Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  A sht kjo Opozita q i duhet vndit?

  N marramndjen e debateve mediatike, n neverin q ndihet kur deputett e Opozits prdorin fjalor rrugash, n zhgnjimin q ndjehet kur sheh se Opozita e vndit tnd nuk asnj Program apo Projekt se si mund ta bj qeverisjen m t mir, n habin q provon se si nj grusht opozitarsh njlloj si Piter Pani q nuk kishte hije, ndiqen nga hijet e t kaluars s korruptuar dhe kriminale t ish drejtuesve, apo dhe t atyre q drejtojn opozitn sot, nuk mund t mos t t shkoj ndr mnd se e gjitha kjo zhurm dhe katrahur , ka t bj me nj t vrtet t thjesht: t shmang prgjegjsin ligjore t shkeljeve t rnda t ligjit q jan br nn drejtimin e tyre, duke prdorur sigurisht edhe parrulln q po prdoret edhe ndrkombtarisht, por tek n quhet: `kapeni hajdutin - kur hajduti sht ai vet q brtet`, por q bota sot po mbytet nga `Fake news`.
  Nj nga ato raste t shumta t cilat prfshihen n strategjin e Opozits pr shmangien e problemit kryesor si sht realizimi i Vetingut n pushtetin gjyqsor dhe m von i daljes s prgjegjsive politik, dhe krijimit t zhurmuesve t tjer apo m sakt e krijimit t nj qndre tjetr pr t shmangur vmndjen ndaj problemit kryesor sht edhe Mosbindja civile.
  Idea e mosbindjes civile e hedhur disa koh m par po nga kjo Opozit mori prioritet ditt pas protests s kuksianve pr problemin e tarifave n Rrugn e Kombit ( ose m mir n rrugn e Hajdutve t Kombit), n t ciln Opozita gjeti nj casus beli pr t gjallruar protestat n vnd me iden pr t larguar qeverisjen e Edi Rams.
  Pavarsisht se protestat jan nj nga elementt kryesor pr t shprehur paknaqsin e popullats ndaj veprimeve t pushtetarve, protestat e tilla thjesht pr t br rrmuj dhe pr t shprqndruar vmndjen e popullats ndaj problemve t tjera si jan Reformat n Drjetsi dhe zbatimi i ligjeve, punsimi etj, etj, manipulimi i nj proteste t till - e cila ndonse e drejt nuk ka prse t bhen t dhunshme apo t shkelen ligjet n fuqi- hyn n taktikn e Opozits pr t krijuar t ashtuquajturn `Dominanten e Utomskit`, pra ashtu si u tha m lart krijimi i nj vatre tjetr pr t shprqndruar vmndjen dhe pr ta larguar nga Vatra egzistuese.
  Prse? Sipas taktiks opozitare, pr t krijuar nj `trigger` nxits protestash pr t rrzuar nj qeverisje legjitme dhe pr tiu shmangur prgjegjsive t kaluara. Ktu kan hyr n veprim dhe nxitja apo `triggeri mediatik`.
  Krkesa pr ta kaluar n mosbindje civile n t gjith vendin, madje dhe n Parlament, ka krijuar nj situat t furtuns n gotn me uj, sepse populli i zhgnjyer dhe i mrzitur nga drejtuesit e Opozits t cilt pr fat t keq jan edhe shkels t ligjeve n t kaluarn, nuk u besojn m inisjativave t tilla. Kshtu q elementi i mosbindjes civile sht katandisur n daljen e disa personave pr t bllokuar rrugt, pr t shkaktuar regullim publike dhe institucionale, gj q sht nj shkelje e ligjeve n fuqi nse nuk merret leje.
  N fakt Mosbindja civile me prkufizim sht nj `refuzim i qytetarrve pr t`ju bindur ligjeve, urdhrave dhe komandave t qeverisjes t vndit apo t ndonj fuqie ndrkombtare okupuese`.
  Mosbindja civile nganjher prcaktohet si jo-violente dhe quhet n prgjithsi rezistence jo-violente apo Paqsore.
  Sipas Martin Luther King Jr, Mosbindja Civile sht nj veprim i prbuzjes ndaj ligjeve. Mosbindja e par civile u b n revolucionin e vitit 1919 n Egjypt nga Zaghloul Pasha ; kjo lvizje prfundoi me fitimin e pavarsis s Egjyptit m 1923 nga pushtimi englez.
  Lvizjet m t spikatura t mosbindjes civile t tipit `jo- violent`, jan ato t Gandit si lvizje paqsore kundr pushtimit dhe rregullave engleze, Revolucioni i kadifenjt n eki, n Bangladesh kundr qeveris s Pakistanit, n Gjermanin Lindore kundr represionit sovjetik, revolucioni i trendafilt n Gjeorgji, dhe Revolucioni i portokallinjt n Ukrain, apo ai n vndet Balltike. Po t shihen me kujdes t gjitha jan kmosbindje civile ndaj pushtuesve https://en.ikipedia.org/iki/Civil_disobedience.
  Dhe s fundmi nj nga prshkrimet m t vjetra t mosbindjes civile sht paraqitur n dramn e Antigona n t ciln Antigona nj nga vajzat e ish Mbretit t Tebs Edipi, sfidon mbretin aktual t Tebs me emrin Creon, i cili refuzoi ti bnt nj varrim me respekt dhe ndere vllait t saj me emrin Polynices. Ajo shpreh me fraza t bukura mosbindjen ndaj ligjeve t ktij mbreti mizor dhe nuk ka frik nga krcenimet https://en.ikipedia.org/iki/Civil_disobedience.
  Po t krahasosh elementt dhe taktikat e t ashtuquajturs mosbindje civile t Opozits s sotme me iden e sakt se far sht mosbindja civile del qart se pjesa `non-violent apo paqsore`, n frazeologjin e Opozits dhe n veprimt e saj nuk egziston. Veprimet e tyre jan trsisht t parregullta dhe ajo q sht m malinja, sht se fjalori me t ciln mundohet t mbuloj mungesn e ideve , t Programeve dhe t Projekteve pr nj qeverisje m t mir- sht nga m banalt, nj fjalor rrugash.
  sht pr t ardhur keq q edhe disa t rinj t zgjedhur nga PD dhe LSI, si Deputet , jan larg t qnit n lrtsin e nj Deputeti t popullit, madje dhe shum larg t qnit qytetar. Me fjalt dhe veprimet e tyre ata tregojn se jo vetm q nuk kan staturn pr nj Deputet por ata n rastin m t thjesht nuk do t ishin askushi, madje nuk do kishin as shok e miq nse nuk do t vendoseshin n at vnd t nderuar nga Politika dhe miqsirat e klientelizmi duke shkaktuar kshtu nj keq ardhje pr Opozitn se n `mnyr ka prur n Parlament kt kontigjent askush-as.
  N pragun e hapjes s negociatave pr antarsim opozita qllimisht shton pengesat dhe me veprimet e saj aspak spontane por qllimisht anti-integrim dhe pse jo, mund t quhen anti shqiptare n dm t popullit t vet dhe t Shqipris duke u munduar t njollos sa m shum vndin. Por si thuht do gj e keqe ka dhe ann e `vogl` t mir: populli duket fare qart se po distancohet nga kta element tip `koke turku` apo `t bler` pr t destabilizuar vndin, kshtu q rrmuja q ata krkojn sht lokalizuar vetm ditt e enjte.
  Sigurisht qeverisja e sotme sht duke qeverisur njlloj sic bhet vrapimi me pengesa, dhe mnyra m e mir sht veprimi konstriktiv i Opozits pr t shmangur gabimet apo veprimet jot rregullta t qeverisjes, por ky element mungon n Parlamentin shqiptar sepse Opozita priret qllimisht ndaj dhuns jo vetm n rrug por edhe n Parlament duke prdorur disa `kamikaz` q hedhin miell, izme, fraza t turpshme, parrulla t turpshme njlloj sikur t ishin armiq t atdheut t tyre. Kjo nuk shkon.
  Shpresojm q Opozita t gjej vehten e saj dhe t prpiqet t punoj pr t mirn e vendit dhe t integrimit, dhe megjith gjasat e pakta q duken se do t ndryshoj, lvizjet brnda PD , largimet nga LSI jan nj pasqyr e dshtimit opozitar.

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: A sht kjo Opozita q i duhet vndit?

  O Pirro fakti qe ne do rast shkruan nje roman te tere per opoziten, tregon qarte se edhe nje militant i thekur si ty, i ka varrosur shpresat tek rilindja e menderosur dhe e kerkon shpetimin diku tjeter. Nuk eshte per ti bere avokatine opozites pa thelb e pakuptim qe ben Basha sot, por konensionet, vjedhjet, grabitjet, padrejtesite, po behen me bekimin e Rames...
  Kur do gjesh kohe ti shkruash nja dy tre paragrafe rreth Naltgjatesise?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,112
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: A sht kjo Opozita q i duhet vndit?

  Pirro ka dy lloj opozitash; nje opozit qe kur ohet te tund dhembet dhe nje opozit qe sherben per te qetesuar gjendjen.

  Pirro: Jemi akoma tek "Meta ik" nuk ka ndryshuar asgje per opoziten. Jane akoma ne pazar e siper.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: A sht kjo Opozita q i duhet vndit?

  As Pozita dhe as Opozita nuk ja e keto qe na DUHEN, por jane keto qe meritojme, persa votojme ne per ta.

  Por nuk ka mundesi per momentin qe te kete nivel tjeter opozitar, pasi Politika si majtas dhe djathtas eshte kthyer ne autokraci-monopol.

  Te njejtat fytyra me te njetin mendim!


  Behen sharje dhe debate sa per shfaqje televizive, se mbrapa skenave eshte do gje e pergatitur per publikun.

  Nuk ka kush B qe te nxjerre koken lart fhe te mendoje ndrysh linjave te klaneve partiake, as brenda partive dhe as jashte tyre.


  E vetja menyre (mendoj une) si fillim eshte bojkot kombetar votimeve, derisa , Presidenti, Kryeministri dhe ligjet e kushtetutes te votohen nga populli.

  Ligjet votohen nga populli ne Zvicer, me referendum, keshtu mund te bejme dhe ne.

  Ne kete menyre ua heq fuqine dhe pushtetin klaneve partiake (majtas dhe djathtas).

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •