Nga Artur Zheji

Ti ke pas ken nj Zoj e Rand, burrat e Dheut e thirrshin Nan!

Nuk e di pse ky varg mbetet pas m shum se 130 vitesh, sikur ta shkruash sot, madhshtor ky Pashko Vas Shkodrani, i trishtuar dhe i piklluar deri n asht (kock).

Sepse mishi tretet dhe ashti mbetet, mizeriet e t prditshmes do tkalben hert a von n dheun e harress, ndrsa kockat, ashti pra, ngurtsohet e rron e dshmon egzistencn ton pr qindra e qindra vite

Ashtu edhe ky varg i Pashko Vass, ktij dijetari dhe ktij gjenerali t suksesshm i Perandoris Turke, Guvernator i Libanit, endet n kohra si nj varg-asht, q nuk tretet.

Jo thjesht sepse sht i bukur, por sepse sht, shum i vrtet.

Sepse tpakt jan ata q e duan kt Shqipni-Nan, si nj simbol t identitetit t tyre.

Sepse tpakt ose t aspakt jan ata, q u pikon nj lot dhimbjeje, nmasakrn q u bahet pasunive t saja, n rrobtimin q u bahet, qyqarve tshumt q jetojn nkt tok tlasht.

Sa kokrra mashtruesish q kan msue me rrejt, para se sa me fol shqip, ja kan hyp shpins s ksaj Nane, me thika e garuzhde nbrez dhe nuk ngopen, duke e therrun mishin e tuj ja pi gjakun e pakt, dit pas dite e vit pas viti.

Dhe banditt krekosen si siprmarrs dhe nj skrfyell i gjat, nj tullumbace e fryr, q fsheh nn kostumet e shtrenjta 999 komplekset e tija t pashrueshme, u shrben si kryeministr -kryeshrbtor, n pjatanca t florinjta pasurit tona kombtare.

Dhe nuk i plas trapi ktij kryeshrbtori se far vjen pas dhe se Shqypnija mbetet me kryet nhi.

E kan shtrir Atdheun si nj Drenush t plagosur, q shqyhet nga lukunia e hienave, q qeshin neveritshm pas shqyerjes s do llokme

Dhe qeshin pshtirshm, kur Drenusha e prgjakur dhe me kryet ntok dhe nhirin e shkrumbit q e rrethon, lshon britma e piskama dhimbjeje

Dhe lpinjn gjakun e saj q u rrjedh nofullave epshqare, dhe prsri qeshin kur nagoni, kur kjo ish Zoj e Rand, u brtet me t madhe e mes lotsh fmijve t saj:

Largojuni nga ky vend se do tju shqyejn edhe ju por pashi tMadhin Zot! Mos e harroni se asht gjynah me e bjerr, kt tok tbekueme q na ka dhurue i Lumnueshmi!

Dhe largohen me turma klysht e Shqypnis s dergjun, npr Botn e madhe, duke e lan Atdheun e vet n pushtetin e hienave dhe rracs mosShqypnidashse

/360 grade/