Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,279
  Faleminderit
  170
  117 falenderime n 104 postime

  VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Shefja e Politiks s Jashtme t BE, Mogerini deklaroi zyrtarisht se KE vendos rekomandimin pr hapjen e negociatave pr Shqiprin

  Ne vlersojm politikn e zgjerimit t BE n nj mnyr t hollsishme, zgjerimi sht n interesin ton, q t kemi nj politik t suksesshme. Zgjerimi rrit stabilitetin dhe sigurin. Procesi sht ndrtuar n kushtzim t drejt dhe rigoroz dhe cdo vend vlersohet n baz t merits s vet pr reformat. Do t them pak fjal pr Ballkanin Perndimor. Do t shkoj, n Tiran, Shkup, Podgoric dhe Beograd. Ballkani sht Europ dhe do t jet pjes e s ardhmes s BE, t fort dhe stabl, sht prgjegjsi e prbashkt. Ky sht momenti q njohim arritjet pozitive. Kemi forcuar angazhimin em rajonin prmes strategjis pr Ballkanin, q kreu Juncker dhe duke prgatitur edhe samitin. Ende nuk ka zgjerim apo angazhimi yn sht i madh. Nga gjasht partnert, Serbia dhe Mali i Zi kan ecura mir, sot KE vendos q t hapen negociata hapjen e negociatave pr Shqiprin dhe Maqedonin, po punojm pr Bosnjen dhe progresin pr Kosovn. Muajt dhe vitet n vijim do t jen intensive n Ballkan dhe n Europ. Raportet e sotme jan nj kontroll pr vendet pr nj vit e gjysm., shkruan Mogherini

  Hahn

  Ndrkoh, Johanes Hahn tha se KE pranon progresin q ka br Maqedonia dhe Shqipria ka na on n hapjen e bisedimeve. Por ai shtoi se nuk ka koh pr vetknaqsi.

  Kemi par rezultate t prekshme n Vetting dhe n reformn n drejtsi. Ky vlersim sht marr n baz t analizs ton faktike. Dy vendet kan br shum gjat dy muajve t fundit. Por nuk ka koh pr vetknaqsi, ende nuk jemi aty ku duhet, por jemi n rrug t mbar. Shqipria duhet t vijoj reformat te 5 prparsit, nga lufta krimit dhe korrupsionit te t drejtat e njeriut. Rekomandimi pr Shqiprin sht i justifikuar.

  Pyetje: Si do t bindni shtetet antare skeptike si Gjermania, Franca dhe t tjert?

  Mogerini

  Nuk i takon komisionit t bind Kshillin dhe shtetet q e prbjn. Por si e tha edhe komisioneri Hahn, dokumenti q kemi miratuar sot si kolegj i KE tregon n mnyr faktike dhe kritike, situatn si sht, si ka qen, rekomandimet pr prmirsime dhe rezultatet, un nuk hyj n hollsi pr vende.

  Vendimi q morm pr ti rekomanduar kshillit bazohen n vlersime rigoroze t progresit t br. Vendimi sht inkurajim pr kto vende q t vijojn n rrugtimin e reformave, ruajtja dhe thellimi do t jet thelbsore, ne pranojm q rekomandimet jan ndjekur dhe kjo sht faktike dhe i takon 28 shteteve q t vlersojn faktet tona dhe t marrin vendimin e tyre.

  Hahn: Jemi ktu pr t ndihmuar dhe pr tu dhn informacione shtes. Mendoj q sht po kshtu me rndsi q t punojm bashk me shtetet antare pr tu shpjeguar qytetarve tan prfitimet me zgjerimin e BE, pasi ka hezitim. Pash n nj vend n nj sondazh, q kishte nj rritje prsa i prket sondazhit, por analiza sht pr shkak t faktit se edhe me presidencn austriake ka nj ndrgjegjsim m t madh pr kt cshtje.

  Vlahutin

  Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot, deklaroi sot Romana Vlahutin pas publikimit te lajmit pr eljen e negociatave

  Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot. Shqiptart meritojn q tu njihen t gjitha prpjekjet, dhe besimi i tyre n vlerat e nj unioni t prbashkt. N ditt n vijim do t kemi mundsi t hyjm edhe n detaje. Mogherini do t prcjell mesazhin pr Shqiprin, tha Vlahutin.

  Edhe Eurodeputeti Knut Fleckenstein ka uruar zyrtarisht Shqiprin pr hapjen e negociatave. Prmes nj postimi n rrjetin social Twitter, ai shkruan se Shqipria e meriton plotsisht kt vendim.

  Urime! Jam shum i lumtur. Nj hap i madh prpara pr Shqiprin! Rekomandim i pakushtzuar nga komisioni i BE-s pr hapjen e negociatave. Shqipria e meriton! Dhe tani ne llogarisim n Kshill q t bien dakord gjithashtu. #albania @Progressive shkruan Fleckenstein.

  Javanews.al
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,279
  Faleminderit
  170
  117 falenderime n 104 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Urime Edvin , ka bere nje fjalim madheshtor dhe nje lider absolut per Shqiperine qe duam.
  Silence is golden.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,161
  Faleminderit
  267
  365 falenderime n 341 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Urime SHQIPERIA ! Gezuar SHQIPTARIA !

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Urime Edvin , ka bere nje fjalim madheshtor dhe nje lider absolut per Shqiperine qe duam.

  O Lazo, po flasim per rekomandim sepse vendimi merret ne qershor. Por dhe ne qershor do na shpetoje gjeo-politika.

  Rama ne fjalim harroi te falenderonte ministrin Tahiri per suksesin imagjinar kundra droges. Harroi t’i permende me emra keta feudalet biznesmen me te cilet mbush xhepat duke rrjepur fukarenjte.
  Harroi te falenderonte Beqaj me Vilma Nushin per 3-4 miliard eurot qe moren, qe shqiptaret te pijne akoma aspirina te skaduara.
  Harroi edhe nje detaj te vogel, qe na kishte premtuar eljen e negociatave perpara 2014-es..

  Pse kaq lapsuse o Edvin mor Edvin, qe pika qe s’te bie!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Po ca vendim historik...vendim katastrofik! BE-ja eshte kancer i gjalle!!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  O njerez, mos u "prishni" para kohe, se hapja e negociatave s'eshte gje tjeter vese shprese e kote nga. BEja.

  Nje menyre per te kontrolluar Shqiptaret bashkarisht..

  Peshku ne det e tigani ne zjarr.


  Kjo nuk fshin dot degjenerimin e kombit dhe politikes. Negociatat jane kaq te brishta sa nje problem i vogel dhe nje moskenaqesi nga BEja, keto Negociata perfundojne ne nje sekond dhe duhet aplikuar akoma per ato.

  Perfundimisht, shume zhurme per asgje!

  Duhet spastrim politik nga te gjitha anet qe te integrohemi ne Be!

 7. Anetart m posht kan falenderuar Ilir-Arber pr postimin:

  1912 14/88 (30-05-2018)

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Keshtu sic po vete puna ne evrope, Kur te vije koha qe te futemi, shumica do kene dale, sepse evropa do jete bere araboafrikanistan, nese nuk fillojne deportimet ne mase. Kur kurva merkel do te na dergoje kuoten tone dhe te marrim nja 200mije afrikanoaraboislamike atehere do e shohim bythenn e vicit. Apo kemi politikane si orban ne qe do thone jo.

 9. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  1912 14/88 (31-05-2018)

 10. #8
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,279
  Faleminderit
  170
  117 falenderime n 104 postime

  Hahn: Shqipria plotsoi krkesat pr negociatat, ne duhet t mbajm premtimin

  Komisioneri i BE-s Johanes Hahn n nj intervist pr Der Standard shpreson pr zgjidhjen e mosmarrveshjes s emrit dhe e quan drit t gjelbr pr eljen e negociatave me Maqedonin dhe Shqiprin. N nj pjes t intervists t publikuar nga kryeministri Edi Rama, Hahn thekson se shpreson q Franca dhe Holanda ta shohin gotn gjysm plot.

  Pr momentin ka nj trazir npr rajon. Shkaku ishte strategjia jon e zgjerimit, e cila hap nj perspektiv pr t gjitha shtetet. N Kosov, ka pasur ratifikimin e papranueshm t marrveshjes s kufirit me Malin e Zi. Ish-Republika Jugosllave e Maqedonis dhe Bullgaria kan nnshkruar nj marrveshje miqsie dhe ka gjithashtu negociata t hapura midis Greqis dhe Shqipris. Procesi i shqyrtimit gjyqsor n Shqipri sht n lvizje t plot. Reforma gjyqsore sht nj prioritet n Shqipri. Pra, nga kndvshtrimi yn, Shqipria ka prmbushur krkesat pr t filluar procesin e shqyrtimit. Bazuar n kt ju mund t bni nj analiz pr t par kriteret pr hapjen e kapitujve. Jam i bindur se Shqipria, pas vendimit maqedonas, mund t bj t njjtn gj. Mundsia pr reforma sht m e fort gjat negociatave. Un jam i bindur se Franca dhe Holanda do t shohin gjithashtu gotn gjysm plot. Besueshmria jon sht pjes e sistemit ton t vlerave.Nse bjm nj premtim, dhe pala tjetr plotson krkesat, ather ne duhet t pajtohemi. Nse kjo nuk do t ndodh, kjo do t prekte vendet e tjera n rajon. tha Hahn./lapsi.al
  Silence is golden.

 11. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Kaluan 6 muaj nga Fake-News i JavaNews dhe asnje rekomandim, perkundrazi na i shtuan detyrat me theksin luften kundra trafiqeve e grupeve kriminale.
  Apo ndoshta e ka marre Rama rekomandimin Lazo, dhe e mban sekret?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!  Kjo puna e talljes me krimit na dhjeu dhe ate pak katoliiem qe kishim.

 13. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Ta di kardinali se nga po i merr urimet, s’do i mjaftonin as vitet e mbetura duke u penduar perpara zotit.
  Per ta shlyer mekatin do duhej te dilte ne foto prane Erion Veliajt duke mbjellur pemen e 200 mijte te Tiranes, njesoj si kleriku me poshte (myftiu i Tiranes):

  Emri: 2F1DEDA0-499B-401A-9A68-6CC31B205BF7.jpg

Shikime: 411

Madhsia: 51.3 KB

  Nese pendimi do ishte i sinqerte atehere edhe mund te shpresojme per ndonje rekomandim tjeter pozitiv ne 2020-en.

  PS: Me gjithe keto rekomandime pozitive te marra vitet e fundit, na duket sikur jemi ne themeluesit e BE-se!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Me qe jemi tek ky ylli i fundit Veliaj,ky qe e ka bere Tiranen "pyll komplet"....(ky me duket mbolli palmat ne autostrade),ky qe beri dhe reformen e ujit ne Tirane.

  Sa kam degjuar,dhe nuk e di se sa kohe vazhdon dhe sa e perhapur eshte si fenomen,por kam degjuar se faturat e ujit ju shkojn banoreve per qef. Para nje jave shkoi "tjetra" ne shtepi ne Tirane,mbas me shume se nje vit qe shtepia ishte e mbyllur,dhe gjen faturen me 350 mije leke per ujin. Nje tjetri po ashtu,para disa ditesh dhe ai, qe kishte 7-8 vjet qe ishte ne Amerike gjen faturen e ujit 2 milion leke. Dhe thon pastaj qe nuk ka bere reformen e ujit ! Ka me reforme se kjo;te paguash ujin pa e konsumuar !

  Sa per temen rekomandimet pozitive jane bere bajate,jane bere aq bajate sa nuk sherbejne me as si propagande,sa qe po te lexosh edhe rekomandimet a raportet si ato te zgjedhjeve lexon se nga nje zgjedhje ne tjetren "ka progres pozitiv me gjithe propblemet..." Eshte nje progres 28 vjear i vazhdueshem pozitiv,me kete progres duhet ti kishim zgjedhjet e kulluara kur i kemi njesoj si ketu e 25 vjet a vite perpara. Vota vidhet njesoj,ka ndryshuar vetem metoda e vjedhjes por menyra dhe sasia kane qene gjithmone njesoj.

 15. #13
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Po te vidhej njesoj nuk merrte 1 milion shuplaka Saliu, e as nuk i vinte historia nga mbrapa Fatos Nanos.

  Sa per temen, afrimi prane strukturave te BE-se mire do i bente vendit. Do vezhgohesh me imtesisht, do te kerkohen rezultate konkrete, etj etj

  PS: Palmat ne autostrade jane ide e kryerilindasit, mos ja japim Lali Pedros gjitha meritat edhe kur si takojne!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 02-11-2018 m 06:13
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 16. #14
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,279
  Faleminderit
  170
  117 falenderime n 104 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Budestangu German i hapi rruge Shqiperise per celjen e negociatave per anetaresim ne BE. Pritet qe edhe Franca keto dite te beje te njejten gje. Pra lokomotiva e Europe's i drejtohet Keshillit te Europe's per vazhdimin e metejshem te zgjerimit ne BE per vendet si Shqiperia dhe Makedonia e veriut. Nuk ka asnje shans qe BE te refuzoje arritjen e marreveshjes me keto dy vende. Sipas analisteve perendimore Shqiperia ka bere ne nje kohe te shkurter reforma qe ne nje vend normal do te duhesbin mbi 20 vite. Pervec reformave te shumta qe permenden si arsimi shendetesia, ajo qe Europa priste ishte lufta kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar. Bashkepunimi me policine Gjermane dhe ate Italiane e kane cuar Shqiperine ne nje nivel tjeter. Policia Shqiptare sot eshte ne nje nivel me vendet anetare te BE si Rumania dhe Bulgaria. Eshte nje Spektakel Politik i Edi Rames qe askush ne Europe nuk e priste. Nje arsye tjeter eshte edhe e drejta dhe sherbimi ndaj qytetarit. Shdrbimet per nje certificate apo cfare tjeter dokumenti tjeter kerkon eshte free. Me celjen e negociatave cdo Shqiptar do te ndihet me nderuar ne syte e Bites, dhe ekonomia do te eci me nje shpejtesi te made fale investimeve te BE. Ndihesh bukur Kur shikon Shqipen qe ecen para, por edhe shqetesuese Kur degjon kengen e korbit qe per 29 vite kerkon vdekjen e Shqiponjes. Europa foli dhe gjithe Shqiptaret duhet te mos e prishin kete feste te bukur. Ne daten 2 perseri zeri qyqar i korbit do te degjohet rrugeve te Tiranes, por Shqiptaret si popull intelligent dhe Europian qe Jane do te preferojne dashurine ne vend te urrejtjes.
  Silence is golden.

 17. #15
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Budestangu German i hapi rruge Shqiperise per celjen e negociatave per anetaresim ne BE. Pritet qe edhe Franca keto dite te beje te njejten gje. Pra lokomotiva e Europe's i drejtohet Keshillit te Europe's per vazhdimin e metejshem te zgjerimit ne BE per vendet si Shqiperia dhe Makedonia e veriut. Nuk ka asnje shans qe BE te refuzoje arritjen e marreveshjes me keto dy vende. Sipas analisteve perendimore Shqiperia ka bere ne nje kohe te shkurter reforma qe ne nje vend normal do te duhesbin mbi 20 vite. Pervec reformave te shumta qe permenden si arsimi shendetesia, ajo qe Europa priste ishte lufta kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar. Bashkepunimi me policine Gjermane dhe ate Italiane e kane cuar Shqiperine ne nje nivel tjeter. Policia Shqiptare sot eshte ne nje nivel me vendet anetare te BE si Rumania dhe Bulgaria. Eshte nje Spektakel Politik i Edi Rames qe askush ne Europe nuk e priste. Nje arsye tjeter eshte edhe e drejta dhe sherbimi ndaj qytetarit. Shdrbimet per nje certificate apo cfare tjeter dokumenti tjeter kerkon eshte free. Me celjen e negociatave cdo Shqiptar do te ndihet me nderuar ne syte e Bites, dhe ekonomia do te eci me nje shpejtesi te made fale investimeve te BE. Ndihesh bukur Kur shikon Shqipen qe ecen para, por edhe shqetesuese Kur degjon kengen e korbit qe per 29 vite kerkon vdekjen e Shqiponjes. Europa foli dhe gjithe Shqiptaret duhet te mos e prishin kete feste te bukur. Ne daten 2 perseri zeri qyqar i korbit do te degjohet rrugeve te Tiranes, por Shqiptaret si popull intelligent dhe Europian qe Jane do te preferojne dashurine ne vend te urrejtjes.
  Keshtu duhet te mendojme te gjithe keto dite. Te perqafojme mentalitetin perendimor, duke hequr nga vetja jone gjithcka eshte kunder evropes, sepse destinacioni yne eshte ne te. Dhe me kryesorja ne zgjedhjet duhet te mendohemi 10 here para se te shkojme, me mendimin se personi qe zgjedhim duhet te jete me i mire se ne. Dhe lufte vazhdimisht korrupsionit. Keshtu dita e bashkimit me BE behet e afert.
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #16
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,279
  Faleminderit
  170
  117 falenderime n 104 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Jemi ne vitin 2019 dhe skemi arrit asgje, pervce deshtimit dhe politikave te brendshme e te jashtme..
  Silence is golden.

 19. #17
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqiprin!

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Shefja e Politiks s Jashtme t BE, Mogerini deklaroi zyrtarisht se KE vendos rekomandimin pr hapjen e negociatave pr Shqiprin

  “Ne vlersojm politikn e zgjerimit t BE n nj mnyr t hollsishme, zgjerimi sht n interesin ton, q t kemi nj politik t suksesshme. Zgjerimi rrit stabilitetin dhe sigurin. Procesi sht ndrtuar n kushtzim t drejt dhe rigoroz dhe cdo vend vlersohet n baz t merits s vet pr reformat. Do t them pak fjal pr Ballkanin Perndimor. Do t shkoj, n Tiran, Shkup, Podgoric dhe Beograd. Ballkani sht Europ dhe do t jet pjes e s ardhmes s BE, t fort dhe stabl, sht prgjegjsi e prbashkt. Ky sht momenti q njohim arritjet pozitive. Kemi forcuar angazhimin em rajonin prmes strategjis pr Ballkanin, q kreu Juncker dhe duke prgatitur edhe samitin. Ende nuk ka zgjerim apo angazhimi yn sht i madh. Nga gjasht partnert, Serbia dhe Mali i Zi kan ecura mir, sot KE vendos q t hapen negociata hapjen e negociatave pr Shqiprin dhe Maqedonin, po punojm pr Bosnjen dhe progresin pr Kosovn. Muajt dhe vitet n vijim do t jen intensive n Ballkan dhe n Europ. Raportet e sotme jan nj kontroll pr vendet pr nj vit e gjysm”.“, shkruan Mogherini

  Hahn

  Ndrkoh, Johanes Hahn tha se KE pranon progresin q ka br Maqedonia dhe Shqipria ka na on n hapjen e bisedimeve. Por ai shtoi se nuk ka koh pr vetknaqsi.

  “Kemi par rezultate t prekshme n Vetting dhe n reformn n drejtsi. Ky vlersim sht marr n baz t analizs ton faktike. Dy vendet kan br shum gjat dy muajve t fundit. Por nuk ka koh pr vetknaqsi, ende nuk jemi aty ku duhet, por jemi n rrug t mbar. Shqipria duhet t vijoj reformat te 5 prparsit, nga lufta krimit dhe korrupsionit te t drejtat e njeriut. Rekomandimi pr Shqiprin sht i justifikuar”.

  Pyetje: Si do t bindni shtetet antare skeptike si Gjermania, Franca dhe t tjert?

  Mogerini

  “Nuk i takon komisionit t bind Kshillin dhe shtetet q e prbjn. Por si e tha edhe komisioneri Hahn, dokumenti q kemi miratuar sot si kolegj i KE tregon n mnyr faktike dhe kritike, situatn si sht, si ka qen, rekomandimet pr prmirsime dhe rezultatet, un nuk hyj n hollsi pr vende.

  Vendimi q morm pr ti rekomanduar kshillit bazohen n vlersime rigoroze t progresit t br. Vendimi sht inkurajim pr kto vende q t vijojn n rrugtimin e reformave, ruajtja dhe thellimi do t jet thelbsore, ne pranojm q rekomandimet jan ndjekur dhe kjo sht faktike dhe i takon 28 shteteve q t vlersojn faktet tona dhe t marrin vendimin e tyre”.

  Hahn: Jemi ktu pr t ndihmuar dhe pr t’u dhn informacione shtes. Mendoj q sht po kshtu me rndsi q t punojm bashk me shtetet antare pr t’u shpjeguar qytetarve tan prfitimet me zgjerimin e BE, pasi ka hezitim. Pash n nj vend n nj sondazh, q kishte nj rritje prsa i prket sondazhit, por analiza sht pr shkak t faktit se edhe me presidencn austriake ka nj ndrgjegjsim m t madh pr kt cshtje.

  Vlahutin

  “Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot”, deklaroi sot Romana Vlahutin pas publikimit te lajmit pr eljen e negociatave

  “Shqipria ka arsye pr t qen e gzuar sot. Shqiptart meritojn q t’u njihen t gjitha prpjekjet, dhe besimi i tyre n vlerat e nj unioni t prbashkt. N ditt n vijim do t kemi mundsi t hyjm edhe n detaje. Mogherini do t prcjell mesazhin pr Shqiprin”, tha Vlahutin.

  Edhe Eurodeputeti Knut Fleckenstein ka uruar zyrtarisht Shqiprin pr hapjen e negociatave. Prmes nj postimi n rrjetin social Twitter, ai shkruan se Shqipria e meriton plotsisht kt vendim.

  “Urime! Jam shum i lumtur. Nj hap i madh prpara pr Shqiprin! Rekomandim i pakushtzuar nga komisioni i BE-s pr hapjen e negociatave. Shqipria e meriton! Dhe tani ne llogarisim n Kshill q t bien dakord gjithashtu. #albania @Progressive” shkruan Fleckenstein.

  Javanews.al
  Lazo he mo u hapen? Se plasi shampanja para 1 viti duke festuar hapjen e negociatave..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •