Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,161
  Faleminderit
  152
  105 falenderime n 93 postime

  Turizmi me syt nga Kina, hiqen vizat pr t hyr n Shqipri

  Prmes nj vendimi t miratuar n Kshillin e Ministrave, qeveria shqiptare njoftoi heqjen e vizave pr shtetasit kinez pr periudhn 1 prill deri n 31 tetor 2018.


  Vendimi sht mirpritur veanrisht nga ambasadorja kineze n Shqipri Jiang Yue, e cila tha kjo do t sjell progres n shkmbimet njerzore mes 2 vendeve. Pr qeverin shqiptare, por edhe pr ambasadoren kineze heqja e vizave do t shtoj numrin e turistve n Shqipri, t cilt, tanim kan nj arsye m shum pr tju drejtuar Shqipris direkt nga Kina.

  Pasi si raportojn edhe operatort turistik deri m tani vizitat e tyre n Shqipri kan qen m shum rastsore, jo destinacion direkt.

  Pjesa m e madhe e kinezve i jan drejtuar Shqipris nga vendet fqinje, Maqedonia, Mali i Zi apo Greqia ku kan zgjedhur pr t kaluar pushimet, nga ku kan zbuluar paketa turistike t lira pr ta par 1 apo m shum dit.

  Sipas ambasadores kineze, Shqipria ka shum vende t bukura turistike, por kinezt kan m shum interes t shohin Krujn dhe Gjirokastrn. Sipas t dhnave nga ambasada kineze n Shqipri, vjet Italia u vizitua nga 3 milion turist kinez, ndrsa n Greqi u numruan rreth 1 milion.

  N raportin e fundit t INSTAT n shkurt t 2018-s, mbi lvizjet e shtetasve n Shqipri nuk gjen t dhna mbi shtetasit kinez q vijn n Shqipri kjo edhe pr shkak t kufizimit pr shkak t vizave.

  Zyrtarisht, Kina sht burimi i par n bot pr turist jasht kufijve, vetm n vitin 2017 ishin 130 milion turist n bot dhe konsumi i tyre kap vlern e 110 miliard dollarve.

  Top Channel
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Turizmi me syt nga Kina, hiqen vizat pr t hyr n Shqipri

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Prmes nj vendimi t miratuar n Kshillin e Ministrave, qeveria shqiptare njoftoi heqjen e vizave pr shtetasit kinez pr periudhn 1 prill deri n 31 tetor 2018.


  Vendimi sht mirpritur veanrisht nga ambasadorja kineze n Shqipri Jiang Yue, e cila tha kjo do t sjell progres n shkmbimet njerzore mes 2 vendeve. Pr qeverin shqiptare, por edhe pr ambasadoren kineze heqja e vizave do t shtoj numrin e turistve n Shqipri, t cilt, tanim kan nj arsye m shum pr tju drejtuar Shqipris direkt nga Kina.

  Pasi si raportojn edhe operatort turistik deri m tani vizitat e tyre n Shqipri kan qen m shum rastsore, jo destinacion direkt.

  Pjesa m e madhe e kinezve i jan drejtuar Shqipris nga vendet fqinje, Maqedonia, Mali i Zi apo Greqia ku kan zgjedhur pr t kaluar pushimet, nga ku kan zbuluar paketa turistike t lira pr ta par 1 apo m shum dit.

  Sipas ambasadores kineze, Shqipria ka shum vende t bukura turistike, por kinezt kan m shum interes t shohin Krujn dhe Gjirokastrn. Sipas t dhnave nga ambasada kineze n Shqipri, vjet Italia u vizitua nga 3 milion turist kinez, ndrsa n Greqi u numruan rreth 1 milion.

  N raportin e fundit t INSTAT n shkurt t 2018-s, mbi lvizjet e shtetasve n Shqipri nuk gjen t dhna mbi shtetasit kinez q vijn n Shqipri kjo edhe pr shkak t kufizimit pr shkak t vizave.

  Zyrtarisht, Kina sht burimi i par n bot pr turist jasht kufijve, vetm n vitin 2017 ishin 130 milion turist n bot dhe konsumi i tyre kap vlern e 110 miliard dollarve.

  Top Channel

  Edhe Kinezet kemi mangut!


  Kina ka kohe qe planifikon eksodet e medha Kineze neper bote, filloi me Afriken dhe tashme po mbushet dhe Europa.

  Popullsia e Kines eshte ne rritje, sidomos kur hoqen dhe ligjin per te pasur vetem nje femije.

  Problemi eshte se vijne si turiste, por zaptojne tregjet.

  Shqiperia duhet te beje kujdes me emigrimin e huaj, pasi ne jemi nje vend shume i vogel.

  Nuk kemi aq turizem apo nje turizem aq joshes sa te konkurojme me Italine, Greqine dhe Kroacine.
  Kjo lloj teknike "turizmi" eshte per nje plan Kinez te zaptoje tregun Shqiptar, ashtu si po ben ne Afrike e ne tregjet nderkombetare.


  Jam.dakord Turizmit, por mendoj se dika me e erret fshihet pas kesaj, duke pare manovrat Kineze neper bote keto 10 vitet e fundit!

 3. #3
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,161
  Faleminderit
  152
  105 falenderime n 93 postime

  Pr: Turizmi me syt nga Kina, hiqen vizat pr t hyr n Shqipri

  Kina ka mberthyer EU dhe akoma vazhdon me ritme te larta..
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •