Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  Biznesi i vogl ka ulur qepenat n t gjith vendin n shenj proteste kundr vendimit t qeveris pr ta prfshir n skemn e TVSH-s. N t gjitha tregjet e qyteteve t mdha tregtart iu prgjigjn nisms s opozits pr t protestuar kundr qeveris.

  N tregun tek Medreseja, tregtart than se taksa e re po i on drejt falimentimit, pasi fuqia blerse ka rn prej vitesh.

  50 mij lek n muaj i do ekonomisti, 800 lek do muaj e do blloku i faturs tatimore, duhen para pr koalidimin e kass nj her n vit, taksa t tjera po ashtu, po shkojm drejt falimentit u shpreh nj tregtare tek Medreseja n Tiran.

  Po na pin gjakun. Asgj nuk po formalizohet. Po shkojm drejt falimentit. Ne vetm nxjerrim lek, nxjerrim lek, deri sa tani do falimentojm fare u shpreh nj tjetr.

  Duhet ti kishim mbyllur qepenat me koh, jemi t vonuar, taksat jan shtuar. Ka dy vite q nuk blen m njeri. Muajt e fundit kemi dal me humbje u shpreh nj tregtare n intervistat pr Nes24.

  T irrituar kan qen edhe tregtart e Durrsit. Nj tregtare tregoi se Edi Rama kishte ardhur n fushat n kt treg dhe i kishte thn tregtarve se nuk do t paguajn TVSH.

  Prse i bn kto pislliqe ai? Ne vujm pr apn e buks! Ku sht ai Edi Tama t thot pr ca ju premtova, apo sot q zuni karrigen i ka harru. Si veri, si jug duhet ta prmbysi kt maskara. Kemi par taksa, po kurr n kt pik.

  T ngrihet veriu dhe jugu? Ku do shkojm t ham ne? Edi Rama ta mbaj fjaln ai maskara atje ku sht, ai qelbanik! u shpreh e irrituar tregtarja.

  Futja e skems s TVSH do t aplikohet edhe pr t gjith bizneset me xhiro nga 50 milion lek t vjetra deri n 20 milion.

  Nga 1 Prilli, tregtart detyrohen t paguajn taksn e re q do ti ul fitimin. Por biznesi i vogl thot se gjendja sht vshtirsuar vitet e fundit. Fitimet jan t ulta dhe shum prej tyre rrezikojn falimentimin nse ngarkohen me nj taks t re.

  Pr ta evituar pagesn e TVSH-s, opsionet jan disa. Biznesi i vogl mund t rris mimet duke ia kaluar barrn e pagess blersve. N kt rast ekziston rreziku i largimit t klientels, duke marr parasysh se fuqia blerse sht n rnie.

  Opsion tjetr sht fshehja e xhiros, nprmjet mosdeklarimit. Mosdhnia e kuponit tatimor n kt rast rrezikon gjobat e rnda t tatimeve.

  Si n rast falimentimi t biznesit t vogl, ashtu edhe nse rriten mimet, blersi orientohet drejt bizneseve t mdha pas ktij vendimi t qeveris. Rrjetet e supermarketeve, lokaleve apo restorantevev t mdha dhe biznese t tjera me xhiro mbi 50 milion lek dhe q tashm jan n skemn e TVSH, jan t favorizuara nga ky vendim i qeveris.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  Gjithe kjo situate te kujton deja-vu e kioskave.
  U hoqen fukarenjte nga trotuari qe shisnin qepe, pras dhe hudhra, per t’i lene vendin kioskave te bukura te Top Channelit.
  Nese sot del te shesesh tranguj apo fara lule dielli, te vjen policia e bashkise se Lal Erit e t’i merr te gjitha. Ha edhe noi shkop gome po guxove te dalesh prape.

  E njejta situate dajaku po ndodh me biznesin e vogel. Duke e falimentuar ate me nji mal me taksa, vendin e dyqaneve te thjeshta do e zejne 3-4 zinxhirr supermarketesh ne te gjithe vendin.
  Eshte nisme absurde sepse keto biznese te vogla ishin menyra e vetme e vetpunesimit. Sipas shifrave zyrtare mbi 90% e ketyre bizneseve kane 1 deri ne 2 persona te punesuar. Nderkohe qe me gjithe kete barre taksash po ja heqim kafshaten e gojes mijera e mijera shqiptareve, pa marre parasysh efektet e tjera negative ekonomike e sociale qe do vijojne me pas.
  Dhe gjithe keto peshqeshe i dedikohen Robin Hudit rilindist, qe ia u merr te varferve duke ia dhuruar te pasurve!!!

  PS: Vetem noi rrebelim si ai Kuksianeve mund te filloj ta drejtoj vendin nen shinat e duhura..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  Dy fytyrat e Edi Rams me tregtart e vegjl, para dhe pas zgjedhjeve

  lirimi i biznesit t vogl nga taksat ka qen ndr kuajt e preferuar t Edi Rams n betejn e fushats s PS n vitin 2013. N opozit, Rama i shkonte tregtarve der m der dhe dgjonte me durim ankesat pr rnien e fuqis blerse, pr barrn e rnd t taksave apo se si shtynin me vshtirsi ditt duke menduar pr falimentimin.

  Edi Rama i shtrngonte duart, i prqafonte n fushat, tregonte mirkuptim dhe mbshtetje q pasoheshin nga konferenca shtypi, ku i qahej halli tregtarve, bheshin llogarit e dyqaneve t vogla dhe prsriteshin premtimet pr taksa zero.

  Para zgjedhjeve t vitit 2017, mburrej me lehtsirat e krijuara pr bizneset e reja. N nj takim me t rinj q sapo kishin hapur nj biznes, Rama e quajti nj stimul shum t madh pr biznesin e vogl heqjen e taksave. “Edhe e prgjysmuar si ishte, prap ishte problem” sht shprehur Rama duke folur me ta para zgjedhjeve.

  N asnj pik t programit t Partis Socialiste pr zgjedhjet e shkuara nuk u prmend mundsia e rikthimit t biznesit t vogl n skemn e TVSH-s.

  Prkundrazi, n fushat prmendej si arritje heqja e tatimit pr biznesin e vogl, si nj prfitim pr 83 mij familje q mbijetojn me kto biznese.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  O Duke, e ke me te lehte te thuash njehere e mire " Mos votoni Ramen" sesa te harxhosh me ore te tera me lajme dhe copeza analizash per te thene te njejten gje!

  Mos i bje nga Kina, futja mes shkurresh!

  A me thua Duke, cila eshte alternativa nese Rama nuk eshte ne pushtet?

  Na trego, se ndoshta ndryshojme mendje.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  O rika mendimin tim per Ramen e kam shprehur qekur ishte minister i kultures ketu tek forumi. Keshtu qe nuk ke ngel ti te nxjerresh konkluzione kuturu pa me njohur.
  E shikoj qe ne do rast e ke me merak te madh shendetin e Rames, por s’kemi gje personale me ate, por me ato qe ai ben.

  Se dyti ketu temat e dites diskutohen. Ndoshta per ty teme dite eshte sperkatja e rrushit me acid. Megjithate ka ketu nenforume te kesaj natyre ku t’i mund te shpalosesh aty gjithe dijen tende enciklopedike.

  Se treti kur niveli jeteses ketu eshte skandaloz me te ardhura minimale ku ka familje te tera qe jetojne me 2-3 dollare ne dite, besoj kemi njefare te drejte per te reaguar. Shteti perballe ketij fakti te njejtes shtrese i shton sa te mundi barra fiskale duke ja dhuruar 4-5 oligarkeve feudale qe hajne e pijne me kryeministrin!!! Ty mund te te ngjaje si copeza analize keto, por ne fakt eshte pasqyre e realitetit te hidhur me te cilin konfrontohemi do dite..

  Prandaj o mendjendritur eshte i domosdoshem reagimi ndaj gjithe ketyre padrejtesive. Sepse Rama nuk do kete me kohe te mbjelli palma e te hapi ekspozita pikturash neper bote me taksat e mia dhe te tuat, por do terhiqet dalngadale nga marrezite e tij.
  Fal revoltes se kuksianeve shqiptaret per momentin nuk paguajne 5 euro ne rrugen e kombit...


  Duke, Banaliteti eshte mungese edukate dhe diturie!

  Shoku, pyetja ime per ty ishte, cila eshte alternativa, nuk ke nevoje te perserisesh ate qe e dime, se fate ka bere dhe 'eshte Rama.

  Nuk me i tereson Rama dhe as jam simpatizant i tij, apo POLITIKES SHQIPTARE te pergjithshme (majtas dhe djathtas).


  Duke, kete rrealitet ke pasur 27-28 vitet e fundit, vetem partite ndryshuan, KAOSI dhe PADREJTESIA ka qene konstante.

  Nuk ke pse te na e nenvizosh ti, se nuk jemi te verber dhe as naive. Kete rrealitet jetojme dhe ne!

  Ja e hodhe Ramen poshte, sipas teje, pa na ndrio me idete tuaja, cila eshte alternativa?


  Ose pergjigju me ndonje argument ose mos u lodh me kundersulme mediokre!

 6. #6
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,161
  Faleminderit
  152
  105 falenderime n 93 postime

  Pr: Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  Perfundimisht nuk ja vlen me te meresh fare me politike , lojerat e tyre di vazhdojne gjithmone...
  Silence is golden.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Tregtart n protesta, si po e favorizon skema e TVSH-s biznesin e madh

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Duke, Banaliteti eshte mungese edukate dhe diturie!

  Shoku, pyetja ime per ty ishte, cila eshte alternativa, nuk ke nevoje te perserisesh ate qe e dime, se fate ka bere dhe 'eshte Rama.

  Nuk me i tereson Rama dhe as jam simpatizant i tij, apo POLITIKES SHQIPTARE te pergjithshme (majtas dhe djathtas).


  Duke, kete rrealitet ke pasur 27-28 vitet e fundit, vetem partite ndryshuan, KAOSI dhe PADREJTESIA ka qene konstante.

  Nuk ke pse te na e nenvizosh ti, se nuk jemi te verber dhe as naive. Kete rrealitet jetojme dhe ne!

  Ja e hodhe Ramen poshte, sipas teje, pa na ndrio me idete tuaja, cila eshte alternativa?


  Ose pergjigju me ndonje argument ose mos u lodh me kundersulme mediokre!
  Pyetjet e tua me tendence se per fare temash duhet me fol, moren pergjigjen e merituar.
  Meqe po insiston, ta kam thene tro se mendoj per treshen Rama-Basha-Veliaj dhe sesi duhen larguar.
  Po sjam as zot dhe skam as fuqi mbi-natyrore per ta bere kete gje.

  Per tu kthy tek tema ne fjale, vetem rrebelim i do shtrese per probleme te caktuara mund ta permiresojne situaten. Rasti i Kukesianeve e vertetoi kete.

  Prandaj kot lodhesh ta kondicionosh diskutimin me pyetjet ironike te holla prej pelhure. Nese sje dakort qe duhet reaguar thjeshte komento diku tjeter..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •