimor sht nj strategji e europianistve ndaj nacionalizmave n rritje n vendet kryesore europiane q krcnojn projektin europian. Por ktyre dy argumenteve t fundit iu kundrvu vet europianisti Makron, sipas t cilit kjo hapje do ta dobsonte m shum Europn e bashkuar, e cila, m s pari, ka nevoj t forcohet n kufijt aktual, q t mund t hapet m pas. Arsyet se pse Brukseli ka hartuar kt raport t rrem, mund t jen t shumta. Arsyeja m pozitive q iu ofrua shqiptarve t zhgnjyer me kt raport t rrem sht ajo q na ofroi edhe kryetari i opozits Lulzim Basha, se futja n ombrelln europiane do ta bnte m t mundur luftimin e fenomeneve q rreshtova m sipr. Po a sht vrtet kshtu? Kjo tez meriton nj debat t thelluar si n Shqipri, edhe n Europ, duke iu referuar edhe prvojave t deritanishme shqiptare dhe europiane, edhe realiteteve q po jetojm.
  Personalisht, gjykoj se t kqijat e ktij raporti t rrem jan m t mdha sesa t mirat q mund t sjell ai nprmjet hapjes s negociatave. Argumentet se prse, po i le ti shtjelloj n shkrimin pasardhs. /panorama.al/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Pse kt her Europa duhet t n’a thot “JO”

  Pse t kqijat e raportit t rrem t Brukselit jan m t mdha sesa t mirat q mund t sjell ai nprmjet hapjes s negociatave? Pse, edhe n qoft hartuar me synime t mira, n vend se inkurajim pr mir, ky raport dhe negociatat mund t sjellin nj inkurajim pr keq? N shkrimin paraardhs premtova t jap argumentet e ktyre pseve. Argumenti im kryesor mbshtetet mbi tezn se Shqipria, nn drejtimin e klass s saj politiko-ekonomike, gjat ktyre 25 vjetve nuk ka br hapa para, qoft edhe t ngadalta, n drejtimin e duhur, por ka ecur n drejtim t gabuar. Dhe, pr pasoj, kjo ecje n drejtim t gabuar nuk e ka afruar prdrejt atyre q mund t quhen standardet europiane – q, me nj togfjalsh t vetm, mund t prmblidhen n “shteti i s drejts”, – por e ka uar gjithnj e m shum drejt nj shteti t dshtuar, t kapur nga oligarkia dhe krimi i organizuar, aq sa s fundi po quhet “narkoshtet”. Si prova pr kt do t prmendja vetm tri gjra q m duken m domethnset. S pari, ekonomia shqiptare, q ka qen gjithnj e dobt, informale dhe e lidhur me krimin, gjat viteve t fundit sht mbshtetur, si kurr ndonjher m par, n parat e krimit t organizuar. S dyti, mu pr shkak t ktij fenomeni ekonomik, edhe politika shqiptare sht br gjithnj e m shum prfaqsuese dhe menaxhere e interesave t krimit. S treti, si rrjedhoj e dshprimit q ka krijuar ky proces degradues, numri i shqiptarve q ikin nga vendi sht rritur dramatikisht vitet e fundit.

  T mohosh kt realitet me t dhna t rreme apo pseudoreforma m duket pun e dobt, por, megjithat, pyetja q shtrojn disa dashamirs s Shqipris sht: edhe n qoft kshtu, a nuk do t ishte m mir q Shqipria t futej dika m shum n ombrelln e BE-s, sepse kshtu kto fenomene degraduese do t mund t frenoheshin m leht?

  Gjykoj se kjo sht nj tez serioze q meriton t diskutohet si brenda vendit, edhe n qarqet europiane q do t marrin vendim. Shpresoj q ky shkrim ta nxis kt diskutim q n Shqipri po shtypet nga propaganda e Rams q synon t kompleksoj opozitn edhe do kritik me akuzat se kritikat ndaj qeveris apo Brukselit po pengojn aspiratn e shqiptarve pr t hyr n Europ; dhe po bhen, medemek, nga antishqiptar t shitur apo t bler tek armiku.

  Ruajtja e nj vshtrimi drejt Europs dhe standardeve t saj ka luajtur dhe luan nj rol pozitiv pr mosrrshkitjen e Shqipris n realitete edhe m problematike, por gjykoj se hapja e negociatave, e pashoqruar nga progresi i vrtet n Shqipri, do ta zhvlersonte kt perspektiv q, edhe kshtu, ka humbur shum me kalimin e viteve. Madje, gjykoj se nj hapje e negociatave t Shqipris me BE n kto kushte do t kishte rrjedhoja m shum negative sesa pozitive n terma afatgjata jo vetm pr Shqiprin, por edhe pr projektin europian. Nj nga rrjedhojat m negative t njohjes s nj progresi t rrem do t ishte ajo se m shum sesa nj inkurajim pr popullin shqiptar, kjo do t ishte nj inkurajim pr klasn politike q e ka katandisur vendin n kt gjendje. Sikurse dihet, fatkeqsisht, lufta pr t’u legjitimuar nga Europa sht shum her m e rndsishme pr klasn politike shqiptare sesa lufta pr t’u legjitimuar nga populli i vet. Mjaft t kemi parasysh se gjat gjith kohs q sht akuzuar nga opozita apo nga mediet pr kanabizimin e Shqipris dhe pasojat e tij tragjike pr shtetin, Kryeministri Rama ka prdorur si argument ndrkombtart: “Po t ishte kshtu, pse nuk flet ambasadorja e BE-s, pse nuk flet ambasadori amerikan”. Nj hapje e negociatave t Shqipris do t’i jepte Rams refrenin e radhs pr t mohuar e prgnjeshtruar do kritik e do kundrshtar me pyetjen: “Po ather, pse na u hapn negociatat?” Dhe ’sht m e keqja, kjo do t’i jepte dor m t lir atij pr t vazhduar procesin e vnies s shtetit q drejton n shrbim t interesave t veta e t nj pakice oligarksh, t krimit t organizuar me pasoja gjithnj e m t pariparueshme jo vetm pr ekonomin, por edhe demokracin dhe lirin.

  Por, prap, do t ngulmonte dikush, hapja e negociatave do ta bnte m t frenueshm kt proces nprmjet mekanizmave t negocimit. Duke iu referuar edhe prvojs s deritanishme t marrdhnieve t Shqipris me BE, gjykoj se, veanrisht n kushtet ku ndodhet sot BE, fuqia e saj negociuese e korrigjuese sht shum e vogl dhe gjithnj e m n zvoglim sepse edhe autoriteti dhe legjitimiteti i saj sht n rnie. Kjo duket edhe n pafuqin e saj pr t frenuar fenomenet antibashkim dhe autoritariste q po ndodhin brenda kufijve t saj aktual. Shembulli i Turqis q i ka hapur negociatat q m 2002 dhe ka br hapa dramatike prapa, mund t ishte nj shembull tjetr. N terma afatgjata, n kontekstin e nj procesi t Bashkimit Europian t vn gjithnj e m n vshtirsi nga prirjet antieuropianiste, nacionaliste, autoritariste, nj Shqipri me shtet t kapur nga krimi do t ishte nj argument m shum pr t zhbr projektin europian. Prandaj, ashtu si e shikoj un realitetin shqiptar dhe europian, Edi Rama dhe njerzit q e mbshtesin kan nevoj, sa s’sht von, t marrin nga BE ultimatume pr gjendjen se si e kan katandisur vendin dhe jo inkurajime dhe legjitimime.

  Panorama
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Diskutimi i Lubonjes duket si diskutim antipatriotik por nuk ka patriotizem me te larte se sa te kerkosh te drejten dhe te verteten. Dhe ne qofte se kane nje gabim te huajt kane qene keto lloj raporte qe e kane mbajtur ne kembe kete klase politike.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Lubonja ka mbetur si i fundi mohikaneve, ne luften e tij intelektuale e gazetareske ne kerkim te se vertetes. Numerohen me gishtat e dores sot intelektualet qe nuk kane bere pakt apo kompromis me qeverine.

  Megjithate personalisht mendoj se afrimi ne paradhomat e BE-se, do shoqerohet me monitorim pak me te hollesishem dhe rritje kerkesash per llogari-dhenie.
  Historia jone e ka treguar se pa na e zgjatur doren dikush, nuk e nxjerrim dot gomarin nga balta...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  {A_N_G_E_L_69} (25-04-2018)

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Lubonja ka mbetur si i fundi mohikaneve, ne luften e tij intelektuale e gazetareske ne kerkim te se vertetes. Numerohen me gishtat e dores sot intelektualet qe nuk kane bere pakt apo kompromis me qeverine.

  Megjithate personalisht mendoj se afrimi ne paradhomat e BE-se, do shoqerohet me monitorim pak me te hollesishem dhe rritje kerkesash per llogari-dhenie.
  Historia jone e ka treguar se pa na e zgjatur doren dikush, nuk e nxjerrim dot gomarin nga balta...
  E vertet qe ka mbetur si i fundit i mohikaneve,eshte kthyer ne nje intelektual qe po mundohet te fusi nje ndergjegje civilizimi ne ate popull qe eshte shkaterruar moralisht...

  Po nuk e merituam nuk kemi se per fare do na duhet BE-ja.

 7. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  E vertet qe ka mbetur si i fundit i mohikaneve,eshte kthyer ne nje intelektual qe po mundohet te fusi nje ndergjegje civilizimi ne ate popull qe eshte shkaterruar moralisht...

  Po nuk e merituam nuk kemi se per fare do na duhet BE-ja.
  BE-ja aktuale ska praktikisht asnje interes te merret me ne.
  Ndaj edhe ka sjell gjithmone zyrtare te niveleve me te ulta qe jane bere pal me llumin e politikes.
  Ne momentin qe ti afrohesh drejt tyre vetvetiu do ekspozohesh me teper dhe do te ndjekin me lupe me te mprehte. Do vleresohesh me imtesisht per ato qe ke bere (kryesisht te keqijat meqe sdijme te bejme te mira).
  Vetem kaq fiton dhe nuk eshte pak ..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Fatos Lubonja: Brukseli na serviri nj raport t rrem

  Analiza e Lubonjs/ “Gjermania na ka ln pezull”

  Analisti Fatos Lubonja komenton rolin e Gjermanis n hapjen e negociatave t Shqipris me BE-n. N emisionin “Studio e Hapur”, Lubonja thot se pr momentin qndrimi i Gjermanis n raport me Shqiprin sht m shum “JO” sesa “PO”, por n kt shtje sheh t prfshir edhe rastin “Tahiri”.

  “T them t drejtn, sepse deri tani jemi t informuar vetm nga mediat pasi nuk kemi informacione nga andej. Un e fus edhe Tahirin n kt shtjen e negociatave. Nuk sht aq e thjesht sa t thuhet “Fut Tahirin n burg q t marrsh negociatat”. At e fut drejtsia n burg dhe keta dhe ata e din. Un them q edhe kjo ideja q “po tha Merkeli “po” sht e prer, nuk qndron m. Thot ajo “po”, por thot Makron “Jo”, etj. Mendimi im sht q ata na kan ln pezull. sht m shum “jo” se “po” pr mua” – tha Lubonja.

  Ai sht i ashpr me Ramn pr t cilin thot se me menyrn si po qeveris, BE nuk duhet t’i jap oksigjen, por nj ultimatum.

  “sht antishqiptare ta futsh Shqiprin n kt gjendje dhe t’i japsh frymmarrje ksaj qeverie q duhet ndshkuar. Me arrogancn e ktij kryeministri q shkon dhe atje dhe na thot t gjuthve “kazan”. Si mund ti japsh ktij frymmrrje dhe pr m shum. Ky ka nevoj pr ultimatum dhe jo konfirmim” – thot Lubonja n analizn e tij. LAPSI.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •