Nga Andon Dede

Para se t filloj t shtjelloj mendimet e mija pr zhvillimet e fundit n Shqipri, po i bj t ditur lexuesit t mundshm t ktyre shnimeve se jam absolutisht kundr dhuns, n prgjithsi, e fardo forme e rrethane qoft ajo.

Pr m tepr, m revoltojn protestat q prfundojn me shkatrrime e zjarre t objekteve, cilatdo qofshin ato, private apo shttrore. M lindi kjo ide pr t shkruar pr dhunn kundr dhuns, qysh n protestat e Greqis, vite m par, nisur nga e vrteta e thjesht se faj kishin bizneset e atyre mjediseve ku protestuesit shkatrruan e dogjn gjithka mundn n sheshet e Athins?!

Ose, t kthehemi pas n koh, n vendin ton, n fillimet e pluralizmit apo dhe n vitin e mbrapsht t 97-s: e fituam nga ato shkatrrime barbare q ndodhn?! Ve, t mos harrojm nj gj: shkatrimet q ndodhn n fillim t pluralizmit tek ne, vrtet q na kushtuan aq shtrenjt, por ato na dhan nj mesazh q, pr fatin ton t keq, sht aktual edhe tani, pas afro tre dekadash: ato treguan se popullit, sado i urt e i nnshtruar qoft ai, si ky yni, po i erdhi shpirti n maj t hunds, deri atje ku nuk mban m, ai shprthen n revolta t dhunshme, madje humbet edhe logjkn m elementare dhe nj Zot e di se bn. T ruajt Perndia nga momente t tilla q nuk do tia dshroja as hasmit!

As m shum e as m pak, kjo ndodhi, pak dit m par, me kuksiant e, jo vetm me ata: u kishte shkuar thika deri n palc nga varfria ekstreme q po prjetonin e nga padrejtsit e spekullimet q po bheshin n kurriz t tyre. (Kur e them kt, kam parasysh se Kuksi, n veanti, apo dhe gjith Veri-Lindja e Shqipris, n prgjithsi, kan tr ato pasuri nn e mbi toksore).

Dhe, n vend q qeveria tiu qante hallin e tua lehtsonte sadopak dhimbjen e mjerimin q iu duhej t prballonin, pa pasur asnj faj, i rndon edhe m tepr me tarifn q iu vuri. Si tregojn shum syresh, ata, kuksiant, edhe pr t kryer shrbimet m t thjeshta e t prditshme, duhet t paguanin tarifn e rrugs. Pr m tepr, n vend q tiu qajm hallin e ti mshirojm, i shajm e i prbuzim duke i etiketuar me fjalorin m t poshtr, m fyes e m denigrues, si vandal, barbar, kriminel etj.etj.

A i meritojn ata, protestuesit, gjith kto? Absolutisht jo, si e kan pohuar tashm bindshm shum politikan e analist q iu dhimbsen ata t gjor q doln n protest jo pr favore e lukse t pamerituara, as pr vila n Gjirin e Lalzit apo n Surrel, si po i shijojn politikant tan, n pushtet apo n opozit qofshin, por pr bukn e gojs, pr t mbijetuar, n nj regjim q me zullumet e veta, po ia kalon do diktature q ka njohur jo vetm populli yn i shumvuajtur por dhe njerzimi mbar.

Fjaln vandal, un, (ma merr mendja, si gjith t tjert), e kam ditur prej kohsh. Megjithat, pr t qn sa m i sakt n kto prsiatje, nuk prtova t hap Fjalorin e Gjuhs s Sotme Shqipe. Po riprodhoj ktu, fjal pr fjal, gjith sa shkruhet atje, pr vandalin:

Pjestar i nj popullsie t hershme gjermanike, e cila n shekullin e pest u dynd nga brigjet e lumit Oder, pushtoi nj pjes t Perandoris Romake, plakiti Romn dhe shkatrroi shum monumente t artit e t kulturs. Ky qe kuptimi i par apo etimologjik i fjals. Dhe ja tani prdorimi i sotshm, i figurshm: Ai q prish e shkatrron n mnyr barbare monumentet e artit e t kulturs dhe do gj tjetr me vler; njeri i egr e barbar, shkatrrimtar i pamshirshm.

Po a ka njeri q sht akuzuar si i till, n vendin ton, pr shkatrrime t monumenteve t kulturs, sidomos n kryeqytet, por dhe gjetk, pr t ndrtuar kulla e objekte t tjera fitimprurse, se sa Rama, kryeminstri aktual?! Dhe, nj akuz e till, nuk vjen nga opozita apo persona t tjer, t panjohur nga ai, si puna ime, por nga ish-miqt e shokt e tij m t ngusht, si Ngjela, Lubonja, Zheji, Blushi, Lesi, Bejtja, etj., pr t mos u zgjatur m tepr?! Pra, nse ka nj njeri n Shqipri q e meriton katrciprisht fjaln vandal, n kuptimin e mirfillt t saj, sht pikrisht ai, kryeministri aktual dhe tr ata q, pa iu dhimbsur vendi e populli, kan shkatrruar do gj me vler n vendin ton, vetm e vetm pr prfitime personale. Pr kdo, pra, me pes pare mend n kok, e ka m se t qart se vandalt e vrtet t Shqipris, nuk jan ata hallexhenj, q mezi mbushin barkun me buk e q iu ka ardhur shpirti n maj t hunds e, n momente dshprimi t skajshm, nuk din se bjn, (si t gjith ne, n rrethana t tilla), por ata q pr afro tre dekada, e kan mashtruar kt popull dhe e kan katandisur n kt derexhe, sa q atij mund ti falet do gj q bn. (Sigurisht q rrnjt e realitetit t sotm shqiptar, shkojn thell n histori, por nuk po merremi me kt, se zgjatemi e dalim jasht ksaj teme).

Prfytyroni nj fmij q e ka kapur dikush, nj rruga apo i smur psiqik, dhe po e torturon, gati ta mbysPr vet-mbrojtje, ai, sa gjen rastin, kundrvepron dhe arrin ta mposht viktimn e ta oj n botn tjetrH, pra, kush sht vandali, n kt rast? As m shum e as m pak, n t tilla kushte sht jo vetm Kuksi por gati gjith Shqipria sot, me prjashtim t oligarkve, bashkpuntor t kryeminstrit, q me paturpsi dalin tani n mbshtetje t tij, n vend q t bashkbisedojn me popullin hallexhi e t gjejn zgjidhje t arsyeshme. T gjith ata jan fajtor prderisa kan pranuar zgjidhjet kriminale e mashtruese t kryepushtetarit, duke u br pal e shkatrrimeve masive t vendit, n emr t prfitimeve vetjake.

Situata ka mbrritur n nj pik sa q smban m. E thash q n fillim se jam kundr dhuns, por me sa duket, qnkam i gabuar, nse mendoj se Rama e ata q i ven pas, mund t largohen nga pushteti me rrug t tjera, ve asaj t kuksianve. Kt e them me dhimbje, por nuk sht hera e par q detyrohem t pranoj mangsit e mija, si do krijes tjetr njerzore e ksaj bote. Askush nuk sht perfekt, thon amerikant.

Me vandalt, tha Rama, n fjaln qaramane pas revolts kuksiane, duke iu marr fryma, ne do sillemi si e meritojn shkelsit e ligjit. Bukur e drejt! sht kshilla m e mir e m e vlefshme q mund ti jepej popullit ton t mashtruar e t shkelur me kmb nga vandal si ai, pr t dal nga kjo gjendje e mjerueshme.