Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Luftetari Ilir
  Anėtarėsuar
  21-06-2013
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  41
  Faleminderit
  7
  5 falenderime nė 3 postime

  A e vertetojne dialektet e shqipes faktin qe Epiri antik ne fakt ka qene territor ilir?

  Ne hartat e Ilirise, shume te huaj e ndajne Ilirine nga Epiri, duke e paraqitur kufirin e poshtem te Ilirise rreth Elbasanit te sotem. Epirin e paraqesin si Greqi edhe ndarja behet pikerisht aty ku sot ndahen dialektet e shqipes. A jane dialektet "pika ndarese" ne mes te Epirit dhe Ilirise ne antikitet, apo kjo eshte e rastesishme? A e vertetojne dialektet faktin qe Epirotet edhe Iliret kane qene popull i njejte, me dallime te vogla kulturore, qe na kane percjellur deri sot ne forme te dialekteve? Shqipja nuk eshte shkruar deri vone, por a dihet kur jane ndare dialektet?
  VETĖVENDOSJE!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 16 postime

  Pėr: A e vertetojne dialektet e shqipes faktin qe Epiri antik ne fakt ka qene territor ilir?

  Duket i besueshem fakti qe Epiri dhe Iliria jane te njejtit "Bark" .

  Historikisht fiset Ilire me Erpiriotet kane qene aleate dhe jepnin e merrnin fisnikeri me njeri-tjetrin.

  E verteta eshte se Iliret, Maqedonasit dhe Epiriotet kane qene te njejte, fise te njejta me prejardhje te njejte.

  Ndryshimet filluan me dyndjet/pushtimet Aziatike (Avar, Sllav dhe Hunet) ne keto zona.

  Si pasoje, gjuha ndryshon si dhe kultura apo tradita.

  Eshte interesante sesi historikisht jane njohur dy dialekte Shqiptare apo grupime: Gege dhe Toske.
  Ky faktor mund te te kete zanafille Iliri-Epir, duke marre parasysh mardhenjet midis Ilireve dhe Epirioteve dhe ngjasimin me kulturen dhe traditen.

  Arsyeja e ndarjes se gjuhes apo grupimit eshte gjeopolitike, Geget u ndikuan me se tepermi nga dyndjet Sllave/Aziatike, ndersa Tosket nga fiset Greke te lashte dhe Romaket.

  Ky mund te jete faktor kryesor.

  Tosket i shtrinin kembet deri ne Peleponez, ndersa Geget deri ne Bosnje.
  Popullata Ilire-Epiriote ka qene e madhe, keshtuqe eshte me se e mundshme qe Geget dhe Tosket te jene pasardhes te tyre.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: A e vertetojne dialektet e shqipes faktin qe Epiri antik ne fakt ka qene territor ilir?

  .................................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-08-2014
  Vendndodhja
  Drenice
  Postime
  23
  Faleminderit
  9
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A e vertetojne dialektet e shqipes faktin qe Epiri antik ne fakt ka qene territor ilir?

  Normal qe jo, ndarja e dy dialekteve kryesore Toske e Gege nuk eshte aq e vjeter.

  Epirotet i gjejme mire te formuar ne kohen e hekurit, keshtu qe kjo ndarja qe pe propozon ti duhet te jete gati 3000 vjecare. Jo logjike. Gjuhet nuk jane statike, evoluojne me kohen.Te ishin aq te vjetra keto dy dialektet do divergjoheshin edhe me teper - ne fakt ne do flisnim per dy gjuhe e jo dialekte.

  Merr shembuj gjuhet tjera, familjen sllave pershembull. Ndarjet e tyre nuk jane as 2000 vjecare, aty dikun perafersisht, sidomos kur krahasojme ato te jugut dhe te perendimit. Nje Serb sot e ka shume veshtire apo nuk kuptohen hic fare me nje Polak apo Cek.

  Une si katunar Kosove e kuptoj shume mire Toskerishten e Arvanitasve, normal perjashto greqizmat, e leje me Toskerishten e Shqiperise.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skerdilaidas : 31-05-2018 mė 00:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •